Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Ostale komponente

ŠDK - Ostale komponente Saveti u vezi sa kupovinom kućišta, napajanja, periferija, štampača, skenera, tastatura, miševa, džojstika...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.1.2018, 23:19   #21
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Ja bih preporučio Topre svičeve na 55g otpora, mislim da udobnije nema.
Cherry sam probao crvene i plave (njih još uvek imam na drugom kompu), smešno loše je u odnosu na Topre (lični utisak). Nisu ni bučne, pošto vidim da je to kriterijum.

Imaš opciju i buckling spring (federi) tipa Model M, osećaj je fenomenalan, najveći mogući otpor, ali se čuje kao pisaća mašina.. Kucanje je kao da voziš kombajn, znači odlično.

Preporučujem geekhack, i deskthority forume, pojedinci godišnje troše više hiljada dolara na tastature , tako da znaju dosta o tematici. Ima i dosta pisaca, istaživača koji redovno pišu naučne radove, pa ćeš svakako dobiti dobar savet koji je model dobar za skribomane.

Čast izuzecima,al pojedinci ne bi dali više od 1000 dinara za tastaturu, pa od takvih ne možeš dobiti neki poseban savet.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2018, 0:09   #22
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Topre prekidači su već teška egzotika i dolaze sa svojim setom dobrih i loših osobina.

Dobra osobina im je beskontaktna (kapacitivna) detekcija pritiska zbog čega dugo traju ali je loše to što se taktilni otpor nalazi na samom početku hoda pa je praktično nemoguće kontrolisati propadanje prsta prilikom kucanja. Zbog toga ih daktilografi izbegavaju u širokom luku.

Isto tako mnogi smatraju Topre tastature zapravo membranskim zato što im je glavna komponenta mehanizma koji pruža otpor pri kucanju membrana.

I na kraju cena. Tastature sa Topre prekidačima umeju da budu i do dva puta skuplje od Cherry MX prekidača.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2018, 20:20   #23
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Idealno bi bilo da je sa našim latiničnim layoutom i da nije previše glasna (da ne nerviram ukućane).
Ako ti je ovo bitno, onda nikako mehanicku.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2018, 20:45   #24
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Ako ti je ovo bitno, onda nikako mehanicku.
Ima i vrlo tihih mehaničkih sve zavisi koji se prekidač koristi. Čak se i glasni prekidači (svičevi) mogu utišati preko o-ring-ova tj gumica.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2018, 12:10   #25
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Bio sam u jednoj radnji, nisam stigao ovih dana obići više njih, ali već naslućujem da će verovatno biti sličan scenario.

Mehaničke tastature uglavnom naručuju od dobavljača kad se pojavi ludak koji hoće da da preko 50 evra za tastaturu. Tako da nije bio ni jedan model u radnji da se isproba.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 2:33   #26
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Imaš u ovim većim prodavnicama, tj lancima prodavnica.. winwin, emi.. njih sigurno imaš u ns, naruči par komada sa preuzimanjem u radnji, pa ako ti se ne sviđa ne moraš da uzmeš.. mada uglavnom za 50e i nemaš neki izbor osim gaming.. ja lično nisam nešto voleo te tastature osamedesetih i devedesetih kad su bile aktuelne, više preferiram ove ergonomske, niskoprofilne, ove sa full size dugmićima su mi ko kucaća mašina, mada čovek se verovatno i na to navikne, ja imam neku microsoft bežičnu, to se još teže nalazi kod nas..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 4:51   #27
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Ja, narimer ne mogu da kucam na niskoprofilnoj tastaturi kao sto mogu na "normalnoj". Sto se "vintidz" tastatura tice, koristim 20 godina staru kancelarijsku tastaturu koja po glasnoci jako podseca na mehanicku tastaturu iako je membranska. Ne fali joj nista, cak je jedna od najboljih tastatura koje sam koristio. Jedina bolja je IMB model M koju je moj teca imao davno, koja fantazija... Jedina mana im je sto nisu imale start dugme. Ima jedne na oglasima za 50 evra
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 10:03   #28
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Imaš u ovim većim prodavnicama, tj lancima prodavnica.. winwin, emi.. njih sigurno imaš u ns, naruči par komada sa preuzimanjem u radnji, pa ako ti se ne sviđa ne moraš da uzmeš.. mada uglavnom za 50e i nemaš neki izbor osim gaming.. ja lično nisam nešto voleo te tastature osamedesetih i devedesetih kad su bile aktuelne, više preferiram ove ergonomske, niskoprofilne, ove sa full size dugmićima su mi ko kucaća mašina, mada čovek se verovatno i na to navikne, ja imam neku microsoft bežičnu, to se još teže nalazi kod nas..
Bio sam u jednoj prodavnici "većeg lanca".

Jedino to što kažeš - da se naruči, pa da se proba. Nadao sam se da ću možda moći da probam barem jedan model mehaničkih tastera. Ima još par radnji gde ću okušati sreću.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 13:00   #29
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Naručiš preko neta, probaš, ako ti se ne dopada vratiš im u roku od 14 dana.

BTW, moja preporuka za HyperX Alloy (ima sa crvenim, plavim i braon svičevima), ima kod nas za nekih ~90€.

Poslednja ispravka: DeCoy (10.1.2018 u 13:10)
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 13:48   #30
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Naručiš preko neta, probaš, ako ti se ne dopada vratiš im u roku od 14 dana.

BTW, moja preporuka za HyperX Alloy (ima sa crvenim, plavim i braon svičevima), ima kod nas za nekih ~90€.
Za nekih 4 hiljade više, našao sam ovo:

https://www.hyperxgaming.com/us/keyb...ng-keyboard-pl

Po tome što piše, deluje prilično dobro. Koliko sam shvatio, za te novce dobijam odmorište za ruke pristojnog kvaliteta i mogućnost da kačim USB-ove preko tastature.

Videću svakako da prvo negde isprobam da li meni ti mehanički tasteri vrede plaćanja oko 10 puta više novca nego za pristojnu tastaturu sa membranom.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2018, 7:09   #31
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Uspeo sam naći u radnji mehaničku tastaturu koja se može isprobati.
Plavi tasteri deluju super za kucanje, koliko se može proceniti kratkom probom.
Još uvek nisam 100% siguran koliko će kliktanje biti super, ili nervirati posle dužeg vremena. Sam sam u kancelariji doduše, ali dvoumim se između plavih i braon još uvek.



Pored dosadašnjeg "favorita", našao sam i ovo:
http://www.itsvet.com/tastature_ms_i...1-47.i?id=2026


Pretpostavljam da su tasteri kineska kopija, ali ne deluje previše glindžavo. Da li je neko imao iskustva sa ovom tastaturom (MS Industrial THUNDER PRO). Samo ime mi ne uliva poverenje - što više zvučnih reči u imenu, to veća šansa da je proizvod drek. Opet, ako išta valja, po ceni je upola u odnosu na HyperX Alloy Elite - dok je varijanta bez numeričkih tastera 1/4 cene.


MS Industrial koristi plave "Outemu" tastere. Koliko vidim, nije da ih masovno pljuju - uglavnom su komentari da su subjektivno malo bolji (nekima), ili malo lošiji u odnosu na Cherry tastere. Uz, naravno, konstatacije da Cherry ima najbolji kvalitet izrade & dugotrajnost.

Poslednja ispravka: Relja (22.5.2018 u 7:27)
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2018, 6:56   #32
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Da li je neko imao iskustva sa ovom tastaturom?


http://genesis-zone.com/en/product/t...ming-keyboard/


Genesis Thor 300.


Ispod 50 evra je, plavi "Outemu" tasteri koliko sam shvatio, full size, sa sve YU rasporedom, što mi odgovara.



Ako naručim preko Net-a, da li imam pravo vratiti je u roku od 14 dana ako nisam zadovoljan, ili tu ima nekih uslova?
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2018, 10:00   #33
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Da, imas 14 dana da vratis proizvod ako ti ne odgovara.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
Relja (28.5.2018)
Stara 8.6.2018, 16:48   #34
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Uzeo sam (preko Net-a) Genesis Thor 300. Oko 50 evra je zadovoljstvo.

Nisam koristio me'an'ćke tastature sa klikom još od vremena kad su bile standard. Bolja je od stare membranske. Utisci, ako još neko razmatra kupovinu:

Dok ne probam bolje, definitivno plavi tasteri.
Osvetljenje je lepo, zelena boja, relativno neutralna, lepo i jasno vidljiva, može se pojačati, smanjiti, ili skroz isključiti.
Kliktanje nije previše glasno i iritantno (još nisam dobio ricinus, ili mišomor u ručak).
Masivna je dosta (teška), što je meni super - lepo i stabilno stoji na stolu.



MANE:
Taster koji menja desni klik miša nalazi se između desnog CTRL i FN dugmeta. Ruku (pošto je tastatura relativno visoka, a nema odmorište za dlanove) prirodno naslanjam pri kucanju tako da ga tačno pritisne kada posežem za nekim tasterima. Stoji skinut u kesici od prvog dana - tastaturi "fali" jedan taster.
YU layout tastera je napravljen belom bojom, ali "preko" US QUERTY rasporeda. Kada se uključi osvetljenje tastature, svetlo obasjava originalni QWERTY layout, dok je, pri slabom svetlu u prostoriji, YU raspored nevidljiv.

Najveća mana, mada nisam siguran je li do mene, što ne stiskam dovoljno jako tastere (još se navikavam): malo kao da je lenja na SHIFT + bilo_koji_taster, s vremena na vreme. Ovo je prilično iritantno i ubija smisao korištenja tastature za brže i lakše slepo kucanje. Ako se ne uspem navići za nekoliko dana, razmišljaću o probi neke skuplje (kvalitetnije?) sa Cherry tasterima, a ako ni to ne pomogne, onda ostaju još braon tasteri, umesto plavih (ili konstatacija da je do mene ipak ).

Poslednja ispravka: Relja (8.6.2018 u 17:16)
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (16.6.2018), flamingos (16.6.2018)
Stara 15.6.2018, 16:25   #35
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Ako neko razmatra kupovinu "plavih" Outemo prekidača - za sada nemam nikakvih zamerki - videću kako će se ponašati do kraja garantnog roka od dve godine.


Posle nabavke podloge za dlanove (ne dolazi sa tastaturom), svi problemi sa "shift" tasterima su nestali - ipak je bilo do mene.


Nisam probao neku Cherry varijantu tastature, ali ova je definitivno dobra za slepo kucanje, puno bolja od prethodnih tastatura i podseća na one stare, teške sa prvih PC-a.
Cena je lupanje po ušima za sve mehaničke, videću koliko dugo će trajati, pa saznati koliki sam ispao magarac što sam dao te pare.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
flamingos (16.6.2018)
Stara 25.9.2018, 8:24   #36
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Isto pitanje, ali drugačiji prioriteti. Treba mi još jedna tastatura. Dakle, isto prioritet da je dobra za slepo kucanje, ali je potrebno da bude što tiša, ili barem ne preglasna kao mehaničke sa plavim tasterima.

Idealno bi bilo da bude TKL formata, zbog lakšeg nosanja, ali to nije presudno (neophodno). Raspored tastera isto nije od ključnog značaja.

Budžet? Što jeftinije, a da valja. "Protegao" bih se do 100 evAra, ako ću time dobiti dugotrajnost, kvalitet, pored udobnog i dobrog rada.

Razmišljam o braon tasterima + o ringovi, ili kvalitetnoj membranskoj.

Svaki savet i preporuka su dobrodošli, hvala unapred.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stara tastatura, teska za kucanje Haker95 Ostale komponente 4 4.5.2016 11:29
Jeftina dobra tastatura za kucanje? doctor Ostale komponente 21 17.4.2016 11:06
Tastatura za kucanje RexGrammer ŠDK - Ostale komponente 0 3.8.2013 4:17
Tablet - fizicka tastatura - cirilicno kucanje? am1304987 Tableti i e-readeri 4 10.4.2013 12:45
Slepo kucanje Bane456 Aplikativni softver 15 16.1.2006 0:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com