Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.9.2010, 3:06   #1
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Arrow Vodena hlađenja

Vodena hlađenja postaju sve popularnija i dostupnija, čak i u Srbiji. Iako je mnogima ovo nepoznanica i pomalo zaziru od "mokrog čvora" u kućištu, ugradnja pomenutog ipak nije toliki problem. Do sada na forumu nismo imali temu za neku generalnu disukusiju o vodenim hlađenjima, već par tema gde su korisnici istih predstavljali svoja rešenja. Cilj ove teme nije da izmišlja toplu vodu i kilometarska uputstva, već da korisnici razmenjuju mišljenja i navode zaključke iz ličnog iskustva. Ko želi da se upusti u ove vode, slobodan je da pita za sve što mu nije jasno, a neka detaljna uputstva neka potraži po netu. Jedno od boljih, bar po mom mišljenju se nalazi ovde.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Borko Motorko (10.1.2011), miša topola (17.9.2010), sportista (17.9.2010), Thaedass (17.9.2010)
Stara 17.9.2010, 14:04   #2
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Thumbs up Re: Vodena hlađenja

Vise je i red bio da imamo ovu temu

Iako trenutno ne posedujem sistem vodenog hladjenja imam nesto iskustva i informacija te cu rado pomoci svakome koga nesto odredjeno zanima

Btw svaka cast na inicijativi za temu
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2010, 14:38   #3
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Konačno nešto što me zanima iz Test Drive - Hardware sekcije.
Verovatno ću uraditi vodeno hlađenje na ovom računaru, koji će ujedno biti test mašina, kada kupim novi računar.
Super je, što si pokrenuo ovu temu
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2010, 21:18   #4
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Posedujem vodeno hladjenje i imam dosta iskustva sa istim.(Iskustvo je cak visegodisnje ) tako da cu rado pomoci svakom ko treba pomoc.
A i pitacu ako meni bude trebala pomoc.

Pa neka je srecno otvaranje.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2010, 4:44   #5
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

Dobro, drago mi je da ima interesenata...e, sad, nešto malo nesvakidašnje...ja sam o ovome mnogo razmišljao i imam par ideja, ali voleo bih da čujem i vaša mišljenja pre nego nešto konkretnije napišem...kako bi vi napravili svoj blok (CPU/GPU/nešto treće)? Šta mislite, koja je idealna granica između efikasnosti i ograničenja protoka, te 2 krajnosti koje je teško spojiti? Ovo je naravno u domenu teorije, jer bez prototipa ne možemo da pričamo o ciframa, ali eto, čisto neka ideja. Možda i smislimo nešto što još ne postoji, jer ovo je bar lako izvodljivo, čak i u kućnim uslovima.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2010, 12:20   #6
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

^ cekaj da zavrsim jos 2 godine faksa pa mozemo da projektujemo

Salu na stranu,ali treba imati dosta znanja i u teoriji i u praksi oko ove rabote. Sam odnos efikasnosti i otpora u vodenom bloku dosta varira i od vodene pumpe. Ali recimo da govorimo o dosta jakoj pumpi. Voda u samom bloku mora imati dovoljan otpor da moze sto efikasnije da odvodi toplotu,a pritom da se sam protok ne degradira u toj meri da se dobije kontra efekat (povecanje temperature). Tacan odnos se,u teoriji,moze matematickim putem izracunati pre same izrade i testiranja u realnim uslovima

E sad pitanje je da li sam pogodio srz tvog pitanja Prenesi i ti tvoje misljenje posto si me vrlo zainteresovao o ovoj teoriji
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2010, 12:45   #7
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

Upravo na to sam mislio! Ja imam par ideja, ali oko konkretnih dimenzija bih već voleo da vidim i neke proračune, kojima ja baš i nisam vičan. Ajd' kad uhvatim malo vremena, skiciraću nešto od toga. Nisam vičan crtkanju na kompu, čak ni Paint nisam uključio bar 10 god.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2010, 21:58   #8
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Jel ima neko iskustva sa thermaltake PW850i kompletom? Prodaje se za 4k u emmiju pa sam mislio da ga uzmem kad H50 nema ni od korova...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2010, 22:16   #9
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Evo ti pa pogledaj test:

http://www.xbitlabs.com/articles/coo...r_9.html#sect0

Koliko vidim nije sjajno resenje.. Vidi kod njih da porucis H50 ili sacekaj da se H70 pojavi kod nas,neki pajser ce se naci da prodaje H50 na Benchu
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
veseliburek (22.9.2010)
Stara 21.9.2010, 22:26   #10
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Damn, a i ja šta da očekujem za 4k... A što je najgore, jedan H50 se prodao par dana pre nego što sam se ja odlučio na kupovinu.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2010, 22:32   #11
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Pazi ako planiras E3200 da hladis vrlo je verovatno da bi dobio sasvim korektne temperature uz tisinu (kazu da je pumpa vrlo tiha). Za bilo sta drugo bolja opcija bi ti bila TRUE Black ili njegov naslednik

Ne bih da budem previse kriticki nastrojen,ali da je PW850i bolji od xyz vazdusnih kulera u klasi do 50e ne bi se i dalje vukli po rafovima
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
veseliburek (22.9.2010)
Stara 21.9.2010, 22:34   #12
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Pa da, E3200 (ali sam mislio da ga nateram na još ozbiljniju frekvenciju ), mada možda uleti neki kvad ako mi ikad bude zatrebao...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2010, 22:45   #13
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Ako je onaj test potpuno tacan (nije narucen/placen) E3200 bi trebao biti hladan bez problema na ~4GHz. Hladili su E8400 na 4266MHz pri 1.55V i imali temperaturu od 79/75 (low/high) stepeni. Problem je u tome sto nisam siguran sa kojim stress programom su ga testirali
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
veseliburek (22.9.2010)
Stara 22.9.2010, 1:37   #14
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

Ja bih dao te pare za njega bez mnogo razmišljanja, jer je duplo jeftiniji nego pre par meseci. Meni je do skoro ova ista pumpa gurala 3 bloka i 3 radijatora bez problema, a stvarno je izuzetno tiha. Po mom mišljenju, najveća mana ovog sistema je blok, koji je verovatno najgori koji trenutno postoji. Ali za 1700din. na istom mestu možeš da kupiš OCZ Hydroflow CPU blok koji je sasvim korektan i jedan od boljih koji trenutno postoje, a koji dolazi sa fitinzima koji odgovaraju ovom sistemu. Kad bi još uspeo da nabaviš još jedan radijator, bilo kakav, performanse bi tek bile drastično bolje. Ventilator jeste bučan kada se odvrne, ali je i prilično tih na minimumu. Sve ovo ti pričam iz ličnog iskustva, koristio sam 760IS preko godinu dana (maltene identičan sistem, samo ima mnogo bolji CPU blok).
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
veseliburek (22.9.2010)
Stara 22.9.2010, 9:10   #15
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Sad sam u dilemi...

H50 stiže u gigatron za dve nedelje, a mene je nešto uhvatio neizdrž da se što pre "uvodenim" , jel može samo neko da mi napiše koje su cene (otprilike) duplih radijatora, creva, one rashladne tečnosti i nekog pristojnijeg vodenog bloka za grafičku (GTS250)? OCZ HydroFlow ima u winwinu za 1k (rasprodaja), tako da bi ga verovatno kupio isto kad i ovog jer mi je budžet 50 evra...

I da, što se tiče ventilatora, imam jednu NZXT dvanaesticu koja je stigla uz kućište i nisam je montirao a prilično je tiha, tako da ću verovatno taj ventilator da namontiram.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 11:03   #16
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
Sad sam u dilemi...

H50 stiže u gigatron za dve nedelje, a mene je nešto uhvatio neizdrž da se što pre "uvodenim" , jel može samo neko da mi napiše koje su cene (otprilike) duplih radijatora, creva, one rashladne tečnosti i nekog pristojnijeg vodenog bloka za grafičku (GTS250)? OCZ HydroFlow ima u winwinu za 1k (rasprodaja), tako da bi ga verovatno kupio isto kad i ovog jer mi je budžet 50 evra...

I da, što se tiče ventilatora, imam jednu NZXT dvanaesticu koja je stigla uz kućište i nisam je montirao a prilično je tiha, tako da ću verovatno taj ventilator da namontiram.
Sto se tice PW850i,ja sam licno koristio tj i dalje koristim BW 735 sistem.Razlika je u tome sto je moj "kit" imao slabiju pumpu (400L/h naspram te koja je deklarisana na 500L/h) i bolji vodeni blok.Ostale komponente su bile potpuno identicne.Sto se tice vodenog bloka iz 735 sistema one je imao akrilni deo koji je meni pukao posle 2 godine od skiadanja i vracanja onih reduktora.Inace je bio mnogo dobar.Kada je pukao pazario sam ThermalRightov XWB-01 vodeni blok koji je itekako dobar.Platio sam ga paprenih 45 eura a sada moze da se nadje za 20. Jedini njegov problem je sto je bio za 1/4" creva pa sam to morao da prepravim ubacivanje improvizovanih adaptera.No,cena PW850i sistema je smesno mala.Da sam na tvom mestu pazario bih ga bez razmisljanja i kupio bih drugi CPU vodeni blok.Mozes da uzmes ovaj OCZ sto ti je Rocker predlozio.I ja sam razmisljao njega da kupim ali sam tada bio pri parama pa sam kupio ovaj skuplji,vodeci se logikom-sto skuplje to bolje.
Drugi razlog zato bih pre kupio PW850i a ne H50 je taj sto uvek mozes da dodas jos neki blok u sistem a sa H50 si ogranicen na hladjenje samo CPU-a.Na moju slabiju pumpu sam dodao jos jedan vodeni blok kojim hladim NB i pumpa sve to gura bez problema.
Danas,tj za koji min treba da mi stigne jos jedan single 12cm radijator koji sam pazario od Rocker-a.(mislis nisam ga jos uvek pazario ).I iskoristio bih ovu priliku da mu se na tome i javno zahvalim.Posto imam nekih obaveza oko skole radijator cu montirati za vikend pa cu postaviti na forum rezultate.Koliko se smanjila temperatura,da li je pumpa mogla da izgura i jos jedan dodatni radijator i tako to...
A sto se tice cena komponenti za koje si pitao secam se nekada kolike su bile pa cu ti njih navesti.Znam da je Tt 2x12cm radijator sa 2x12cm ventovima bio 45 eura,ali ga nazalost nigde vise nema.To je inace onaj dupli radijator koji je dolazio uz 745 sistem.Tecnost je isto tesko naci a bocica od 1/2 l originalne Tt tecnosti je bila 800 din.Sto se tice full cover vodenog bloka za GTS 250 tesko da ces ga naci i negde van Srbije i ako ga nadjes ne ocekuje cenu ispod 100 eura.S'druge strane postoji mogucnost da nadjes neki vodeni blok za drugu grafu pa da ga uz neke manje dorade ili perpravke montiras na gts 250.Ovaj lik je uspeo to da uradi sa blokom od 7900GT.
E da,sada se setih.Tt vent koji dolazi sa tim radijatorom je vrlo tih na min ali kada ga odvrnes na max onda proizvodi buku od 30 db koja i nije tako prijatna za usi,ali zato temperature padnu za 3 stepena.
Mozes i da namontiras taj NZXT vent ali ne stavljaj ventove koji su na manje od 1200RPM-a osim ako zelis da stavis 2x800 RPM-a u push-pull konfiguraciji.
Nadam se da sam ti pomogoa.

Edit:
Ja o vuku,postar na vrata.
Stigao radijator!!!
Hvala Rocker!!!!
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
veseliburek (22.9.2010)
Stara 22.9.2010, 11:19   #17
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Rezervisao sam PW850i, idem uskoro da ga pokupim a uzeću usput i taj OCZ HydroFlow... Što se tiče ventilatora, montiraću ovaj trenutni sa xigmateka i taj NZXT-ov u push & pull pa kud puklo da puklo... Kad padnu još neke pare, dodaću još jedan dupli radijator i blokove za grafiku i čipset i to je to... Hvala svima.
(valjda će pumpa moći da izdrži ovo)

Btw, gde mogu da se nabave (i za koliko, 3/8) creva, pošto ako ovaj thermaltakeov vodeni blok može da se nabudži na grafiku...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 11:51   #18
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Moci ce pumpa da izdrzi sigurno.Mislim fluid ce se kretati korz creva,istina manjom brzinom ali ne verujem da ce se to toliko odraziti na performanse.
Sto se tice tih ventova,nikakav problem ali se postaraj da budu na priblizno istom broju obrtaja.

I ako uspes da montiras taj Tt cpu vodeni blok na grafu tesko da ces ga moci povezato crevima jer je bas nezgodan ugao. :/ Creva bi se poprilicno savila,ako ne bi i zaustavila protok.A da bi to izbegao morao bi da napravis sirok luk,tako da bi tu potrosio creva,tsecnost i dodatno opteretio pumpu.Kontaktiraj Rocker-a na pm on ima "core only" vodeni blok za 8800GT pa mozes da pokusas njega nekako da zbudzis.Bice ti dosta lakse.

A sto se tice creva precesljao sam celu pcberzu i nigde nema.:/ Pre su imala da se nadju 3/8" Tt zelena creva za nekih 700 din.Mislim da je crevo bilo duzine 3m.I da,nemoj da se *****es pa da odes u prvu radnju i kupis najjeftinija 3/8" creva.Tako sam se jednom za***** i imao sam dosta problema jer unutrasnja strana tih creva nije idealno glatka kao kod ovoh namenjenih za vodena hladjenja,vec je "neravna" (hrapava) tako da ce ti to usporiti protok i ceo sistem ce da ti bude puh sitnih mehurica vazduha koje nikako neces moci da izbacis. :/
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 14:53   #19
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Bio sam do emmija i kupio Tt-a i HydroFlow za 5k, pitao sam ih za creva i reče mi čovek da su bila nekad da se kupe u paketu od 2.5m, verovatno će biti opet...
Večeras sklapam na stolu da ga istestiram lepo pre ubacivanja u kućište, a i ne bi bilo loše ako bi mi neko napisao tutorial kako da isečem creva (tj. na koju dužinu) i koji je najbolji redosled.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 15:13   #20
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
Bio sam do emmija i kupio Tt-a i HydroFlow za 5k, pitao sam ih za creva i reče mi čovek da su bila nekad da se kupe u paketu od 2.5m, verovatno će biti opet...
Večeras sklapam na stolu da ga istestiram lepo pre ubacivanja u kućište, a i ne bi bilo loše ako bi mi neko napisao tutorial kako da isečem creva (tj. na koju dužinu) i koji je najbolji redosled.
Creva sečeš što kraće je moguće, a što se tiče redosleda kaži šta sve ide u sistem pa će ti već neko napisati najbolju kombinaciju.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
veseliburek (22.9.2010)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vodena hladjenja Morandi Ostale komponente 9 29.2.2012 4:11
Racunar ne butuje duuka97 Kvarovi 4 10.2.2012 15:44
Malo hlađenja Otherside Ostale komponente 11 24.1.2009 15:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com