Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.11.2013, 16:42   #1
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Lightbulb Ako imate neki predlog

Treca sam godina na VISER-u(Visoka skola elektrotehnika i racunarstva strukovnih studija), smer Nove racunarske tehnologije. Na inicijativu nas nekoliko studenata predlozili smo profesoru i asistentima sa predmeta Tehnike vizuelnog programiranja(c#) da radimo neki napredniji projekat posto se rade iste stvari vezane za oop kao sto smo radili u c++ i javi, a i hteli smo da naucimo neke stvari koje ce nam pomoci pri zaposljavanju i da naucimo kako to otprilike funkcionise u firmama. Odlucili smo da napravimo neki informator o skoli. Dakle raspored nastave, vezbi, gde se sta u kojim ucionicama nalazi, itd... A jos hocemo i da taj informator radi i na desktopu, tabletima i smartphone-ovima. Znaci postojace neka baza podataka, mogucnost da studenti koriste svoje username i passworde i generalno gledano da ono sto mogu da urade na jednoj platformi mogu na svim. Odlucili smo se da radimo u ASP-u.

Ako imate neki predlog, na koji nacin treba da se organizujemo, koje jos tehnologije bi mogli da koristimo ili generalno da nas nesto posavetujete bili bi vam mnogo zahvalni!

Poslednja ispravka: Twisterzemun (8.11.2013 u 18:33)
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2013, 10:55   #2
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Ako imate neki predlog

Pozdravljam svaki samoinicijativni projekat. Svaka cast.
Znam koliko je komplikovano zapoceti novi projekat tokom studija tako da cu vam dati neke okvirne smernice.

Vas projekat se moze podeliti u dve grupe: server i klijent. Na serverskoj strani imate program koji ce vam omoguciti komunikaciju sa klijentima i bazu podataka u kojoj cuvate podatke.
Na klijentskoj strani imate vise klijenata implementiranih koristeci razlicite tehnologije mobile, web i desktop.

1.1 Server - program. Ovo je deo sistema koji sa jedne strane komunicira za bazom, radi sa podacima u njoj, obradjuje te podatke i u nekoj formi ih salje klijentima. Da bi server i klijent mogli da komuniciraju mozete da napisete sami neki svoj interfejs za komunikaciju (explicitno koristeci sockete, portove, protokole itd). Medjutim, za ovaj projekat mnogo elegantnije resenje je da koristite WebServis. Poznavanje WebServisa je danas trazeno i to vam omogucava da server mozete da razvijate odvojeno od klijenta i ne vodite racuna o kompatibilnosti izmedju servera i klijenta. Mislim da je ReST kli

1.2 Server - baza. Za bazu imate dosta opcija. Ako vec koristite MS tehnologije onda mozete i da koristite i MS SQL Server.
Ovde ono sto bih hteo da naglasim jeste da vodite racuna o kompleksnosti sistema. Decija bolest programera jeste da zagrize vise nego sto moze da proguta. I ne znam programera koji to nije uradio. Osmislis projekat, sve to zvuci dobro u glavi, usled nedostatka iskustva ne napises specifikaciju projekta vec odmah sednes da ga radis. Radis ga nedelju, dve, tri i onda ukapiras da je ogroman i da ga nikad neces zavrsiti.
Sistem koji ste vi odabrali moze da bude vrlo kompleksan. I ja vam preporucujem da ga smanjite na neku osnovnu funkcionalnost, koja ce biti tako organizovana da moze lako posle da se nadogradjuje. Ako preterate ovo ce se prvo videti u modelu baze, tako da vodite racuna.
Za pravljenje modela baze mozete da koristite PowerDesigner.

2. Klijent - ovde je sve poprilicno 'jednostavno' u odnosu na server. Eventualno za mobile klijent mozete da uzmete Android jer ga vise ljudi koristi nego Windows telefone. Moja preporuka je da se fokusirate na mobilni deo. I tek onda ako budete imali vremena uradite web deo i na kraju desktop deo. (Mada, predmet jeste tehnike vizuelnog programiranja, a sam server nije vrlo 'vizuelan' tako da proverite ovo sa profesorom).

Nacin na koji trebate da se organizujete. Zavisi koliko vas ima i ko koja znanja ima.
U teoretskom idealnom slucaju: sednete i napisete detaljnu speficikaciju projekta. Podelite se po timovima. Jedna grupa baza, druga server i treca klijent.
Serverski deo tima napise definicije metoda koje ocekuje od baze. Dok to ne bude gotovo razvija serverski deo kao da ima te metode.
Baza deo tima napravi model baze i pise metode koje je trazio serverski deo.
Klijentski deo tima napise definicije metoda koje ocekuje od servera. Dok to ne bue gotovo razvija klijentski deo kao da ima te metode.
Ovo je VRLO optimistican slucaj. Sumnjam da ce biti ovako. Ali za pocetak sednite i definisite specifikaciju sto bolje mozete. Posle zajendo radite na pravljenju modela baze koji ce vam pokriti veci deo projekta.
Najverovatnije je da ce se i jedno i drugo menjati kako budete razvijali projekat, ali morate od necega da pocete.

_________________________________________

Dodatno:
1. Predpostavljam da ce se server vrteti na kucnoj masini za pocetak i predpostavljam da ta masina ima dinamicku IP adresu. Ali, da bi klijenti znali gde da traze server moraju da imaju staticku referencu na server.
Ovde mozete da iskoristite DYNDNS program i uslugu. On vam omogucuje da imate referencu na ip adresu vaseg racunara. Da ne zalazim u dalje objasnjavanje, proguglajte, koristice vam.

Kada aplikacija bude gotova trazite od VISER-a da vam omoguci hostovanje aplikacije. Mislim da su ranije to dozvoljavali ako si dovoljno uporan.

2. Super bi bilo ako bi ste koristili MVC patern za vasu aplikaciju (i jos ako bi ste ubacili i ReST ovo bi bilo vise nego odlicno). Ovo medjutim zavisi od vaseg znanja programskog jezika. Mozda je bolje da ne zalazite u ovo i da kroz ovaj projekat naucite neke 'osnovnije' stvari, a lako cete posle preci na naprednije.

Srecno!
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ivan452 na korisnoj poruci:
Twisterzemun (9.11.2013)
Stara 1.12.2013, 23:43   #3
sashar
Član
 
Član od: 25.12.2010.
Poruke: 59
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ako imate neki predlog

Pozdrav za kolegu (ja sam diplomirao pre par dana), ideja je dobra, razmisljao sam i ja u jednom trenutku o tome, ali je ono kako sam ja to zamislio je dosta komplikovano za jednog coveka. Koliko sam skapirao citajuci, vi hocete da napravite neku npr Android aplikaciju koja ce da koristi neke podatke sa servera i da to prikaze u aplikaciji. To ne bi trebalo da bude problem (nisam to nikada radio ), ali teoriski npr neka php skripta mora da generise neki xml ili json koje ce aplikacija da parsira i prikaze te podatke. Ono kako sam ja to zamisljao je da to bude prikaz sajta viser.edu.rs, da student moze da pogleda vesti, da moze da prijavi ispite, ili npr u buducnosti da se studentima posalje notifikacija da su izasli rezultati nekog ispita (push notifikacije, kao blic npr) to bi bilo extra...jos jedan problem je sto skola ima svoj CA sertifikat za pristup servisima za prijavu ispita, pregled ocena, ali se to moze resiti, tako da se u sustini sve moze uraditi samo je pitanje vremena..
sashar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Predlog za lap, ali da bude neki top Patton ŠDK - Prenosni računari 13 13.5.2010 22:08
predlog za kupovinu misa milosss90 Ostale komponente 1 28.2.2010 23:32
Cene ovih delova i neki predlog Lich_king2 Šta da kupim? 12 13.8.2009 17:19
P35 ili neki nForce ili neki AMD chipset dex1 ŠDK - Osnovne komponente 12 19.6.2008 13:32
Da li neko može da pomogne... da da neki savet Byk. Zaštita 14 19.6.2008 4:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com