Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.9.2006, 16:37   #121
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

@Boo:
Ja svo vreme smatram da se ti razumeš u tematiku, ali hajde da se vratimo na osnove -

Citat:
Jok - a odakle kompjuterski RPG-ovi onda? Svi imaju bazu u stonom FRP-u.
RPG = RolePlay Game = Od stonog RPG-a ili igre igranja uloga, do PC RPG, svaki RPG (Traveler, Wasterland, DnD, aDnD, Masquarede, ...)

FRP = Fantasy RolePlay = Pod-Zanr RPG-a, tj. svaki RPG sa Fantasy tematikom

Još jednom - svaki FRP je RPG, ali nije svaki RPG istovremeno i FRP
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 16:55   #122
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Eniaroyah kaže:
@Boo:
Ja svo vreme smatram da se ti razumeš u tematiku, ali hajde da se vratimo na osnove -



RPG = RolePlay Game = Od stonog RPG-a ili igre igranja uloga, do PC RPG, svaki RPG (Traveler, Wasterland, DnD, aDnD, Masquarede, ...)

FRP = Fantasy RolePlay = Pod-Zanr RPG-a, tj. svaki RPG sa Fantasy tematikom

Još jednom - svaki FRP je RPG, ali nije svaki RPG istovremeno i FRP
Mislio sam na FRP kao zbirno ime za sve stone role play igre, da bi izbegao konfuziju ako koristim RPG jer se onda ne zna da li mislim na kompjuterske ili na stone igre. Svestan sam ja destinkcije

Hteo sam reci da su svi kompjuterski RPG-ovi bar na neki nacin potekli sa stonih. To je bila poenta
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 17:06   #123
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ima neoficijalna engleska skracenjica CRPG, tj. kompjuterski RPG.

Cesto je vidjam na Wizardovim forumima (dge se uglavnom diskutuje o pen&paper DnD-u).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 19:48   #124
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
player1 kaže:
Ima neoficijalna engleska skracenjica CRPG, tj. kompjuterski RPG.
Sad si me podsetio - dok sam citao strane casopise to sam video mnogo puta ali kako vec 5 god ne citam nista od strane stampe - totalno sam zaboravio.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2006, 3:19   #125
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
The mighty Boo kaže:
Svestan sam ja destinkcije
Ok, izvini ako je zvučalo kao da pametujem, ali ima ljudi koji nisu svesni, i koje bi mogao da zbuniš ako se ne izražavaš precizno...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 4:43   #126
Lord of Doom
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ljudi pravi ste politicari, strasno puno ste se ispricali ali ono nicemu ne vodi i nista pametno niste rekli(ili skoro nista ).

Prvo ukusi se razlikuju, o ukusima ne treba raspravljati.
Drugo prvi ikada odigrani rpg definise igraca! I sa tom igrom ce uporedjivati sve naredne igre koje odigra. U tome i jeste srz rasprave koja je igra bolja. Mogu se kladiti da 90% onih koji su BG odigrali prvo misle da je on bolji od fallouta i obrnuto. Ja sam prvo odigrao Fallout 2 i tu pricu, nelinearnost, broj npc-ova, velikih gradova i humor sam naso u retko kojim igrama.

Sto se tice KotOR seriala, da je bio nesto duzi, ja sad verovatno ne bi bio ziv. Obe igre sam odigrao skoro u jednom cugu(po 10 sati igranja na dan, ako ne i vise).

A kao sto ne postoji savrsen covek, tako nema ni igre bez mane. Igru treba pamtiti po vrlinama a ne po manama.
Arx Fatalis mozda jeste prosecna igra, ali nikad necu zaboraviti kako sam pravio pitu i komentare goblina pri prolasku pored njih (stupid human...).
M&M VII cu pamtiti po noci provedenoj u Titans Castle-u gde sam proveo celu noc dok nisam ubio i poslednjeg zmaja i titana(prizor svice zora a ja izlazim iz dzinovskog zamka totalno ociscenog od titana i zmajeva....mocno braco). Arcanum cu pamtiti po neverovatnoj prici i dwarfovskom vidjenu sudbine(stone and shape)......
Lord of Doom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 4:44   #127
Lord of Doom
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ljudi pravi ste politicari, strasno puno ste se ispricali ali ono nicemu ne vodi i nista pametno niste rekli(ili skoro nista ).

Prvo ukusi se razlikuju, o ukusima ne treba raspravljati.
Drugo, prvi ikada odigrani rpg definise igraca! I sa tom igrom ce uporedjivati sve naredne igre koje odigra. U tome i jeste srz rasprave koja je igra bolja. Mogu se kladiti da 90% onih koji su BG odigrali prvo misle da je on bolji od fallouta i obrnuto. Ja sam prvo odigrao Fallout 2 i tu pricu, nelinearnost, broj npc-ova, velikih gradova i humor sam naso u retko kojim igrama.

Sto se tice KotOR seriala, da je bio nesto duzi, ja sad verovatno ne bi bio ziv. Obe igre sam odigrao skoro u jednom cugu(po 10 sati igranja na dan, ako ne i vise).

A kao sto ne postoji savrsen covek, tako nema ni igre bez mane. Igru treba pamtiti po vrlinama a ne po manama.
Arx Fatalis mozda jeste prosecna igra, ali nikad necu zaboraviti kako sam pravio pitu i komentare goblina pri prolasku pored njih (stupid human...).
M&M VII cu pamtiti po noci provedenoj u Titans Castle-u gde sam proveo celu noc dok nisam ubio i poslednjeg zmaja i titana(prizor svice zora a ja izlazim iz dzinovskog zamka totalno ociscenog od titana i zmajeva....mocno braco).
Arcanum cu pamtiti po neverovatnoj prici i dwarfovskom vidjenu sudbine(stone and shape)......
Lord of Doom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 14:09   #128
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ima i tu nesto. A ima i verovatno nesto u tome sto postajemo matoriji. Nekad je bilo dovoljno da mi se jedan aspekt igre svidi pa da tolerisem milion drugih mana. A sada mnogo vise zakeram...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 14:37   #129
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

ne radi sad samo o tome, nekad jeste stvarno postojao znimljiv aspekt, danas nemas ni to nego, banalizacija, zatupalizacija, kanter shtrajk, ubacuje se krljanje u pucanje kao dominantni element u avanture i rpg i sta dobijes? Upravo ono sto ameri zovu "road apples".
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 14:58   #130
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
madhatterYU kaže:
ubacuje se krljanje u pucanje kao dominantni element u avanture i rpg i sta dobijes?
Oblivion, akcioni RPG hibrid, sa elementima FPSa.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 15:22   #131
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Lord of Doom kaže:
Drugo, prvi ikada odigrani rpg definise igraca! I sa tom igrom ce uporedjivati sve naredne igre koje odigra.
Eto, moja prva RPG igra na PC-u je bila Diablo 1. A sada mi se uopšte ne sviđa.

Onog dana kada sam počeo da igram Baldur's Gate II, što sam duže igrao, postajalo mi je jasnije da je to ona igra koju sam čekao od dana kada sam počeo da igram igre na kompu, i da se više neće ponoviti (tj neće izaći neka slična)... Moram da priznam da malo zavidim onima koji je nisu igrali, jer će moći da je odigraju "po prvi put". A ništa nije tako lepo kao prvi put, zar ne?
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 15:36   #132
Lord of Doom
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
priest (of_the_moon) kaže:
Eto, moja prva RPG igra na PC-u je bila Diablo 1. A sada mi se uopšte ne sviđa.

Onog dana kada sam počeo da igram Baldur's Gate II, što sam duže igrao, postajalo mi je jasnije da je to ona igra koju sam čekao od dana kada sam počeo da igram igre na kompu, i da se više neće ponoviti (tj neće izaći neka slična)... Moram da priznam da malo zavidim onima koji je nisu igrali, jer će moći da je odigraju "po prvi put". A ništa nije tako lepo kao prvi put, zar ne?
Pa sto se tice diabla, meni to uopste nije rpg. Za mene je to vise pucacina iz pticije perspektive... Tako da ti BG u stvari i jeste prvi "pravi" rpg.

Meni je posle fallouta 2 BG1 previse prost...Bez velikih gradova, sa mapama gde se uglavnom cistili neprijatelji i sa napredovanjem po nivoima koje me je ubjalo. Mislim posle saljivih perkova i traitova, korisnih skilova, reputacije, karme...bg mi je bio prazan. A to sto mi povecanje nivoa donosi samo bonus hp, manu, mozda koju magiju i s vremena na vreme pislivi poen za neko oruzije mi je bilo uzas. Also, mnogo vise mi odgovara potezna borba fallouta nego haoticno pauziranje, upravljanje sa gomilom likova...

Sad moram da priznam da sam BG2 tek krenuo da igram, ali isto me nije bog zna sta odusevio i ubrzo sam prestao(mada planiram da ga odigram, pa makar na silu ). Zato sto ga ipak cenim kao igru.
Lord of Doom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 15:37   #133
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
player1 kaže:
Oblivion, akcioni RPG hibrid, sa elementima FPSa.
Pun naziv zanra je FPSRA, to dobijas hemijskom reakcijom dva nespojiva jedinjenja.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 16:00   #134
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Lord of Doom kaže:
Pa sto se tice diabla, meni to uopste nije rpg. Za mene je to vise pucacina iz pticije perspektive... Tako da ti BG u stvari i jeste prvi "pravi" rpg.
Ako se ne varam, Diablo sam igaro 96' ili 97', a BG2 krajem 2002. Za tih šest godina sam odigrao popriličan broj RPG igara, naročito onih starijih: Realms of Arkania serijal, Ishar serijal, Betrayal at Krondor, dva Might and Magic naslova, Dark Sun 2, ma sve što mi je još palo pod ruku. Jesu oni dovoljno hardcore RPG ? Fallout 2 i Arcanum (ne znam tačno kada su izašli, pa da ih uvrstim) nisam nešto studirao previše, a sada ni nemam više toliko vremena , dok ove ostale nazovi RPG-ove koji izlaze u poslednje vreme ni ne pomišljam da igram.

Citat:
Lord of Doom kaže:
Also, mnogo vise mi odgovara potezna borba fallouta nego haoticno pauziranje, upravljanje sa gomilom likova...
Meni baš i ne... pauziranje je bilo prilično harmonično .

Citat:
Lord of Doom kaže:
Sad moram da priznam da sam BG2 tek krenuo da igram, ali isto me nije bog zna sta odusevio i ubrzo sam prestao
Strašno...
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2006, 16:15   #135
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Diablo 2 je hack & slash sa primesama rpg, bas kao i svaka druga igra u kojoj mozete da "budzite" lika itd. Cak je i NFS igra sa primesama rpg. Ne mozete za nijednu igru da kazete da je cist rpg.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 21:09   #136
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Teškom mukom (overklok jadnog celerona, tvikovanje GF4 drajvera, isključivanje ama baš svega) sam naterao NWN da proradi kod mene... I SVIĐA MI SE!

E sad...
Nisam još prešao igru, vratio sam tek onog malog mozgojeda, ali sviđa mi se fazon i potencijal... što je direktno vezano za glavno pitanje ove teme - a odgovor na osnovu ove igre je - NEMA RAZLOGA ZA BRIGU...

Zašto?
Pa pod jedan, igra spaja dva načina igranja - Arcanum i BaldursGate2! Znači, jako mi se sviđa što upravljam samo svojim likom i koncentrišem se na njega, a ako hoću, mogu da pokupim razne NPC likove da idu samnom - kao Arcanum, Fallout...
Pod dva, izgled, i sve ostalo, je BG2 fazon, samo u 3D, a ako kod mene izgleda ovako dobro, pitam se na šta to liči tek na 64bit mašinama sa 2giga rama...

E sad, već sam skontao da je kampanja uglavnom "zanimljivo štivo za par sati igranja" i da nije ni A ni BG2, ali vidi ti modove... pa oni likovi su napravili celu BG2 kampanju za NWN???

A još nisam nabavio ni jedan nastavak, a tek treba da izađe drugi deo...

Znači, šta ja smatram posle ovog novog iskustva...
RPG nije mrtav, dok god pravi ljubitelji mogu da naprave MOD koji će da donese sasvim drugačije igračko iskustvo...

A čim pređem kampanju krećem da skidam onaj Dagerffold ili kako se već zove... neko je okačio temu ovde na forumu... Ili ću pogledati po radnjama možda ima remium Mods da se kupe...

Ako mi baš bude dosadno, sešću, napisati priču, i krenuti da radim mod sam... samo se još uvek bojim da pokrenem auroru
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 22:32   #137
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Eniaroyah kaže:
Pod dva, izgled, i sve ostalo, je BG2 fazon, samo u 3D, a ako kod mene izgleda ovako dobro, pitam se na šta to liči tek na 64bit mašinama sa 2giga rama...
Izgleda isto kao na 32-bitnim mašinama sa 512MB RAM-a
Šalu na stranu, za Neverwinter u punim detaljima je apsolutno dovoljan 1.2 GHz procesor, 512 MB i GeForce3 kartica. Sve preko toga se ne oseti jer je endžin iz 2002. godine (uz sitnije dorade u drugoj ekspanziji).
Aurora je krajnje laka za korišćenje, ima na sajtu da se skine tutorijal posle koga si na konju.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 1:13   #138
Lord of Doom
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 145
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

@Eniaroyah Zanimljivo stivo za par sati igranja??? Nesto se ne secam da je kampanja bila bas tolko kratka. Kolko me sluzi secanje ja sam nwn igrao barem mesec dana. A tu su posle i jos 2 expansion packa
Lord of Doom je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 3:17   #139
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

@Lord of Doom
Na netu sam našao da je kraj kad sakupiš one 4 živuljke i naprave lek, i odradiš bitku u helms deep... Ja se još uvek nadam da je to kraj samo prvog chaptera, da ima i dalje, ... ako ima, neka mi neko kaže, da se obradujem

@voodoo_nbgd
Ja igram na celeronu 333 (c375Mhz) 192RAM, GF4... pa ti vidi Minimum je 450Mhz
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 7:44   #140
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Lord of Doom kaže:
@Eniaroyah Zanimljivo stivo za par sati igranja??? Nesto se ne secam da je kampanja bila bas tolko kratka. Kolko me sluzi secanje ja sam nwn igrao barem mesec dana. A tu su posle i jos 2 expansion packa
Ustvari, NWN kampanja (osnonva) je prilicno duga.
Secam se jednom kada sam hteo ponovo da je igram i prebalo mi je mnooogo vremena.

Ali moja glavna preporuka je druga ekspanzija (hordes of the underdark). Ubedljivo najbolja.

Sto se tice prve, ona je nekako prosecna, ali bilo bi korisno je preci jer lik iz nje se pojavljuje u drugoj ekspanziji (kao i NPC svih vremena, kobold Deekin).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com