Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.2.2006, 13:23   #1
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Arrow Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Moram nesto da pitam, al' da mi se ne smejete.
Veoma cesto na forumu nailazim na reci shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura pri navodjenju karakteristika grafickih kartica. Jel' bi mogao neko da mi objasni (srpski receno) sta je sta i na sta se odnose pojedine reci ?
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 1:25   #2
Maniac Force
Član
 
Član od: 3.12.2007.
Poruke: 46
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Evo da ne bih otvarao novu temu,ja bih samo da pitam da li neko zna da mi kaze kako da iskljucim shadere na grafickoj???Imam radeon 9250!
Maniac Force je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 18:32   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
Maniac Force kaže: Pregled poruke
Evo da ne bih otvarao novu temu,ja bih samo da pitam da li neko zna da mi kaze kako da iskljucim shadere na grafickoj???Imam radeon 9250!
A što bi (kad bi to uopšte bilo moguće) gasio shader jedinice na grafičkoj kartici? Utoliko više što je ovo jedna vrlo stara (DX 8.1 kompatibilna) grafička kartica.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2008, 19:14   #4
Vladimir88
Član
 
Član od: 11.11.2008.
Poruke: 53
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

da li neko zna kako da nabavim vartex shader 2.0 za intel 82945g graficku. Da li se to moze odnekle skinuti i da li uopste na ovu graficku mogu da se instaliraju?
Vladimir88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2008, 19:36   #5
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

JOŠ JEDNOM: Vertex shader, ne vartex.

Vladimire, vertex shaderi nisu nikakav software već procesorske jedinice unutar grafičkog čipa koje računaju odgovarajuće shader operacije. Mislim da taj čip-set (u pitanju je, dakle, integrisana grafika) sadrži Intel GMA950 grafiku koja je DirectX9 kompatibilna i već, sama po sebi, podržava 2.0 shadere. Ako si imao nekih problema sa DX9 (SM 2.0) igrama, onda je to do drajvera. Mada ta integruša nije da igraš nešto jače od Quake-a 3.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2011, 22:35   #6
Iceman_37
Starosedelac
 
Član od: 2.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.775
Zahvalnice: 511
Zahvaljeno 931 puta na 530 poruka
Određen forumom Re: Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Ne znam gde ovo pitanje da turim, pa ae ovde.

16:10 ratio ima rezolucije 1680x1050 i ispod 1440x900 i 1280x800, ima i one iznad al ja imam T220 monitor te me ne zanimaju.

Zasto meni u igrama stoje 16:9 rezolucije da biram, imam ovu native a ostale nize su sve sem one dve nize koje mi trebaju. Cak i kad za windows biram rez meni stoje ove rez...

1280x1024
1280x960
1280x720
1152x864

npr imam te ponudjene u crysis warhead pored ove maticne i ne jedna mi ne odgovara. I u drugim igrama isto.
Sve to na mislim da vec svi znaju kojoj grafickoj xD

Znam da sam pre imao da biram ove rez sad nemam vise. Meni je skoro opet crkla grafa pa sam umesto nje stavio 8600gt 256, re instalirao sam tad 266 drivere. Kad sam opet osposobio prvu grafu izvadio sam ovu i stavio staru, nije bilo potrebe da opet instaliram driver. Sve je radilo normalno i control panel sam sve izmenio...Dal mozda treba da re instal driver ili su ovakve rezolucije za T220?

EDIT: Nije se nasao neko za brz odgovor pa sam probao sa reinstalacijom drivera preko driver sweepera. Promenile se rezolucije na dosta veci izbor, iako dosta cudnih...kao 1366xnesto zaboravih, ali sada imam i 1280x800, jedino nemam 1440x900.

Poslednja ispravka: Iceman_37 (16.2.2011 u 0:20) Razlog: Valjda popravljeno
Iceman_37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 21:46   #7
Maniac Force
Član
 
Član od: 3.12.2007.
Poruke: 46
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

OK vidim da ne mozes da mi pomognes.A moguce je, jel postoje programi za to samo ja ne znam kako se zovu,pa mi zato treba pomoc.A i moja graficka podrzava DX9.0

Da li molim vas jos neko zna da mi kaze kako da iskljucim shadere???
Maniac Force je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 23:16   #8
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
Maniac Force kaže: Pregled poruke
OK vidim da ne mozes da mi pomognes.A moguce je, jel postoje programi za to samo ja ne znam kako se zovu,pa mi zato treba pomoc.A i moja graficka podrzava DX9.0

Da li molim vas jos neko zna da mi kaze kako da iskljucim shadere???
Mislim da to moze da se uradi iz Riva Tunera.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 23:36   #9
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Citat:
Maniac Force kaže: Pregled poruke
OK vidim da ne mozes da mi pomognes.A moguce je, jel postoje programi za to samo ja ne znam kako se zovu,pa mi zato treba pomoc.A i moja graficka podrzava DX9.0

Da li molim vas jos neko zna da mi kaze kako da iskljucim shadere???
Pazi, kod Ge-Force a morash prvom da instalirash NVStrap drajver, koji se nalazi u lowlevel delu Riva tunera, i da podesih maskirajuce bitove sa jedinice na nulu.

Kod Ati-ja ne znam kako se radi, jer sam zadrti "zeleni", mada znam da moze. Potrazi opcije u RT, trebalo bi da ih ima, s'obzirom da je on svojevremeno omogucavao otkljuchavanje R9500.

PS ne vidim svrhu ovoga, sem radi testiranja ili onesposobljavanja neispravnih jedinica, ako je ovo prvo, mani se corava posla
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 23:51   #10
Maniac Force
Član
 
Član od: 3.12.2007.
Poruke: 46
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

To radim zbog nekih igara.Primetio sam da mi neke igre bolje rade na gforce4 nego na ovoj radeon 9250!To je zato sto na gforce4 nisam imao podrsku shader-a,tako da u igrama nisu ni bili prikazani,i igre su lepo radile!Ali zato sada su prikazani u igrama i to mi usporava mnoge igre!Zato hocu da ih iskljucim da mi ne prave nikakav problem!!!

Uspust koja je to opcija u riva tuner-u ako neko moze da mi kaze???
Maniac Force je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2008, 21:47   #11
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Ljudi a sta bi sa PhysX jer ima radeon podrsku za to ili ne?
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2008, 18:57   #12
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom

We just got a press release in about the fact that THQ Game studios, next to EA, is going to use PhysX technologies by nVidia for their upcoming titles. It is not know yet which current and future game titles of THQ will support the PhysX feature set, but it will probably be implemented in titles that could need an extra bit of Graphics power. Remember that all GeForce 8, 9 and NX series already support the PhysX feature set, so no need to buy a separate PhysX card if you wanna use the extra functions.
Citat:
KING JACK kaže: Pregled poruke
Ljudi a sta bi sa PhysX jer ima radeon podrsku za to ili ne?
Zbog ovoga razmisljam da ipak uzmem neku nvidiju

Poslednja ispravka: Rocker (23.12.2008 u 8:07) Razlog: spajanje
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2008, 19:59   #13
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Prichalo se o tome da ce otkupiti prava na njega, ali josh nishta zvanichno, za sada ne podrzhava
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 19:46   #14
da007
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 29 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Svaka 3D scena se sastoji od gomile trouglova u prostoru koje treba nacrtati. To se zove zicani model. Npr. ako je potrebno nacrtati sobu onda ona ima 6 strana i 8 temena. Svaka strana koja je pravougaonik sastoji se od (najmanje) 2 trougla, a tipicno se strane usitnjavaju na vise trouglova nije sad bitno zbog cega. Ovih osam temena se zovu verteksi. Verteksi su dakle temena trouglova koje treba nacrtati u sceni. Kada je potrebno npr. nacrtati sest stolica prvo se formira jedna stolica na jednom jedinom mestu i to radi umetnicki deo razvojnog tima igre. Program onda sest primeraka tog objekta transformise na razlicite nacine, tako da se dobijaju stolice na raznim mestima u sceni. Uz svaki verteks se moze dodati i jos poneki podatak, kao sto je npr. boja. Ove operacije radi ,,vertex pipeline''. On je zaduzen za rasporedjivanje objekata po 3d prostoru. Do sada jos imamo samo zicani model.

Sledeci posao je da se nalepe tapete. Tapete se strucno zovu teksture, lepse zvuci je l'. Dakle na zidove sobe se crta neka slika koja predstavlja tapete. Ili recimo slika se neki predmet od drveta, pa se ta slika stavlja na zicani model stolice. Tako se dobija ,,fotorealisticni'' prikaz drvene stolice (vise manje ). Dakle tekstura je slika koja se stavlja na zicani model. Pixel pipeline ima zaduzenje da za poverenu mu tacku na ekranu pronadje koji deo slike/teksture se vidi na tom mestu i da kombinujuci boju na toj slici sa osvetljenjem konacno ucrta ono sto ce se videti na ekranu. Zamislimo da se nalazimo na nekom kamenom putu koji se gubi u daljini. Na grafickoj se zapamti slika tog kamenog puta, ali onako kao se vidi kada se gleda odozgore i to je neki pravougaonik. Sa nase tacke gledista ta slika je u dnu ekrana sira, a iduci ka gore ka horizontu, negde na sredini ekrana ona se suzava. Vertex pipeline je uradio transformaciju ovog puta u prostoru, tako da ono sto je originalno pravougaonik (kada se put gleda odozgo) postao je zapravo neki trapez kada se prikaze na monitoru. Takodje vertex pipeline kroz podate u zicanom modelu salje pixel pipeline-u tu transformaciju. Pixel pipeline sada ume da uradi obrnutu tranformaciju. Kada je potrebno da ofarba neku tacku na ekranu, gde se put vidi kao trapez, on ume da pronadje gde je njen originalan polozaj na teksturi, koja je pravougaonik (onako kako izgleda kameni put kada se gleda odozgore). Anizotropno filtriranje govori o tome sa kojom preciznoscu se ovaj inverzan problem resava. Kada je anizotropno filtriranje slabo onda se u daljini vidi zamucenje teksture, a kada je na maksimumu ceo put do horizonta izgleda ostro.
da007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 15 korisnika se zahvaljuje korisniku da007 na korisnoj poruci:
BuckyBGD (17.4.2013), Danijel068 (8.2.2014), dekilio (29.4.2013), intel cor 2 duo (8.1.2013), JAZO (25.5.2010), joximovic (28.3.2013), Martin.Tyler (24.10.2008), Master Of The Air (22.8.2007), MrDzeri (7.12.2012), player1 (11.7.2009), Prototype (27.12.2008), Sh0m1 (19.4.2014), skawster (2.11.2011), Sladjan85 (16.7.2012), technikum (5.3.2012)
Stara 7.2.2006, 19:48   #15
da007
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 29 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Sve ove operacije u vertex i pixel pipeline-u su sa vrlo slabom mogucnostu modifikacije. Vertex pipeline uzima objekat i radi ovo: 1) stavlja ga u 3d prostor, 2) rotira ga u odnosu na polozaj kamere 3) projektuje ga na ekran koji je silom prilika 2d objekat. I tu nema mnogo mogucnosti da se nesto menja. Pixel pipeline trazi boju na teksturi koja se rasprostrla oko neke tacke na ekranu to pomnozi sa okolnim osvetljenjem, doda ambijentalno osvetljenje i to onda nacrta. Ovde su moguce neke vece izmene u ovom postupku, ali to je sve malo. Takva situacija se zove fiksni pipeline. Sa pojavom DirectX 8 programeri mogu da primenjuju shadere. Shader je mali program koji govori vertex i pixel pipeline-u sta da rade. Razlika izmedju fiksnog pipeline-a i shadera je kao razlika izmedju digitrona i racunara. Digitron ima samo nesto malo funkcija koje moze da izvrsi, sabiranje, oduzimanje, mnozenje, deljenje i jos ponesto. Na racunaru mozete da isprogramirate sta vam padne na pamet. Fiksni pipeline moze da radi one operacije koje sam naveo i jos ponesto. Sa shaderima programer moze da pusti masti na volju i da na lak nacin pravi svakojake specijalne efekte.
da007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 13 korisnika se zahvaljuje korisniku da007 na korisnoj poruci:
Aibo (23.12.2010), BuckyBGD (17.4.2013), JAZO (25.5.2010), Martin.Tyler (24.10.2008), Martok (31.3.2007), Master Of The Air (22.8.2007), MrDzeri (7.12.2012), Nedaj (30.12.2010), player1 (11.7.2009), Prototype (27.12.2008), Sh0m1 (19.4.2014), Sladjan85 (16.7.2012), technikum (5.3.2012)
Stara 20.2.2006, 3:42   #16
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Topic je postao sticky. Imajte to na umu pa ga nemojte trovati nepotrebnim porukama.
Neka postuju samo oni koji ima nesto da dodaju ili sa pitanjem za dopunu.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2006, 0:10   #17
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Shta je to FPS.Otprilike znam shta je ali ipak
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2006, 3:29   #18
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

FPS - frames per second, broj slicica koje racunar ili vec neko prikaze u sekundi.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2006, 15:43   #19
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

ja bih voleo da dodam par stavki:
TMU-texture memory unit je jedinica koja vrsi lepljenje tekstura na poligonalni objekat
Frame buffer- memorijska lokacija u kojoj se cuva gotova scena pre nego sto se prikaze na monitoru
Alpha Blening- jedan od frame buffer efekata kojim se definise prozirnost tekstura (radi dobijanja efekta stakla i sl.)
Shading- tehnike kojima se vrse sencenje tekstura, kako bi se vernije prestavio polozaj 3d objekta na sceni uodnosu na svetlosni izvor. postoji vise vrsta (goaround, phong, DOT3, bump mapping i normal mapping-koristi se u DOOMu 3).
RAMDAC- jedinica koja digitalni signal pretvara u analogni (radi povezivanja CRT monitora)
TDMS- sluzi da bi se povezao LCD monitor digitalnim putem (DVI).
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 16:09   #20
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Sta je sta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)?

Sta je Anti analising i antropic filter
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
grafika


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com