Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.5.2015, 18:23   #2781
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Temperatura kompa

U mnogome zavisi i kakvo kuciste imas pr.kod mene,danas sam prebacio iz TT Aser V u CM 932 Advanced,mada je i TT veoma dobro ali ne moze da se poredi sa ovim,epilog 8-10C manje temperature.
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2015, 20:04   #2782
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
nenad 970 kaže: Pregled poruke
U mnogome zavisi i kakvo kuciste imas pr.kod mene,danas sam prebacio iz TT Aser V u CM 932 Advanced,mada je i TT veoma dobro ali ne moze da se poredi sa ovim,epilog 8-10C manje temperature.
Ma ja imam dobar kuler na procesoru i 3 ventilatora na grafi...Greje se samo napajanje ...

http://www.coolermaster.com/cooling/...ler/hyper-tx3/
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2015, 20:57   #2783
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Onda nema druge,menjaj napajanje da ne bi napravilo vece stete...
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2015, 22:10   #2784
planetm
Banned
 
Član od: 23.6.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 95 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Ovo je velika zabluda. Skidanje stranice nece popraviti situaciju. Resenje je da postavi dva ventilatora koja ce praviti promaju kroz kuciste. U krajnjem slucaju trebalo bi da razmisli o jacem napajanju, posto se pomenuto previse greje. Corsair CX430 moze da izgura 28A/336W na 12V, a njegova graficka trosi oko 180-190W, dok CPU vuce oko 100W. Ako je taj CX 430 malo stariji, nije ni cudo sto se greje.
Evo jednog testa za HD 7870 OC:
http://www.hardocp.com/article/2012/..._card_review/9
Potrosnja za ceo sistem prilikom igranja zna da bude iznad 360W. Uzecemo u obzir da je ovde upotrebljen i7 920 (malo veci potrosac), tako da kod Sajevca ne bi trebalo da bude mnogo iznad 300W. Pomenuti CX430 je budzetsko napajanje, i nije preporucljivo visegodisnje maltretiranje blizu granica (CPU + GPU ~ 300W, na nalepnici napajanja stoji max 336W). "Slabiji" CX400 je izdrzljiviji/bolji nego CX430, mada ne deluje tako kada se porede oznake. Cim se tebi "usija" stranica od kucista prilikom gejminga, znas koliko je sati (sta ces da radis kada pocnu vrucine).
Zabluda ili ne kod mene vrsi posao na tri kompjutera koje imam,tacno je sa zatvorenom stranicom preko leta napajanje usijano,otvorena nije ni mlako,kod mene pomaze i lakse mi je da skinem stranicu i uzivam u tisini nego da kacim kulere.Verovatno si u pravu zbog samog strujanja vazduha,ali kod mene otvaranje kucista vrsi posao.
planetm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2015, 9:49   #2785
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
planetm kaže: Pregled poruke
Zabluda ili ne kod mene vrsi posao na tri kompjutera koje imam,tacno je sa zatvorenom stranicom preko leta napajanje usijano,otvorena nije ni mlako,kod mene pomaze i lakse mi je da skinem stranicu i uzivam u tisini nego da kacim kulere.Verovatno si u pravu zbog samog strujanja vazduha,ali kod mene otvaranje kucista vrsi posao.
Kod tebe skidanje stranice ipak malo pomaze jer nemas ventilatore u kucistu (nema promaje, pa se topao vazduh zadrzava ako ne otvoris kuciste). Ako bi ubacio dva ventilatora, skidanjem stranice ne bi dobio nista, cak bi napravio vise stete nego koristi, jer je strujanje vazduha uvek bolje kroz kuciste sa zatvorenom stranicom. Zavisi dosta i od kucista (dimenzija, prostora, rasporeda). Sto se tice tisine, ako nemas necujan procesor/cooler ili napajanje, neces izgubiti nista ubacivanjem ventilatora, posto su oni relativno tihi (zavisi od modela, proizvodjaca.. ali malo bolji vent za kuciste je u principu skoro necujan).
Sajevac uvek drzi otvoreno kuciste, ali kada se komponenete mnogo greju, to nece mnogo pomoci.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2015, 12:57   #2786
planetm
Banned
 
Član od: 23.6.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 95 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

To za ventilatore da,mada cudno da mu otvaranje stranice nije pomoglo,bar napajanje treba da mu bude hladno.
planetm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2015, 13:47   #2787
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

mene ta kućišta sa otvorenom stranicom podsećaju na ona od pre 2000 sa kulerom koji vrti 3000 obrtaja nonstop i nikako ih ne bih nazvao tiha
Ono ponekad ni zatvorena nisu tiha dešava se da ljudi preteruju sa ventilatorima i još ih odvrnu na max, ali kad se sve lepo namesti, može da radi skoro bešumno čak i sa jeftinijim delovima.
Vredi malo uložiti u tišinu i u ostalu konfekciju za udobnost u radu
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Lex987 (2.5.2015)
Stara 2.5.2015, 14:12   #2788
planetm
Banned
 
Član od: 23.6.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 95 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Estetika mi i nije jaca strana,razmisljam da izbacim kuciste i da komponente stavim na sto onako gole,nista lepse za moje oci a i prakticno je.
planetm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2015, 20:57   #2789
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Ako neko nema novce za Tower kuciste onda mora da se pomiri sa tim da ima malo vece tem.i skidanje stranice,radio sam svakave modove i znam kako je kad oces da ti makina bude tiha i hladna a imas prosecno kuciste i ventove...
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2015, 21:42   #2790
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
nenad 970 kaže: Pregled poruke
Ako neko nema novce za Tower kuciste onda mora da se pomiri sa tim da ima malo vece tem.i skidanje stranice,radio sam svakave modove i znam kako je kad oces da ti makina bude tiha i hladna a imas prosecno kuciste i ventove...
Nije bas tako. Zavisi kakve komponente imas u kucistu. Meni je masina ladna kao spricer, kuciste je relativno malo, mATX ploca, nisam uzimao dodatne/skupe ventilatore, vec koristim one koje sam dobio uz kuciste. Temperature za CPU jezgra u ovom momentu su 29, 28, 30, 29 °C, dok je temperatura GPU-a u idle 28-29C (sobna temperatura je oko 22 °C). Ne verujem da imas znacajno nize temperature od mene, bez obzira na veoma skupo kuciste .
Mnogo faktora utice na zagrevanje masine. Ako imas solidno i efikasno napajanje, ako su komponente mali potrosaci/malo se greju, imas stalnu promaju, filtere za prasinu.. nece ti trebati Tower kuciste (ovakva kucista su vise za neke High-End masine sa SLI/Crossfire varijantama, zestok overklok, skupa hladjenja..). Uzimati kuciste od 150e uz mATX plocu i jednu osrednju graficku je po meni bacanje para, osim ako je nekom mnogo vazniji izgled kucista nego ono sto se nalazi u istom. Sigurno si malo spustio temperature, ali tesko mi je da poverujem u razliku od 10 °C (bez uvrede), posto si vec imao solidno TT kuciste. Takva razlika je moguca prilikom koriscenja stres programa, jaceg overkloka.. ali u idle da spustis 10 °C samo zbog kucista, izvini ali ne verujem.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2015, 1:27   #2791
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

samo mala napomena, to da je u idle ladno ko špricer to se podrazumeva kad ima ventilatore, sad druga je stvar kad se igraju igrice i to onda skaču temperature i tad dolazi do izražaja i protok vazduha i ventilacija i raspored komponenti i šta sve ima u kućištu itd, pa kad se manje greje manje se i ventilatori vrte i manje buka.. A i veličina kućišta je isto važna ako nemaš baš žestoku promaju u manjem kućištu veće može malo bolje da održava temperature.. puno je promenljivih svako kućište je svoja priča a i ostali hardware isto je bitan ja otprilike već 10 godina koristim neko MS Industiral kućište napajanje sam ubacio čiftek ima ventilatore napred 1x12 i pozadi 2x8 i sa strane 2 rupe i kuler od procesora duva ka pozadi itd.
Hoću da kažem da se i kućišta isto razvijaju nije isto neko iz 2000 koje nema ni jedan otvor i neko malo modernije sa rupicama i ventilatorima, nije ni moje neko ali barem ima te rupice da ulazi vazduh sa strane za grafičku i od napred da hladi hard diskove i pozadi ventilatori izbacuju toplotu.. da sad ne idem i na tišinu raspisao sam se
Kućište ko moje je 1000 din bez napajanja, za to ne trebaju ni neke pare, ne izgleda baš kao neko od 5000 ali radi posao
A i grafičke isto imaju dosta udela u grejanju čini mi se da mi se više grejao komp dok sam imao gts 450 sa 1 ventilatorom nego sad 270X sa 2

Poslednja ispravka: water wizard (3.5.2015 u 1:38)
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2015, 15:37   #2792
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Ja otkako sam kupio ovaj kuler za procesor i meni je cpu hladan kao spricer.Graficku necu ni da pominjem...Skroz su ok temperature i pri punom opterecenju,ali znam i svestan sa da moze jos puno bolje jer se u kucistu oseti i vise nego topao vazduh,cak se i gornji deo kucista zagreva sto prouzrokuje grejanje napajanja..Naravno kada je vazduh u kucistu vruc onda ni ostale komponente ne mogu da budu bas hladne kako bi trebale da budu da su okolnosti bolje,ali drzeci se toga da imam dobar kuler i na cpu i 3 ventilatora na grafickoj onda tu nema problema..Moja sekiracija je vise usmerena kad samom napajanju da ono ne otegne papke u skorije vreme...Grejanje je narucito izrazeno kad igram gta 5..Forsiraju se komponente...Moj ventilator od procesora usmeren je ka velikom cooler master ventilatoru koji je na kucistu pozadi i izduvava vazduh...I to puno znaci...Bilo je i kad je ventilator od cpu bio usmeren ka dole pa su temperature vece...
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2015, 15:44   #2793
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

ostaje ti da probaš još da očistiš napajanje mada eto sad će i leto a izgleda da je pod velikim opterećenjem, skupljaj polako pare za neko jače, jel si ga beše polovnog kupio možda mu ističe polako rok upotrebe nije više kao novo
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2015, 16:06   #2794
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ostaje ti da probaš još da očistiš napajanje mada eto sad će i leto a izgleda da je pod velikim opterećenjem, skupljaj polako pare za neko jače, jel si ga beše polovnog kupio možda mu ističe polako rok upotrebe nije više kao novo
U mom kucistu nema trunke prasine.Ja to redovno jako cistim i odrzavam...Sad planiram da kupim hard jos jedan pa mi to malo zadaje muke sta ce biti ako stavim jos jedan hd...Isto tako ne mogu da se odlucim izmedju ssd 120 gb i hd 1t .
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2015, 14:25   #2795
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Nije bas tako. Zavisi kakve komponente imas u kucistu. Meni je masina ladna kao spricer, kuciste je relativno malo, mATX ploca, nisam uzimao dodatne/skupe ventilatore, vec koristim one koje sam dobio uz kuciste. Temperature za CPU jezgra u ovom momentu su 29, 28, 30, 29 °C, dok je temperatura GPU-a u idle 28-29C (sobna temperatura je oko 22 °C). Ne verujem da imas znacajno nize temperature od mene, bez obzira na veoma skupo kuciste .
Mnogo faktora utice na zagrevanje masine. Ako imas solidno i efikasno napajanje, ako su komponente mali potrosaci/malo se greju, imas stalnu promaju, filtere za prasinu.. nece ti trebati Tower kuciste (ovakva kucista su vise za neke High-End masine sa SLI/Crossfire varijantama, zestok overklok, skupa hladjenja..). Uzimati kuciste od 150e uz mATX plocu i jednu osrednju graficku je po meni bacanje para, osim ako je nekom mnogo vazniji izgled kucista nego ono sto se nalazi u istom. Sigurno si malo spustio temperature, ali tesko mi je da poverujem u razliku od 10 °C (bez uvrede), posto si vec imao solidno TT kuciste. Takva razlika je moguca prilikom koriscenja stres programa, jaceg overkloka.. ali u idle da spustis 10 °C samo zbog kucista, izvini ali ne verujem.
Ma kaki idle druze,ovo je pri ful opterecenju na kloku 5+ghz,u idle ne moze da bude ta razlika tu si potpuno u pravu,ali kad ga nacepim e onda dolazi do izrazaja cirkulacija vazduha
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2015, 20:30   #2796
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
nenad 970 kaže: Pregled poruke
Ma kaki idle druze,ovo je pri ful opterecenju na kloku 5+ghz,u idle ne moze da bude ta razlika tu si potpuno u pravu,ali kad ga nacepim e onda dolazi do izrazaja cirkulacija vazduha
Usput,jedno pitanje...Kolika ti je realna razlika u performancama kad klokujes i5 i kad je na def ?Ja imam gotovo isti procesor kao i ti,al ne mogu da ga klokujem...Moze nesto malo,i on tu pokazuje 5+ghz,nesto se glupira win,ali to nema veze sa stvarnoscu.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2015, 21:50   #2797
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Poslao sam ti na PP
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nenad 970 na korisnoj poruci:
SAJEVAC (5.5.2015)
Stara 8.5.2015, 1:14   #2798
zvezdan84
Veteran
 
Član od: 12.1.2010.
Poruke: 1.063
Zahvalnice: 90
Zahvaljeno 59 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

nesto mi muci hv monitor i ne pokazuje mi sve, kad cpu nije kokovan. cim ga malo klokujem on pokazuje redovno
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	14+8469.PNG
Viđeno:	38 puta
Veličina:	45,2 KB
ID:	52266   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ne oc.PNG
Viđeno:	34 puta
Veličina:	84,5 KB
ID:	52267  
zvezdan84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2015, 13:36   #2799
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Probaj sa nekim drugim programom, poput Aida64. Verovatno Hwmonitor "brljavi", jer ne verujem da ti se ventilator na 212 EVO okreće na 6,000+ rpm.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2015, 17:29   #2800
Rade
Član
 
Član od: 9.4.2011.
Poruke: 383
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 32 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Capture.PNG
Viđeno:	27 puta
Veličina:	57,0 KB
ID:	52292

Zanima me sledeca stvar. Ovo su temperature posle pola sata igranja GTA V.

Prvo, da li je normalno da jedno jezgro bude 10c toplije od drugog? Uzeo sam LC-CC-100 kuler za CPU i ima njegovu fabricku pastu, problem je u tome sto sam kuler okrenuo naopako kada sam montirao, pa sam ga skinuo i vratio kako treba NE menjajuci pastu (nisam imao drugu tada). Sada mi je problem da ga opet skidam jer sam ga JEDVA ugurao u plocu, zakacinje postolje za kondenzatore kada postavim da duva ka zadnjem delu kucista. Inace opipavao sam kuler i bio je samo mlak na dodir, dakle hladnjak se nije zagrejao s obzirom da su temperature visoke (?).

Druga stvar, u trenutku kada sam napravio SS gore, kuciste je bilo postavljeno normalno sa zatvorenom stranicom kada je u vodoravnom polozaju i otvorenom stranicom, temperature ne prelaze 55c, kao sto mozete da vidite overklokovan je na 3Ghz. Kuciste je uzas, znaci neka kanta obicna, napred sam stavio osmicu ventilator, nazad 90mm (cini mi se) i na NB mali fan od 30mm jer je northbridge vreo kao pakao.

Trece, jel u redu da se kuler od procesora okrene tako da duva u gornji deo kucista? Planiram da uzmem drugo kuciste ali jos uvek nisam bas odlucio koje, zanimaju me varijante kad je napajanje dole a i kad je napajanje gore.

U pitanju je Q8300 na 3.00Ghz.
Rade je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
temperatura


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kritična temperatura procesora Predrag Stankovic Osnovne komponente 102 4.7.2010 0:44
Access permission između 2 kompa djlabat Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 18.10.2008 3:48
Temperatura - Sapphire 3870 Alek Grafika 26 18.9.2008 13:23
6200 temperatura? Repa88 Grafika 5 26.3.2007 9:26
dva kompa na tft Rockford Rock Grafika 2 7.7.2006 9:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com