Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2011, 0:24   #1
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Koliko više ima smisla?

Evo ovako forume Sveta Kompjutera, odnosno programeri sa foruma Sveta Kompjutera, otvorio sam ovu temu da bih vas pitao nešto u vezi sa razvojem igara danas. Molim vas, pročitajte do kraja, cenim da će bar biti odmor od klasičnih tema koje se ovde pojavljuju ("ne znam da otvorim help pa pitam vas", imam ispit sutra a ništa nisam učio, kako se programira u c-u" i sl.).
Vidim da sve više i više niču razni softverski alati namenjeni za brz i robustan razvoj igara. Takvi alati se uglavnom sastoje od nekog game engine-a koji ih pokreće i nekog skript jezika koji se koristi za programiranje ponašanja i interakcije igre sa korisnikom (i komponenti igre među sobom).
Korišćenje ovih alata je u najmanju ruku lako zbog toga što se korisnik ne mora brinuti praktično ni o čemu osim o tome da njegova igra radi i izgleda kako treba.
Pitanje, koliko je to fer prema nekome ko svoju igru pravi "from scratch" ili integrisanjem više različitih biblioteka, pritom vodeći računa o svim pipavim detaljima između tih biblioteka? Ukoliko je ozbiljan projekat u pitanju, taj neko će verovatno morati da iskoristi neki scripting jezik. To onda povlači pisanje gomilu modula koji povezuju nativni kôd igre i ovaj scripting jezik – jednom rečju, to je mnogo posla. Za tako nešto je potrebno mnogo truda, strpljivosti, vremena itd.
Međutim, sa druge strane, druga osoba može skinuti neki od ovakvih softvera za razvoj igara (jedan primer je recimo Unity koji je meni prvi pao u oko ali sudeći po raznim izvorima, nije ni prvi ni poslednji alat ovakvog tipa). U ovakvom alatu su sve stvari – za koje je osobi A trebalo 7 neprospavanih noći da napiše, testira, debugguje i sredi – dostupne kao ready-made moduli. Onaj ko hoće nešto da uradi u ovom alatu je dovoljno samo da startuje editor, importuje svoje assete i krene da kuca kôd za skripte – nigde ne vidite memory management, interakciju modula igre, implementacije vezane za grafiku, zvuk, fiziku, GUI sisteme, scene managere, optimizaciju, itd. – sve što skripting jezik vidi je jedan veliki, integrisan i robustan interfejs koji se veoma lako koristi. Sva implementacija otpada na razvojni tim dotičnog alata koji verovatno broji stotine (možda i hiljade?) profesionalaca sa velikim iskustvom i izvrsnom specijalizacijom.
Možemo slobodno reći da će igra koju napravi osoba A biti potpuno igriva, solidnog izgleda i interesantnog gameplay-a zbog toga što je dotična osoba bila veoma pažljiva pri njenoj izradi, i uz to je trebala da vodi računa o mali milion stvari.
Igra koju je osoba B napravila za 10 puta manje vremena (zbog svih stvari koje je već imala na raspolaganju) izgledati lepše i biti bolje optimizovana (ovo već zavisi od veštine osobe B, ali čisto diskusije radi) zbog toga što je framework koji stoji iza te igre izgradilo stotine profesionalaca, dok je u slučaju osobe A to bio jedan developer za malim iskustvom i veštinom u poređenju sa već pomenutim timom.
Pokažite te dve igre krajnjem korisniku i on neće pitati kako su napravljene. Gledaće grafiku, zvuk, gameplay, najverovatnije će iskusno gejmersko oko zapaziti i najmanji bag i nelagodnost i oko toga dići dreku (da, čitao sam Screenfun).
Opet ponavljam pitanje, koliko je fer prema osobi A izjedanačavati igru koju je ona napisala, sa igrom koju je napravila osoba B?
A opet, ne možete reći da se osoba B služila "prljavim trikovima" – i ona je, sa svojih deset prstiju napravila tu igru, samo što je koristila različit alat od osobe A. I sad, tu je 'no hard feelings', niko ne može nikoga da okrivi, ni za šta.
I evo, pitam vas, da li ja, kao neko ko se uklapa u profil osobe A iz ovog teksta (naravno, sa mnogo manjom veštinom i mnogo manjim iskustvom iza sebe) trebam da idem linijom manjeg otpora i pređem na neki softverski paket za razvoj igara, i da ne radim više pomoću "štapa i kanapa"? Ako ne, koju ja motivaciju za to imam? To što će neko doći sutra sa igrom iz nekog ovakvog softverskog paketa, koju je napravio sa evidentno manjim trudom od mene, koja lepše izgleda i radi od moje (možda je ekspertiza mene i dotične osobe relativno ujednačena, ali korišćen alat stvara disbalans ovde) i ja, naravno, neću moći da se bunim, ni da kažem ijednu reč? A i realno, nemam pravo – kvalitetna igra je kvalitetna igra, bez obzira kako pravljena. Isto tako ja nemam nikakvo pravo da osobu B smatram na "nižem nivou" što se tiče veštine od mene, zbog toga što je napravila igru koja izgleda kvalitetnije od moje, niti bih isto probao da uradim da sam se našao u ovoj situaciji.
Ovo pitam, naravno, ne samo u moje ime, nego u ime mnogih sitnih game developera, koji se verovatno pitaju isto ili makar slično kao i ja.
Dakle, koliko danas ima smisla (x), da kao "sitna riba" u ovom poslu (čitaj: amater) radim na "old school" način izrade igara, i koliko ima smisla (1-x) da pređem na veći softverski paket (što sigurno ne bih hteo, jer meni to jednostavno ne leži, i ne osećam se "kako treba" kad to nekome predstavim kao "svoju igru", zato što iza nje leže milioni redova kôda od kog većinu ne razumem).

Evo, domaći zadatak za Forum: po čemu se dve generalno opisane igre razlikuju na način na koji će krajnji korisnik primetiti razliku, i zašto je dobro (ili loše) raditi igre na ovaj ili onaj način. Meni ovo jednostavno nije jasno, nekad je za normalnu igru bilo potrebno meseci i meseci znojenja nad kôdom, testiranja, štelovanja, debuggovanja, a danas je dovoljno skinuti neki besplatan paket, otvoriti editor i pustiti mašti na volju.

Moj ličan primer je što već mesec i po dana gradim jak framework koji stoji iza moje buduće igre, i tek sam pomalo zašao u grafiku više za potrebe testiranja nego za potrebe finalnog proizvoda, a onda vidim jednog lika (kog znam sa Interneta) kako mi pokazuje punu igru, možda duplo manje komplikovanu od moje, ali za koju mu je trebalo svega dva meseca da napravi i isprogramira.
I sad, ko je ovde lud?
(...)
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
ilic stefan (10.2.2011)
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procena računara alien Šta da kupim? 6942 17.12.2023 10:28
GMail posle više od 5 godina postojanja prestao da bude BETA softver holodoc Internet tehnologije 9 13.7.2009 12:59
Koliko često koristite prečice na tastaturi? DarkNemos Brbljaonica 26 29.12.2007 21:43
Koliko je efektivan screen saver? Insecticide Brbljaonica 4 7.7.2007 15:40
Koliko pagefile-a??? Zoran_KS Osnovne komponente 14 28.5.2007 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com