Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.8.2007, 21:38   #1
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Konacno mi je stigao naruceni Solaris, hteo sam da pokusan probnu instalaciju i malo sam se razmisljao kad sam stigao do faze gde treba da od slobodnog prostora sa hard-a napravim Solaris particiju, pa sam odustao i resio da se malo informisem o tome kako da posle ako budem pozeleo da uklonim Solaris kako da posle obrisem tu particiju i da oslobodjeni prostor pripojim postojecoj NTFS particiji, tj. da li cu to moci iz WinXP setup-a ili iz Partition Magic-a ili kako vec? takodje me interesuje kad instaliram Solaris na Masini na kojoj vec imam WinXP da li cu imati dual boot ili ne? Ako se neko bavio ovim voleo bih da mi prenese svoja iskustva ili da neko pusti neki link gde je sve to lepo objasnjeno, ijer u zadnje vreme nemam nesto srece sa google-om.
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2007, 21:50   #2
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Evo nekih:
http://multiboot.solaris-x86.org/
http://www.sun.drydog.com/faq/9.html

Spajanje particija u PM je uvek rizično, bez obzira šta je bilo na njima.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2007, 21:35   #3
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Solaris traži traži ceo hard disk za instalaciju i nije mu dovoljna jedna particija.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2007, 21:55   #4
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Ne treba ceo hard....
Ali najzgodnije ce biti da preko PM ili Acronisa napravis slobodnog prostora(full defrag particije na kojoj ces raditi resize pre toga se podrzumeva)i da posle prilikom instalacije Solarisa napravis particije od tog prostora
Ali BAS povedi racuna-Solaris ima prilicno cudan/uvrnut nacin za obelezavanje diskova i particija,pa da se ne desi da nehotice s****s Win ili neku drugu particiju...
Prilikom instalacije ce ti biti instaliran Grub i bice ti dodat automatski Windows na boot listu pa mozes preko njega da podizes obadva sistema
Ako si nesiguran-tu je VMware npr
Mada treba da ti postavim pitanje....
Koji ce ti djavo Solaris(sem ako neces da ucis UNIX internalije)
U pitanju je serverski OS koji je prilicno nepodesan za desktop i koji nikako nije zahvalan za pocetnike-drugim recima sve se radi iz konzole
Ako hoces sistem za uobicajene desktop poslove a da to nije Win-probaj neki linux distro

P.S. Meni se cini da u tom kompletu sto si dobio imas i live Solaris pa eto mozes i tako da ga probas-em je bezbednije,em je manje cimanje
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (9.8.2007)
Stara 9.8.2007, 15:20   #5
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Mada treba da ti postavim pitanje....
Koji ce ti djavo Solaris(sem ako neces da ucis UNIX internalije)
U pitanju je serverski OS koji je prilicno nepodesan za desktop i koji nikako nije zahvalan za pocetnike-drugim recima sve se radi iz konzole
Cisto da isprobam i da naucim nesto
Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Ako hoces sistem za uobicajene desktop poslove a da to nije Win-probaj neki linux distro
Naravno da sam probao nekoliko distribucija
Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
P.S. Meni se cini da u tom kompletu sto si dobio imas i live Solaris pa eto mozes i tako da ga probas-em je bezbednije,em je manje cimanje
Nisam nazalost dobio sam 3 DVD diska jedan je Solaris 10 x64/x86, drudi je SPARC DVD i treci je Developer Tools
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2007, 15:57   #6
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Mislim da ti je bolje da recimo probas sa VMware-om(pod uslovom da imas dovoljno jaku masinu)
Inastalacija Solarisa zna da bude malo zeznuta,pogotovu za pocetnike
Veruj mi,iako ima slicnosti,dosta se razlikuje od bilo kog linux-a(pa i BSD-a)jer je u pitanju pravi UNIX sistem
Sto se tice livecd-a-moja greska
Isti je prisutan u Open Solaris paketu
Ponavljam se-ali moj savet je da se ipak zadrzis na linux-u
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2007, 17:29   #7
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

I ja bih preporučio Vmware, radije nego instalirati Solaris direktno na mašinu, za nekog ko je neiskusan.

Ali, smatram da je Solaris dobar za učenje, ako želiš da naučiš da podešavaš, konfigurišeš, a ne samo da koristiš Unix/Linux.

Također se slažem da je lakša za učenje neka Linux distribucija, ali, kad se Solarisu uđe u štos, nije ni on previše komplikovan - samo je zadržao staru filozofiju, koja je primjenjiva na sve ostale Unix/Linux distribucije - edituj konfiguracione fajlove, što manje koristi grafički interfejs, čitaj "readme" (pogotovo za instalacije softvera), imaj potpunu kontrolu nad onim što radiš (tj. kucaš) ...

Inače, kao što je već rečeno, Solaris je više namjenjen za serverske uloge, tako da na njemu, između ostalog, možeš vježbati podešavanje DNS-a, DHCP-a, integrisanog NAT/Firewalla, FTP-a, takođe i softverskog RAID-a.

Usput, Solaris 10 donosi i novi, lijepi (zavisno od ukusa) grafički Java-based interfejs (u svakom slučaju ljepši od klasičnog Gnome based), iz kojega takođe možeš da konfigurišeš mrežu, štampače, nadalje, ima ugrađen Star Office (7), ima čak i igrice (!), tako da i on pokušava da se približi desktop korisnicima - mada, priznajem, to još uvijek nije ba nivou dnašnjih Linuxa. Jedini je problem instalacija, tačnije, onaj dio vezan za particionisanje diska - nije intuitivna kao kod Linux distribucija. Usput, najbolje je imati čitav disk, ili makar neparticionisan dio diska. Tu se kreira Solaris particija, i onda u okviru nje ostale (root, swap, /export/home, ili, prosto, prepusti automatici).

Samo naprijed, naoružaj se strpljenjem, i polako, bez nervoze
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2007, 2:04   #8
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Mislim da ti je bolje da recimo probas sa VMware-om(pod uslovom da imas dovoljno jaku masinu)
Inastalacija Solarisa zna da bude malo zeznuta,pogotovu za pocetnike
Veruj mi,iako ima slicnosti,dosta se razlikuje od bilo kog linux-a(pa i BSD-a)jer je u pitanju pravi UNIX sistem
Sto se tice livecd-a-moja greska
Isti je prisutan u Open Solaris paketu
Ponavljam se-ali moj savet je da se ipak zadrzis na linux-u
U redu hvala na upozorenjima, ali nije mi frka uopste, samo me interesuje kako cu moci posle da tu particiju obrisem, a nije da sam bas pocetnik, tako da bih hteo da imam malo iskustva u koriscenju Solaris-a
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 23:05   #9
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

A kako bilo da na drugi HDD instaliram Solaris i da kad pozelim da boot-ujem Solaris, oznacim taj drugi hard disk kao "First boot device" da li bi to tako moglo da funkcionise, i da se li bi se mozda desilo da prilikom instalacije Solarisa na taj drugi Hard disk Solaris ipak izmeni XP-ov bootloader na primarnom hard disku
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 23:10   #10
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Sve novije ploce imaju Boot Menu prilikom paljenja (recimo F12) pa to mozes da iskoristis. Raskaci primarni HDD, pa instaliraj Solaris na rezervni HDD i osiguraces se od eventualnih gresaka. Kasnije kad zakacis primarni HDD, BIOS ce sa njega butovati po default-u, a kada hoces Solaris ides na Boot Menu prilikom POST-a i biras drugi HDD.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (19.8.2007)
Stara 19.8.2007, 23:48   #11
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Sun Solaris - instalacija i uklanjanje!

Da znam za to kod mene je F11 da izaberem sa cega cu da boot-ujem
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SOLARIS 10-Besplatna kopija PAIN Slobodni softver 33 23.6.2007 0:44
Core 2 duo instalacija ??? Miroslav Pavlovic Osnovne komponente 4 22.6.2007 15:12
Neiskustvo... instalacija xp, pomoc Bertone Operativni sistemi 9 9.6.2007 9:20
Neuspela instalacija Viste Predrag Stankovic Operativni sistemi 21 22.3.2007 18:42
HDD - DVD problem - File Corrupted - Nakon rezanja i prilikom instalacija mzeg Kvarovi 2 23.1.2007 13:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com