Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.10.2015, 21:15   #1
Dejan Simic
Član
 
Član od: 25.10.2009.
Lokacija: #5%&
Poruke: 397
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Question Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

Konfiguracija je praistorijska,ali me bas interesuje sta moze da prouzrokuje ovaj problem.Maticna ploca je neka AOpen AX6BC,na kojoj je procesor kao modem,znaci "ubada" se kao komponenta.Trazio sam na netu o ovoj ploci i nasao podesavanje BIOS-a(koji je katastrofa iskomplikovan).Znam da je to stara konfa,pa je tako nekad pravljen BIOS za ove ploce,ali ja se nisam susretao sa ovakvim,malo sam novije generacije.Problem je u iskljucivanju sistema,tj.komponenti sistema.Kad se sistem iskljuci,kuler procesora jos radi,a na monitoru se vidi kao pozadinska svetlost(znaci crno ali kao da se jos sistem nije iskljucio.To mi izgleda kao ono kad ventilator jos radi da bi ohladio procesor,pa onda iskljuci.Ali nije,cekao sam bas i nije hteo da se iskljuci.Win XP je OS(nije ukljucena hibernacija,a i da jeste ne bi trebalo da "vrti sokocalo".
Dejan Simic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2015, 22:30   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

ja sam to video na pentium1 da se gasi na dugme..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2015, 22:49   #3
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

Postoji opcija i da se ATX mašine gase nakon poruke "It's now safe to turn off your computer". Ovo je zapravo i zdraviji način isključivanja, jer se glave hardova parkiraju pre isključivanja samo motora, ali da ne idemo sad u off.

Jeste ta ploča matora 15+ god. Proc koji se "ubada" je zapravo Slot 1 tipa, PII-PIII.
Što se isključivanja tiče, verovatno je Win prs'o i neće da se isključi kako treba. Da je power management podešen da se isključuje "na dugme", ispisala bi se poruka. Ako je instalacija sveža, proveri da li su svi drajveri instalirani kako treba. Naročito obrati pažnju na čipset i eventualno dial up modem ako postoji u toj mašini, mada ga možda i mrežna kartica koči da se pravilno isključi (ako je ubodena u ploču).
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Dejan Simic (20.10.2015)
Stara 20.10.2015, 5:54   #4
Dejan Simic
Član
 
Član od: 25.10.2009.
Lokacija: #5%&
Poruke: 397
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ja sam to video na pentium1 da se gasi na dugme..
Mozda i ovaj treba tako?PC je kolegin nije hteo da se ukljucuje,al to sam mu resio,pitacu ga da li je gasio na dugme.
Dejan Simic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2015, 6:05   #5
Dejan Simic
Član
 
Član od: 25.10.2009.
Lokacija: #5%&
Poruke: 397
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Postoji opcija i da se ATX mašine gase nakon poruke "It's now safe to turn off your computer". Ovo je zapravo i zdraviji način isključivanja, jer se glave hardova parkiraju pre isključivanja samo motora, ali da ne idemo sad u off.

Jeste ta ploča matora 15+ god. Proc koji se "ubada" je zapravo Slot 1 tipa, PII-PIII.
Što se isključivanja tiče, verovatno je Win prs'o i neće da se isključi kako treba. Da je power management podešen da se isključuje "na dugme", ispisala bi se poruka. Ako je instalacija sveža, proveri da li su svi drajveri instalirani kako treba. Naročito obrati pažnju na čipset i eventualno dial up modem ako postoji u toj mašini, mada ga možda i mrežna kartica koči da se pravilno isključi (ako je ubodena u ploču).
Instalirao sam svez XP,drajveri su vec svi tu u Dev.mng. bili instalirani, nisam nista morao da trazim po netu,i dalje kuler radi kad se iskljuci sistem.Hard diskovi se zaustave a on radi.Mrezna kartica postoji probacu tvoj predlog da je skinem da vidim da'l je ona uzrok.
Dejan Simic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2015, 20:58   #6
Dejan Simic
Član
 
Član od: 25.10.2009.
Lokacija: #5%&
Poruke: 397
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
... mada ga možda i mrežna kartica koči da se pravilno isključi (ako je ubodena u ploču).
Bio si u pravu za mreznu karticu.Izvadio je i onda je iskljucio regularno.Vratio ponovo i opet iskljucuje.Gremlini znao sam .
Dejan Simic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2015, 23:02   #7
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Kuler procesora ili sistem...se ne iskljucuje

Možda je samo bio neki IRQ konflikt između nje i nekog drugog uređaja. Ponovnim ubadanjem Win je mogao da joj dodeli drugu vrednost i to reši. U doba Win98 i ranijih, to se ponekad rešavalo isključivo promenom slota u koji je neka kartica ubodena. Ne može gde hoćeš, nego gde sistem hoće i kraj.
Srećom, XP je tu bio neuporedivo bolji i najčešće nije bilo potrebe za promenom slota, mada su i strukture novijih čipseta bile flexibilnije po tom pitanju. U svakom slučaju, važno da si rešio problem.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Dejan Simic (21.10.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Kuler prestaje sa radom Hazard_Shaman Kvarovi 10 23.1.2012 2:13
Ne mogu da biram koji sistem BMWM5 Kvarovi 2 16.9.2010 19:40
Kritična temperatura procesora Predrag Stankovic Osnovne komponente 102 4.7.2010 0:44
Posle "welcome" ekrana sistem stane i ne uloguje se na account lukababic Kvarovi 5 1.7.2008 15:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com