Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.10.2011, 2:34   #21
Progis
Novi član
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 28
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

I ja sam radila upgrade 11.04 > 11.10 bez ikakvih problema. Sistem za sada radi odlicno.
Progis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 9:35   #22
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Prešao sam na 11.10 pre tri dana. Što se stabilnosti i efikasnosti prelaza tiče, čista desetka. Nije bilo bagova ili problema ma koje vrste.

Što se promena tiče, nešto su malo radili na dizajnu, Unity je došminkan, čini mi se i da ima više animacija - što je sve, naravno, apsolutno nebitno. Ubuntu software center je sada nešto drugačiji, mada je funkcionalnost ista. Umesto Gnome 2 tu je trojka ali mora prvo da se instalira Gnome Shell. Tu je i nekakav Classic mode za Gnome 3 u stilu Gnome 2 ali nema svu funkcionalnost koju je dvojka imala. Donji panel je tu ali bez ikakvih kastomizacija, panel gadget-a i sl. Gornji Gnome 3 bar je dopunjen nekakvim menijem u stilu Ubuntu modifikacije Gnome menija i tu takođe ne može ništa da se menja. Desktop ikona i dalje NEMA tako da ovaj "classic" desktop (kucam upravo s njega) i nije neka pomoć.

Isprobavajući naizmenično Unity i Gnome 3 poslednjih dana mogu da kažem da je, interesantno, Unity dosta upotrebljiviji za ozbiljan rad. Dosta ali ne i dovoljno. Gnome 3 da bi bio efikasan išta blizu Gnoma 2 ili KDE-a mora žestoko da se tweak-uje i kastomizuje. Sa druge strane, Unity je sve teži po pitanju hardware-a pa slabijim konfiguracijama ostaje 2D mod (ili da zamene osnovni desktop sa, recimo, LXDE-om).

Pitam se da li će sledeći Mint koristiti Gnome 3 u osnovnom izdanju ili će ga prilagoditi dosadašnjem Mint izgledu i načinu upotrebe? Od sveg srca želim ovo drugo.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 10:36   #23
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Uf, imam neki gadan problem.

Instalirao sam juče Ubuntu 11.10, nisam ni probao live varijantu, nego sam se pravio pametan i odmah instalirao, probao, čačkao, drndao, shvatio da ne mogu (još) da se naviknem na Unity niti onu Gnome Classic Fallback varijantu, i rešio da vratim stari dobri 10.10.

E tu nastaju muke tantalove. Šta god da uradim, GRAFIKA PRILIKOM INSTALACIJE bilo kod distroa "starijeg" od 11.04 je neupotrebljiva. Pod neupotrebljiva mislim da pola slova se ne vidi, ona što se vie nemaju veze sa životom (umesto A je 4, umesto E je W itd). Isto se dešava i kada pokrenem Live varijantu bilo kog distroa koji je izašao pre 11.04. Probao Ubuntu 10.10, 10.04, Mint 9, Mint 10... Svuda isti problem. Instalaciju pokretao sa CD-a, preko USB-a i uvek isti problem, mogu da instaliram samo 11.04 pa nagore... 11.04 sam namestio, ali i on nešto filozofira sa svojim problemima sa compizom...

Šta da uradim pa da mogu ponovo da namestim 10.10? Da li ime neke veze što je instaliran novi grub ili nešto drugo?

Inače sve dešava na laptopu HP ProBook 6550b sa ATI mobility 4500 HD (tako prijavljuje linux karticu) tj. ATI 540v kako stoji u specifikacijama...
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 10:47   #24
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
Maverick kaže: Pregled poruke
Uf, imam neki gadan problem.

Instalirao sam juče Ubuntu 11.10, nisam ni probao live varijantu, nego sam se pravio pametan i odmah instalirao, probao, čačkao, drndao, shvatio da ne mogu (još) da se naviknem na Unity niti onu Gnome Classic Fallback varijantu, i rešio da vratim stari dobri 10.10.

E tu nastaju muke tantalove. Šta god da uradim, GRAFIKA PRILIKOM INSTALACIJE bilo kod distroa "starijeg" od 11.04 je neupotrebljiva. Pod neupotrebljiva mislim da pola slova se ne vidi, ona što se vie nemaju veze sa životom (umesto A je 4, umesto E je W itd). Isto se dešava i kada pokrenem Live varijantu bilo kog distroa koji je izašao pre 11.04. Probao Ubuntu 10.10, 10.04, Mint 9, Mint 10... Svuda isti problem. Instalaciju pokretao sa CD-a, preko USB-a i uvek isti problem, mogu da instaliram samo 11.04 pa nagore... 11.04 sam namestio, ali i on nešto filozofira sa svojim problemima sa compizom...

Šta da uradim pa da mogu ponovo da namestim 10.10? Da li ime neke veze što je instaliran novi grub ili nešto drugo?

Inače sve dešava na laptopu HP ProBook 6550b sa ATI mobility 4500 HD (tako prijavljuje linux karticu) tj. ATI 540v kako stoji u specifikacijama...
Jel mozes samo da objasnis sta to znaci "rešio da vratim stari dobri 10.10."

Generalno ne bi trebalo da ti 10.10 niti bilo koja ranija distribucija pravi problem. Medjutim sasvim je moguce ako ne formatiras home folder da ti jednostavno stari distroi citaju setovanja sistemskih foldera od 11.10 pa tu moze zbrka da nastane.
Ne vidim sta drugo moze da bude.
Grub nije sigurno jer svaka nova instalacija presnimi svoj grub preko postojeceg.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 10:53   #25
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Sto se compiza tice,a vidim da imas ATI karticu, potrebno je da instaliras vlasnicke drajvere pa tek onda da se igras sa compizom.

jockey-gtk pokreni iz terminala i aktiviraj drajver. Restartuj racunar pa probaj onda.

To je kod ATIja uvek problem. I kod novog 11.10 mora da se sacekaju novi drajveri za ful 3D podrsku kako bi ti radili efekti u compizu.

I jos jedno pitanje? Jel su tebi ranije radili normalno stare vezije ubuntua? ili probas prvi put?
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 11:02   #26
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Pod stari dobri 10.10 podrazumevam upravo to, da je za moje potrebe mnogo upotrebljiviji, za razliku od unity ili gnome shell. Ok, za većinu drugih to ne važi za mene je tako. Vlasničke drajvere sam poskidao, disejblovao u compizu refresh rate, disejblovao tear free image u ATI-jevom drajveru, dobio na brzini i sve je to ok. Problem je sa prozorima (ovo govorim za 11.04), kada se maksimiziraju jednostavno ili nisu skroz maximizirani ili su premaksimizirani, tačnije minimize, close i maximize dugmići nisu tamo gde treba da budu pa bude poprlici iritirajuće. Možda se nisam dobro izrazio, oni na ekranu jesu tamo gde treba da budu nacrtani, ali kada kliknem na njih ništa se ne dešava, nego su pomereni za nekoliko mm levo ili desno...

Što se tiče home foldera, napomenuo sam da i kada probam LIVE OPCIJU bez ikakvog instaliranja na HDD on jednostavno pobrljavi grafiku.

Hvala na savetima u svakom slučaju, samo da ne bude zabune, nisam linux počeo da koristim pre par meseci, koristim ga konstantno od 7.04, samo što nisam neki zaludjenik koji sve mora da radi preko terminala, niti znam sve skrivene "cake", jednostavno za ono što meni treba (posao) linux mi jednostavno bolje završava posao od Windowsa.

Elem, problem i dalje ostaje...
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 11:05   #27
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Nisam napomenuo, pored toga što mi pobrljavi grafiku i u LIVE varijanti, nisam uopšte mogao ni da instaliram 10.10 zato što mi i prilikom instalacije, pre nego što bilo šta upiše na HDD grafika jednostavno nije upotrebljiva...
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 12:32   #28
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Pitam se da li će sledeći Mint koristiti Gnome 3 u osnovnom izdanju ili će ga prilagoditi dosadašnjem Mint izgledu i načinu upotrebe? Od sveg srca želim ovo drugo.
Kod:
Linux Mint 12 “Lisa” will be released in November this year with  continued support for Gnome 2 but also with the introduction of Gnome 3.
Preuzeto odavde, sto se tice gnome 3 izgleda, mislim da sam na njihovom IRC kanalu procitao da ce ubaciti njihov mint meni. Jako mi je drago sto Mint i dalje ne odustaje od GNOME 2 okruzenja
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Marezz na korisnoj poruci:
Maverick (16.10.2011), Nergal (16.10.2011)
Stara 16.10.2011, 13:31   #29
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Ubuntu 10.10 posle 11.10


U vezi mog problema, možda je sada jasnije, pa ako neko može da priskoči u pomoć...
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 14:25   #30
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Uopšte ne mogu da shvatim kako da apdejtujem nove zakrpe za 11.04v kamo li da uvezem tako nešto novo kao što je 11.10?!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 17:03   #31
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Uopšte ne mogu da shvatim kako da apdejtujem nove zakrpe za 11.04v kamo li da uvezem tako nešto novo kao što je 11.10?!
Sta su to zakrpe?
Nisam siguran da razumem termin u linuxu "zarkpe"
Mislis na update sistema?

Ako mislis na update sistema, a ne vidim sta bi moglo drugo da bude jednostavno:

otvoris terminal i kucas

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

i sistem ce da ti se updatuje sam.

Upgrade sa 11.04 na 11.10 ce sam da ti nudi ili ako ti jos ne nudi kucaj ovo:

sudo apt-get dist-upgrade
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku singularity na korisnoj poruci:
todos (17.10.2011)
Stara 16.10.2011, 17:15   #32
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Kad sam instalirao novi 11.10 nemogu uopste da pristupam NTFS particijama. Jednostavno mi ne da upis na njima. Ovo mi se nije desavalo jos od starih verzija. Kad ih mountujem pojave se u /media/HD\ Serije/ na primer hard od 500 GB ali nemogu da pisem nista po njemu.

Instalirao sam ntfs-conf tool da dozvolim upis medjutim ni on nece da se digne prijavljuje mi gresku kod zavisnosti (dependancies)

Posto imam 5 hard diskova kao NTFS nijedan nisam uspeo da osposobim.
Probacu jedino da editujem /etc/fstab da im dam default value pa da probam tako.

Medjutim dosta cudna situacija, nije mi se ovo desilo jos od starih verzija ubuntua 7.04 kad je moralo da se dozvoli pisanje po NTFS particijama.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 17:33   #33
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Odustao sam, celo nedeljno popodne umesto da se negde prošetam ili odspavam, ja se zevzečim sa Ubuntu-om...

Instalirao sam na kraju 11.10, uklonio Unity launcher, podesio u Compiz Settings Manageru pod Open GL deštiklirao "Sync to VBlank", pod Composite deštiklirao "Detect refresh Rate", u ATI Catalyst Control Centru isključio tear image, instalirao Cairo Dock (open gl) i sada već liči na nešto, mada, opet, ako neko ima bilo kakvu ideju šta da radim sa onim mojim (sada već dosadnim) problemom, bio bih mu veoma zahvalan...

Usput, da li bi neko ko ima 11.10 a ne mrzi ga da skine 10.10 i sa unetbootin-om proba LIVE 10.10? Čisto da vidim da li je problem do ovog laptopa ili nečeg drugog. Kažem zbog laptopa, zato što je stvarno "malo munjen u hard"-da bi uopšte instalirao linux a da mu radi wireless, svakako mora da se prvo instalira Windows, u njemu se uključi wireless adapter, i tek tada se vidi i u linuxu... Znam, i ja sam mislio da sam prolupao, ali jednostavno je tako, našao sam još jednog engleza sa istim laptopomi istim problemom...
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2011, 19:32   #34
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Kad sam instalirao novi 11.10 nemogu uopste da pristupam NTFS particijama. Jednostavno mi ne da upis na njima. Ovo mi se nije desavalo jos od starih verzija. Kad ih mountujem pojave se u /media/HD\ Serije/ na primer hard od 500 GB ali nemogu da pisem nista po njemu.

Instalirao sam ntfs-conf tool da dozvolim upis medjutim ni on nece da se digne prijavljuje mi gresku kod zavisnosti (dependancies)

Posto imam 5 hard diskova kao NTFS nijedan nisam uspeo da osposobim.
Probacu jedino da editujem /etc/fstab da im dam default value pa da probam tako.

Medjutim dosta cudna situacija, nije mi se ovo desilo jos od starih verzija ubuntua 7.04 kad je moralo da se dozvoli pisanje po NTFS particijama.
Сад сам проверио код мене и, све ради без икаквих проблема...
Још од верзије 9.хх нисам имао проблема са радом између ext i ntfs партиција.

Што се тиче самог 11.10 за сад још нисам сигуран какву оцену бих му дао...
Можда је за нијансу незгоднији од претходне верзије, али може бити да је пре у питању субјективан осећај јер сам прошлу верзију инсталирао на чисту партицију и нов налог а ову калемим на већ постојећи налог (а обзиром на свашта нешто што је ту било набацано- требаће времена док се сетим шта све треба да поставивим). Једино што сам се коначно одлучио да пређем на 64бит па може и то бити разлог за чудан осећај...

Иначе за сада сам задовољан јер се још није појавио ни један проблем а да није везан за горе наведено...

Највећи ми је проблем да се одлучим које радно окружење ће да ми буде основно, на Јунит сам већ навикао и има неких добрих решења, док ми се и Гном 3 свиђа са неким својим решењима...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2011, 2:13   #35
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Skinuo sam Oneiric-a i mogu reći da sam jako razočaran. Gomila novih bagova u Unityju, toliko da se jedva koristi GUI, wireless drajveri uništeni do te mere da sam morao da skinem stari revision compat-wireless-a pa ga rekompajlujem, programi koji su do sada radili bez razloga pucaju a znam da nije do kernela, ne mogu da pokrenem ni Banshee, Ettercap niti Wireshark - svi se zapucaju iz nekog razloga ili zapate segfault... Koristio sam Ubuntu još od Gutsyja, ali sada razmišljam o prelazu na neku drugu distribuciju, na prvom mestu na neki Debian, pošto ovo sada jedva mogu da koristim. Mislim da je nešto čačkano i oko dhclienta pošto je iz neobjašnjivog razloga DHCP prestao da radi. I imam osećaj da ću nastaviti da nalećem na probleme... Sada instaliram gnome-shell da vidim kako će to izgledati...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2011, 7:55   #36
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Сад сам проверио код мене и, све ради без икаквих проблема...
Још од верзије 9.хх нисам имао проблема са радом између ext i ntfs партиција.

Што се тиче самог 11.10 за сад још нисам сигуран какву оцену бих му дао...
Можда је за нијансу незгоднији од претходне верзије, али може бити да је пре у питању субјективан осећај јер сам прошлу верзију инсталирао на чисту партицију и нов налог а ову калемим на већ постојећи налог (а обзиром на свашта нешто што је ту било набацано- требаће времена док се сетим шта све треба да поставивим). Једино што сам се коначно одлучио да пређем на 64бит па може и то бити разлог за чудан осећај...

Иначе за сада сам задовољан јер се још није појавио ни један проблем а да није везан за горе наведено...

Највећи ми је проблем да се одлучим које радно окружење ће да ми буде основно, на Јунит сам већ навикао и има неких добрих решења, док ми се и Гном 3 свиђа са неким својим решењима...
Da ne bude da samo kudim novi Ubuntu. Evo iz nekog razloga proradio mi upis na NTFS sam od sebe. Cudo. Moguce da je neki update bio problem. Glavno je da radi.
izgleda da su utisci kako kod koga. Meni nista ne puca. Sve je stabilno i radi dobro.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2011, 9:36   #37
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Thumbs down Re: Ubuntu 11.10

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Sta su to zakrpe?
Nisam siguran da razumem termin u linuxu "zarkpe"
Mislis na update sistema?

Ako mislis na update sistema, a ne vidim sta bi moglo drugo da bude jednostavno:

otvoris terminal i kucas

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

i sistem ce da ti se updatuje sam.

Upgrade sa 11.04 na 11.10 ce sam da ti nudi ili ako ti jos ne nudi kucaj ovo:

sudo apt-get dist-upgrade
E vala i ja da se bacim na komplikovano programiranje tj apdejtovanje ! Još jednom hvala na detaljima!!!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2011, 10:06   #38
Marko Jovanovic
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 59
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko Jovanovic
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Ma koliko da želim da Ubuntu uspe...i dalje ovaj distro ide nekim srednjim putem koji često je obična čorba...

I onda sa strane imamo ljude koji su odavno u svetu Linuxa i obožavaju Ubuntu i naravno sa njihovim znanjem nije teško da dovedu do finih podešavanja da im sistem radi brzo i po njihovoj meri. Pri pomoći drugima, jedno zaboravljaju, Ubuntu je user friendly. I kao takav u suštini on jeste da se otpakuje i kao takav očekuje se od njega da radim koliko-toliko optimalno. I, da, da ljudi prelaze na njega baš na osnovu tog prefixa koji su čuli o njemu.

Zašto sam ovo napisao? Pa otkad je Ubuntu krenuo sa pokušajima (samo ne vidim kako će to u skorije vreme) da se "nudi" kao treća sila (pored MacOS i Windows OS), sakrivajući vešto na svom samom sajtu da je linux distribucija od tada ovaj OS, je za mene krajnje nefunkcionalan. Ovde ne pričam o Unity. Govorim o radu u njemu. Pre sam imao relativno lošu mašinu i računao sam grafika ubija komforan rad, pa ATi drajveri and so on...Sada kada imam novu, slobodno mogu reći pristojnu mašinu, opet spor rad, kočenje, seckanje...Nije meni teško da podešavam, uvek to i činim, ali....


Rezultat: Lubuntu na poslu, kući instaliran Ubuntu (ali koliko vidim ne još dugo)...sa pravom Fedora a i Mint (dobro de i Arch :P ) će ga brzo prestići u Linux zajednici...


P.s. znam za tu nije do sistema nego do znanja korisnika...
Marko Jovanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2011, 11:19   #39
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
Marko Jovanovic kaže: Pregled poruke
Ma koliko da želim da Ubuntu uspe...i dalje ovaj distro ide nekim srednjim putem koji često je obična čorba...

I onda sa strane imamo ljude koji su odavno u svetu Linuxa i obožavaju Ubuntu i naravno sa njihovim znanjem nije teško da dovedu do finih podešavanja da im sistem radi brzo i po njihovoj meri. Pri pomoći drugima, jedno zaboravljaju, Ubuntu je user friendly. I kao takav u suštini on jeste da se otpakuje i kao takav očekuje se od njega da radim koliko-toliko optimalno. I, da, da ljudi prelaze na njega baš na osnovu tog prefixa koji su čuli o njemu.

Zašto sam ovo napisao? Pa otkad je Ubuntu krenuo sa pokušajima (samo ne vidim kako će to u skorije vreme) da se "nudi" kao treća sila (pored MacOS i Windows OS), sakrivajući vešto na svom samom sajtu da je linux distribucija od tada ovaj OS, je za mene krajnje nefunkcionalan. Ovde ne pričam o Unity. Govorim o radu u njemu. Pre sam imao relativno lošu mašinu i računao sam grafika ubija komforan rad, pa ATi drajveri and so on...Sada kada imam novu, slobodno mogu reći pristojnu mašinu, opet spor rad, kočenje, seckanje...Nije meni teško da podešavam, uvek to i činim, ali....


Rezultat: Lubuntu na poslu, kući instaliran Ubuntu (ali koliko vidim ne još dugo)...sa pravom Fedora a i Mint (dobro de i Arch :P ) će ga brzo prestići u Linux zajednici...


P.s. znam za tu nije do sistema nego do znanja korisnika...

Ima tu dobre istine. Ja koristim ubuntu od pocetka. Znaci godinama. Sebe smatram advanced userom. Ali i ja imam problema. Prvo u svakoj distribuciji drajveri za ATI karticu koji se nude onda kad izadje nova verzija ubuntua su dosta losi. Znaci ceka se par meseci da izadje pristojan vlasnicki drajver, cesto se useri zale na skoro slicne stvari. Usporen rad browsera kod gledanja videa, prekomerna potrosnja ram memorije itd.
Mint je daleko bolji kod tih stvari. Moram da priznam. Probao sam trenutnu verziju kathya koja razbija. 10x je brza od ubuntua, i dalje je bazirana na gnome 2, nema unity koji dosta usporava sistem. I drajveri za ATI su daleko bolji.
Kazem ATI jer generalno nvidia drajveri su ok, nema tih problema. ATI je malo komplikovaniji. Ja na primer nemogu compiz da namestim iako imam karticu sa 512Mb. Znaci moram da cekam 2-3 meseca da izadje dobar vlasnicki drajver.
Sto se fedore tice jedna od prvih je izbacila gnome 3 sistem jako stabilan i dobar. Svi hvale novu fedoru.

Zakljucak:

I ubuntu i Mint su derivati Debiana, odnosno oba su bazirana na dpkg paketima koje koristi debian. Samo su razvili svoj sistem. Trenutno sam misljenja da je mint daleko bolji od ubuntua, i to je sistem koji je u naglom porastu i ako ubuntu ne prestane sa ovim unity shellom, ubrzo ce da izgubi trku.
Probao sam sve ove sisteme, ne pricam zato sto sam procitao negde, nego probao i koristio. MInt sam imao nekoliko meseci i zaista odlican sistem.
Generalno isto je. Komande i rad su potpuno isti. Cak mint moze da se namesti da ima klasican meni kao sto je ubuntu pre unity.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2011, 20:34   #40
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
ima tu dobre istine. Ja koristim ubuntu od pocetka. Znaci godinama. Sebe smatram advanced userom. Ali i ja imam problema. Prvo u svakoj distribuciji drajveri za ati karticu koji se nude onda kad izadje nova verzija ubuntua su dosta losi. Znaci ceka se par meseci da izadje pristojan vlasnicki drajver, cesto se useri zale na skoro slicne stvari. Usporen rad browsera kod gledanja videa, prekomerna potrosnja ram memorije itd.
Mint je daleko bolji kod tih stvari. Moram da priznam. Probao sam trenutnu verziju kathya koja razbija. 10x je brza od ubuntua, i dalje je bazirana na gnome 2, nema unity koji dosta usporava sistem. I drajveri za ati su daleko bolji.
Kazem ati jer generalno nvidia drajveri su ok, nema tih problema. Ati je malo komplikovaniji. Ja na primer nemogu compiz da namestim iako imam karticu sa 512mb. Znaci moram da cekam 2-3 meseca da izadje dobar vlasnicki drajver.
Sto se fedore tice jedna od prvih je izbacila gnome 3 sistem jako stabilan i dobar. Svi hvale novu fedoru.

Zakljucak:

I ubuntu i mint su derivati debiana, odnosno oba su bazirana na dpkg paketima koje koristi debian. Samo su razvili svoj sistem. Trenutno sam misljenja da je mint daleko bolji od ubuntua, i to je sistem koji je u naglom porastu i ako ubuntu ne prestane sa ovim unity shellom, ubrzo ce da izgubi trku.
Probao sam sve ove sisteme, ne pricam zato sto sam procitao negde, nego probao i koristio. Mint sam imao nekoliko meseci i zaista odlican sistem.
Generalno isto je. Komande i rad su potpuno isti. Cak mint moze da se namesti da ima klasican meni kao sto je ubuntu pre unity.

тај „класичан мени“ који је Убунту имао пре но што је развијен Јунит је исти онај који су имале и све остале дистрибуције које су користиле Гноме радно окружење....

Што се самог Јунита тиче он и није толико лош као што у почетку изгледа, поготово кад се сконта да има доста могућности које су доступне преко пречица на тастатури а поприлично уштеде време... (стави курсор на неки прозор притисни супер тастер и неки број на нумеричкој тастатури- па прошарај мало )
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux Ubuntu Instalacija clzola Slobodni softver 20 25.11.2010 0:22
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com