Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.11.2010, 16:36   #1
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom GeForce sa izlazom za dva monitora

Pozdrav svima,

Trenutno posedujem Nvidia Geforce 7600 karticu koju sam kupio po njenom izlasku pre par godina. Solidno me je sluzila a i dalje zavrsava posao jer se ne bavim mnogo igranjem igara. Ima izlaz za dva monitora sto mi je neverovatno korisno jer sam u poslu sa grafikom i na jednom monitoru drzim palete/toolbarove/dockere a na drugom drzim radnu povrsinu.

Hteo bih da uzmem neku noviju Geforce graficku karticu koja takodje ima izlaz za dva monitora.

Problem je u tome sto sam apsolutno van tokova grafickih kartica: ne znam koje su aktuelne, koje od tih aktuelnih nasi domaci distributeri imaju, koje od njih imaju izlaz za 2 monitora i opciju Extended Desktop, na sta treba paziti u revizijama/modelima/podvarijantama pomenutih i sl. stvari.

Ako mozete da mi pomognete sa izborom pristojne GeFroce kartice sa izlazom na dva monitora (extended desktop), koja bi u nardnih 2-3 godine mogla da posluzi za pristojno uzivanje u igrama?

Na maticnoj ploci imam samo PCI-E slotove, nema PCI-E 2.0, tako da sam za sada samo time ogranicen. Ne znam da li je postao problem i napajanje tih novih jacih kartica, na napajanju mi pise da "output cannot exceed 330W" a iskreno ne znam koliko moze da trosi Core 2 Duo na 2.2 Ghz pa da grafika ostane uskracena za snagu?

Unapred zahvalan
Luka
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 17:08   #2
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Koliki je budzet za kupovinu. Nema veze to sto ti je na ploci PCI-E v1 a ne v2, opusteno PCI-E v2 kartice su podrzane i na v1 plocama i uglavnom sve dolaze sa dva ili vise izlaza osim onih iz najnize klase koje su lowprofile, pa cak i one mogu imati dva izlaza, sto uglavnom i biva . Koja je kombinacija monitora koje imas, VGA, DVI ulazi? Koji je konkretno model porcesora i ploce?
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 18:25   #3
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Budzet mi u principu nije problem, spreman sam da izdvojim od 50 do 100 evra ukoliko karta to opravdava. Ali nisam planirao da me "osisaju" ili "urade kao ovcu" jer se secam (kada sam uzimao trenutnu graficku kartu) da su razlike izmedju pojedinih modela koje su donosile izuzetno blagu razliku u performansi - u ceni imale razliku od 100%. Tako da ne bih voleo da platim 50 evra vise za model koji ima 5Mb vise RAMa ili neku banalnu glupost koja nije vredna te razlike u ceni.

Ukratko - moglo bi se reci da trazim Best Buy / Najpovoljniju opciju, jer ne planiram da igram Crysis na nasviranoj grafici i monitoru rezolucije 2500x1500 px.

Monitori: LCD (dvi & vga) i CRT (vga).

Podaci iz CPU-Z programa:
CPU: Intel Pentium Core 2 Duo E4500, Conroe jezgro, L1 Cache 64 Kb, L2 Cache 2 Mb, rated FSB 800 MHz
Link ka opisu procesora >>

Ploca: Asus P5W DH deluxe, Chipset Intel i975X, PCI-E 16X graphic interface, FSB 1066/ 800 MHz
Link ka opisu ploce >>

Memorija: 2GB DDR2, frekvencije 330 Mhz, Dual Chanel omogucen (ali pravih dual chanel)

GPU: GeForce 7600 GS, 256 Mb

Nisam pomno pratio opise grafike u proslim brojevima Sveta Kompjutera, ali primecujem da su neke od stvari koje su postale aktuelne po pitanju performansi u grafici sledece:
DirectX 11: cak iako sam razumeo da nijedna igra ne koristi DX 11 kako treba?

PhysX: za koji nisam siguran koliki uopste % igara koristi ovu opciju?

HD video: znam da vecina grafike ima integrisani hardverski dekoder za mpeg-2 (dvd) i da cak i moja graficka moze da pusta wmv i mkv HD video (h264 i x264) fajlove, ali koliko je zapravo ovo bitno u zemlji koja u skorije vreme nece uvesti ni jedan HD tv program ili stvoriti trziste BluRay diskova?
Pretpostavljam da nikako nije na odmet podrska za DX 11 i PhysX, ali koliko uopste ima potrebe uzimati ovakve stvari ukoliko ih 5% igara koristi? Da li je bolje onda uzeti GPU sa vise memorije i brzim procesorom?

Poslednja ispravka: lukababic (3.11.2010 u 18:28) Razlog: maticna fsb
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 18:54   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Sa tim napajanjem nećeš moći da koristiš nijednu mnogo jaču Nvidia karticu koja podržava DirectX 11. Eventualno GeForce GTS 450 (potraži najjeftiniju na itsvet-u), a GT 430 se ne isplati kupovati. Takođe, budi svestan da ti je procesor odveć star i da radi na niskoj frekvenciji, tako da će ti malo gušiti grafičku u novijim igrama.
Što se tiče dva izlaza, tu nemaš šta da brineš, sve današnje kartice podržavaju to što ti treba.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 19:36   #5
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

ATI 5670 512MB DDR5 ili Nvidia GT430 1GB DDR3/DDR5. Cene su oko 8000 dinara. Nesto jaca je ova ATi kartica. Neces imati problema ni sa jednom oko povezivanja dva monitora. Dobar izbor je i ATI 4650 sa DDR3 memorijom 512MB/1GB i ona kosta ~5900 dinara.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 21:38   #6
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Nvidia GT430 1GB DDR3/DDR5... oko 8000 dinara.
Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
GeForce GTS 450, a GT 430 se ne isplati kupovati... Sa tim napajanjem nećeš moći da koristiš nijednu mnogo jaču Nvidia karticu koja podržava DirectX 11.
Hvala na preporuci, predlozi su veoma blizu ali malo kontradiktorni pa ako mozete da mi pomognete jos malo:

  1. GeForce GTS 450 zapravo koristi DX 11 po specifikacijama koje sam nasao na internetu, ukoliko: "nećeš moći da koristiš nijednu mnogo jaču Nvidia karticu koja podržava DirectX 11" onda jel moze neka preporuka kartice za klasu nizu, jer bih kupovinom te izgleda preterao u moguscnostima ostalih komponenti jer: "malo gušiti grafičku u novijim igrama jer ti je procesor odveć star i da radi na niskoj frekvenciji"?
    ..
  2. U cemu je tolika razlika izmedju 450 i 430 kada "GT 430 se ne isplati kupovati"?
    ..
  3. Trazio sam pomenute kartice na IT svetu i imam pitanje u vezi proizvodjaca, moja trenutna kartica je Gainward, ali me zanima kakva je razlika izmedju: Asus, MSI, Gigabyte, Gainward, Leadtek, Inno i Palit-a? U kvalitetu komponenti (koliko sam razumeo - memorije)? Koju bih trebao da biram?

Citava nauka

Hvala na pomoci za sada, totalno sam ispao iz tokova hardvera.
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 22:29   #7
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Kucaj "nvidia comparison wikipedia" na guglu, imaš tabelu pa uporedi specifikacije. GT 430 je u praksi jedva na nivou Radeona HD 5570 a skuplja je, ja sam se baš razočarao a očekivao sam da će biti brža pošto jelte, čip nove generacije, optimizovanija arhitektura itd. Ništa od toga.

Da ti skratim trud:
GT 430: 96 šejdera, 16 teksturnih jedinica, 4 rendering output unita (ovo je jako bitno)
GTS 450: 192 šejdera, 32 teksturne jedinice, 16 ROP-ova

Što bi rekli, enough said, tako da bih ti ja preporučio da ne razmišljaš dalje nego da ideš na GTS 450, najjeftiniju koju nađeš. Troši ispod 110 W pri maksimalnom opterećenju, napajanje bi to trebalo da izdrži.

Karticu biraj po ceni i dužini garancije.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
lukababic (3.11.2010)
Stara 3.11.2010, 22:35   #8
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Citat:
lukababic kaže: Pregled poruke
Pretpostavljam da nikako nije na odmet podrska za DX 11 i PhysX, ali koliko uopste ima potrebe uzimati ovakve stvari ukoliko ih 5% igara koristi? Da li je bolje onda uzeti GPU sa vise memorije i brzim procesorom?
Nije na odmet i cinjenica je da ces da kupis u najmanju ruku DX10 karticu jer sve novije od 7 serije ima podrsku za DX10, PhysX i CUDA (koja je od svega toga najkorisnija) i zamolicu te da to vise ne pominjes jer nema veceg uticaja na performanse a ako nema razlike u ceni sto ne uzeti noviju karticu ako ima DX11 itd. to nemoj da te buni. Sto se tice brzine GPUa i memorije to je vec jasno kao dan i tu dolazi ona prica koga proizvodjaca izbrati ako se opredelis za recimo GT430, mada najbitnije je da je memorija DDR5 ako ima takvih modela ali DDR3 se pokazao dovoljnim za ovu karticu. I tu je ona razlika u sistemu hladjenja koji je ugradjen na kartu mada to za ovu GT430 nema nekog prevelikog uticaja jer je ona hladna. Da ti malo pojednostavim GT430 je po performansama ~GT240~9600GT~8800GS koje su primetno jace od 7900GTX a ta kartica je 7 serija koja ti je verujem poznata. GT300 serija postoji samo za prenosne racunare i kao sto vidis nisam je uvrstio.

Eto vidis zasto je voodoo_ razocaran, verujem da je i ocekivao nesto nizu cenu u startu. Ja ti predlazem nju jer si naveo budzet koji nije dovoljan za GT450 koja je normalno brza. Steta samo sto si kategoricki iskljucio ATi iz izbora jer ati trenutno ima bolju ponudu. Ali kao sto rece ti, ispao si iz tokova i nepada mi napamet da te prosvetljavam po tom pitanju kad tu pricu znaju i deca od po 16-17 godina koja su ovde po forumu povremono ukljucena u diskusiju.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 23:11   #9
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Iskljucio sam ATI u startu jer imam poznanike koji redovno uzimaju te kartice a muku muce sa drajverima koje inace instaliraju i update-uju svaki put kada uzmu neku novu igru. Takodje je tu i cinjenica da ATI ne podrzava PhysX (koliko ja neupucen znam).

Preporucena mi je i GT9800, ali vidim da po specifikaciji trosi vise snage od GTS450 i naravno posto je starija ima manje: ROP jedinica, memorije i slicnih stvari.

Tako da cu se najverovatnije opredeliti za GTS 450, nadam se da cu je naci po ceni od 100 Evra jer po IT Svetu toj karti se cena krece oko 130 Evra (sto obicno jos skoci za 10% kada dodjem u prodavnicu).

I molim te Corona bez nerviranja.
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 23:32   #10
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Pa kad pare nisu problem onda idi na GTS450 i gotova prica. Ne nerviram se ja nego sam mislio da ti je prioritet dual monitor setup nego gejming. Imaj u vidu da moras da overklokujes taj procesor bar na 3GHz u suprotno ce performanse GTS 450 da budu znacajnije degradirane, sreca pa imas dobru plocu pa ces moci to da izvedes. Pozdrav i srecna kupovina.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2010, 23:51   #11
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Koliko sam ja video sve kartice imaju po dva izlaza, s'tim sto vec imam dosta konektora i kovertora tako da ako sve imaju opciju "extended desktop" onda nije nikakav problem dual monitor.

Mada moram da pitam koji bi sledeci za klasu nizi izbor bio u slucaju da se ipak ispostavi da je cena kartice 130+ Evra (za razliku od planiranog budzeta od 50 do 100) i da ipak necu da overklokujem procesor (kada sam ga kupio oprobao sam par varijanti i temperatura je bila podnosljiva do 2.6 GHz, tako da nisam siguran za 3+ GHz overklok)?

I sa svojim napajanjem od 330W koliko zapravo mogu da idem sa snagom graficke kartice? Onda treba i napajanje da menjam?

Poslednja ispravka: lukababic (3.11.2010 u 23:59)
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2010, 1:00   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

Ne znam gde si gledao cene, ima Gainward već za 105-110 evra.
Što se tiče procesora, da ga doteraš i na 2.6, puna kapa.
Oko drajvera, to sa menjanjem te nije doticalo poslednjih godina jer ti je kartica stara, ali kad kupiš novu, spremi se na redovno apdejtovanje drajvera zbog novih igara, isto ko kod ATI-ja. Doduše i ATI i Nvidia su proceduru drastično olakšali u novijim verzijama, pa nije potrebno deinstalirati stare drajvere, već je novi setup pametniji pa osveži prethodnu verziju ako detektuje da postoji.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2010, 2:23   #13
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: GeForce sa izlazom za dva monitora

U doba kad je izasla GF 8 mid serija, verujem da se svi secaju price da nema brzinskih poboljsanja u odnosu na prethodnu generaciju (8600GT~7600GT i 8600GTS~7900GS) sto danas nije slucaj sa te 2 generacije, iz razloga sto se drajveri peglaju po potrebi vremenom, pa se potencijal karte srazmerno ispravljenim bagovima i uvidjenim greskama - povecava. Dakle, ako mislis da ces kupovinom neke nVidie imati tu ogromnu prednost u odnosu na ATI i da ces istim drajverom voziti par meseci (ili ne daj Boze godinama), grdno se varas.

I da, GTS450 se namece kao najlogicniji izbor i korak napred .
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
geforce extended desktop

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Acer laptop monitor (hoće servis da me upropasti) notash Prenosni računari 41 28.11.2009 15:03
Problem sa GeForce 8600 GT makavelins Grafika 20 15.2.2009 12:38
Problem sa podešavanjima TV i monitora bacacar Grafika 2 3.1.2009 13:06
Grafičke kartice rangirane po performansama Sasa Grafika 3 9.1.2008 20:22
PROBLEM SA tv izlazom (Club 6200 LE) oknar Grafika 13 22.5.2006 22:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com