Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.1.2009, 12:08   #1
mirkomit
Novi član
 
Član od: 19.9.2008.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Delphi 7 programiranje

Molim za pomoc kod sledecg problema u izradi aplikacije u Delphiju 7:
aplikacija koristi Paradox tabelu sa dva polja: polje "Text", tekstualno, koje je kljuc i polje "RBr" -redni broj, numericko. Tabela se prikazuje i azurira pomocu DBGrida, sa ta dva polja. Kako azurirati polje Redni broj pri brisanju i umetanju slogova? Pri svakom brisanju, dodavanju ili umetanju slogova Grid se azurira tako sto se "Text" azurira prema odgovarajucem kljucu - indexu automatski, a polje RBr treba da se azurira tako da bude 1,2,3... itd.
Brisanje slogova sam resio (mozda nije najelegantnije resenje) sledecim dogadjajem:

procedure TForm1.Table1AfterDelete(DataSet: TDataSet);
var
rc,i:Integer;
begin
Table1.Edit;
rc:=Table1.RecordCount;
Table1RBr.ReadOnly:=False;
Table1.First;
For i:=1 to rc do
begin
Table1.Edit;
Table1RBr.Value:= i;
Table1.Next;
end;
Table1.Edit;
Table1RBr.ReadOnly:=True;
end;

i ovo radi ispravno, dok kod dodavanja i insertovanja slogova ne mogu da pronadjem i isprogramiram dogadjaj koji ispravno azurira redne brojeve.
Aplikacija je maksimalno pojednostavljena, ali za mene je ovaj problem ispao komplikovan. Nadam se da sam razumljivo opisao problem i zahvaljujem unapred onome ko se pomuci da mi u ovome pomogne.
mirkomit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2009, 12:56   #2
Strog
Novi član
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Stara Pazova
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Delphi 7 programiranje

Mozda bi trebao da se malo pozabavis samim osnovama rada sa bazama podataka pre nego sto pocnes da radis nesto kako ne treba da se radi .

Salim se malo, nemoj da se ljutis .

Elem... Sama postavka "problema" ti je pogresna. Kada radis sa bazama i kada brises nesto iz baze ne trebas da diras primarni kljuc niti bilo koji drugi atribut ostalih zapisa jer jednostavno taj neki zapis vise nije taj zapis.

Zamisli da imas program za rad u prodavnici i da su ti na sifri 3 zvake, a na sifri 4 viski .

Danas prodajes zvake po 2 dinara, a viski po 1000 din i recimo na kraju dana obrises zvake iz programa i program azurira bazu tako da preuredi redne brojeve, tj. sifre i da ti je sada viski pod sifrom 3. Ako odes sutra na pregled prodaje naci ces malo glupo stanje, tj. videces da si prodavao viski po 2 dinara, a recimo hleb koji je bio sifra 5, a sada je sifra 4 zbog te izmene sifara je prodat po ceni od 1000 din.

Jednostavno se to u sustini nikada ne radi tako vec ostaju sifre kakve jesu bile, a ako vec ne mozes da odradis neki mehanizam koji ce ti reci da je ta i ta sifra slobodna da li da se doda nesto novo na tu sifru onda je bolje ostaviti i rupe u siframa nego sve ostale preuredjivati .

E sad... Ne znam o kakvom ti se programu tu radi i da li sve ovo sto sam rekao stvarno ima smisla i za tvoj slucaj, ali sam ti ovde izneo jedno opste resenje, tj. neko vise kao uputstvo za rad sa bazama jer mi se kako god pogledam to sto ti trazis cini malo nakaradno.

Daj vise detalja o programu ako zelis, tj. sta se tacno desava i kako, pa mozda i neki sshot te forme u radu, pa cemo mozda naci neko elegantnije resenje ili uspeti da odradimo ovo sto tebe muci .

Pozz i sorry ako sam smorio .
Strog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2009, 3:06   #3
mirkomit
Novi član
 
Član od: 19.9.2008.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Delphi 7 programiranje

Bravo Strogi! Po tvom razumevanju problema vidim da cesto i uspesno programiras taj viski i zvake. Sve cestitke.
Ne mogu da verujem! Lepo sam u naslovu napisao "Delphi 7 programiranje". U ovom momentu vidim 48 pregleda i jedan nesuvisli, nadmeni i beskorisni "odgovor". Zasto ovoliko ljudi cita pitanje ako iz naslova vidi da nema (nezna) odgovor? Zao mi je, izgleda da sam postavio pitanje na pogresnom mestu, pa molim moderatore da uklone ovaj moj post, da nepotrebno ne zauzima prostor.
mirkomit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2009, 17:48   #4
Strog
Novi član
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Stara Pazova
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Delphi 7 programiranje

Citat:
mirkomit kaže: Pregled poruke
Bravo Strogi! Po tvom razumevanju problema vidim da cesto i uspesno programiras taj viski i zvake. Sve cestitke.
Ne mogu da verujem! Lepo sam u naslovu napisao "Delphi 7 programiranje". U ovom momentu vidim 48 pregleda i jedan nesuvisli, nadmeni i beskorisni "odgovor". Zasto ovoliko ljudi cita pitanje ako iz naslova vidi da nema (nezna) odgovor? Zao mi je, izgleda da sam postavio pitanje na pogresnom mestu, pa molim moderatore da uklone ovaj moj post, da nepotrebno ne zauzima prostor.
Ja se stvarno izvinjavam sto iz naslova nisam odmah ukapirao da ne znam kako da ti pomognem... Samo 9 godina programiram u Delphiju tako da sam pretpostavio da cu se snaci... Izgleda da sam debelo pogresio, evo, necu vise obecavam...

BTW da znas bar malo kako se radi sa bazama ne bi ni postavio ovo pitanje tako da izvini stvarno sto sam pokusao da ti pomognem...
Strog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 13:58   #5
Todor-JF99
Novi član
 
Član od: 1.2.2009.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Re: Delphi 7 programiranje

Ljudi pomagajte!!!
Imam problem jer ne znam kako da napravim igricu u delphiju 7?
Ako neko zna molio bi ga da mi objasni!

Poslednja ispravka: Todor-JF99 (1.2.2009 u 13:59) Razlog: greskA
Todor-JF99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 14:37   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Delphi 7 programiranje

Citat:
Todor-JF99 kaže: Pregled poruke
Ljudi pomagajte!!!
Imam problem jer ne znam kako da napravim igricu u delphiju 7?
Ako neko zna molio bi ga da mi objasni!
Ih pa to nije bar problem.
Prvo moraš da imaš jako mnogo puno volje i da si spreman da rezervišeš bar ceo dan da napraviš igricu.

Posle toga moraš da skineš sa interneta Delphi 7. Vidi ako možeš negde da nađeš besplatnu verziju. To bi ti mnogo značilo.

Kad skineš Delphi moraš da ga instaliraš. To ne bi trebalo da bude problem a ako ne uspeš da ga instaliraš sigurno ti nije dobar Windows pa moraš prvo da reinstaliraš Windows.

Kada sve zavšiš kako sam ti reko onda pokreneš Delphi i isprogramiraš igru. Tu moraš da kucaš kod i da ubacuješ slike i muziku i da napraviš svoj "endžin" koji će sve to lepo da tera.

Kad završiš igricu moraš da napraviš instalaciju za nju da može korisnik kad je kupi od tebe da je instalira ili da pustiš kod koji si kucao u javni opticaj pa da sami korisnici kompajliraju jer to danas svako zna. Mislim čak je lakše da kompajliraju svi igricu kako im odgovara nego da ti trošiš vreme na kompajliranje. To više niko ni ne radi.

Pozdrav
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
EclipsE (1.2.2009), Eni (1.2.2009), Geomaster (2.2.2009), Notorious B.I.G (1.2.2009)
Stara 27.2.2009, 20:43   #7
Todor-JF99
Novi član
 
Član od: 1.2.2009.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Delphi 7 programiranje

ma hvala ti,to nisam znao!!!
Pitam nekog jer moze da mi pokaze kako da je napravim neka osnovna mi treba tipa loptica koja razbija cigle ili nesto jos prostije...ljudi pomagajte ako boga znate!!!
Todor-JF99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako najlakše naučiti programiranje? Eris Programiranje 50 11.11.2010 18:10
Delphi shared moduli catwoman Programiranje 0 5.12.2008 14:17
Delphi 6, mrežno programiranje catwoman Programiranje 0 11.11.2008 15:12
Pomozite mi da još više zavolim programiranje! Nikola92 Programiranje 19 19.9.2008 23:34
Koji 3D engine za Delphi 7 ? Arakis Pravljenje igara 2 25.4.2006 20:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com