Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.3.2009, 19:06   #121
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.616
Zahvalnice: 2.204
Zahvaljeno 661 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Valjda bas ta, 1,6 puta veca od Jupitera (mada me cudi da nije otkrivena i veca). Ali opet, nije mi jasno Todose, od svih pitanja oko univerzuma, tebe bas zanima koja je najveca planeta? Zasto bas to?

Poslednja ispravka: Oggy (23.3.2009 u 19:27)
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 19:12   #122
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Imam mnogo pitanja i malo odgovora. Svako pitanje koje me interesuje postavljam usput, jer zbog dial-apa nemam bas vremena da istrazujem. A interesuje me bas mnogo sto-sta.
p.s. I ja ne verujem da je samo tolika, mora da postoji veca.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 19:15   #123
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Свемир, велики.

To je samo najveca otkrivena, za sada (ako wiki tako kaže). Još nismo ni četvrtinu sopstvene galaksije videli, da ne pominjemo šta može biti u komšijskim galaksijama.
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 19:22   #124
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
fingerprint kaže: Pregled poruke
To je samo najveca otkrivena, za sada (ako wiki tako kaže). Još nismo ni četvrtinu sopstvene galaksije videli, da ne pominjemo šta može biti u komšijskim galaksijama.
Шта може бити? ОСим бескрајне масе леда, камена и ватре
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 19:25   #125
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Pa nema bas mnogo vatre. Ona u vakuumu bas i ne ume da gori.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 19:27   #126
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.616
Zahvalnice: 2.204
Zahvaljeno 661 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Valjda covek misli na zvezde
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 19:28   #127
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Imam mnogo pitanja i malo odgovora. Svako pitanje koje me interesuje postavljam usput, jer zbog dial-apa nemam bas vremena da istrazujem. A interesuje me bas mnogo sto-sta.
Ovo me podseća na film Fenomen sa Travoltom, kada dobije sposobnost da uči "300 na sat" itd.... Uglavnom kada Travolta pita Rodžera šta bi on hteo da sazna/nauči... Pravi odgovor je sve

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Шта може бити? ОСим бескрајне масе леда, камена и ватре
Nećemo znati dok ne pogledamo
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 20:14   #128
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Taj film je fenomenalan. gledao sam ga 300 puta i imam ga...
A on topic.Cuo sam da su ameri ili japanci napravili neku cudo masinu koja moze da dostigne ne verovatnu brzinu(skoro brzinu svetlosti).Jedini problem je sto joj do 200 km/h treba oko 1 godine dana.Ali postepeno sve ide brze i brze tako da ce za ko zna koliko godina mozda izaci pa cak van nase galaksije.Steta sto to necu doziveti........
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 20:19   #129
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
RUSuper kaže: Pregled poruke
Taj film je fenomenalan. gledao sam ga 300 puta i imam ga...
A on topic.Cuo sam da su ameri ili japanci napravili neku cudo masinu koja moze da dostigne ne verovatnu brzinu(skoro brzinu svetlosti).Jedini problem je sto joj do 200 km/h treba oko 1 godine dana.Ali postepeno sve ide brze i brze tako da ce za ko zna koliko godina mozda izaci pa cak van nase galaksije.Steta sto to necu doziveti........
Jedino što me podseća na to je solarno jedro :
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_sail
Mada koliko znam, još uvek nije napravljen "svemirski brod" koji ovo koristi
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 20:22   #130
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Moze da bude veca no problem,ali ako joj je gustina mala ne mora biti i najteza.Moze biti da je ta planeta tek u nekom stadijumu razvoja.To su sve vecinom nagadjanja jer nema niko od istrazivaca dovoljno dobru aparaturu da sudi o tako dalekim objektima.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 20:43   #131
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
RUSuper kaže: Pregled poruke
Taj film je fenomenalan. gledao sam ga 300 puta i imam ga...
A on topic.Cuo sam da su ameri ili japanci napravili neku cudo masinu koja moze da dostigne ne verovatnu brzinu(skoro brzinu svetlosti).Jedini problem je sto joj do 200 km/h treba oko 1 godine dana.Ali postepeno sve ide brze i brze tako da ce za ko zna koliko godina mozda izaci pa cak van nase galaksije.Steta sto to necu doziveti........
Teško da je u pitanju brzina svetlosti, ni blizu.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 20:57   #132
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Skoro je lansiran jedan novi teleskop, zaboravih mu ime, koji ce biti usredsredjen na najsumnjiviji minijaturni deo neba. Sumnjiv u smislu mogucnosti pronalaska komsija.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 22:23   #133
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Teško da je u pitanju brzina svetlosti, ni blizu.
Bila je recena ogromna brzina.Verovatno su mislili da teorijski moze da dostigne tu brzinu(pribliznu svetlosti) ali od tolike brzine gomila metala(bilo kakvog) bi se raspala,istopila ili kako god....
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 22:36   #134
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.616
Zahvalnice: 2.204
Zahvaljeno 661 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Pa ta solarna jedra bi bila ogromna, pa bi cak i mala energija fotona (jer nemaju masu, sad mi je cudno jer sam ocekivao da treba nesto da pogura jedra), tokom vremena, mogla da akumulira ogromnu brzinu. Ne znam da li ima opasnosti da se zbog brzine istopi ili raspadne struktura broda, ali jasno je da pri brzini svetlosti masa postaje beskonacna, vreme staje, itd.
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 23:00   #135
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Fotoni, iako nemaju masu, vrse pritisak, kao i svaki talasi. Taj pritisak je jako mali i u sredinama u kojima postoji trenje (sto ukljucuje vazduh) je zanemarljiv. Medjutim u svemiru, tj. u vakuumu taj pritisak je dovoljan da polako pomeri neko telo. Pritisak na potpuno reflektujucu povrsinu je dvostruko veci od pritiska na potpuno apsorbujucu povrsinu, bas zato se prave (u stvari jos uvek planiraju) jako sjajna ogledala.
Jedan "mali" problem sa solarnim jedrima koji se skoro nikad ne pominje je to da svaka svemirska letelica koja ubrzava od tacka A prema tacki B (stalno ubrzanje) moze da ubrzava samo pola puta. Drugu polovinu puta mora da usporava da bi se zaustavila u tacki B. Vecina danasnjih prevoznih sredstava mnogo brze koci nego sto ubrzva, pa ljudi lako zanemare ovu cinjenicu, ali u svemiru je situacija sasvim drugacija. Rakete (ono sto nam je najpoznatije) na isti nacin ubrzavaju i usporavaju, samo sto kad usporavaju okrenu se naopacke.

Problem sa velikim brzinama nije to sto bi ta konstrukcija mogla da se istopi ili raspadne. U svemiru nema vazduha, tj. koncentracija cestica je toliko niska da je prakticno zanemarljiva. Koliko god da se telo brzo krece nece imati nikakvih problema (naravno, ne moze da ide brze od svetlosti). Letelice koje se krecu velikom brzinom kroz vazduh se zagrevaju zbog trenja sa vazduhom, ako vazduha nema nece biti ni trenja, pa ni zagrevanja.
Telo koje se krece "relativistickim brzinama" (brzine na kojima se osecaju efekti relativizma, brzine brze od cetvrtine brzine svetlosti) se skracuje, na oko 260 000 km/s ima duplo manju duzinu, ali ni to ne utice na samo telo. Skracivanje je primetno samo posmatracu koji stoji. Isto je i sa dilatacijom vremena. Osoblje svemirskog broda koji se krece tom brzinom ne bi moglo da primeti usporenje vremena, skracenje duzine, niti povecanje mase. Problem sa postizanjem velikih brzina je samo porast mase, sto je brzina veca, veca je i masa, pa je potrebna sve veca energija da bi se nastavilo ubrzavanje. Da bi se ta energija dobila potrebno je imati vise goriva (veca solarna jedra, wharever), a to jos dodatno povecava masu...

Mozda malo odlazimo u offtopic, ali pomenimo i cuveni warp drive. Putovanje brze od svetlosti je (na "zaobilazan") nacin moguce. Nijedno telo samo po sebi ne moze da se krece brze od brzine svetlosti jer mu masa raste sa brzinom i pri brzini svetlosti bi imalo beskonacno veliku masu. Za ubrzanje beskonacno velike mase je potrebna beskonacno velika energija, a to je nemoguce ostvariti. Medjutim (ovo je sam Ajnstajn predvideo), ako je prostor savijen telo moze da se krece brze od brzine svetlosti. Warp Drive u Star Treku ne pokrece sam brod nego savija prostor-vreme oko letelice. Da ne bih razglabao previse - http://en.wikipedia.org/wiki/Warp_dr...ve_possible.3F
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 23:11   #136
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.616
Zahvalnice: 2.204
Zahvaljeno 661 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Za kocenje ne moras meni da pricas, dovoljno je sto sam igrao Frontier

Inace, mislio sam da, ali sve sam to davno citao pa se ne secam da li sam nasao potvrdu, da ljudi u svemirskom brodu koji ide brzinom svetlosti, uopste ne osecaju usporeni tok vremena. Dakle za njih bi zivotni vek bio prakticno isti? Bedak... Hoces da kazes da je skracivanje tela samo opticka varka posmatraca koji stoji? A da povecanje mase nije?
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 10:53   #137
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Za kocenje ne moras meni da pricas, dovoljno je sto sam igrao Frontier

Inace, mislio sam da, ali sve sam to davno citao pa se ne secam da li sam nasao potvrdu, da ljudi u svemirskom brodu koji ide brzinom svetlosti, uopste ne osecaju usporeni tok vremena. Dakle za njih bi zivotni vek bio prakticno isti? Bedak... Hoces da kazes da je skracivanje tela samo opticka varka posmatraca koji stoji? A da povecanje mase nije?
Pa da, bedak. Ljudi koji bi bili u toj letelici i putovali tim brzinama, kada bi se vratili zatekli bi svoje pra-pra-pra-čukun unučiće...
Inače, wikipedija ima zanimljiv članak o tome.
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilation
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 12:01   #138
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Tu foru sa cukun unucicima jos treba testirati
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 23:22   #139
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Hoces da kazes da je skracivanje tela samo opticka varka posmatraca koji stoji? A da povecanje mase nije?
Malo sam zardjao iz ove oblasti, ali mislim da je i to samo vidljivo posmatracu koji stoji. Drugo - ne treba mesati masu i tezinu. Masa je svojstvo tela koje se ne menja u zavisnosti od gravitacije. Covek ima 80kg i na Zemlji i na Mesecu. Tezina je sila kojom telo deluje na podlogu pod dejstvom gravitacije, ili prostije, sila kojom nas gravitacija privlaci. Tezina coveka je veca na Zemlji nego na Mesecu. Masa se meri tako sto se telo poredi sa nekom poznatom masom - merenje glavice kupusa na terazijama uz pomoc tegova je merenje mase. Merenje vagom koja ima oprugu je merenje tezine. Znaci ako se masa jednog objekta poveca dva puta, za toliko ce se povecati i masa tegova, pa ce masa u tom sistemu biti ista. Posmatrano iz nekog drugog sistema masa nije ista. Konfuzno, nema sta.

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
Pa da, bedak. Ljudi koji bi bili u toj letelici i putovali tim brzinama, kada bi se vratili zatekli bi svoje pra-pra-pra-čukun unučiće...
Da li bi bio siguran da su to tvoji praunucici . Warp pogon (ako ga ikad otkrijemo) i ovde ima jednu jako lepu osobinu. Posto se prostor krece oko broda, sam brod se ne krece uopste brzo (mozda cak i stoji). Tako da moze da putuje nekoliko puta brze od svetlosti a da vreme protice isto.

Ima jako zanimljivih stvari u knizi Lawrence M. Kraus-a - The Physics of Star Trek.

@RUSuper
Vec je dokazano, ali sa malo drugacijim blizancima. Koriscenji su atomski casovnici. Jedan je bio na zemlji, a drugi u satelitu koji je kruzio oko Zemlje. Posle odredjenog vremena izmereno je odstupanje izmedju njih. To je bio eksperiment izveden valjda 60-tih, a sada se dilatacija vremena meri i koriguje gotovo svakodnevno. GPS navigacija se oslanja na ogromnu tacnost atomskih casovnika u satelitima. Iz razlike vremena koja je potrebna signalu sa povrsine da dodje do satelita (signal putuje brzinom svetlosti) izracunava se tacna pozicija. Posto se sateliti krecu potrebno je stalno korigovati vreme. Drugo - malo poznata stvar - U vecim CRT ekranima je potrebno uracunati i dilataciju vremena jer je brzina elektrona velika. Bez relativisckih proracuna slika nikada ne bi bila ostra.

Poslednja ispravka: nighthawk (24.3.2009 u 23:29) Razlog: dopuna
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 23:53   #140
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Zaboravili ste da i gravitacija utiče na vreme (jača grav. sporije vreme protiče).
Pih, sve je povezano, masa, vreme, brzina, gravitacija

P.S. Upravo u LHC-u koriste brzinu da bi usporili raspadanje određene čestice (muon čini mi se) koju hoće da izuče...

Poslednja ispravka: iMa_NeKo_PljUgU (25.3.2009 u 0:04)
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
svemir

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com