Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Forum o forumu

Forum o forumu Pitanja, sugestije i problemi u radu s našim forumom

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.1.2011, 1:50   #21
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Ja "podržavam" ovaj predlog

Inače, imam 17 godina a ipak me, da se tako izrazim, fasciniraju stare mašine i igre i obožavam da se igram sa DOS-om ili 3.11 u virtuelnim mašinama... I obožavao sam da teram multitasking na 386SX sa 2 MB RAM-a...

Dakle, spomenuli ste zainteresovanost - mislim da će je biti. Bar među onim članovima foruma koji vole/poštuju stare mašine i softver a otvaranje novog podforuma i nije neka komplikovana procedura AFAIK.

U svakom slučaju, ovo može biti samo jedan plus na forumu, čak i ako ne bude toliko popularno, ne može da škodi.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2011, 2:08   #22
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

A ono sto ne moze da skodi moze da koristi a i nemora da znaci ....
Zoran007 kada sam rekao da nam treba jedan pravi retro forum trebao sam da naglasim domaci,stranih ima i verujem da svi dovoljno zainteresovani znaju za njih. Sajt domaceg autora naprimer:
http://piters.tripod.com/zx.htm
http://piters.tripod.com/atari/astide.htm
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2011, 11:40   #23
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

A šta ti je na ova dva linka domaće, kad je na engleskom...

U tom slučaju nema veze da li je izvor foruma u Srbiji ili u Kambodži.

Poslednja ispravka: VojaM (1.2.2011 u 14:17) Razlog: Engleskom --> engleskom
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2011, 18:08   #24
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Na ova dva linka sto sam ja dao autor je domaci Pera Putnik i covek je komunicirao s nama na bench forumu .Generalno odradio je sve sto ga je interesovalo za ZXspectrum i presao na resavanje problema na atari st masini.
Sad da postoji koji domaci retro forum verovatno bi se javljalo dosta domacih autora bilo kao graditelji ili interesenti za neke teme i projekte.
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2011, 3:46   #25
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Citat:
dejan_osipaonica kaže: Pregled poruke
Na ova dva linka sto sam ja dao autor je domaci Pera Putnik.
Pa dobro slazem se, Pera Putnik je nas covek, ali opet je napisano na engleskom... Sta je tu domace osim Pere?

Poslednja ispravka: VojaM (1.2.2011 u 14:16) Razlog: Engleskom --> engleskom
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2012, 19:40   #26
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Mogu li da pitam da li je nešto odlučeno povodom ove ideje? Nedavno sam otvorio temu o povezivanju starog računara i novog monitora (C=64 i PC monitor) koju nisam znao gde da postavim - na kraju je završila u Hardware/Grafika gde joj je, strogo govoreći, i mesto ali je ipak nekako izgledala čudno pored onih GTX680 kartica i IPS monitora.

Ima čitav niz tema povezanih sa starim računarima koje nisu igračke:

- Praktične stvari u vezi korišćenja retro hardware-a (kao onaj moj problem gore, šta se može učiniti s delovima, kako napraviti/povezati/popraviti).

- Diskusija o istorijatu računara i kompanija.

- Neigrački software (pre neki dan su me neki klinci pitali da li su postojali tekst procesori pre 1990. i kako su izgledali).

- Informacije o tome gde nabaviti stari hardware, originalne programe (kasete, ketridže, diskove), možda neki vid organizovane razmene i pozajmljivanja.

- Problemi spasavnja podataka i programa sa starih medija ili, suprotno, rešenja za prebacivanje programa sa PC računara (na pr. kopije C=64 i Amiga diskova, kojih je pun Internet) na stare medije kako bi se koristili na starim kompjuterima.

- Ondašnja demo scena...

- Lična iskustva, podsećanja, "kako je to nekad bilo" i sl.

Naravno, mogla bi se uvesti i neka specijalna ograničenja i pravila u vezi samo te sobe, kako bi se izbeglo da se ona pretvori u opštu kukumavku i slinavljenje za "dobrim starim vremenima", čemu su retro forumi inače skloni. Unapred bi trebalo odrediti i šta je tačno tema sobe tj. šta se tačno podrazumeva pod "retro računarima" (recimo, sve pre Pentiuma I ili obuhvatajući i njega?).

Ako ovo nije moguće ili je već odlučeno da ne vredi otvarati novu sobu, zar ne bi onda bilo poželjno da se makar malo preformuliše opis sobe "Stare igre"? Recimo u "Stari kompjuteri, konzole, igre" ili nešto slično.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Elvir (29.8.2012), pedjosav (30.8.2012)
Stara 29.8.2012, 21:09   #27
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.046
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 985 puta na 619 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Ovo je super predlog!
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2012, 9:28   #28
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Odlična ideja
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2012, 7:53   #29
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Citat:
majsta kaže: Pregled poruke
Nije mi jasno zasto na ovom forumu nema retro dio koji bi bio vezan za stare racunare..
ima dosta stranih foruma, kao npr EAB (za koji vec znas), WoS i slicni .
pretpostavljam da je SK vise okrenut sadasnjosti/buducnosti.
od domacih ima i onaj www.emuglx.org mada je on uglavnom za igrice.
verovatno je malo interesovanje kod nas inace bi ih bilo vise.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2012, 9:00   #30
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.046
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 985 puta na 619 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

U Evropi je retro scena itekako popularna ,sto pokazuju mnogobrojini forumi/linkovi,retro shopovi pa cak i casopisi koji se bave starim igrackim sistemima,igrama,racunarima,konzolama....
www.emuglx.org se primarno bavio emulacijom i igrama za konzole.Prakticno,retro scena bar onako kako je u Evropi nikada nije ni postojala kod nas.
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2012, 9:24   #31
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

u Evropi neke radnje nisu ni zatvarali, npr Vesalia za Amige.
danas su emulatori toliko dobri, da vecina igara i ozbiljnih programa radi lepo.
steta je sto nema neki forum o domacim racunarima kao sto su Galaksija, Tim 011 i slicno
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2012, 10:34   #32
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Citat:
orange47 kaže: Pregled poruke
ima dosta stranih foruma, kao npr EAB (za koji vec znas), WoS i slicni .
pretpostavljam da je SK vise okrenut sadasnjosti/buducnosti.
od domacih ima i onaj www.emuglx.org mada je on uglavnom za igrice.
verovatno je malo interesovanje kod nas inace bi ih bilo vise.
Naravno da je u inostranstvu retro scena razvijenija (kao što je svašta drugo razvijenije) i da postoje mnogi forumi, ali to nije poenta. Verujem da je SK otvoren za sve računarske teme, utoliko više što i u časopisu postoji stalna rubrika za retro igre. Ovo je vrlo veliki Forum na kome se diskutuje o svemu i svačemu (i o temama koje nemaju nikakve veze sa IT svetom), jedna retro soba ne bi uticala na opšti karakter Foruma.

A što se tiče interesovanja... nikad ne znaš dok ne probaš.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Elvir (2.9.2012)
Stara 31.8.2012, 13:32   #33
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Citat:
Zoranb007 kaže: Pregled poruke
Pa dobro slazem se, Pera Putnik je nas covek, ali opet je napisano na engleskom... Sta je tu domace osim Pere?
ali imas tamo negde email, pa mozes da smaras Peru na srpskom
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2012, 11:40   #34
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.046
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 985 puta na 619 poruka
Određen forumom Re: Da li treba otvoriti podforum o starim računarima i igrama, ili su dovoljne teme o nji

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Naravno da je u inostranstvu retro scena razvijenija (kao što je svašta drugo razvijenije) i da postoje mnogi forumi, ali to nije poenta. Verujem da je SK otvoren za sve računarske teme, utoliko više što i u časopisu postoji stalna rubrika za retro igre. Ovo je vrlo veliki Forum na kome se diskutuje o svemu i svačemu (i o temama koje nemaju nikakve veze sa IT svetom), jedna retro soba ne bi uticala na opšti karakter Foruma.

A što se tiče interesovanja... nikad ne znaš dok ne probaš.
Vrlo dobro receno.

Ali mislim da to ovde nema nekog smisla,jer ne bi bilo nekog interesovanja. Ovde kao u vecini drugih nasih foruma,ljude interesuje aktuelna igracka i IT scena generalno ,sto je i razumljivo.I zaista, na nasim forumima te vrste,mnoge teme se i ne doticu IT/gaming sveta i verovatno su korisnije za ubijanje vremena,tipa: Dijeta,teretana,kucni ljubimci,relationships,vicevi o Chuck norissu itd...

Poslednja ispravka: Elvir (2.9.2012 u 20:06)
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com