Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.5.2012, 19:10   #1
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Samsung nc 10

Pozdrav,

iako tema o ovom netbooku postoji ovdje, odlučio sam da otvorim posebnu temu jer sam od danas i ja vlasnik jednog ovakvog modela. Konfiguracija je: Intel Atom 1.6 GHz, 160 GB HDD, 1 GB RAM, 10.1" ekran. Kupio sam ga polovnog a na njemu je instaliran Windows XP SP3 a CCleaner je pronašao 5.5 gigabajta smeća

Nakon čišćenja CCleanerom, instalirao sam i Malwarebytes. Sken nije našao ništa. Antivirus koji je bio na njemu je Kaspersky 6, narodna verzija. Previše mi oduzima RAM-a pa me zanima koji je antivirus optimalan za ovu mašinu sa 1-2 GB RAM memorije (kažem 1-2 GB pošto planiram da kupim sutra 1 modul od 2 GB a ovaj od jednog gigabajta da izbacim)?

Takođe, zanima me i koji firewall odabrati, ne znam da li bi Comodo previše zagušio sistem i ima li neki lakši a kvalitetniji?

Da li mi se isplati ostavljati Windows XP SP3 kad nadogradim RAM na 2 GB, ili bih mogao da instaliram "punokrvnu" verziju Windows 7 Ultimate 32bit? Postoje li "osakaćene" verzije Win7 i da li su prilagođene za netbook? Postoji li rizik pri instalaciji jedne takve "osakaćene" verzije?

Generalno, koje programe predlažete kad se radi o korištenju na netbooku?

- - -
Sad kad sam završio sa pitanjima, na koja ću, nadam se, dobiti odgovor, htio bih da vam javim utiske o ovom uređaju:

- tastatura je kvalitetna, nema ugibanja i ne pravi mi probleme u radu

- moj model ima i 1.3 mpx kameru koja je solidnog kvaliteta (ništa posebno, ali nije ni smeće kao pojedine VGA web kamere) i njome se mogu snimiti fotografije, kao i video snimci

- na površinu poklopca se lijepe otisci ali tek pri malo jačem pritisku, no ipak mi ne smeta da ga ponekad prebrišem i uglancam

- displej je prosječnog kvaliteta za ovakav uređaj i ne predstavlja ništa spektakularno: ipak, nisam se uspio u njemu ogledati, što mi je velik plus, jer ne volim one "odsjajne" glossy ekrane

- tokom rada netbook je dosta tih, gotovo nečujan - sviđa mi se što se pali na power dugme koje se nalazi sa strane

- baterija je zaista kvalitetna i drži cijela 4 sata u "ekstremnom" modu korištenja: tokom skeniranja na viruse, surfanja Internetom i svih drugih čestih radnji na ovakvom uređaju; u nešto štedljivijem načinu rada drži i između 6. i 8. sati, što je takođe veliki plus

- jedini minus je taj 1 GB RAM memorije i postojanje samo jednog slota za RAM memoriju; netbook se ne grije pretjerano, vruć vazduh izlazi sa strane, čak ni pri najzahtjevnijim operacijama nisam osjetio grijanje prstiju pod tastaturom, niti na touchpadu ni bilo kom drugom dijelu podnožja laptopa.

Kod mene je prikopčan i na postolje za hlađenje kućne izrade, sa dva venta "šestice", da mu dodatno produžim vijek trajanja.

Toliko o tom netbooku, ostaviću vam još nekoliko fotografija (nisu moje nego s interneta ali model je identičan) i nadam se da ćete mi odgovoriti na pitanja:





LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2012, 11:21   #2
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Samsung NC10 ima matirani (matte) ekran, zato ne proizvodi odsjaj. Isti takav ima i Lenovo S10, kao i većina standardnih laptopova namjenjenih poslovnim ljudima.

RAM nije skup, stoga nema potrebe stiskati se na 1GB. Windows XP je normalno radio i na 256MB, a ukoliko ideš na 2GB, onda je sedmica logičan izbor.

Za antivirus koji ne opterećuje sistem izaberi između Avasta i Avire (koju ja koristim). Što se tiče firewalla, možeš da koristiš onaj koji dolazi uz Windows 7 ili odabereš neko od samostalnih rešenja. Moja preporuka je Comodo (sa isključenim Defense+ sistemom, da ti se rad na računaru ne bi sveo na uklanjanje iskačućih upozorenja) ili Online Armor.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dimo na korisnoj poruci:
LoneWolf (24.5.2012)
Stara 28.5.2012, 14:48   #3
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Otkad sam kupio dodatni RAM i instalirao Win7 Ultimate počelo je sa problemima: explorer.exe mi zakucava CPU na 100% na svježoj instalaciji Windowsa

Nisam uspio odraditi slipstream SP1 nego sam instalirao "golu" Ultimate verziju koja je očigledno prevelik zalogaj za Atom 1.6 ako se ne tweakuje.

Da li postoji neki dobar set tweakova koji bi mi olakšao korištenje Win7 na netbooku, ima li servisa koje treba pogasiti, ima li nepotrebnih komponenti koje mi nikad neće zatrebati?

Netbook bih koristio za ono što mu je osnovna namjena: surf, nešto malo igranja starijih igara, nešto malo obrade fotografija u GIMP-u i sličnih "običnih" zadačića jer svjestan sam ograničenja ovog Atoma.

Koji antivirus da odaberem? Probao sam Avast i nije mi uspjelo da dobijem ključ putem e-maila pa sam se batalio ćorava posla, probao sam i Norton Internet Security netbook edition i zeznula me narodna aktivacija, probao sam Aviru pa mi je explorer.exe "pojeo" CPU na 100% i ne znam šta da mu radim više

Treba mi sljedeće: lightweight antivirus (guglao sam i sve se svodi na Avast i Aviru a pomenuo sam šta se desilo s njima), što lakši Office paket (2003 mi je prespor, ne znam da li je OpenOffice brži ili manje zahtjevan), imam instaliran Registry mechanic, Malwarebytes i Spybot a htio bih neki firewall sa antivirusom koji neće zagušivati RAM ni ostatak sistema (neko all in one internet security rješenje bi bilo najbolje, ali ne znam koje).

Ne znam stvarno šta da radim, razmišljam o downgrade-u na XP SP3 ali opet mi je problem sa drajverima, softverom i podrškom (apdejtima)...
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2012, 16:19   #4
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Koji antivirus da odaberem? Probao sam Avast i nije mi uspjelo da dobijem ključ putem e-maila pa sam se batalio ćorava posla...

Mislim da Avast ne šalje te ključeve odmah, već u roku od 24h (poslednji put sam tražio ključ prošle godine, i tad je bilo tako).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2012, 14:40   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Stigao mi ključ ali me Avast nervira i ne želim da ga koristim zbog iritantnog glasovnog upozoravanja i konstantnih popup ponuda da se registrujem i platim punu verziju jer ću "dobiti sve što poželim i fen za kosu na poklon ako im uplatim 10-20-koliko već dolara/eura"
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2012, 16:47   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Probaj AVG antivirus, besplatan je, a ima i posebno all in one rešenje koje obuhvata sve elemente zaštite računara, ali se i plaća.

Open Office je aplikacija otvorenog koda. Pretraži podforum o Linuxu za utiske i preporuke. Komentari koje sam ja čitao govore da je sasvim zahvalan u pogledu zauzeća memorije.

Na kraju, slobodno se liši Spybota. Jedan program iste namjene ti je sasvim dovoljan, a u tom slučaju treba da zadržiš onaj bolji, tj. MBAM.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2012, 18:01   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Koristim Open office pod Linuxom i ne zauzima mnogo RAM-a niti opterećuje procesor, mada nisam siguran kako će se ponašati pod Windowsom ali probaću. Što se tiče all in one rješenja više bih tipovao na Eset smart security ali uzeću AVG security ako "jede" manje RAM-a
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2012, 19:23   #8
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Stigao mi ključ ali me Avast nervira i ne želim da ga koristim zbog iritantnog glasovnog upozoravanja i konstantnih popup ponuda da se registrujem i platim punu verziju jer ću "dobiti sve što poželim i fen za kosu na poklon ako im uplatim 10-20-koliko već dolara/eura"
Svi ti zvukovi se mogu uključiti/isključiti u postavkama od programa, kao i podesiti pop-up prozorčići.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2012, 23:47   #9
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Koji stalni pop-upovi? Koristim Avast godinama, jedino me ˝teraju˝ da probam i kupim full verziju kada ga skidam, a ti zvuci se daju lako isključiti. Mislim da je dosta bolji od AVG-a recimo (zbog ličnih iskustava, radije bi ostao bez zaštite nego koristio AVG free).
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2012, 21:50   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Meni danas prvi put izašla reklama... Zatvorio sam je i nastavio da radim i nema je ceo dan
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2012, 0:25   #11
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Meni izašla danas reklama ta nešto što čuva ili štiti lozinke, ili šta već radi s njima, i ja je ugasio i nema je od tad
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2012, 22:56   #12
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Citat:
BMLW kaže: Pregled poruke
Koji stalni pop-upovi? Koristim Avast godinama, jedino me ˝teraju˝ da probam i kupim full verziju kada ga skidam, a ti zvuci se daju lako isključiti. Mislim da je dosta bolji od AVG-a recimo (zbog ličnih iskustava, radije bi ostao bez zaštite nego koristio AVG free).
Meni je izlazila kad god radim update, nemam pojma kako ali stalno je bila tu ona "ponuda za upgrade"

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Meni danas prvi put izašla reklama... Zatvorio sam je i nastavio da radim i nema je ceo dan
Čudno, kod mene je izlazila češće

Citat:
BMLW kaže: Pregled poruke
Meni izašla danas reklama ta nešto što čuva ili štiti lozinke, ili šta već radi s njima, i ja je ugasio i nema je od tad
Ja sam na netbook ipak instalirao Eset smart security 4 sa integrisanim firewallom, antivirusom i antispyware komponentom pa sad imam ESS + Malwarebytes + CCleaner + Registry Mechanic + addonove za FF (Better Privacy, Ghostery, Noscript i sl.) + Spybot (koristim ga uz Malwarebytes zbog imunizacije na spyware). Održavam sistem sigurnim i čistim, ako ima još nešto što preporučujete javite slobodno.

Od office softvera instalirao sam zadnju zvaničnu verziju OpenOffice i sve teče sasvim glatko, ne zauzima mi previše RAM-a, operacije obavlja brzo i kvalitetno. Pored ovog office programa preporučujem Foxit PDF reader za brzo i lako čitanje i uređivanje PDF fajlova koji ne jede RAM kao Adobe Reader i slični čitači.

Ako imate neku preporuku što se tiče softvera koji koristite na netbooku, slobodno ostavite linkove.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2012, 23:52   #13
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Samsung nc 10

Što se Foxit Readera tiče, podržavam, ja ga odavno koristim.
A što se tebe tiče, brate, ti si kompjuterski hipohondar, k'o da čuvaš Nasine slike Marsa ili tako nešto .
Msm, previše zaštite za moj ukus.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
nc10, netbook, samsung


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Samsung New PC Studio Teniser Programi za mobilne telefone 5 28.5.2013 17:35
[Mobilni telefon] Samsung Galaxy S II (i9100) Deusdies Opisi, recenzije i testovi 19 23.4.2012 14:07
Da li SAMSUNG 2263DX ili neki drugi SAMSUNG od 22"? denis-deda ŠDK - Grafika 1 6.12.2008 12:53
Koji je bolji - Samsung m3510 ili Samsung l700? Andyui Aparati i oprema 3 30.11.2008 13:05
Samsung najavio Phase-Charge RAM Kostarum Rex Persia Osnovne komponente 0 11.9.2006 20:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com