Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.5.2022, 23:01   #1
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Frustrirajući "stuttering" problem

Drugari, probaću da budem što je moguće koncizniji, a opet što detaljniji i stvarno bih bio zahvalan za pomoć.

Spojio sam praznike i odlučio da se delom slobodne nedelje malo vratim ozbiljnom gejmingu, ali sam veći deo tog vremena proveo guglajući i gledajući yt klipove u pokušaju da rešim sledeći problem - kad pokrenem igru, prvih 10-15 minuta sve radi super, a onda igra počne da secka/štuca (zakoči na trenutak, pa normalno radi 5-10 sekundi, pa opet zakoči i tako u krug). Nebitno je da li su grafička podešavanja na low ili medium ili high. Najčudnije od svega je što se to ne dešava sa svim igrama.

Igre koje prave problem: Elden Ring, God of War, Witcher 3, Psychonauts 2. Ajd da razumem Elden Ring i GoW, ali što W3 i Psychonauts...

Igre koje rade normalno: Doom Eternal, Horizon Zero Dawn, Immortals Fenyx Rising, Mass Effect remaster i razne starije i indie igre.

Konfiguracija je iz profila, al evo je i ovde da vam bude lakše:
- Procesor - AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
- Grafička - ASRock Phantom Gaming D Radeon RX580 8GB OC GDDR5 256-bit
- RAM - KINGSTON Renegade 16GB DDR4 3200MHz
- 2 SSD-a od 240 i 500 GB.

Šta sam sve probao: Reinstalirao drivere (koristeći DDU u safe modu), pogasio sve overlay-ove, ugasio game mode u Win10, smanjio voltažu na grafičkoj preko Radeon software (vratio na default kad nije pomoglo), molio se Cthulhu i još nekim opskurnijim bogovima...

Ima li neko ideju šta se dešava, šta bi problem mogao da bude?
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2022, 0:00   #2
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Prvo mi je palo na pamet da igre teraš sa HDD-a, ali vidim SSD...

U svakom slučaju, ja bih probao da uz MSI Afterburner odnosno RivaTuner ili tako neki monitoring alat ispratim šta se dešava u realtime-u sa komponentama.

Znači upališ taj neki alat sa overlay-om, podesiš da ti ispisuje temperature za CPU/GPU, frekvencije, usage i onda ispratiš sve u igri. Što više stvari dodaš i skontaš kako da čitaš i koje vrednosti bi trebalo da očekuješ pri normalnom radu, to je veća šansa da na ovaj način dijagnostifikuješ uzrok problema.

Moguće je i da CPU throttle-uje iz nekog razloga ili tako nešto.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Pandemonium (4.5.2022)
Stara 4.5.2022, 2:02   #3
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Trebalo bi da spavam, al mi đavo nije dao mira. Instalirao sam MSI Afterburner i u predhodnih 2 sata isprobao razne igre. CPU usage nije prešao 50%, temperatura je bila na podnošljivih 60-70 stepeni, grafička slično.

Ono što sam primetio je je da, kada problematična igra zaštuca, Core clock na grafičkoj tresne sa oko 1300 Mhz na oko 300 Mhz. Da vas ne bih smarao, potražio sam rešenje na Guglu i svelo se na to da ove vrednosti setujem kao min/max. To je rešilo problem, jedino što sam posle 15-20 minuta popio black screen i AMD software je vratio sve na fabričke vrednosti "due to unecspected system failure".

Šta sad?
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2022, 7:40   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

pojačaj brzinu ventilatora na grafičkoj, koristi hwinfo64 koji pokazuje i hotspot grafičke, jer ako se i ne pregreva gpu možda se pregreva nešto drugo..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Pandemonium (4.5.2022)
Stara 4.5.2022, 12:41   #5
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Hvala. Radim trenutno, ali ću večeras da probam s tim hwinfo64, pa javljam šta sam uradio.

Jedno podpitanje - računar je star oko 2 godine i do sada mu nije menjana pasta za hlađenje. Da li mislite da bi to pomoglo? Opet, sinoć je Afterburner pokazivao oko 60-70 stepeni i za CPU i za GPU tokom 2 sata, za vreme kojih sam testirao 3-4 igre...
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2022, 14:02   #6
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Ja sumnjam da bi promena paste uspela išta da promeni, ali možda neko ima drugačija iskustva. Ja ću pokušati da ti pomognem sa potencijalnim softverskim rešenjima.

1. Ako i dalje stoji undervolt na GPU - vrati na fabrička podešavanja napona jer problem potencijalno ukazuje upravo na suprotno - da grafička ne može sa datom strujom da izvuče te frekvencije i onda ga pri spike-u spušta na niži klok i to rezultuje stutter-om.

2. Isto važi i za overclock - ako si dizao frekvencija, vrati na fabrička.

3. Ne znam da li RX580 može uopšte da boot-uje bez priključenog 8-pin naponskog kabla. Čini mi se da neke grafičke mogu, pa proveri da nisi zaboravio da ubodeš taj naponski kabl, pa štuca jer ne uspeva da izvuče dovoljno struje samo iz PCI-E slota.

4. Dalje, možeš da probaš da povećaš power limit u MSI Afterburner. To bi trebalo da je prilično bezbedno, samo isprati temperature. Ja moju 1660 Super držim na 110% kada se igram.

5. Za kraj, možeš da pokušaš sa blagim overvolt-om grafičke. Ali budi jako oprezan sa tim! Čuvaj kao baš poslednju soluciju. Overvolt, za razliku od power limit-a, već može da pošalje grafičku u večna lovišta.

OCCT je koristan alat da provrtiš testove i ubrzaš stvari pri ispitivanju problema. Trebalo bi da detektuje anomalije ako grafička nije stabilna. Probaj, možda ti koristi.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Pandemonium (4.5.2022)
Stara 4.5.2022, 14:05   #7
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Da li je moguce da je nesto do napajanja koje dolazi do grafike, posto su temperature ok?

Ja preporucujem da ukljucis MSI Afterburner i uklucis sav monioring na ekranu, ukljucujuci i onaj koji je pokazuje sta te limitira (temp. throttling, power throttling, itd...), i onda ga ostavis da radi po defaultu.

Zatim vidi u igri kada pande na 300MHz, sta ga je nateralo da se to desi.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Pandemonium (4.5.2022)
Stara 4.5.2022, 17:50   #8
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Hvala vam svima, probaću kasnije ovo što ste predložili. Upravo sam završio s poslom i moram malo da odmorim oči od monitora, i kičmu i ramena od stolice , pa javljam kasnije šta sam uradio
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2022, 20:06   #9
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Nisam se javio sinoć, jer sam prosto bio premoren. Elem, ništa nisam čeprkao (sve je ostalo na fabričkim podešavanjima), osim što sam se sad malo igrao sa OCCT, poterao VRAM test i 3D test po 20 min, tokom kojih je većim delom nabio temperaturu na 86 stepeni (nisam skrinštotvao, a trebalo je, čisto da vidite). One oscilacije frekvencije su se manifestovale opet tokom testa.

Pola sata kasnije, pokrenuo sam Mass Effect remaster (dakle nešto ne previše zahtevno, čisto da vidim kako će da se ponaša) i Afterburner, da posmatram šta se dešava. Temperatura je bila nenormalnih 85-88 u tih pola sata. Samo mi nije jasno zašto je danas temperatura ovako visoka, a prekjuče nije bila. Evo upravo sad je 66 stepeni na grafičkoj, a upaljeni su Opera i Zoom samo.

Izgleda da je pregrevanje ipak problem ovde, tako da ću, pre nego što pokušam nešto od onoga što je Partybreaker napisao, ipak za vikend kompresorom malo da produvam kućište, a drugar koji 15ak godina drži servis za laptopove i računare će da mi pomogne oko paste, pa ću posle toga da se bacim na Partybreakerovu listu.

U svakom slučaju, dosta toga sam naučio za ovih nekoliko dana, prevashodno zbog vaših smernica, tako da hvala vam svima još jednom . Postovaću update za neki dan.
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pandemonium na korisnoj poruci:
player1 (5.5.2022)
Stara 5.5.2022, 20:48   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

vidi i na koliko posto ti rade ventilatori, ventilator da zameniš košta 10-15e a grafička što se prži ako crkne mnogo veći trošak.. tako da ne štedi ventilatore..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2022, 1:42   #11
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Frustrirajući "stuttering" problem

Poslednji update: ipak se graficka pregrevala i obarala clock ne bi li se ohladila. Nakon paste i čišćenja ventilatora i onih rebara (bili puni prašine) na grafičkoj, temperatura na idle je poslednjih par dana oko 30, a kad se potera igra oko 65-75 stepeni.

Prokleti Elden Ring sada samo prede, kao i God of War. Ironija je samo što sad nemam kad da se igram, jer me vikendom lepo vreme odvuče napolje, a radnim danima mi se stvarno ne sedi za kompom posle 8 sati posla (danas je bio mali izuzetak jer sam radio half-time). Najvažnije je da je problem rešen

Ostaje samo misterija zašto je Afterburber ono prvo veče pokazivao niže temperature...

U svakom slučaju, hvala svima još jednom.
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pandemonium na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (18.5.2022)
Stara 18.5.2022, 0:07   #12
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.945
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Frustrirajući "stuttering" problem

Baci pogled kako i ventilatori rade.. Mozda ne vrte uvek kako treba ili se samo jedan obrce pa zato jedan dan prikaze jedne a drugi dan druge temp... Procitao sam da si ocistio i zamenio pastu i da su sad ok temp ali opet baci pogled i na njih cisto zbog sigurnosti...

Послато са SM-A315G помоћу Тапатока
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku MARE GSX R na korisnoj poruci:
Pandemonium (18.5.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows 7 64bit mouse problem MiljanX Ostale komponente 3 1.7.2014 14:36
Windows 8.1 i problem sa Nvidiom. Spasavajte! Isko Operativni sistemi 11 8.3.2014 16:44
Problem sa pristupom https vezama Miki2 Operativni sistemi 2 26.8.2013 10:04
Problem HDD Led Sija kao Sumanut (negasi se) King SRB Kvarovi 19 10.7.2013 7:21
Problem sa zvukom - da li je do hardware-a ili nesto drugo? FiresnakE Kvarovi 6 5.3.2010 12:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com