Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.9.2015, 21:22   #41
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Ne bih otvarao novu temu cisto me interesuje vasae iskustvo sa INTEL SSD, serija 535.
Hvala. Vidim da ih niko ne pominje, a i slabo ih ima na trzistu.
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 21:28   #42
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Slučajno nabasah na ovaj test i setih se ovog što si napisao. Lepo se iz tabela vidi da Samsung nije konzistentan ni u čemu osim u sasvim prosečnim performansama koje su daleko od vrhunskih.

Vaćare(lažu na testovima) i naplaćuju ime, kao što je jedan od prethodnih postera primetio...
Koga uopste zanimaju neki Linux benchmark-ovi, kada je brzina ucitavanja, podizanja sitema, kopiranja fajlova... brza na Samsung SSD-ovima. Mene interesuju real-world performanse, a tu je Samsung odlican.
Ovde mozes da pogledas zanimljivo poredjenje, mnogo se razlikuje od tog testa koji si postavio. Kao sto je receno na kraju klipa, nema velike i primetne razlike izmedju danasnjih SSD-ova, ali Samsung je definitivno malo brzi od ostalih (ne mozes reci prosecne performanse).
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 21:36   #43
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

^O tome se i radi. Linux je niche tržište za njih i sve ostale i ne mare za Linux. Moguće da su nekako "optimizovali" svoje uređaje da bi bili najbrži u benč programima na Windowsu. Čim se to malo proveri na nekoj drugoj platformi, navodne performanse mogu biti sasvim neubedljive.

Doduše, izgleda da su se popravili sa 850 Evo.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 21:44   #44
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Slučajno nabasah na ovaj test i setih se ovog što si napisao. Lepo se iz tabela vidi da Samsung nije konzistentan ni u čemu osim u sasvim prosečnim performansama koje su daleko od vrhunskih.

Vaćare(lažu na testovima) i naplaćuju ime, kao što je jedan od prethodnih postera primetio...
Moraćeš sam da pitaš autora članka šta je zeznuo. 840 koji je testirao nije ni približno toliko loš (imam dva komada) iako mi pričamo o 850.

Sveže urađen benchmark. Samsung 850 Evo, bez RAID-a, sistemska particija.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 21:51   #45
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Za 850 Evo kao što sam pomenuo u prethodnom postu, nisu tako loši rezultati. Ali ozbiljno sumnjam da je 840 nekako bio nabudžen za Crystal i možda još neke testove. Jer, što bi bio toliko lošiji na Linuxu i sa Phoronix testom - pisanje ko pisanje, upis ko upis, šta ima veze to sa OS-om?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 22:03   #46
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Za 850 Evo kao što sam pomenuo u prethodnom postu, nisu tako loši rezultati. Ali ozbiljno sumnjam da je 840 nekako bio nabudžen za Crystal i možda još neke testove. Jer, što bi bio toliko lošiji na Linuxu i sa Phoronix testom - pisanje ko pisanje, upis ko upis, šta ima veze to sa OS-om?
Ne može da bude toliko lošije na Linuxu osim ako autor nije nešto zeznuo ili ako nije dobio loš primerak (dešava se).

Ne volim da kačim tuđe testove ali evo prvog rezultata za 840 Evo performanse na Linuxu (rezultat Google pretrage).

Pogledaj grafove. Prosečna read/write brzina oko 545MB/s. Nebitno šta im gurneš, Linux ili Windows, Samsung SSD-ove je trenutno praktično nemoguće pobediti u consumer klasi.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 22:11   #47
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Ako pričamo o real world iskustvu, bolje performanse imam sa Kingston V300 120GB, na potpuno istoj verziji Xubuntua - od cold boota do desktopa 10s.

Citat:
Both systems booted like lightning from a cold boot. Not counting the motherboard BIOS POST, which can take 13 to 20 seconds depending upon the motherboard, I could go from cold boot to working desktop in about 4 seconds. Here are the details with Xubuntu 14.04 starting from a cold boot:
BIOS POST: 13s Xubuntu blue load screen: 1s (Blink and you will miss it.) From Xubuntu login to usable desktop: 2.41s Total boot time: ~16s
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 22:14   #48
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Boot time debelo zavisi od UEFI optimizacije. Ako sistem podržava UEFI i aktiviran je Fast boot razlika u podizanju, čak i ako je cold boot u pitanju, je očigledna.

Ovaj gore citirani tekst je očigledno u BIOS konfiguraciji. Podizanje sistema sa UEFI-jem je neuporedivo brže.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
ColdBoot (1.9.2015)
Stara 1.9.2015, 22:31   #49
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Ok, hvala ti, sad bih i ja rekao da se desilo da je test-primerak bio neispravan.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 22:40   #50
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

I još jedna jako bitna stvar - brzina diska užasno zavisi od kontrolera na matičnoj ploči.

Jako puno novih ploča dolaze sa Intel + Marvell kombinacijom gde recimo šest SATA portova ide na Intel a dva na Marvell. I onda ljudi ni ne čitaju specifikacije ploče već gurnu SATA kabl u prvi slot koji im je pri ruci i to ispadne baš jedan od Marvell portova. Marvell kontroleri imaju neuporedivo lošije karakteristike i na 840/850 Evo ne mogu da pređu 350MB/s za sekvencijalno čitanje/pisanje u najboljem slučaju. Random pisanje/čitanje i da ne pominjem.

Zato gledajte u koju rupu gurate SSD
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2015, 23:18   #51
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ja sam više za kapacitet.. bolje 2 tb hard disk nego 120 gb ssd.. svako ima svoj ukus, neko će da plati više za brži uspis neko kapacitet
Nema smisla porediti ih ovako. Uostalom, Neutrino je lepo objasnio - SSD nije namenjen "tovarenju" podataka.

Kad jednom vidiš performanse OS-a i ostalog softvera sa SSD-om u mašini... Cannot be unseen.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 0:58   #52
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

ma video sam performanse, ali ono ja palim komp jednom u 5 dana za to jedino što ssd može nešto da ubrza, ostalo par sekundi neki program dok se pokrene, jednom ga pokrenem i posle je u memoriji realno ne vredi mojih 5 minuta 50e, možda jednog dana kad počnem da zarađujem ozbiljne pare... nemam baš ni P3 pa da čekam svaki program po nekoliko minuta pa da me nervira što čekam...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 1:53   #53
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Boga mi mene iritira dugačak boot, čekanje da se neki veći program učita (sve preko 2-3 sekunde je traćenje vremena, a vreme je novac). Nego uvek istrči nešto bitnije od SSD-a da se kupi.

Ah, da, na laptopovima se još više oseti, drajvovi su uglavnom sa daleko manje keš memorije i na 5400 rpm, plus ostale optimizacije...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 3:06   #54
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

da za laptop je korisniji, nema mehaničke delove pa možeš malo bahatiji da budeš sa laptopom, manje troši i to što su hdd na laptopu sporiji.. razmišljao sam i o tome da ubacim u netbook neki ssd ali ono ne sećam se kad sam zadnji put palio netbook lakše mi je sa mobilnim.. jeste vreme novac ali kod nas kad ljudi rade po 15 sati dnevno za 200e vreme je dosta jeftino..
Ne znam ni šta ga toliko bootujete staviš na sleep ili hibernaciju evo sad i ovaj win10 kažu da se brzo pali.. ima dosta razloga za, ali ima i ozbiljnih razloga da se zaobiđe kupovina.. ali ono.. kad vide kako se brzo botuje kažu vau.. ja nešto ne volim da prekidam rad, tj palim gasim otvaram programe više volim da nastavim gde sam stao tj stavim ga u sleep i sutra ujutru samo upalim i sve je već otvoreno samo čeka da nastavim gde sam stao, čak se i brže pali iz sleepa nego dok ti ispokrećeš windows, programe i ostale pozadinske procese tako da i ne bih baš osetio neku vajdu od njega
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 6:58   #55
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Istina je sve to za sleep i hibernaciju ali zamisli kad i buđenje iz hibernacije može još brže. Svaki sekund se isplati. Bolje da provedem 5 sekundi kucajući jednu kratku rečenicu u dokumentu nego da čekam Word da se pokrene tih 5 sekundi (banalan primer). Svakog dana po nekoliko sekundi... Povremeno sam primoran i da restartujem računar (apdejtovi, recimo), pa je tu onda kopiranje velikih fajlova ili gomile sitnih, pa Superfetch koji nepotrebno uleti sa keširanjem za kojim nema potrebe na SSD-u, pa još milion situacija. Na svaku izgubiš malo vremena i kad izračunaš na kraju to izgubljeno vreme se nagomila brzo.

Ako je nešto danas vredno prosečnom korisniku kome je u opisu posla rad na računaru (da prosečnom a ne profesionalcu) onda je to SSD disk. Nikakav procesor niti matična ne mogu da poboljšaju ugodnost u radu kao dobra količina RAM memorije, 2+ monitora i, naravno, SSD.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 11:25   #56
Crytek
Član
 
Član od: 19.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 355
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 222 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Bitno je reći i da pretraživač, kao najčešće korišćen program, značajno brže i stabilnije radi na ssd-u.
Crytek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 15:36   #57
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Još jedna bitna prednost - nema potrebe za defragmentacijom diska. TRIM rulez!

Ali objašnjavati prednosti SSD-a je isto kao objašnjavati nekome prednosti droga. Ne može da shvati dok ne proba
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 15:48   #58
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Sa stanovišta jednog n00b-a, možda bi bilo bolje prebaciti loptu na onu priču o SandForce kontrolerima. Ne toliko davno, pala je grdna pljuvačina po njihovim programerima. Kako tu stvari stoje?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 16:09   #59
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke

Ali objašnjavati prednosti SSD-a je isto kao objašnjavati nekome prednosti droga. Ne može da shvati dok ne proba
Bas tako...droga! Na desktop ga imam...Sad cekam da INTEL izbaci neki upravljacki program da kesiram fajlove (laptop), pre 3 dana je izasao 'ExpressCache_ForWin10_Upgrade_VER131180' ..Moze li se nesto sa ovim?
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2015, 17:06   #60
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji SSD? Noob question.

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Bas tako...droga! Na desktop ga imam...Sad cekam da INTEL izbaci neki upravljacki program da kesiram fajlove (laptop), pre 3 dana je izasao 'ExpressCache_ForWin10_Upgrade_VER131180' ..Moze li se nesto sa ovim?
Intel ima svoj odlični alat za održavanje SSD-a.

Intel SSD Toolbox
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Koji od ovih laptopova odabrati? sanchez ŠDK - Prenosni računari 0 15.2.2015 16:36
Svet kompjutera 6/2013 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 43 28.6.2013 11:51
Koji sajt koristite za social networking? --ComputerBoy-- Brbljaonica 44 1.6.2010 17:02
Koji player koji se puni preko USB dodo Foto i audio/video 8 1.6.2006 21:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com