Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.3.2006, 2:24   #1
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom East vs West!

Da li sam to samo ja, ili je jos neko primetio razliku u mentalitetu prosecnih gamera iz istocne i zapadne evrope (i amerike)? Odnosno da li postoji razlika u samom shvatanju sta igra treba da bude. Meni se cini da su istocnjaci vise orijentisani na igru zaista a ne na grafiku i ostala haj-tek sr.nja, dok je kod zapadnjaka upravo suprotno. Ovo sam najvise primetio kad su u pitanju heroes of might and magic. Najveci broj dobrih mapa dolazi od rusa, poljaka, ceha, bugara itd... Naravno ima jos primera ali da ne nabrajam sada. Znam da je malo filozofski, ali ovo me zanima posto se u zemljama istocne evrope polako pojavljuju ozbiljne programerske kuce. Nekako se nadam da ce ovo uneti malo preko potrebne svezine u igracku industriju, pa me zanima vase misljenje...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 3:34   #2
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: East vs West!

I zapad je nekada izgledao bas kao istok, dok game develpment nije prerastao u industriju, a u obavezne clanove timova za razvoj igara uleteli menadzeri raznih profila (marketing, quality assurance itd.).
Naime, pomenute pametnice su se okupile i zakljucile ovako: "Ako budemo pravili igrice sa sto boljom grafikom imacemo bolju prodju, s obzirom da vecina nasih dragih musterija vise voli dobru grafiku nego, recimo, dobru pricu. Sta vise, uopste ne vole da se zamaraju sa tamo nekim komplikovanim zapletom, mnogo im je bolje i lakse kad im neko prstom pokaze da tamane tamo neke zle teroiste ili nemce sirom planete u svim vremenskim dobima. Plus necemo ni dolara potrositi za story-writere. Jeeeee !!!"
Nazalost, vremenom ce i istok poprimiti look & feel trulog zapada . Spas za nas su jedino mali, nezavisni i "neiskvareni" proizvodjaci na obe strane.
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 5:36   #3
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: East vs West!

Pa dobro, da ce kapitalisticki sistem profunkcionisati na istoku vrlo brzo, to je jasno. Ali ja sam govori o razlici izmedju samih igraca, odnosno kako se igre dozivljavaju... Ukoliko ta razlika postoji znaci da postoji drugacije trziste na istoku. Samim tim bi odgovor tih menadzera koje si pominjao na zahteve trzista bio drugaciji... Cenega (Ceska) pravi UFO nastavke, Cd Projekt (Poljska) pravi Witchera itd... No, cucemo sta drugi misle...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 11:26   #4
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: East vs West!

Pod pojmom look & feel nisam samo mislio na kapitalizam. Bojim se da ce se, dok se istocno trziste razvije, istocnjaci, konzumiranjem zapadnjackih igrica, previse primiti na iste. Menadzeri nece imati potrebu a ni PARA za eksperimentisanjem . Da ne pominjemo globalni problem enormnog sirenja americke kulture i engleskog jezika, kojim su, izmedju ostalog, prozete i igre koje si naveo, buduci da su pravljene prvenstveno za uvek gladno zapadno trziste. Citat jednog ortaka: "Ne mozes sa holivudom, al' ne mozes ni bez njega."
Ok, ne kazem, mozda ce neko ispoljiti svoju kulturno/individualnu razliku, ali bice to retki slucajevi. A da smo mogli da imamo nase "Istocnoevropkse" igirce, mogli smo. Pogledajte samo japance kako "furaju svoj fazon"TM.
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 11:54   #5
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: East vs West!

Programeri sa istoka su za sada jedni od retkih koji prepoznaju i prave igre sa nekom gameplay vrednoscu,ali nece jos dugo.Cim steknu neki uspeh i mao novca,upasce u istu zamku kao i Amerikanci pa se na kraju sve svodi na isto.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 16:21   #6
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: East vs West!

Pa opet se svodi na razliku u shvatanju igara. Bez obzira sto smo bili zapljusnuti igrama sa zapada, nekako mi se cini da smo u odredjenoj meri odoleli tome da postanemo cisto potrosacko trziste koje kupuje onu igru koja ima najjacu reklamu i najbolju grafiku. Uostalom, zapadni menadzeri su trebali, ako nisu, da se dobro zamisle posle primera Bioware-a. Izbacili su BG kada je rpg smatran za mrtav i neprofitabilan zanr. A mislim da tako kreativnih programerskih kuca ima vise u istocnim zemljama, pri tome najvise ocekujem od ceha, poljaka i rusa...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 3:22   #7
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: East vs West!

Po meni su ponasanje i "istoka" i "zapada" sasvim logicna. Igre su biznis i kao takve ne razlikuju se od proizvodnje bilo kod drugog proizvoda.

Svaka izdavacka kuca koja pravi igre nalazi se pred dilemom. Da li da napravimo n-tu kopiju ww2 igre (podrazumevaju se svi izlizani zanrovi) i na ulozenih X zelembaca sigurno zaradimo 2X zelembaca...
ili
... da probamo sa proizvodnjom novog porizvoda i da za ulozenih X zelembaca:
a) dobijemo 10X dolara ako igra prodje na trzistu (ovo ukljucuje sve sequele i cuda) sa mogucnoscu ostvarenja Y%
b) izgubimo sve jer proizvod nije prihvacen i zavrsimo sa $0 sa verovatnocom (100-Y)%.

Koliko sam pratio igracku industriju mislim da se eksperimenti u vecini slucajeva finansijski nisu isplatili (bez obzira na kvalitet igara koje su izlazile) pa je Y << 50%.


S obzirom da se mnogim firmama rizik nije isplatio (setimo se samo cuvenog Batlezone-a; a ni Torment nije ni problizno dobro poraso kao BG) zasto bi firma kojoj dobro ide odbila sigurnu zaradu? Pa nisu valjda ludi!? Teraju istu pricu i broje parice.
A da ne pominjem da je manje napora potrebno uloziti u nastavke jer se moze iskoristiti dobar deo koda i grafike iz prethodnog dela.


S druge strane male firme nemaju sanse da se bore sa dzinovima poput EA Vivendija i ekipe. Ako bi i pokusali da udju u isti sablon sa dzinovima jednostavno ne bi imali sasne i bili bi pregazeni. Zato nemaju drugi izbor nego da rizikuju i ako budu uspesni dobro naplate svoj rad i onda predju na sigurnu igru. Ako ne uspeju ... umrece tiho i niko nece ni znati za njih.


Prema tome mislim da su ponasanja i jednih i drugih sasvim relana uslovnjena stanjem trzista i tu nema velike filozofije.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 13:33   #8
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: East vs West!

Da budem iskren, neke od najboljih igara koje sam igrao dolazile iz istocne Evrope (Mafia, Hidden & Dangerous, Vietcong, Silent Hunter 3, da ne nabrajam dalje...), ali isto tako i najgore smece koje sam igrao je dolazilo iz Istocne Evrope.
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 17:24   #9
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: East vs West!

Ma to danas sve gleda da sebi strpa što više para u džep. Sutra bi i svoju majku prodali! Ja kod igre volim da vidim dobru priču, a ne samo grafiku i što više klanja terorista. Nije mi jasno nešto: Zašto u igrama gde se radi protiv terorista uvek ameri idu po Kini, Koreji, SCG, Irak i ostale zemlje, a nikad nema da idu po npr. Njujorku, Vašingtonu i drugo. Tako uvek oni ispadaju neki "mirotvorci" i meni su takve igre očaj. Likovi samo stave dobru grafiku, "emčicu" u ruke, i idi pucaj!

Evo koliko pare utiču na igre: SNK je pravio dobro poznati Metal Slug. Akcija do jaja. Ono sam uvek volioda igram i još uvek ih igram (1, 2, 3 i X). Skinem ja "četvorku", gledam, napravio neki Mega, ja mislim. Igra očajna! Nema ništa, obrnuo ga časkom i totalno bezveze, izbacili glavne likove i ubacili nove. Izgleda Mega kupio prava na MS i hteo malo para da zgrne, ali po meni, igra je očaj, ne vredi je igrati.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 19:41   #10
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: East vs West!

Citat:
hacker_aca kaže:
Nije mi jasno nešto: Zašto u igrama gde se radi protiv terorista uvek ameri idu po Kini, Koreji, SCG, Irak i ostale zemlje, a nikad nema da idu po npr. Njujorku, Vašingtonu i drugo. Tako uvek oni ispadaju neki "mirotvorci" i meni su takve igre očaj.
Podseticu te samo "zlatnog pravila" = "Ko ima zlato doredjuje pravila"

Cinjenica je da najveci prihod od igara dolazi iz Amerike. Sve dok je to slucaj pravice se igre po ukusu glavnih potrosaca. Cista ekonomska racunica.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pimp my computer... oluja Modovi 84 26.9.2009 22:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com