Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.1.2006, 0:03   #1
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Exclamation Priprema za štampu

Ideju za pokretanje ove teme iliti pravi pokretač ove teme je (ni kriv, ni dužan) korisnik @NoYes, postavljanjem teme: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?! u sobi Brbljaonica.
__________________________________________________ _____________________________________

Smatram da ovakva tema zaslužuje jasniji naslov i da na ovom forumu ima dovoljan broj iskusnih ljudi u ovoj oblasti koji mogu da posavetuju mladje i neupućenije korisnike.
__________________________________________________ _____________________________________

Pitanje:
Ko se sve bavio pripremom za štampu ili se još uvek bavi?

Poslednja ispravka: Simke (6.1.2006 u 1:04)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 0:50   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

Pa kad baš pitaš, oko godinu i po dana sam radio u štampariji uz napomenu da pre nego što sam tamo počeo da radim nisam imao pojma šta je klin ili paser ili nedaj bože poznavanje Corela ili nečeg sličnog.

Zahvaljujući strpljenju šefa sa kim sam radio (ako ikada bude čitao ovo znaće šta mislim) otkrio sam neke talente u meni i danas sasvim solidno vladam Adobeovim paketom.

Naravno kao uvek i ovde vlada pravilo da se čovek stalno uči i da uvek ima ljudi koji znaju nešto interesantno i dobro.

Sobzirom na to ova tema stvarno nije loša.

Pozdrav
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 1:24   #3
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

Pošto si radio u štampariji, ako ti nije napor, mogao bi da pročitaš temu: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?! u sobi Brbljaonica i da možda razjasniš ona 2-3 milimetra kojih se nešto ne sećam iz prakse.

Ja sam u kompjutersku pripremu za štampu bukvalno skliznuo jer sam se nešto time bavio i pre nabavke računara, onako peške sigurno su ti pričali u štampariji kako se to radilo ili si čak možda i probao.
Za sve je u stvari krivo slikarstvo i moja opredeljenost da od njega ne pravim novac, da ga ne komercijalizujem i da ne počnem da razmišljam pred praznim platnom kakvu sliku ću naslikati da bih je što bolje prodao.
Pošto sam boje, platno, četkice i sl. morao kupovati najprirodnije mi je bilo da počnem da se bavim idejnim oblikovanjem u tim vodama.
Prvi susret sa Corelom i shvatanje da je mnogo brži u realizaciji neke ideje od mene opredelili su me da kupim prvi računar.
Ostala mi je navika iz toga doba da i danas sve ideje i prve skice prvo uradim u olovci, grubo pre sedanja za računar.

Činjenice da se uvek može još puno naučiti svetan sam odavno a mislim i da je jedna ovakva tema sasvim prirodno bila potrebna ovde.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 1:40   #4
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

Citat:
Simke kaže:
Za sve je u stvari krivo slikarstvo i moja opredeljenost da od njega ne pravim novac, da ga ne komercijalizujem i da ne počnem da razmišljam pred praznim platnom kakvu sliku ću naslikati da bih je što bolje prodao.
Pošto sam boje, platno, četkice i sl. morao kupovati najprirodnije mi je bilo da počnem da se bavim idejnim oblikovanjem u tim vodama.
amin brate

Poslednja ispravka: kinteC (6.1.2006 u 4:03)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 2:04   #5
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

zašto si citirao ceo tekst ako misliš da smaram okolinu?
zar ne bi bilo korektnije prema meni i ostalima da nisi citirao u potpunosti ili pak da si me opomenuo na pm
možda bih se složio sa tobom i korigovao poruku

hvala za mišljenje i pomoć u temi za koju sam mislio da i tebe zanima
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 3:59   #6
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

ups...sorry pogresno si me skapirao...(trebao sam da selektujem samo jedan deo)...zeznuo sam se...Nego, hteo sam da kazem da je to otprilike i moja prica, stim sto sam ja uzeo photoshop, a ne corel...
ps: simke@
ko je rekao da ti smaras?
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 14:31   #7
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

YO!
hoce li neko da mi pomogne vezano za pripremu za stampu ili cete da se zezate!?!
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 0:36   #8
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Priprema za Štampu

Citat:
NoYes kaže:
YO!
hoce li neko da mi pomogne vezano za pripremu za stampu ili cete da se zezate!?!
Evo ja hocu. Obecavam . Ali samo kazi sta te konkretno zanima. Mnogo je to sirok pojam bre!
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 0:38   #9
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

Ja hocu da se zezam :P
pitaj nesto konkretno
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 9:03   #10
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

U pravu su.
Na postavljeno pitanje dobićeš odgovor.

Čak tvrdim da nema pitanja na koje ti neko ovde na forumu ne može odgovoriti.
Mislim da se najači igrači nisu uključili još, čekaju... razume se - prava pitanja.

... na uopštena pitanja bi trebalo odgovarati danima i možda čak promašiti baš ono što tebe zanima plus volimo da vidimo da neko radi i u radu postavlja pitanja a ne unapred onako ...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 10:30   #11
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

evo za pocetak (konkretno) zanima me kako se radi priprema za stampu vizitke i flajera

PS
nadam se da je dovoljno konkretno!?!
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 12:42   #12
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Priprema za Štampu

Citat:
NoYes kaže:
evo za pocetak (konkretno) zanima me kako se radi priprema za stampu vizitke i flajera
PS
nadam se da je dovoljno konkretno!?!
Nije.
Moras nam reci sta si do sada radio, u kom programu si poceo da radis pripremu vizitke pa si zapeo i treba ti pomoc.... itd...
Ako si totalan pocetnik, pocni sa Corel-om... vrlo je zahvalan za pocetnike...
...kreiras objekat 9x5cm (nadam se da ne moram da naglasavam da se radi u CMYK bojama i rezoluciji od 300dpi),
ponunis ga nekom bojom ili ferlaufom, teksturom,...
ukucas tekst/sadrzinu,
uvezes slicicu/logo,
igras se sa pozicioniranjem objekata, dok nisi zadovoljan izgledom,...
dogovoris se sa stamparijom sta/kako da im dostavis zavrsni rad i pojedine tehnikalije...
To bi bilo u najkracim crtama, sad bi mogao da postavis neko konkretno pitanje...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 14:55   #13
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

E sad malo mi je teško da ponovo i pomislim da radim u Corelu pa ću pokušati da dodam neke stvari uporedo i za Corel i za Illustrator pa ti proceni.

Bilo da radiš u Corelu ili u Illustratoru (kad smo već kod toga to važi za sve programe koji rade sa vektorskom grafikom) svaki objekat ima svoju konturu (Corel: Outline; Illustrator: Stroke) i svoj fill (popunu). Znači svaki objekat koji budeš crtao u suštini ima ove dve stavke osim čistih linija koje jedino imaju Outline.

Za vizit karte bih ti ipak preporučio da radiš dimenziju 92x52 mm jer moraš da uračunaš i "prepust" kako kasnije kod seče vizitki ne bi došlo do odsecanja važnih delova ili pojave belih ivica na mestima gde se vizitka graniči sa belom površinom. Normalnno najbolje bi bilo da pitaš u štampariji u kojoj to budeš hteo da radiš koliki "prepust" oni koriste jer se ovo stvarno razlikuje od štamparije do štamparije. Ako ovo ne uradiš oni u štampariji kasniije kad budu radili tabak moraće sami da ti "šire" vizitku što može stvarno da ti napravi iznenađenja.

Najčešći format flajera kod nas je A5 jer je sasvim dovoljna veličina da na njemu stane apsolutno sve što hoćeš da staviš. U kombinaciji sa recimo malo debljim (čitaj 90 ili 105 gramskim) i kvalitetnijim "kunstdruck" papirom postižeš odlične rezultate. To ti je isti papir koji koristi Svet Kompjutera samo što je njihov 70-gramski ako se ne varam(čitaj: jeftiniji )

Za rezoluciju je rečeno mada ti je ona potrebna ako budeš hteo da radiš vizitku u koloru tj jest u Photoshopu. Ovde moraš odmah da razgraničiš termine vektorske i rasterske grafike jer bez dobrog poznavanja ovih termina imaćeš problema. Ako budeš hteo da je radiš iz "štrihova" (umesto četiri komponente potrebne za dobijanje punog kolora,CMYK, koristi se određeni broj, uglavnom manje) što će reći ako imaš vizitku koja je bela a samo je crnim slovima nešto ispisano po njoj jeftinije ti je da radiš samo jedam film za crnu boju jer ti ostale nisu potrebne. Naravno ovo je redak slučaj jer je prava retkost da je ceo tabak u jednoj boji.

"Verlaufi" su prelazi između boja i to je više štamparski nego računarski izraz. Ekvivalent na računaru ti je Gradient. I u Corelu i u Illustratoru za ovo postoji dobra podrška stim što je opet Illustraor fleksibilniji i "tačniji" sa bojama.

Ako budeš hteo da radiš kompletan izgled možeš i u Photoshopu stim što opet važi CMYK/300dpi/92x52mm.

Za nešto bolju pomoć moraćeš ipak da počneš nešto da radiš i da postaviš konkretnija pitanja jer je ovakvo objašnjavanje "na daljinu" jednostavno rečeno teško.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 16:08   #14
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Ono što je najbitnije uglavnom si pročitao,
pa evo i jedan primer korišćen je CorelDraw (iako mislim da je manje važno u kojem programu je rađeno)
Bitni su i neki drugi elementi osim samih programa, recimo anatomija vizit karte i kako je nešto na njoj poređano.
Videćeš da je tekst poređan ili u ravni po levom i desnom bloku kao i gore i dole, takođe možeš primetiti da je ime i prezime ispod centra vizitke u ovom slučaju jer mu treba malo vazduha od gore, znači ne smeš se držati čvrsto ni takozvane geometrije, pomeren je i donji red adrese u najgornjem bloku minimalno da bi se dobilo na poravnanju sa SK...

Saveti:
1. Uzmi što više vizitki i posmatraj ih, zato sam ovo gore i kucao da te navedem malo na analiziranje...
2. Nabavi što više raznih fontova i vodi računa kako ih koristiš, oni su ko ljudi imaju svoj vizuelni karakter i ne idu svi u svim prilikama, npr font za scećara, poslastičara ne možeš koristiti i za diplomatskog pretstavnika...
3. što manje šareniša, boja, biće bolja vizitka.... važna je informacija
3. radi, probaj, igraj se...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	vizitka-primer01.jpg
Viđeno:	750 puta
Veličina:	96,1 KB
ID:	468  
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 16:19   #15
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

kad se ovako povećalo vidim da i nije baš sve u bloku...

kratka analiza:
- popraviti poravnanja na više mesta
- možda staviti još jedan font, ovako je jednolično, za ime i prezime se podrazumeva da bude različit font
- logo SK smanjiti da ne prelazi polovinu vizitke
- sad početi razmišljati o bojama i vrsti papira na koji će se štampati


eto, tako nekako...
pomoćne linije inače ne koristim iako postoji opcija u Corelu i pomaže u radu
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 19:42   #16
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Dobro osnove su u redu ali ćeš imati problema sa obrezivanjem ako ti je ono što je pokazano na slici sa uračunatim "prepustom" jer su slova previše blizu ivicama.

Lično iskustvo je da je veličina fonta veoma važna.
Za adrese i telefone nikada ne koristim font veći od 10 ili 11pt-a (retki su izuzeci). Isto važi i za titulu ispod imena dok ime mora da bude čitljivo i vidljivo odnosno boje važnih informacija moraju da budu vidno kontrastne.

I ovo je odličan Simketov primer da shvatiš kada je raster a kada vektor nono.
Ako pogledaš Simketovu sliku videćeš ferlauf gore (crno-beli). E sada u Corel-u ako bi stavio ovakav ferlauf koliko god da ga uveličaš on će ti biti jasan i bez ovih grubih prelaza koje vidiš. Pošto je Simke da bi postavio sliku na net morao da uradi rasterizaciju (pretvaranje vektora u raster) morao je da navede rezoluciju rasterizacije. Znači pošto je naveo 72dpi (tačaka po inču) zbog manjeg fajla prilikom rasterizacije je došlo do pojave grubih prelaza. Tazo ako radiš u Corelu ili bilo kom drugom programu, prilikom bilo kakve rasterizacije moraš da koristiš 300dpi. Zato sam rekao da moraš da shvatiš sistem vektor-raster jer ćeš ovo veoma često koristiti u radu. Opet ako kompletan materijal radiš u Corelu nema potrebe o ovome da razmišljaš.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 19:49   #17
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

A da kad smo već kod fontova, važna stvar ako nameravaš ovo da radiš ko čovek je da nabaviš neki dobar font manager i neku dobru kolekciju fontova.

Lično koristim FontExpert2005 (iako je shareware) ali mislim da je nakbolji program ove vrste koji sam do sada koristio. A koristio sam ih dosta. Font Navigator koji dolazi uz Corel nemoj ni da uzimaš u usta jer je verzija 5 koja dolazi uz Corel 12 bagovitija nego verzija 4 i ima običaj da "zaglupi" sve fontove pa čak i sistemske.

Da vidim kako ćeš da se snađeš kada ti odjedanput login ekran pređe u arapsku verziju
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 19:55   #18
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Evo ja da probam:

Raster: Najstariji vid grafike, Piksel po piksel, najslicniji crtanju na platnu.

Vektor: Matematicki odredjena linija ili povrs. Mozes da je zumiras bez bojazni od pikselizacije, jer se pri svakom zumu opet matematicki racuna kakva je to linija (bilo kosa, ili prava) i uvek se smesta u rezoluciju pozadine koju smo prethodno odredili. Vektor mozda najvise podseca, kao kad bi uzeo papir u ruku i okretao ga sa svih strana. Ali nikako ne mozes debljinu da mu povecas,t.j. trecu dimenziju, jer kada bi mogao bio bi to 3d program.

Nadam se da je ovo bar malo pomoglo, pitaj ako nesto nije jasno
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2006, 3:12   #19
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

holodoc je dobro objasnio,

samo da dodam, lično mišljenje tj
moja preporuka je da od CorelDraw paketa i ne koristiš ništa drugo osim samog programa,
sve ostalo postoji bolje rešeno u drugim programima,
zato sam i spomenuo Photoshop.

Ovo u slučaju da se opredeliš za Corel.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2006, 9:42   #20
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Thumbs up Re: Priprema za štampu

e pa drugari mnogo ste mi pomogli, ja uradio svoj prvi projekat ali ga jos nisam odneo na stampu jer imam jos jedno pitanje!?!
uradio sam sve kako treba (300dpi/CMYK/..... i tako to) ALI kad finalni proizvod otvorim u ACDSEE dobijam drugu nijansu (mislim na zelenu boju). Da li ce to uticati i na stampu?

PS
zaboravio sam da napomenem da radim u svim ADOBE programima
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
prepress, priprema za štampu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
IBM priprema Power7 procesore Dusan Despotovic Vesti 2 15.7.2008 14:21
"Kanta" za pripremu za štampu. holodoc Šta da kupim? 7 26.9.2007 20:05
molim vas hitno za pomoc (priprema za katalog) andjelina Grafički softver i radovi 2 21.11.2006 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com