Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.12.2010, 16:31   #1
Crnac_Pripravnik
Novi član
 
Član od: 14.6.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Kako nisam uspeo da pronadjem raniju temu o ovome..

Koji boot manager za XP i WIN7 moze da mi odradi da pitiskom na ikonicu ili opciju mogu da resetujem iz XPa i dignem u WIN7 (i obratno) bez standardne selekcije na pochetku boota bilo kog od sistema? Jednom kliknem na ikonu ili opciju start meniju u Winu7 i on mi sve lepo pogasi, resetuje i bootuje mi XP bez potrebe da u medjuvremenu bilo $ta selektujem i interveni$em (i obratno iz XP u Win7)

Situacija je sledeca. Imam hard na kome je XP koji radi vec 3 godine, a skoro sam kupio i drugi hard na koji sam instalirao Win7. Za vreme instalacije Wina 7, hard disk sa XPom je bio iskljuchen. Ne verujem da su ove informacije preterano bitne za gore postavljeno pitanje, ali mozda koriste. Hvala unapred.
Crnac_Pripravnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2010, 16:57   #2
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Ako je tokom instalacije hard disk sa XP bio isključen, izbor boot sistema možeš da uradiš iz BIOS-a gdje izabereš sa kog hard diska da digne sistem. Ili još bolje, ako BIOS ima tu opciju, da prilikom paljenja kompjutera pritisneš određen taster na tastaturi i da onda odabereš koji ćeš da digneš sistme.
Što se tiče programa za win, probaj sa EasyBCD.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
Crnac_Pripravnik (23.12.2010)
Stara 22.12.2010, 17:06   #3
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Program koji ce te jednim klikom prebacivati u drugi operativni sistem (gasenje aktivnog OS-a, restart racunara i podizanje zeljenog OS-a) ne postoji. Easybcd je samo program za editovanje boot managera i backup zeljenog mbr-a i sl ali to sto ti zelis ne moze da uradi. Ako hoces da napravis dual boot iz njega to ces svakako moci a nema veze da li je hard disk sa XP-om bio ukljucen ili ne. Bitno je da je particija na njemu aktivna i primarna a kako si koristio taj OS svakako jeste. U EasyBCD-u ces trebati samo da napravis dva unosa za operativne sisteme: za novi win7 i za stari XP i da proveris da li su putanje do mbr fajla (za XP) tj do fajla za podizanje win7 (winload.exe) pravilne - program putanje daje automatski ali treba da zadas rucno slova particija na kojima se fajlovi nalaze.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2010 u 17:20)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2010, 19:13   #4
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Ako je tokom instalacije hard disk sa XP bio isključen, izbor boot sistema možeš da uradiš iz BIOS-a gdje izabereš sa kog hard diska da digne sistem. Ili još bolje, ako BIOS ima tu opciju, da prilikom paljenja kompjutera pritisneš određen taster na tastaturi i da onda odabereš koji ćeš da digneš sistme.
Što se tiče programa za win, probaj sa EasyBCD.
To bi bilo najboje rešenje ali sumnjam da je to kod njega slučaj, da ima dva harda od kojih je jdan bio isključen prilikom instalacije sedmice na drugi i tako svaki zadržao svoj mbr, u tom slučaju bi idealno bilo posle restarta pritusnuti jedan od key-eva za boot (F10 , F11 ili F12) i izabrati željeni hdd sa kog če se bootovati OS

To što tražiš ne postoji (još uvek)
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2010, 20:04   #5
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
To bi bilo najboje rešenje ali sumnjam da je to kod njega slučaj, da ima dva harda od kojih je jdan bio isključen prilikom instalacije sedmice na drugi i tako svaki zadržao svoj mbr, u tom slučaju bi idealno bilo posle restarta pritusnuti jedan od key-eva za boot (F10 , F11 ili F12) i izabrati željeni hdd sa kog če se bootovati OS
Ne razumem sta je tu prednost kada ionako dve sekunde posle pritiska power dugmeta ili restarta dobija boot loader ekran tj boot meni ?(on se nalazi na win 7 maloj sistemskoj particiji (cca 100MB velikoj) Bitno je da su obe particije na kojima su operativni sistemi aktivne i primarne - jedino to. To sto on trazi je verovatno moguce uz pomoc par sklepanih batch fajlova ali zaista ne vidim potrebu za tim.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2010 u 20:34)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2010, 0:36   #6
Crnac_Pripravnik
Novi član
 
Član od: 14.6.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Na$ao sam re$enje dragi narode! Radi savr$eno. Onako kako sam i mislio da vec negde postoji.

Skinuo sam sa sajta http://neosmart.net poslednju verziju EasyBCD 2.0.2. koja je free i instalirao na XPu. Prvi problem koji se javio je bio "EasyBCD 2.0 build 76 - error opening BCD Registry" ili slichan. Prona$ao sam na nekom od foruma da treba da se logujem kao administrator, medjutim ni to nije pomoglo da mi EasyBCD prepozna XP i Win7 instalirane na dva razlicita harda.

Resetovao sam i XP i bootovao Win7 i tu instalirao EasyBCD. Sve je odmah proradilo kako treba!

Za kraj najsladje

Ispod "Useful Utilities" buttona se nalazi program 'iReboot' koji se instalira i spusti u sys-tray i omogucava vam da posle reseta iz Win7 predjete u XP bez ikakve selekcije pri bootu. Programche je spas
Crnac_Pripravnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2010, 1:14   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Citat:
Ispod "Useful Utilities" buttona se nalazi program 'iReboot' koji se instalira i spusti u sys-tray i omogucava vam da posle reseta iz Win7 predjete u XP bez ikakve selekcije pri bootu. Programche je spas
Pa lepo mada zaista ne vidim neku narocitu korist od toga U svakom slucaju, problem je resen a to je najvaznije
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2010, 1:28   #8
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom)

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ne razumem sta je tu prednost kada ionako dve sekunde posle pritiska power dugmeta ili restarta dobija boot loader ekran tj boot meni ?(on se nalazi na win 7 maloj sistemskoj particiji (cca 100MB velikoj) Bitno je da su obe particije na kojima su operativni sistemi aktivne i primarne - jedino to. To sto on trazi je verovatno moguce uz pomoc par sklepanih batch fajlova ali zaista ne vidim potrebu za tim.
Nismo se razumeli prijatelju , mislio sam kao što je Sass Drake pomenuo ukoliko je instalacija drugog OS-a rađena tako što je drugi Hard Disk bio isključen tako da u tom slučaju nema boot menija pomoću koga se može odabrati koji OS će se bootovati, već će se bootovati samo onaj OS čiji je Hard Disk postavljen u BIOS-u kao "First boot device" , A da ne bi svaki put ulazio u BIOS i menjao boot devices priority, na brži način može pritiskom određenog tasteva (u zavisnosti od maične ploče) pristupiti Quick boot meniju , isto kao i kad hoćeš da odabereš da bootuješ sa cd-a umesto sa harda
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Game-o-Kwiz Patton Opšta kultura 15955 9.6.2017 14:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com