Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Ostale komponente

ŠDK - Ostale komponente Saveti u vezi sa kupovinom kućišta, napajanja, periferija, štampača, skenera, tastatura, miševa, džojstika...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.2.2007, 21:35   #1
xcom
Novi član
 
Član od: 18.2.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Planiram novu konfiguraciju i resio sam da kupim UPS. Odlucio sam se za APC Back-UPS CS BK650EI, kosta oko 110 evra i deklarisan je na 650VA i 400W. Posto nisam ranije koristio UPS imam par pitanja:
1. Da li je to najbolje sto mogu da nadjem za taj novac? Pri tome bitan mi je kvalitet, tj. da se sto bolje zastiti racunar od strujnih oscilacija, a dovoljno je da baterija drzi 5 minuta u slucaju nestanka struje.
2. Na formumima se stalno pominje neki surge-protector kabal. Da li je to isto sto i stabilizator napona i da li je to potrebno ako vec imam UPS.
3. Da li ovaj UPS ima zastitu za telefonsku liniju, citao sam da cesto preko telefonske linije grom sprzi komponente. Takodje, da li preko kablovskog modema moze da dodje do slicnih havarija i ako moze da li tu postoji neka zastita?
4. Posto kupujem i napajanje, pretpostavljam da ako je UPS deklarisan na 400W da onda napajanje ne sme da bude preko toga, tj. da i ono bude najvise 400W. Da li je to tacno ili moze i jace napajanje?
5. Koje napajanje biste mi preporucili a da taj UPS moze da ga podrzi. Bitan mi je kvalitet, ali uopste ne znam koja je zapravo realna razlika izmedju napajanja od 50 evra i 100 evra, tj. sta je to tacno sto dobijam za ulozeni novac. U svakom slucaju gornja granica kinte za napajanje mi je 100 evra.

Unapred, Hvala.
xcom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 17:26   #2
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Citat:
xcom kaže:
1. Da li je to najbolje sto mogu da nadjem za taj novac? Pri tome bitan mi je kvalitet, tj. da se sto bolje zastiti racunar od strujnih oscilacija, a dovoljno je da baterija drzi 5 minuta u slucaju nestanka struje.
APC je veoma poznato ime kada su u pitanju UPS-evi, nikako nećeš pogrešiti ako uzmeš njihov UPS.
Citat:
xcom kaže:
2. Na formumima se stalno pominje neki surge-protector kabal. Da li je to isto sto i stabilizator napona i da li je to potrebno ako vec imam UPS.
Surge-protector te štiti samo od prevelikog napona, a ne i od njegovog pada ili oscilacija. UPS u sebi ima ugrađene obe zaštite, tako da ti taj kabl nije potreban ako koristiš UPS.
Citat:
xcom kaže:
3. Da li ovaj UPS ima zastitu za telefonsku liniju, citao sam da cesto preko telefonske linije grom sprzi komponente. Takodje, da li preko kablovskog modema moze da dodje do slicnih havarija i ako moze da li tu postoji neka zastita?
Specifikacije konkretnog modela možeš naći na APC-ovom sajtu, na ovom linku. A kratak odgovor na tvoje pitanje je - da, ima zaštitu za telefon, ali nema zaštitu za mrežu. Skuplji UPS-evi imaju zaštitu i za mrežni kabl.
Citat:
xcom kaže:
4. Posto kupujem i napajanje, pretpostavljam da ako je UPS deklarisan na 400W da onda napajanje ne sme da bude preko toga, tj. da i ono bude najvise 400W. Da li je to tacno ili moze i jace napajanje?
Ne, to nije tačno. Taj podatak, kao i kod napajanja, označava maksimalnu struju koju on može da podnese. To što ti kupiš napajanje od 800 W ne znači da tvoj kompjuter troši 800 W, već da tvoje napajanje može da izdrži 800 W. U principu, "normalan" kompjuter ne troši više od 200 W.
Citat:
xcom kaže:
5. Koje napajanje biste mi preporucili a da taj UPS moze da ga podrzi. Bitan mi je kvalitet, ali uopste ne znam koja je zapravo realna razlika izmedju napajanja od 50 evra i 100 evra, tj. sta je to tacno sto dobijam za ulozeni novac. U svakom slucaju gornja granica kinte za napajanje mi je 100 evra.
Vrati se na stavku četiri što se podržanosti napajanja tiče.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 22:40   #3
PinociO
Veteran
 
Član od: 3.1.2007.
Poruke: 546
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 181 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Evo i od mene jedno pitanje,i ja imam UPS u planu,pa me zanima,postoje li UPSovi koji ce sami ugasiti komp,posle nestanka struje (znaci ako ja nisam tu) i koja je njihova cena i koji model preporucujete?
PinociO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 23:34   #4
Mean_Machine
Veteran
 
Član od: 21.1.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.037
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 49 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Enel ups-ovi kakvi su?

Ta nasa firma daje 2 godine garancije pa jel nesto znate vise o njima?
P.S. koliko vidim iz spec. odlicno peglaju napon samo nigde nisu stavili cenu. Gledao sam najslabiji ups koji proizvode.
Mean_Machine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 3:47   #5
xcom
Novi član
 
Član od: 18.2.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Hvala na brzom i detaljnom odgovoru. Sada su mi stvari jasnije, ali imam jos par pitanja.
1. Bio sam na sajtu APC-a ali nisam uspeo da u opisima UPS-ova pronadjem podatak o tome, ili mozda ne znam kako se to zove, koji od njih ima i zastitu za mrezni kabl, a to mi je vazno jer kad vec kupujem UPS hocu da obuhvatim sve sto mogu. Zanima me koliko su su skuplji modeli koji imaju i taj vid zastite, i ako mozete da mi preporucite neki od njih.
2. Sada mi je jasno da sa UPS-om od 400W mogu da pokrijem potrosnju od 400W nevezano za to kolika je snaga napajanja. Ono sto ne znam jeste zapravo kolika je realna potrosnja sistema koji zelim da kupim. Planiram core2 E6300, 2GB DDR2, jedan hard disk 7200, DVD RW, i 7600gs. U persektivi bih mozda dodao jos rama i jos jedan hard za RAID. Koliko snage trosi takav sistem (da ne uzimam 650W ako mi je dovoljno 400W).
3. Ovo mi je veoma vazno: na nekom forumu sam procitao da u UPS ne sme da se ukljucuje monitor i stampac jer mu to ubija bateriju. Meni je to besmisleno. Za stampac jos i nekako, ali ako ne mogu da ukljucim monitor u UPS, kako onda da snimim ono sto radim pre nego sto ugasim komp jer ce monitor ugasiti kad nestane struje ako nije priljucen u UPS.

Molim vas da mi pomognete u razresenju ovih pitanja. Unapred hvala.
xcom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 3:50   #6
xcom
Novi član
 
Član od: 18.2.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

PinociO,
nisam neki strucnjak, sto se i vidi iz mojih postova, ali sam bio na sajtu APC-a i njihovi modeli imaju tu mogucnost da po nestanku struje automatski iskljuce racunar. Sto se preporuke tice i ja cekam preporuku od nekoga ko se vise u to razume, a za sada jedino znam da uzimam APC.
Pozdrav.
xcom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2007, 8:18   #7
Raider28
Novi član
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Beograd,Jakovo
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Raider28 Slanje poruke preko Yahooa korisniku Raider28 Slanje poruke preko Skypea korisniku Raider28
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Imam bas taj UPS koji nameravas da uzmes Back-UPS CS BK650EI.Prva stvar je da taj UPS nema AVR i samim tim nisi preterano zasticen od oscilacija napona,jer se isti ne ispravlja.Postoji granice,preveliki i preniski napon,na kome UPS prelazi na bateriju i to je to.Ako imas uglavnom nizak napon i velike oscilacije napona,ja ti preporucujem neki model sa AVR-om,konkrektno APC
BR800I.
Sto se tice ukljucivanja monitora i stampaca.Monitor naravno smes da ukljucis u UPS na prikljucke na koje baterija daje struju.Stampac mozes da ukljucis na prikljucak koji je surge protected,ali koji nece dobijati struju od baterije,jer je stamac veliki potrosac.Ali cisto da znas,da ako nestane struja i UPS predje na bateriju,a monitor je bio potpuno iskljucen,ako tad ukljucis monitor to ce povuci dosta struje iz baterije sa sobom.Moj APC moze da prezivi jedno takvo ukljucivanje,a da mu se ne isprazni baterija,ali 2 nikako.
Raider28 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2007, 13:05   #8
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Citat:
PinociO kaže: Pregled poruke
Evo i od mene jedno pitanje,i ja imam UPS u planu,pa me zanima,postoje li UPSovi koji ce sami ugasiti komp,posle nestanka struje (znaci ako ja nisam tu) i koja je njihova cena i koji model preporucujete?
Većina UPS-ova ima tu funkciju. Oni se na kompjuter priključuju bilo preko serijskog porta, bilo preko USB priključka. Instalacijom softvera, dodaje se funkcija da UPS može da snimi sve otvorene dokumente, pogasi programe i zatim isključi kompjuter.

Ali (ima ali koje sreću kvari), to se odnosi samo na podržane programe. To su najčešče skoro svi Windowsovi programi, programi iz Office paketa i možda Adobe paketa.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2007, 13:17   #9
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Citat:
xcom kaže: Pregled poruke
1. Bio sam na sajtu APC-a ali nisam uspeo da u opisima UPS-ova pronadjem podatak o tome, ili mozda ne znam kako se to zove, koji od njih ima i zastitu za mrezni kabl, a to mi je vazno jer kad vec kupujem UPS hocu da obuhvatim sve sto mogu. Zanima me koliko su su skuplji modeli koji imaju i taj vid zastite, i ako mozete da mi preporucite neki od njih.
APC svoju gamu proizvoda delu u više grupa. Recimo, postoje porodice ES, CS i RS kućnih/kancelarijskih (odnosno manjih) UPS-eva. Ako ti treba i mrežna zaštita, pogledaj modele iz RS serije, koja je kvalitetnija, ali i skuplja. Recimo, model BR800I je najslabiji iza te serije koji tebi odgovara. Takođe, on ima i korekciju napona, odnosno "pegla" napon, umesto da pali bateriju. A sad da ti kažem cenu tog UPS-a. 230 evra.
Citat:
xcom kaže: Pregled poruke
3. Ovo mi je veoma vazno: na nekom forumu sam procitao da u UPS ne sme da se ukljucuje monitor i stampac jer mu to ubija bateriju. Meni je to besmisleno. Za stampac jos i nekako, ali ako ne mogu da ukljucim monitor u UPS, kako onda da snimim ono sto radim pre nego sto ugasim komp jer ce monitor ugasiti kad nestane struje ako nije priljucen u UPS.
Dobro, za monitor si i sam shvatio da je neko lupio neverovatnu glupost. A što se štampača tiče - UPS treba da shvatiš kao pomoćno sredstvo koje ti daje par minuta da normalno ugasiš kompjuter bez gubitka podataka. To nije generator struje koji treba da radi satima. Znači, kada nestane struja i on počne da pišti, niko pametan neće u tom trenutku paliti štampač pod izgovorom "samo da odštampam par CD omota, pa da gasim kompjuter".
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2007, 20:11   #10
xcom
Novi član
 
Član od: 18.2.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: UPS i Napajanje - koja kombinacija moze?

Cao ljudi, samo da vam javim da sam kupio UPS APC BR800I i da se zahvalim na preporuci. Sve radi odlicno. Cena jeste visoka, ali vredi, ima sve zastite koje mi trebaju ukljucujuci i mrezu, a i 540W snage je za moje potrebe vise nego dovoljno. Jedina zamerka je sto software ne radi na Visti, ali ocekujem da ce to uskoro biti ispravljeno, ipak je Vista jos uvek "nerazradjena" po pitanju raznog software-a.
Pozdrav.
xcom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Maticna koja ima AGP slot ,podrzava SATA 300 i na kojoj mogu koristiti P4 1.7 celeron Dane87 ŠDK - Osnovne komponente 6 22.8.2006 20:58
Zanima me da li neko moze da prepozna koja je moja stara ploca? Ilke Osnovne komponente 3 15.7.2006 8:25
Koja video kompresija? Kokan Video/TV softver 8 3.4.2006 19:30
graficka, napajanje ili prokleta avlija Vault Dweller Kvarovi 5 24.12.2005 11:05
Dual pentuim3 prikljucak za napajanje...? oluja ŠDK - Osnovne komponente 3 21.10.2005 3:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com