Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.2.2012, 3:58   #1
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Upravo mi je WD800JB popio 32 bad sectora (SMART pokazuje toliko) tokom kopiranja nekih crtaća na hard u USB kutiji, pa me interesuje da li se mogu saznati adrese tih realociranih sektora kako bih znao koji su fajlovi osakaćeni. I kolika je vjerovatnoća da su neki drugi fajlovi osakaćeni sem onih koje sam kopirao?

Poslednja ispravka: Sass Drake (14.2.2012 u 5:10)
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2012, 9:37   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Hmm, sve i da znaš LBA adresu sektora opet je pitanje kako bi znao deo kog fajla je smešten u njega... Ne znam postoji li neki program za rad sa samom FAT tabelom pa da se se tako nađe, ali bi to svakako bilo mukotrpno i dugotrajno...

U slučaju da prilikom kopiranja sistem naleti na loš sektor isti se markira, realocira i više ne upotrebljava tako da je verovatno ceo fajl kompletan (ako nemaš problema prilikom reprodukcije) samo razbacan na sektorima na HDD-u...

I naravno, preskeniraj taj HDD nekim programom tipa MHDD ili GWScan...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Sass Drake (14.2.2012)
Stara 14.2.2012, 9:47   #3
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

ako je NTFS, ja bi odradio chkdsk. verovatno postoje programcici koji ce proveriti strukturu .avi fajla i prijaviti ako je neki ostecen. (kao sto zip radi). ili jednostavno iskopiras ceo disk (u neki windowsov ekvivalent /dev/null) pa ce prijaviti ako ne moze da kopira neki crtani. bili su neki jednostavni programi koji su testirali ispravnost cd-ova na taj nacin.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku orange47 na korisnoj poruci:
Sass Drake (14.2.2012)
Stara 14.2.2012, 22:57   #4
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Pokrenem chkdsk iz Windowsa na D:, disk počne da škljoca na 10% stage-a 4 kao što je i sinoć, nakon nekoliko trenutaka izbaci BSOD (kao i sinoć). Ugasim komp opet ga upalim, upali se pa se opet ugasi i tako nekoliko puta i onda se Windows digne kao da ništa bilo nije (kao i sinoć). Opet ga ugasim, ali nakon paljenja nije se isključivao prilikom paljenja. SMART i dalje prijavljuje 32 realocirana sektora od sinoć.

Onda sam pokrenuo chkdsk /P /R iz Recovery Console sa Win instalacionog diska i nije našao nikave greške na C: i D: (oba imaju po 0 KB u bad sectorima sudeći po izvještajima). MHDD nije našao nijednu grešku niti WD-ov Diagnostic Tool. Hard radi najnormalnije, nekoliko velikih fajlova sam čisto zbog provjere kopirao sa D: na D: i nije bilo nikakvih problema pa me interesuje koji mu je bio *****.

Jedino mi je sumnjiv ovaj Seek Error Rate.
Kod:
    01  Raw Read Error Rate                  51   200  200           0  OK: Value is normal
    03  Spinup Time                          21   178  163        2083  OK: Value is normal
    04  Start/Stop Count                     0    95   95         5116  OK: Always passes
    05  Reallocated Sector Count             140  196  196          32  OK: Value is normal
    07  Seek Error Rate                      51   194  194         417  OK: Value is normal
    09  Power-On Time Count                  0    64   64        26826  OK: Always passes
    0A  Spinup Retry Count                   51   100  100           0  OK: Value is normal
    0B  Calibration Retry Count              51   100  100           0  OK: Value is normal
    0C  Power Cycle Count                    0    96   96         4883  OK: Always passes
    C2  Temperature                          0    99   79           44  OK: Always passes
    C4  Reallocation Event Count             0    200  200           0  OK: Always passes
    C5  Current Pending Sector Count         0    200  200           0  OK: Always passes
    C6  Offline Uncorrectable Sector Count   0    200  200           0  OK: Always passes
    C7  Ultra ATA CRC Error Rate             0    200  200        2724  OK: Always passes
    C8  Write Error Rate                     51   200  200           0  OK: Value is normal
U svakom slučaju, sve bitne stvari sam bekapovao. Crtaće sam ionako namjeravao da izbrišem sa D:, a kopije na eksternom nisu oštećene.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 8:14   #5
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

izgleda da se taj disk mnogo greje, ako je ono 44C.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 12:31   #6
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Ovako, probleme koje si opisao vrlo lako može da uzrokuje i napajanje, da li je ta grana neispravna ili sam MOLEX konektor ne stoji dobro... Proveri i to...

Dalje, ako nemaš bitnih podataka na tom HDD-u odradi low level format (komanda erase u MHDD) i potom napravi nove particije i vidi kako će se ponašati. Mislim da temperatura nije problem u ovom slučaju.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 16:07   #7
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Citat:
orange47 kaže: Pregled poruke
izgleda da se taj disk mnogo greje, ako je ono 44C.
To je njegova normalna temperatura.

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ovako, probleme koje si opisao vrlo lako može da uzrokuje i napajanje, da li je ta grana neispravna ili sam MOLEX konektor ne stoji dobro... Proveri i to...

Dalje, ako nemaš bitnih podataka na tom HDD-u odradi low level format (komanda erase u MHDD) i potom napravi nove particije i vidi kako će se ponašati. Mislim da temperatura nije problem u ovom slučaju.
Molex konektor je dobro uključen, a čini mi se da je šklocanje dolazilo baš iz hard diska. Nađoh na netu šta predstavlja Seek eror rate, tako da mi jedino pada na um da je jedna glava odsvirala svoje.

Trenuntno radi najnormalnije. Low level format sa MHDD-om ću odložiti do sljedećeg šklocanja (koga se nadam da neće biti), a s obzirom da je februar nemam viška živaca za ponovno dizanje i podešavanje OS-a.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 16:52   #8
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

jesi li siguran da je normalno 44C? (jer skljocanje moze da bude zbog termalne rekalibracije)
inace, ja bi probao drugi molex, za svaki slucaj.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 16:56   #9
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Temperatura mu se uvjek kretala između 40°C i 44°C sem ljeti kad je osjetno viša. Sudeći po komentarima onih koji su imali WD800JB kao i ostale WD PATA diskove starije generacije, to mu je normalna temperatura.

EDIT:

Sad pokušah da narežem instalacione fajlove programa koje sam držao na D: i prc... Sad je pristuno 80 realociranih sektora.
Kupiću novi hard, kopiraću C: na njega (koja je „ispravna” za sad), pa ću se tek onda bakćati sa MHDD-om i sa ovim hard diskom.

Poslednja ispravka: Sass Drake (15.2.2012 u 18:32)
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2012, 16:46   #10
Aleksic01
Veteran
 
Član od: 6.8.2010.
Poruke: 555
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 118 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

bad sektori se sire jer greska na disku prouzrokuje gresku, mozes da ih lociras i kreiras posebnu particiju sa bad sectorima i izbrises je da se ne koristi. za svaki slucaj promeni kabl na disku u kucistu prikljuci ga na drugi dzek isto uradi i za rezac. skeniraj sa HDD regenerator 2011 iz boot menija i neka popravi.Na C particiji ih verovatno nema jer bi doslo do pada sistema. Ja sam imao ata hdd sa preko 60.000 bad sectora i jos uvek radi
Aleksic01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2012, 23:59   #11
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Da javim trenutno stanje.

Prošle sedmice sam kupio bubreg i prebacio sistem i podatke na njega. Što se tiče ovog, uradio sam low level format sa MHDD i napravio particiju od 60GiB jer su problemi počeli na D. Nakon dan igranja sa virtuelnim mašinama, opet je počeo da škljoca i struže, pa sam pustio opet MHDD. Napravio sam particiju od 55GiB i nakon tri dana igranja s viertuelnim mašinama radi bez problema. Pa dok ne rikne totalno poslužiće mi za download i virtuelne mašine.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2012, 23:42   #12
helpdisc
Član
 
Član od: 1.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 38
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko MSN-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko Yahooa korisniku helpdisc Slanje poruke preko Skypea korisniku helpdisc
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Hmm, sve i da znaš LBA adresu sektora opet je pitanje kako bi znao deo kog fajla je smešten u njega... Ne znam postoji li neki program za rad sa samom FAT tabelom pa da se se tako nađe, ali bi to svakako bilo mukotrpno i dugotrajno...

U slučaju da prilikom kopiranja sistem naleti na loš sektor isti se markira, realocira i više ne upotrebljava tako da je verovatno ceo fajl kompletan (ako nemaš problema prilikom reprodukcije) samo razbacan na sektorima na HDD-u...

I naravno, preskeniraj taj HDD nekim programom tipa MHDD ili GWScan...
Izvini ali moram da kazem , da lokacija bad sektora nema veze sa Fat tabelom. Tj bad sectori se markiraju u samom firmwareu diska koji kada radi omogucuje nam da kreiramo FAT i ostale tabele u logicki vidljivom delu diska LBA.
Dalje, lokacija bad sektora ostaje ista ( fizicki ) LBA adresu dobija drugi sektor iz liste rezervnih sektora ( zato diskovi usporavaju posle odredjenog vremena tj koriscenja jer sto vise realociranih vece vreme pristupa, posto se rezervni nalaze u sporijem delu blize centu ploce )
btw: uzaludan posao , odradio je on svoje...
helpdisc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku helpdisc na korisnoj poruci:
technikum (10.3.2012)
Stara 26.2.2012, 23:47   #13
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Nisam ni rekao da loši sektori imaju veze sa FAT tabelom, već sam pokušao da odgovorim na pitanje da li je moguće saznati koji su fajlovi smešteni u tim sektorima... Nema potrebe da mi se izvinjavaš, samo dobro čitaj...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2012, 23:54   #14
helpdisc
Član
 
Član od: 1.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 38
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko MSN-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko Yahooa korisniku helpdisc Slanje poruke preko Skypea korisniku helpdisc
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Nisam ni rekao da loši sektori imaju veze sa FAT tabelom, već sam pokušao da odgovorim na pitanje da li je moguće saznati koji su fajlovi smešteni u tim sektorima... Nema potrebe da mi se izvinjavaš, samo dobro čitaj...
Nema potrebe za takvim tonom,
ne moze da vidi adresu realociranog sektora u FAT tabeli zato sto se on i ne nalazi u FAT tabeli, zato sto se ne nalazi u LBA delu , zato sto je realociran i van LBA i samim tim van FAT -a
Dobro sam procitao
helpdisc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2012, 0:07   #15
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Ne bih da ulazimo u polemiku bez potrebe, samo sam reagovao na tvoju konstataciju kako sam povezao FAT tabelu i bad sektore, što nije tačno...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2012, 1:26   #16
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Da li se može saznati lokacija realociranih bad sectora

Da pojasnimo nesto. Bas zato sto su losi sektori "relocirani", checkdisk ne nalazi lose sektore. Podaci su prebaceni u rezernvni deo diska, a originalna lokacije sektora je markirana da se ne koristi.

Relokacija se radi na hardverskom nivou, tako da sa stanovista operativnog sistema, on ne vidi nista neispravno.

Na primer, pokusa se upis u neki sektor, ne ide kako valja, pokusa jos par puta, ne ide... hardver markira isti kao neispravan, dealocira ga i alocira istu adresu rezervnom sektoru na kraju diska, i u njega upisuje podatak. Rezultat, podatak uspesno upisan, ali performase su manje, jel kad se pristupa podatku, deo njegov ce biti na drugoj strani diska sto moze da dovede do "cudnih zvukova".

Naravno, sve sto hardver radi je krpljenje, tj. pokusaj da ocuva podatke sto je moguce duze. Uzrok zasto je sektor bio neispravan nije otklonjen, tako da su buduci problemi itekako moguci. Nekad disk propadne veoma brzo, a nekad traje godinama posle toga.

Poslednja ispravka: player1 (27.2.2012 u 1:35)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
technikum (10.3.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com