Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Klijentske aplikacije

Klijentske aplikacije (X)HTML, CSS, JavaScript, AJAX...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.6.2013, 8:34   #1
Goonotora
Član
 
Član od: 15.10.2007.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Dva PHP zadatka

Kao sto sam u svojoj predhodnoj temi rekao, ovde cu postaviti dva zadatka iz PHPa, koja su meni bila malo komplikovana, najvise zbog toga sto se uz PHP koriste HTML i MySQL (kao da mi nije dovoljno zbrke).

1. HTML stranica sa poljem za unos teksta(textarea) i dugmetom za potvrdu unosa. Klikom na dugme se podaci iz polja za unos upisuju u fajl. Nakon upisa treba prikazati sadrzaj fajla na stranici. Ako je moguce, mozete dodati i kod koji proverava da li fajl postoji i ako ne postoji, kreira adekvatno objasnjenje greske ukoliko dodje do iste. (Mozete koristiti i klasu Exeption za rukovanje greskama).

2.U MySQL-u kreirati baza podataka prodavnica koja ima tabelu kosulje(id, boja, rukav, vrsta(muska/zenska)) i pantalone(id, nogavice, boja, vrsta(muska/zenska)). Zatim kreirati html stranicu koja obavlja unos pomenutih polja u tabele baze podataka. Pored unosa, treba omoguciti prikaz kosulja i pantalona u istoj boji koji postoje u bazi podataka tako da korisnik bira boju iz padajuceg menija i na sledecoj stranici mu se daje prikaz svih kosulja i pantalona u toj boji.
Goonotora je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2013, 9:20   #2
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

1. Nadji na netu kako se obavlja upis i ispis iz fajla, u HTML-u stavi formu, action parametar ti je tvoj php fajl, method stavi GET ili POST. Posle u PHP-u prihvati podatke iz POST-a ili GET-a, i samo ih prosledi u fajl i posle ispisi. Nista komplikovano.

2. Isto kao prethodno, s'tim sto pre toga napravi mysql konekciju, prihvati podatke preko POST-a ili GET-a, i ubaci u bazu. Za ubacivanje (insert) u sql query je: "INSERT INTO tbl_name(col1, col2, col3...) VALUES (podaci koje ubacujes)". Za prikaz svih kosulja/pantalona u istoj boji koristis query "SELECT * FROM tbl_name WHERE color=boja", vraca ti se niz, i samo iz niza ispisujes. Nista komplikovano.

Pogledaj malo HTML, CSS, MySQL. Ne mozes odmah da uletis u PHP jer PHP kao jezik skoro i da ne vredi ako ne znas HTML i MySQL. Imas na netu MNOGO tutorijala za sve sto ti treba. Ja sam ti dao smernice, sad ti malo istrazuj i tako ces najbolje nauciti.
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku PeTkO na korisnoj poruci:
Goonotora (17.6.2013)
Stara 17.6.2013, 10:13   #3
Goonotora
Član
 
Član od: 15.10.2007.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
Pogledaj malo HTML, CSS, MySQL. Ne mozes odmah da uletis u PHP jer PHP kao jezik skoro i da ne vredi ako ne znas HTML i MySQL. Imas na netu MNOGO tutorijala za sve sto ti treba. Ja sam ti dao smernice, sad ti malo istrazuj i tako ces najbolje nauciti.
Hvala PeTkO, ali izgleda da to ne znaju na mom fakultetu. Izborni predmet koji sam uzeo je prvo bio uglavnom teorijski (u pitanju je PRV - programiranje u realnom vremenu), ali su ga ove akademske godine izmenili tako da sam imao manje od pola semestra za PHP, a jos manje za HTML i MySQL. U svakom slucaju, hvala na savetu.

Poslednja ispravka: Goonotora (17.6.2013 u 10:39) Razlog: Dodat citat...
Goonotora je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2013, 20:47   #4
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
Ne mozes odmah da uletis u PHP jer PHP kao jezik skoro i da ne vredi ako ne znas HTML i MySQL.
Možeš li da pojasniš ovo, molim te?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2013, 1:26   #5
Guardian
Član
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Srbija - Slovačka
Poruke: 379
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 73 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

1). PHP je jezik koji se uglavnom koristi pri izradi web-stranica.
2). Sa HTML se pravi uglavnom "izgled (dizajn)" stranice, u koju se kasnije dodaje PHP zbog funkcionalnosti. (Dakle, treba znati kako pristupati određenim elementima HTML, treba znati šta su oni...)
3). Sa SQL se prave databaze, današnje web stranice (ali uglavnom web-portali) su jako nepraktični bez baze podataka. Sa PHP "upravljaš" bazom (dadaješ, brišeš, prikazuješ unose). U PHP implementuješ komande za SQL (SQL je takođe jezik - query language).

Kao što vidiš, sva tri "elementa" su međusobno povezana i svaki dobar web dizajner mora da zna sva tri.

Takođe, dobar web dizajner, bi trebao da zna (najmanje još) Javascript (jezik) i CSS (definiše određene stilove koji se kasnije koriste sa HTML, usko je povezan sa HTML).

Sve što sa napisao je jako pojednostavljeno, ali čini mi se, dovoljno za osnovnu predstavu.
Guardian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2013, 1:39   #6
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Ja sam svestan svega toga, samo ne vidim zašto je PHP kao jezik lošiji od bilo kog drugog. PHP je punokrvan skripting jezik, a to što se koristi za web programiranje je prosto zato što je od početka zamišljan u tom pravcu. Ja PHP koristim 'mesto nekog sh/bash/zsh skripting jezika na Linuxu i još nisam naišao na nešto što mogu da uradim njima a ne mogu PHP-om. Po mom mišljenju PHP je jako dobar skripting jezik a znanje HTML/CSS/SQL može da vas uputi ka tom njegovom 'web' aspektu (zbog kog je on danas i popularan i zbog kog se i koristi, koliko vidim), ali nikako ne možemo reći da je (skoro) beskoristan bez njih.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2013, 12:01   #7
Goonotora
Član
 
Član od: 15.10.2007.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Citat:
Guardian kaže: Pregled poruke
Kao što vidiš, sva tri "elementa" su međusobno povezana i svaki dobar web dizajner mora da zna sva tri.

Takođe, dobar web dizajner, bi trebao da zna (najmanje još) Javascript (jezik) i CSS (definiše određene stilove koji se kasnije koriste sa HTML, usko je povezan sa HTML).

Sve što sa napisao je jako pojednostavljeno, ali čini mi se, dovoljno za osnovnu predstavu.
Ovde se potpuno slazem sa tobom, ali nazalost moja skola je sve to razbacala na nekoliko semestara. Pojedine predmete vezane za internet i web programiranje imam tek u trecoj godini (preciznije Javu), a kao sto sam ranije naveo, ovaj predmet ranije nije imao u svom planu i programu ni PHP ni HTML ni MySQL.
Goonotora je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2013, 15:32   #8
pedjastudio84
Veteran
 
Član od: 4.3.2009.
Lokacija: X:15 Y:22 Z:10
Poruke: 625
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 193 puta na 127 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Citat:
Guardian kaže: Pregled poruke
1). PHP je jezik koji se uglavnom koristi pri izradi web-stranica.
2). Sa HTML se pravi uglavnom "izgled (dizajn)" stranice, u koju se kasnije dodaje PHP zbog funkcionalnosti. (Dakle, treba znati kako pristupati određenim elementima HTML, treba znati šta su oni...)
3). Sa SQL se prave databaze, današnje web stranice (ali uglavnom web-portali) su jako nepraktični bez baze podataka. Sa PHP "upravljaš" bazom (dadaješ, brišeš, prikazuješ unose). U PHP implementuješ komande za SQL (SQL je takođe jezik - query language).

Kao što vidiš, sva tri "elementa" su međusobno povezana i svaki dobar web dizajner mora da zna sva tri.

Takođe, dobar web dizajner, bi trebao da zna (najmanje još) Javascript (jezik) i CSS (definiše određene stilove koji se kasnije koriste sa HTML, usko je povezan sa HTML).

Sve što sa napisao je jako pojednostavljeno, ali čini mi se, dovoljno za osnovnu predstavu.
1) Delimicno tacno.

2) Pogresno. Sa HTML ne moze da se pravi izgled (dizjan stranice). Za to sluzi CSS, a HTML definise sadrzaj stranice.

3) Ne samo portali vec bilo koji dinamicni sajt koristi bazu.

Web dizajner ne mora da zna sva tri (HTML, PHP i SQL). Dizajner pre svega treba da zna neki program za obradu fotografija, pozeljno HTML, CSS i Javascript (client-side), PHP i SQL su server-side i to je posao za developera.
pedjastudio84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pedjastudio84 na korisnoj poruci:
Guardian (19.6.2013)
Stara 19.6.2013, 13:20   #9
Guardian
Član
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Srbija - Slovačka
Poruke: 379
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 73 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Citat:
pedjastudio84 kaže: Pregled poruke
1) Delimicno tacno.

2) Pogresno. Sa HTML ne moze da se pravi izgled (dizjan stranice). Za to sluzi CSS, a HTML definise sadrzaj stranice.

3) Ne samo portali vec bilo koji dinamicni sajt koristi bazu.

Web dizajner ne mora da zna sva tri (HTML, PHP i SQL). Dizajner pre svega treba da zna neki program za obradu fotografija, pozeljno HTML, CSS i Javascript (client-side), PHP i SQL su server-side i to je posao za developera.
1) Napisao sam, UGLAVNOM
2) Na to sam mislio, CSS sa HTML. Ne znam, tačnu "terminologiju", "pasivni " deo stranice
3) Slažem se, ali je verovatno poželjno imati i osnove PHP-a.
Nemam iskustva sa web razvojem, pisao sam opšte informacie koje imam na tu temu.

Vidim na tvoj profilu, interesovanja, Web-dizajn, dakle, verovatno imaš preciznije informacije od mene

A napisao sam na kraju:
Sve što sa napisao je jako pojednostavljeno, ali čini mi se, dovoljno za osnovnu predstavu.
Guardian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2013, 19:21   #10
Goonotora
Član
 
Član od: 15.10.2007.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

E pa, evo sta sam dosad napravio za prvi zadatak, pa ako imate alternativu...

HTML stranica
Kod:
<html>
    <head>
        <title>Unos teksta</title>
    </head>
    <body>
        <form name="input" action="lv40.php" method="post">
            Unesite vas tekst:<textarea cols="60" rows="30" name="tekst"></textarea>
            <input type="submit" value="Submit">
        </form>
    </body>
</html>
Kod:
$fajl="unos.txt";
$tekst=$_POST['tekst'];
$f=fopen($fajl,"w") or die("Greska u otvaranju!");
fwrite($f,$tekst) or die("Greska u pisanju!");
fclose($f);
echo $tekst;
Da li ce negde nastati greska?
Goonotora je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2013, 14:18   #11
Guardian
Član
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Srbija - Slovačka
Poruke: 379
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 73 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Najbolje ti je da probaš sam. Instaliraj, naprimer Apache web server, koji će biti zadužen za otvaranje PHP-a, i probaj kod.
Guardian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2013, 16:02   #12
Goonotora
Član
 
Član od: 15.10.2007.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

OK, onda cu probati u WAMP serveru. I hvala vam svima, pomogli ste mi dovoljno. Pozz
Goonotora je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2013, 13:22   #13
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Ja sam svestan svega toga, samo ne vidim zašto je PHP kao jezik lošiji od bilo kog drugog. PHP je punokrvan skripting jezik, a to što se koristi za web programiranje je prosto zato što je od početka zamišljan u tom pravcu. Ja PHP koristim 'mesto nekog sh/bash/zsh skripting jezika na Linuxu i još nisam naišao na nešto što mogu da uradim njima a ne mogu PHP-om. Po mom mišljenju PHP je jako dobar skripting jezik a znanje HTML/CSS/SQL može da vas uputi ka tom njegovom 'web' aspektu (zbog kog je on danas i popularan i zbog kog se i koristi, koliko vidim), ali nikako ne možemo reći da je (skoro) beskoristan bez njih.
Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Možeš li da pojasniš ovo, molim te?
No hard feelings, ali ovde je trazen PHP za Web, ne za skripting. Tvojom logikom i C# je jako dobar jezik za web, iako nije prvenstveno namenjen tome. PHP je namenjen web programiranju, ali naravno ima mogucnosti i da se primeni za neke druge stvari
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2013, 11:07   #14
Peruzzi
Veteran
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 1.198
Zahvalnice: 664
Zahvaljeno 183 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: Dva PHP zadatka

http://www.codecademy.com/
Izvolite drugari, prestanite da se svadjate
Po meni definitivno najbolji sajt za ucenje
Peruzzi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
html, mysql, php

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prvo okupljanje PHP programera u Srbiji vladale Dešavanja i događaji 0 16.4.2013 18:10
Flash + PHP + MySQL problem. Golem. doctor Web razvoj 12 24.1.2012 13:05
PHP | Knjiga SyoncMaster Programiranje 1 15.8.2010 23:23
Pomoc oko php sendmail authentication! Everlast Web razvoj 2 22.4.2010 17:00
PHP Security Consortium objavio PHP Security Guide 1.0 na srpskom jeziku holodoc Serverske aplikacije i baze podataka 0 17.4.2009 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com