Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.9.2009, 20:45   #121
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
Notorious B.I.G kaže: Pregled poruke
Mislim da to nije tacno,probao sam i sam a i ovde pise:
http://www.carphototutorials.com/mak...like_a_pro.php
Ne mozes ti uhvatiti pokret sa 1/30 ako se auto krece 100 Km na sat.


Astra uz duzno postovanje al BrutaLis je u pravu.
I sto bi koristio stabilizaciju kod paninga,apsolutno besmisleno jedino ako imas mogucnost da ukljucis samo vertikalnu stabilizaciju.
Stabilizacija je vrlo korisna kod pokretnih objekata a Fuji to nema. Tako da treba da se zonglira. A za paning rekoh da je rezultat na Fujiju upravo onakav kakav je okacio alesandro. Pokusacu i to sam napisao da uradim par komada pa da onda komentarisemo. OK
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 20:47   #122
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Ajd ja da priupitam vas sa godinama radnog staza nesto

Kako mogu da postignem plitki dof na velikim objektima? Da obrazlozim, moj matori pravi kapijske ograde, i naravno trebaju mu fotke za "portfolio". E sad problem je u tome sto su ograde uglavnom crne a pozadina je u 90% slucajeva prenatrpana kojekakvim stvarima biljke, ruze, cuda... Onda preovlada pozadina a ograda izgleda van "fokusa" a trebalo bi da bude obratno. E sad makro-i i plitki dof to je ok al ovo nije makro. Kolko sam ja citao da bi se to postiglo sto ja hocu potrebno je da se odaljim sto dalje od ograde fizicki i onda da zumiram. Skontao sam to ali da li postoji neko podesavanje u samom aparatu koje moze da kontrolise kolki je dof? (lupam velika/mala ekspozicija itd).

Aparat je kompakt, fuji s5700.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 20:54   #123
steve89
Starosedelac
 
Član od: 1.8.2006.
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 1.485
Zahvaljeno 2.094 puta na 760 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Odalji se i zumiraj, blendu na 3.5 i cepaj... Ne moraš baš mnogo da se udaljavaš, isprobaj pa vidi šta ti odgovara.
steve89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:01   #124
dzandza
Veteran
 
Član od: 18.2.2008.
Poruke: 1.069
Zahvalnice: 2.341
Zahvaljeno 2.255 puta na 634 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Ajd ja da priupitam vas sa godinama radnog staza nesto

Kako mogu da postignem plitki dof na velikim objektima? Da obrazlozim, moj matori pravi kapijske ograde, i naravno trebaju mu fotke za "portfolio". E sad problem je u tome sto su ograde uglavnom crne a pozadina je u 90% slucajeva prenatrpana kojekakvim stvarima biljke, ruze, cuda... Onda preovlada pozadina a ograda izgleda van "fokusa" a trebalo bi da bude obratno. E sad makro-i i plitki dof to je ok al ovo nije makro. Kolko sam ja citao da bi se to postiglo sto ja hocu potrebno je da se odaljim sto dalje od ograde fizicki i onda da zumiram. Skontao sam to ali da li postoji neko podesavanje u samom aparatu koje moze da kontrolise kolki je dof? (lupam velika/mala ekspozicija itd).

Aparat je kompakt, fuji s5700.
Dof kontrolises otvorom blende. Veci otvor blende plici dof.
Posto je ograda crna probaj sa spot merenjem svetlosti.
Nemoj zumirati

Poslednja ispravka: dzandza (4.9.2009 u 21:10)
dzandza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:05   #125
BrutaLiS
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.7.2007.
Poruke: 3.075
Zahvalnice: 703
Zahvaljeno 888 puta na 379 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
Notorious B.I.G kaže: Pregled poruke
Mislim da to nije tacno,probao sam i sam a i ovde pise:
http://www.carphototutorials.com/mak...like_a_pro.php
Ne mozes ti uhvatiti pokret sa 1/30 ako se auto krece 100 Km na sat.


Astra uz duzno postovanje al BrutaLis je u pravu.
I sto bi koristio stabilizaciju kod paninga,apsolutno besmisleno jedino ako imas mogucnost da ukljucis samo vertikalnu stabilizaciju.
Ne ide 1/30 striktno. Evo vidis da moze 1/160, ali ovaj Ferari f430 je isao preko 150kmh, a moja buba nekih 40-50kmh Kontas? Expozicijom moras odretiti kretanje, tj naglasiti. Ona mora biti takva da objekat bude u fokusu a ostatak mutan. Objekat u fokusu postici ces pracenjem istog... Znaci brzina zatvaraca je relativna stvar i nikad nije ista, ali od nje zavisi da li ces naglasiti kretanje ili ga zamrznuti.

@AstraLogose, pricas tu o nekom obrazu, a poceo si da slazes uspehe pre svih i onda kada ti ja kazem da sam postigao slicno/isto/vise (apsolutno nebitno) ti mi kazes kako sam hvalisavac i gord... Nemam reci i nemam namere da se nastavljam oko gluposti.
BrutaLiS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:06   #126
BrutaLiS
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.7.2007.
Poruke: 3.075
Zahvalnice: 703
Zahvaljeno 888 puta na 379 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Ajd ja da priupitam vas sa godinama radnog staza nesto

Kako mogu da postignem plitki dof na velikim objektima? Da obrazlozim, moj matori pravi kapijske ograde, i naravno trebaju mu fotke za "portfolio". E sad problem je u tome sto su ograde uglavnom crne a pozadina je u 90% slucajeva prenatrpana kojekakvim stvarima biljke, ruze, cuda... Onda preovlada pozadina a ograda izgleda van "fokusa" a trebalo bi da bude obratno. E sad makro-i i plitki dof to je ok al ovo nije makro. Kolko sam ja citao da bi se to postiglo sto ja hocu potrebno je da se odaljim sto dalje od ograde fizicki i onda da zumiram. Skontao sam to ali da li postoji neko podesavanje u samom aparatu koje moze da kontrolise kolki je dof? (lupam velika/mala ekspozicija itd).

Aparat je kompakt, fuji s5700.
Malo ces to teze postici, ograda predstavlja veliku povrsinu, tako da DOF kontrolises otvorom blende, objasnio je dzandza kako.
BrutaLiS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:07   #127
Notorious B.I.G
Veteran
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Novi Sad,Veternik
Poruke: 874
Zahvalnice: 628
Zahvaljeno 452 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
BrutaLiS kaže: Pregled poruke
Ne ide 1/30 striktno. Evo vidis da moze 1/160, ali ovaj Ferari f430 je isao preko 150kmh, a moja buba nekih 40-50kmh Kontas? Expozicijom moras odretiti kretanje, tj naglasiti. Ona mora biti takva da objekat bude u fokusu a ostatak mutan. Objekat u fokusu postici ces pracenjem istog... Znaci brzina zatvaraca je relativna stvar i nikad nije ista, ali od nje zavisi da li ces naglasiti kretanje ili ga zamrznuti.
E sad pricamo istim jezikom,to je to,ja sam razumeo da tvrdis da je 1/30 gornji maksimum za paning
Notorious B.I.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:07   #128
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Pogledaj u Photometry da satvis na spot merenje - fokusiranje odnosno u tacku, eventualno average. I ono sto ti rece Steve za blendu.
Probaj prvo sa P modom da ti aparat sam meri svetlo i ekspoziciju a ti korigujes po potrebi blendu komandom gore - dole i kompenzaciju ekspozicije. Mursuj nesto. Prilagodi parametre trenutnim uslovima fotkanja.
Ako ne ide javi.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:09   #129
BrutaLiS
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.7.2007.
Poruke: 3.075
Zahvalnice: 703
Zahvaljeno 888 puta na 379 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
Notorious B.I.G kaže: Pregled poruke
E sad pricamo istim jezikom,to je to,ja sam razumeo da tvrdis da je 1/30 gornji maksimum za paning
Ma kakvi, to sam za moj slucaj rekao jer su se na toj deonici auta kretala sporije, dosta sporije...
BrutaLiS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:29   #130
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
dzandza kaže: Pregled poruke
Dof kontrolises otvorom blende. Veci otvor blende plici dof.
Posto je ograda crna probaj sa spot merenjem svetlosti.
Nemoj zumirati
Otvor blende je onaj f jel? Hebiga nisam fotograf nemoj mi zameriti. Ako je to onda je to kod mene uvek na 3,5 sto je minimum (ili maksimum). Nikad to nisam cackao posto ne znam cemu sluzi, kad mi treba manje svetla podesavam brzinu okidanja.

A photometry/spot mi je po difoltu.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:31   #131
BrutaLiS
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.7.2007.
Poruke: 3.075
Zahvalnice: 703
Zahvaljeno 888 puta na 379 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Pa f3.5 je za macro ok sto se dof-a tice, ali eto s kapijom ne ide kao sto sam i mislio. f3.5 je maximalni otvor blende(za tvoj aparat posto kazes da ne moze manje) sto znaci da je s njom najplici dof.
BrutaLiS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:36   #132
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
BrutaLiS kaže: Pregled poruke
Pa f3.5 je za macro ok sto se dof-a tice, ali eto s kapijom ne ide kao sto sam i mislio. f3.5 je maximalni otvor blende(za tvoj aparat posto kazes da ne moze manje) sto znaci da je s njom najplici dof.
Ok znaci to je to. Podesavanja su ok. Probacu sa zumiranjem pa cu videti sta i kako. Hvala puno
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:37   #133
BrutaLiS
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.7.2007.
Poruke: 3.075
Zahvalnice: 703
Zahvaljeno 888 puta na 379 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Probaj, mada malo teze ide to sa kapijom. Ako je ta ''zbunjujuca'', nezeljena pozadina tik uz kapiju onda zaboravi izolovanje aparatom...
BrutaLiS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 21:56   #134
steve89
Starosedelac
 
Član od: 1.8.2006.
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 1.485
Zahvaljeno 2.094 puta na 760 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Može to da se odradi solidno sa s5700, zamlaćivao sam se ja sličnim stvarima jedno vreme (istim aparatom je l' )...
steve89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2009, 7:40   #135
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
BrutaLiS kaže: Pregled poruke
Probaj, mada malo teze ide to sa kapijom. Ako je ta ''zbunjujuca'', nezeljena pozadina tik uz kapiju onda zaboravi izolovanje aparatom...
Pa da to je poenta da sto je vise moguce izbacim iz fokusa tu zbunjujucu pozadinu. Ok je na primer neka ziva ograda uz ogradu i to ali obicno se desi da su tu kojekakvi dronjci, metle, auto, djubre i slicne stvari koje bas smetaju. A sad da blurujem u shopu ima da se oderem od maskovanja.

Citat:
steve89 kaže: Pregled poruke
Može to da se odradi solidno sa s5700, zamlaćivao sam se ja sličnim stvarima jedno vreme (istim aparatom je l' )...
Da da znam da si imao s5700. Probacu na sledecoj pa cu videti sta mogu da postignem.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 14:44   #136
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Postovani fotografi,

Ako ima neko od vas fotografije postavke svetla za fotkanje enterijera ili fotke postavki studijskih osvetljenja bio bih mu zahvalan ako bi hteo te fotke da mi posalje.

Necu da vam uzimam lebac iz ruku. Posto se bavim 3D-om treba mi to da vidim kako to fotografi rade da bih mogao donekle to da primenim u 3D-u.

Fala

ps: email: darknemos@hotmail.com
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2009, 3:16   #137
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Evo danas je bila ona nevidjena magla i kad se razisla odjednom se pojavilo bas vedro nebo. Nikad toliko zvezda nisam video u gradu. E sad pitanje je, da li postoji (sigurno postoji) nacin kako napraviti dobru fotografiju zvezdanog neba. Nemora iz grada, ali na primer na otvorenom moru itd a da neispadne bezveze
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2009, 6:31   #138
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
DonCorleone91 kaže: Pregled poruke
Evo danas je bila ona nevidjena magla i kad se razisla odjednom se pojavilo bas vedro nebo. Nikad toliko zvezda nisam video u gradu. E sad pitanje je, da li postoji (sigurno postoji) nacin kako napraviti dobru fotografiju zvezdanog neba. Nemora iz grada, ali na primer na otvorenom moru itd a da neispadne bezveze
Ne vidim neku rayliku slikanja neba sa bilo koje tačke planete (u fotografskom smislu...)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2009, 10:49   #139
steve89
Starosedelac
 
Član od: 1.8.2006.
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 1.485
Zahvaljeno 2.094 puta na 760 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ne vidim neku rayliku slikanja neba sa bilo koje tačke planete (u fotografskom smislu...)
Probaj da uslikaš iz kneza, a posle se popni na neko brdo.


btw. googlaj star trails photography
steve89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2009, 11:42   #140
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Evo jedan dobar link sa i previše informacijama o DSLR aparatima, njihovim opcijama..., ali većina stvari odatle je ''upotrebljiva'' i za compact aparate (ja ga upravo za to koristim). Dobra stvar je što za većinu stvari (funkcije aparate) ima detaljan opis što zaista olakšava ''skontavanje'' stvari.

http://web.canon.jp/imaging/enjoydslr/part2/2A.html
imate dole delove(part-ove, part1, part2...) pa birajte između segmenata tutoriala.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
Stojadin (15.5.2010)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotografija, slike

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com