Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2007, 23:33   #1
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Ups APC i chieftec

Imam e6300 na p5w dh deluxe, 2hdd, 2dvd 7600gs i chieftec 400w napajanje.

Uzeo sam UPS APC 500ei, 300w. SVe shljaka ok, priajvljuje da je opterecenje 110w, estimated battery time 20minuta.bombona.

Kada pokusam da uradim self test komp se samo resetuje i nista.

Kada UPS iscupam iz struje komp se ugasi a UPS se prebaci na baterije. Cak ni hladan start ne radi. UPS iscupam iz struje i probam komp da upalim, pocne da pisti OVERLOAD. STo overload kad je load 110w, a moze 300.

Negde sam procitao da je problem u chieftec napajanju, jer APCu treba 2ms da prebaci na baterije a chieftec to ne tolerise vec se ugasi.Probacu sutra na drugom kompu da vidim kako se ponasa, ali mi nesto govori da ce sve biti u redu.

Jel neko ima neku ideju. Napajanje mi se ne menja.
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2007, 1:43   #2
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

1. Jesi li siguran da UPS može da radi self test dok je potrošač nakačen? U principu bi trebalo, ali rek'o da pitam.

2. Pištanje ne mora nužno da znači da je preopterećen, možda pišti zato što mu nešto drugo nije po volji, si proverio u uputstvu da li to pištanje može da znači još nešto?

3. Chieftec je krš napajanje, video sam suviše ploča koje je spalio. Pogotovo taj model od 400 W koji mi smrdi na remarkirani 350.

4. 110 W? Deluje mi malo, doduše, svašta je moguće kada mašina miruje. Nisam se baš informisao o potrošnji novih procesora, ali dva hdd-a, dva dvd-a i grafička (pretpostavljam da je neka solidna) bi trebalo da razviju više od 100 W.

5. Ma kolika krntija bio, Chieftec bi trebao da izdrži propad od 2 ms. S druge strane, moguće je da APC pravi malo veći propad, jer se na jeftinijim UPS-evima često deklariše samo najmanje trajanje propada. U realnosti, propad može da traje i preko 10 ms u zavisnosti od situacije, a Chieftec to baš i ne voli. Znam da tvoj UPS košta oko 100 €, ali to ipak spada u najjeftinije APC-ove UPS-eve i u grupu Offline (Standby) UPS-eva.

Iskreno, za te pare si mogao da kupiš bolji UPS.

L&M, što se saveta tiče, probaj još malo da se igraš sa njim, pusti ga 4 sata da se napuni lepo, pa pokušaj ispočetka. Ako ne uspe, porazgovaraj sa prodavcem i po potrebi ga reklamiraj. Ako to ne uspe, menjaj napajanje i uzmi npr. Antec SP-400. Možda ti pare ne ispadaju iz nosa, ali nagradno pitanje je "Ko te je tukao po ušima da kupuješ glupi Chieftec?"
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2007, 9:38   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

Čekajte, pre nego što optužite Chiefteca, niko ne reče kolika je deklariasana maksimalna snaga UPS-a. 300W? A napajanje je od 400W? Aman!

Naravno da kompjuter u miru razvija manju snagu, ali ko kaže da je ona konstantna? Dovoljno je da postoji kakav-takav "špic" pa da to UPS konstatuje kao preopterećenje. Takav špic uvek postoji u trenutku uključenja računara, a takođe i pri radu. Onih 110 W što ti ih UPS prijavljuje (pod uslovom da je podatak tačan) samo je prosečna snaga, a trenutna snaga može mnogo da varira.

Drugo, pitanje je da li je tih 300W nešto što UPS može da isporučuje stalno, ili je i to, kao što često varaju kod napajanja, nekakva maksimalna snaga pri kojoj UPS može da radi... pa... sekundu vremena. Skoro je sasvim sigurno da taj podatak nije stalna snaga, a u to si se i sam uverio. Ako nisam u pravu - odlično, zamenićeš UPS i sve će proraditi.

Opšte je pravilo da se pri biranju UPS-a sabere deklarisana snaga napajanja (pod pretpostavkom da ipak nije bez potrebe stavljeno neko preterano snažno napajanje) i snaga monitora, ako se i on preko UPS-a napaja, pa se doda još najmanje 20% i takav se UPS traži. Pa i tada, dešava se da monitor naprosto ne može da radi preko UPS-a jer pri svičovanju "cimne" toliko struje da se UPS ugasi.

Još da ti kažem ovo. Kada smo mi radili test napajanja u firmi Enel (a radili smo ga slučajno baš Bladerunner i ja), imali smo ideju da uz pomoć UPS-a simuliramo "propad" napona mreže. (Propad, engleski "brown-out", predstavlja kratkotrajan gubitak napona mreže, trajanja do jedne poluperiode iliti 10 milisekundi.) Za to smo koristili neki off-line UPS veoma sličan tvom, deklarisane snage 600 W, a nešto manja od toga bila je deklarisana snaga najjačeg napajanja na testu. Šta se dešavalo? Već kod napajanja od 450 W UPS se mučio pri maksimalnom opterećenju. Sa napajanjima jačim od toga, UPS nije hteo ni da proradi čak ni sa neopterećenim napajanjem, iako mu je deklarisana snaga navodno veća od snage napajanja.

U čemu je štos? Prvo i prvo, jasno je da proizvođači lažu za snagu. Drugo i drugo, pri svakom uključenju UPS-a kad kompjutersko napajanje radi i pri svakom uključenju kompjuterskog napajanja kad je vezano preko UPS-a napajnje povuče u jednom kratkom trenutku mnogo veću struju od maksimalno deklarisane. To je UPS-u dovoljno da signalizira preopterećenje i da se isključi, a tebi ostaje samo da čupaš kose.

Dakle, kao prvo, pokušaj da zameniš UPS - možda je ipak, kojim srećnim slušajem za tebe, samo neispravan. Ako se i sa drugim primerkom dešava isto, moja preporuka bila bi da doplatiš nešto i kupiš jači UPS. Ako možeš, dogovori se s prodavcem da UPS isprobaš, za slučaj da se pokaže da je i taj jači - preslab!

Napajanje koje imaš nije šampion kvaliteta, ali teško da može biti odgovorno za ono što ti se događa, bar po mom mišljenju.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2007, 10:37   #4
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

Prvo, hvala Vam na komentarima. A evo i sta kaze podrska APCa

I guess the Chieftec PSU is GPS series.

Unfortunately this power Supply can not work only with pure sine wave. That is what the mains is ok, and the online operation is ok for the PSU, but not the battery operation.

All the Back UPS and the Smart SC has stepped approximated sine wave what is not acceptable for this PSU.
Stepped sine wave is standard in the industry and OK for any other PSU than Chieftec GPS series.

I suggest you to replace your PSU in the PC, rather than the UPS, because a pure sine wave UPS is 3-4 times more expensive than a new PSU.
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2007, 18:58   #5
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

Znači ipak je napajanje u pitanju, šta da ti kažem, ako možeš reklamiraj ga, toplo preporučujem Antecova napajanja, mada ni Cooler Master nisu loša napajanja... Postoje i bolja, naravno... Ali koštaju mnogo više...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2007, 19:17   #6
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

Proverio sam UPS na drugom kompu koji ima hypomedia napajanje 350w i radi ko bombona.

Ne vidim po kom osnovu bih mogao da reklamiram napajanje kada radi dobro. Pre bih mogao da reklamiram ups jer ne moze da potera chieftec napajanje, a oni to nigde nisu naveli, mada.....
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2007, 19:41   #7
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

Pa ovako, UPS je potpuno ispravan, a napajanje je felerično dizajnirano, nijedan UPS ti ne daje pravu sinusoidu kada je na bateriji, a prema rečima APC-a taj chiftec očekuje samo pravu sinusoidu... Jedino rešenje ti je novo napajanje, a kako ćeš to da realizuješ je, bez uvrede, tvoj problem....

Ako ti je napajanje pod garancijom, probaj da se dogovoriš sa prodavcem, da eventualno uz doplatu zameniš napajanje za neko drugo. Nemoj da budeš drzak, već lepo objasni šta ti se desilo i šta su ti rekli ovi iz APC-a. Ima prodavaca koji su uviđavni poovom pitanju, pa možda je tvoj takav.

Ako misliš da te zavrću, možeš da ih prijaviš finansijskoj inspekciji pošto uređaj koji su ti prodali ne odgovara specifikacijama, ali nisam siguran koliko bi to bilo efikasno, kao ni koja je procedura oko toga. Ipak se na kraju svodi na to da si ti kriv što nisi pazio šta si kupovao.

U krajnjem slučaju ti ostaje rešenje da nekako iskeširaš pare za novo napajanje, a da to postojeće uvališ nekome preko malih oglasa i sl. kako bi smanjio gubitke.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bladerunner na korisnoj poruci:
Shkomi (19.4.2007)
Stara 23.12.2007, 15:55   #8
Blaza
Novi član
 
Član od: 23.12.2007.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ups APC i chieftec

Znaci samo da dodam, CHIEFETC JE KRŠ!!!
Pre nekoliko godina sam uzeo ups od 625 VA, koji mi je radio ko sat sve ove godine, pa sam zbog potrošene baterije rešio da ga zamenim, sa APC 650VA ups-om. Kako sam prikacio ups se ugasio uz pištanje, kao da je u overlaodu. Odneo sam taj isti ups kod komšije koji drugačiju konfiguraciju, ali identično napajanje, isto se desilo. Čak je ups odnet i na reklamaciju, ali je tamo očekivano radio, čak i na jačem u potrošnji hardwareu...
zaključak, prosudite sami
pozz
Blaza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Chieftec kucista bez napajanja Ron_Jeremy Ostale komponente 43 12.9.2006 22:30
Kako da saznam koje Chieftec kućište imam?! MarkoFaca Ostale komponente 5 2.9.2006 1:33
Razlike chieftec napajanja? probeat ŠDK - Ostale komponente 2 24.2.2006 20:56
Chieftec 400W Miroslav ŠDK - Ostale komponente 11 25.1.2006 23:17
Ugradio NEC 4550A a Chieftec napanje spalio miguel Kvarovi 5 3.1.2006 9:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com