Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.6.2020, 19:31   #21
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Video editor

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Čekam narodnu verziju pa ću i ja da probam, ili ako je moguće da se klepi 7-dnevni trial to bi bilo super
Postoji već veoma pažljivo sklepan **cough** "neograničeni trial" **cough** u obliku master kolekcije pod nazivom Adobe Master Collection 2020 v5 (v5 deo je bitan). Hint: m0nkrus
Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Ja sam A\V sirotinja pa još uvek koristim Cyberlink PowerDirector 15 Ultra, al' čak i on ima HW acceleraciju godinama unazad, zar je moguće da Premiere tek sad dobija? Photoshop koristi CUDA bar 2+ godine...

(I preko nego što neki Premijonir krene da me zakolje, samo pitam, čudno mi).
Premiere je do sada koristio hardversku akceleraciju samo za pregled efekata i nekih tranzicija ali ne i za render eksporta. To je tzv. Mercury Playback Engine.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
LoneWolf (3.6.2020), oluja (4.6.2020)
Stara 3.6.2020, 23:18   #22
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Video editor

Video sam ovo pisanije o editorima juče ovde i danas mi je zatrebalo da sklepam neki bazičan video na brzaka i setim se da je neko pisao o Resolve-u... Imam nula iskustva sa video editingom i rekoh hajde da probam Resolve. Prva stvar koja je fenomenalna je to što je osnovna verzija besplatna. Druga stvar je što sam uspeo u roku od 20 minuta da pronađem sve što mi je trebalo da uradim neki bazični compositing, efekte i export. I onda sam se igrao malo sa programom - sjajna stvar za bilo koga ko radi solo i nema potrebe da ide preko 4K ili koristi HDR pošto vidim da su to ograničenja kod free verzije.

Ne vidim potrebu da se piratizuje Premiere pored ovoga.. A onaj ko živi od toga svakako neće razmišljati o piratizovanju.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2020, 14:46   #23
alex_zer0
Novi član
 
Član od: 30.8.2018.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Video editor

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Resolve ima dva velika nedostatka: nestabilnost u radu i ograničen broj formata sa kojima može da radi.

Dovoljno je da baciš pogled na rezultate pretrage i vidiš koliko je nepouzdan i sklon naprasnom pucanju. Lično sam u nekoliko navrata imao neprijatno iskustvo da iz čista mira pukne i da moram da ponavljam radove od trenutka kada sam poslednji put sačuvao projekat. Zato se rad sa Resolve-om vremenom pretvori u refleskno snimanje projekta na svakih par sekundi.

Drugi veliki problem je što podržava ograničen broj formata sa kojima može da radi jer je editor prevashodno namenjen radu sa visokokvalitetnim izvorima (nije ni čudo jer proizvođač prodaje profesionalne kamere itd.). Dok Premiere u principu može da proguta šta god mu poturiš Resolve će se često buniti kako ne podržava format. Najgora je situacija sa transportnim formatima (MPEG) za koje sam proizvođač tvrdi da nema nameru da uradi bilo šta povodom toga.

Da se razumemo. Resolve je odličan alat po fenomenalnoj ceni. Izuzetno je intuitivan, iako na početku možda deluje konfuzno Adobe raji, ima ugrađenu podršku za obradu zvuka (Fairlight) i odličan sistem za node-based compositing (Fusion). Fokus na grafičke kartice takođe znači da aplikacija jasno stavlja do znanja na šta se treba koncentrisati pri nabavci hardvera za rad sa njom.

Ali boljke, kao ove dve koje sam naveo, su prosto veliki trn u oku za profesionalni pa i amaterski rad. Bar za sada. Pozitivno je to što Resolve iz verzije u verziju dodaje neverovatnu količinu poboljšanja i funkcionalnosti.
Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Još jedna problematična stavka kod Resolve-a, pre svega za ljude koji se profesionalno bave video montažom i imaju potrebu da koriste 3rd party rešenja - ekosistem.

Resolve pokušava da bude univerzalno rešenje za montažu (Resolve), audio (Fairlight) i compositing (Fusion). Međutim, problem nastaje kada u projekat treba da se integriše nešto od pluginova i eskternih alata kada postaje bolno jasno koliko je Adobe ekosistem prosto krcat 3rd party rešenjima dok je podrška za Resolve veoma slaba ili prosto nepostojeća.

Konkretan primer. After Effects se često koristi za compositing u kombinaciji sa Premiere-om. Mocha, veoma popularno rešenje za planarni tracking, ima punu podršku za integraciju u After Effects (zapravo osnovna verzija dolazi potpuno integrisana), što znači da kompletan posao može da se odradi bez napuštanja programa.

Resolve na drugoj strani nema apsolutno ništa od toga. Postoji plugin koji služi čisto za integraciju generisanih Mocha metapodataka u Resolve ali integracija nije ni približna kao kod After Effects-a. U AE u svakom trenutku može da se ponovo uđe u Mocha plugin i urade korekcije dok Mocha zahteva da se kompletan tracking odradi od početka svaki put... I to na kraju natera Resolve korisnike da umesto plugina koriste standalone Mocha rešenje ili se prosto vrate na After Effects.

Dakle, pre upuštanja u izbor između Adobe i DaVinci tabora nije loše prvo razmisliti o eksternoj podršci i zajednici. Ako se korišćenje Resolve-a svodi samo na jednostavniju montažu i korekcije onda je Resolve izuzetno konkurentan Premieru. Međutim, ako je integracija 3rd party rešenja bitna stavka onda neuporedivo razvijeniji Adobe ekosistem svakako znači mnogo više od eventualnih problema tu i tamo sa njihovim alatima.

Da se razumemo, ja navijam za Resolve da postanu ozbiljna konkurencija Adobe-u ali isto tako shvatam da nije univerzalno primenjljiv, baš iz navedenih razloga.
Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Zaboravio sam samo da napomenem jednu bitnu stavku vezanu za majski update Adobe Creative paketa.

Adobe je rešio da konačno u sve svoje video alate doda opciju hardverskog (GPU) enkodiranja eksporta preko NVENC enkodera.

Ovo u proseku ubrzava eksporte dva do tri puta pa i više, u zavisnosti od renderovanog materijala.

https://www.youtube.com/watch?v=in2VCfSVHLo

Za ovo je naravno potrebna pretplata na Cloud da bi se skinila majska verzija ili ko baš hoće da proba na sedam dana postoji trial.
Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
To su te sitnice o kojima pričam.

Detalji koji su manje-više logični za sve ostale editore se kod DaVinci softvera često završavaju sa "pa tako to rade profesionalci".

Ali da se ne lažemo, sa jedne strane to i ima smisla jer je do skoro Blackmagic bio primarno proizvođač profesionalnih kamera i studijskih panela za video montažu. U stvari, još uvek su.

U takvim profesionalnim okruženjima 2-pass generalno nema šta da traži jer ušteda vremena ima daleko veći prioritet od skladišnog prostora koji je generalno dostupan na izvolte.

Primera radi, sat vremena eksportovanog 4K materijala u Cineform-u pojede bez problema 150-200GB prostora. Sat vremena u DNxHD-u na 4K pojede 600-700GB. Ali koja je verovatnoća da je bilo ko od prosečnih korisnika ikada čuo za ova dva kodeka koji se itekako koriste u filmskoj i drugoj industriji?

Dakle, realno je očekivati da Resolve primarno puca na ciljnu grupu kojoj je namenjen Blackmagic-ov hardver a to je filmska industrija i "zagriženi filmski entuzijasti". Pa za sirotinju, koja još uvek "valja" H.264, šta ostane

Adobe sa druge strane cilja na široku publiku.

Od pravljenja kompilacija opijanja na saboru u Guči snimljenoj na mobilnom telefonu, preko "dividi" svadbi pa do više klase tipa "jutjube influensera".

Adobe je namenjen svim tim ciljnim grupama i upotrebama.

Zato je donekle i logično da ima neke od stavki koje se često neće naći kod "profesionalnijeg" softvera.
Davinci mi od verzije 13 nikada nije pukao, koristiš pirata?
I druga stvar, čovek je pitao za najprostiji program, u kom će na tajmlajn da nabaca klipove, isecka ih, spoji, doda tekst i eksportuje. A ti odvrnuo priču
alex_zer0 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2020, 15:45   #24
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Video editor

Citat:
alex_zer0 kaže: Pregled poruke
A ti odvrnuo priču
Ti si odvrnuo taj quote na automatik izgleda
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2020, 15:50   #25
alex_zer0
Novi član
 
Član od: 30.8.2018.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Video editor

Da jasnije potenciram to o čemu govorim
alex_zer0 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2020, 17:32   #26
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.293
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.963 puta na 2.385 poruka
Određen forumom Video editor

Obrati pažnju na time-line poruka. Pokretač pitao, dobio odgovor i otišao. Par meseci kasnije sam ja dodao svoje utiske o programu ovde i tako smo se raspisali u detalje. Niti škodi pokretaču koji je svoj odgovor dobio 2 meseca ranije, niti bilo kom drugom, nekome čak možda ta proširena diskusija bude i korisna.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li ste ikada kupili neku hardversku komponentu, samo zbog nove video igre? modd4fun Brbljaonica 56 14.7.2014 19:16
Xubuntu (Ubuntu 12.04) video codec problem NjegovaWisost Slobodni softver 8 5.5.2014 20:49
Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica Deusdies Slobodni softver 14 18.4.2010 21:25
Flash video na stranici xsalex Flash 4 21.2.2010 21:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com