Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.10.2011, 20:26   #181
zorx
Veteran
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: 010011100110100101110011
Poruke: 585
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 160 puta na 124 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
DragonSlayer kaže: Pregled poruke
I mislim da su ukinoli izvoznu carinu isto do neke cifre ....
Carinski troškovi ne postoje u izvozu, ukinute su i administrativne taxe, čak je i cena usluge posrednika (špedicije) kod izvoznog carinjenja oslobođena PDV-a.
zorx je offline  
Stara 3.10.2011, 10:52   #182
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
zorx kaže: Pregled poruke
Nemaš troškove špedicije osim ako ne želiš da ti špediterska firma ocarini naručenu robu što je za tako male iznose za fizička lica besmisleno. Usluge špedicije su neophodne ako se uvozi npr. polovan auto.
Nije špedicija obavezna samo u tim slučajevima (poput uvoza automobila), već i u nekim drugim. Špedicija se naplaćuje i kad se bilo šta naruči iz inostranstva preko kurirskih službi. Tako sam ja za ebook čitač Amazon Kindle morao da platim još oko 8500 dinara za sve dažbine (redom pobrojane ovde: http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=103) od kojih je špedicija bila više od pola tog iznosa.

Kad mi je Amazon slao štampane knjige običnom poštom nikada nisam platio carinu (samo ponekad 66 dinara carinski pregled). Ali Kindle oni ne šalju običnom poštom, već je jedina opcija slanje preko kurirskih službi (FedEx, UPS, DHL). A kao što rekoh, kad god nešto stigne na aerodromsku carinu preko kurirske službe, ono mora da prođe i proces špedicije.

Tako sam čitao na forumu da je jedna devojka naručila običan muzički CD od oko 10$, a želeći da dobije svoj paket što brže, izabrala je slanje kurirskom službom. Zbog te odluke, na taj CD od 10$ morala je da plati celokupan iznos špedicije (koja je otprilike ista i za vagon građevinskog materijala i za jedan CD, dakle uvek fiksna) plus carinu, pdv, takse itd, pa je konačna cena paketa bila barem 700-800% od vrednosti tog diska! Da je naručila preko obične pošte, čekala bi koji dan duže, ali ne bi platila ništa (eventualno bi platila samo onih 66 dinara).

Dakle, i ovo je oblast koja treba da se reguliše carinskim uredbama. Zašto bismo plaćali špediciju na male pakete samo zbog toga što ih dobijamo preko kurirskih službi, ako su ti paketi male vrednosti i za ličnu upotrebu? Neka ti paketi podležu istim zakonima kao i oni koji idu preko obične pošte - dakle, neka se carine ako ima osnove za to. Ali da ne naplaćuju taj besmisleni harač zvani špedicija ako naručimo npr. samo jedan CD.
star-duster je offline  
Stara 3.10.2011, 12:53   #183
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

I ja sam prošao slično pre jedno 3 godine kad sam naručio knjige preko Amazona, kad su me odrali k'o zeca (ne Amazon, već carina), ali kako su mi iste trebale, a nisam ih mogao drugačije nabaviti, izgunđao sam, platio harač i tada prvi i poslednji put nešto naručio preko neta.
SlobaL je offline  
Stara 3.10.2011, 13:57   #184
thunder x
Član
 
Član od: 24.1.2010.
Poruke: 122
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 21 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

A sta recimo ako narucis neki (npr. uredjaj) preko obicne poste, a da je cena tog uredjaja ispod 25 evra, da li ces platiti carinu ?
thunder x je offline  
Stara 3.10.2011, 17:01   #185
zorx
Veteran
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: 010011100110100101110011
Poruke: 585
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 160 puta na 124 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
Tako sam ja za ebook čitač Amazon Kindle morao da platim još oko 8500 dinara za sve dažbine (redom pobrojane ovde: http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=103) od kojih je špedicija bila više od pola tog iznosa.
Sve te nabrojane dažbine su na mestu, ali je njihova usluga preskupa. Kurirske službe odrade carinski postupak (to se inače zove usluga špedicije, da ne davim šta se sve tu radi...) bez tvog znanja i posle te lupe po ušima... iskreno to onda ispada daleko veći problem od same carine.
Nego, da li si ti dobio svoj primerak JCI-a (tačnije 2) i carinski račun ili samo fakturu kurirske službe?
zorx je offline  
Stara 4.10.2011, 8:00   #186
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

@zorx - Mislim da sam dobio sve te papire koje si spomenuo, originale sa carine. Špediter (predstavnik UPS-a preko kog je paket stigao u Srbiju) mi je pre carinjenja tražio da pošaljem sken lične karte. Valjda to znači da sam ja zvanični uvoznik (!) i da se ceo proces uvoza vodi na moje ime. I svi papiri sa carine koji su mi stigli imali su moje ime na njima.

Inače, shvatam šta kažeš, da je usluga špedicije zapravo usluga u procesu carinjenja koju ovlašćena firma obavi za mene (tj. korisnika) i da ja zapravo platim toj firmi (posredniku).

Ali ne razumem zašto je celi taj proces obavezan kad se nešto naruči preko kurirskih službi (kao već pomenuti CD od svega 10$), a kad se ista ta roba naruči preko obične pošte sve prođe bez tog procesa špedicije?

@thunder x - Trebalo bi da ta roba prođe bez carine, ako zadovoljava navedene uslove: 1) vrednost paketa je ispod propisanog limita za oslbađanje od carine i 2) naručio si je preko obične pošte. Dakle, u tim slučajevima možeš da očekuješ da ne budeš ocarinjen.
Ali, ako naručiš bilo šta iz inostranstva preko DHL, UPS, FedEx... biće ti naplaćen celi proces uvoza (i špedicija kao cena tog postupka), čak i ako si kupio samo pakovanje žvakaćih guma. U tim slučajevima si ti izgleda "uvoznik" pa moraš da prođeš celu proceduru uvoza.
star-duster je offline  
Stara 6.10.2011, 20:42   #187
zorx
Veteran
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: 010011100110100101110011
Poruke: 585
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 160 puta na 124 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
Ali ne razumem zašto je celi taj proces obavezan kad se nešto naruči preko kurirskih službi (kao već pomenuti CD od svega 10$), a kad se ista ta roba naruči preko obične pošte sve prođe bez tog procesa špedicije?
Proces nije obavezan ako je roba ispod vrednosnog limita, ali ispada da kurirska služba sve to odradi iz prostog razloga - da naplati uslugu. Naručena roba je svakako kod njih i gledaju da izvuku maximum. Koliko je meni poznato, nikakav zakon njih ne obavezuje da carine sve - često kod mene u firmu stižu pošiljke koje donose kurirske službe, ali ih carinimo mi, za uvoznike kojima smo mi posrednik. Bitno je znati i da bez ovlašćenja uvoznika carinjenje nije zakonski moguće.
zorx je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zorx na korisnoj poruci:
star-duster (7.10.2011)
Stara 7.10.2011, 10:20   #188
82BoyLer
Novi član
 
Član od: 14.3.2011.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom

Објављена је "Уредба о изменама Уредбе о врсти, количини и вредности робе на коју се не плаћају увозне дажбине, роковима, условима и поступку за остваривање права на ослобађање од плаћања увозних дажбина" у Службеном гласнику број 74/2011 од 5. октобра и ступа на снагу након осам дана, односно 13. октобра.
Можете је наћи на сајту Управе за заједничке послове републичких органа, кликнете на Базу правних прописа, затим на Регистар Гласила, изаберете Службени гласник Републике Србије а затим кликнете на број 74/2011 у првој колини.

Требаће вам и главна уредба која се мења, њу исто можете ту наћи, објављена је у броју 48/2010.

Poslednja ispravka: Iris (7.10.2011 u 10:48)
82BoyLer je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku 82BoyLer na korisnoj poruci:
JohnnyNT (8.10.2011), nikos7 (9.10.2011), thunder x (7.10.2011), zorx (8.10.2011)
Stara 8.10.2011, 19:54   #189
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Prvu stvar iz probe što bih naručio je miš (bilo koji model) Microsoft iz USA, Oster nož za šišanje kerova takođe iz SAD, eventualno migavac za VW kombi iz Brazila. Samo da krene!!!
todos je offline  
Stara 15.10.2011, 19:25   #190
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
82BoyLer kaže: Pregled poruke
Објављена је "Уредба о изменама Уредбе о врсти, количини и вредности робе на коју се не плаћају увозне дажбине, роковима, условима и поступку за остваривање права на ослобађање од плаћања увозних дажбина" у Службеном гласнику број 74/2011 од 5. октобра и ступа на снагу након осам дана, односно 13. октобра.
Можете је наћи на сајту Управе за заједничке послове републичких органа, кликнете на Базу правних прописа, затим на Регистар Гласила, изаберете Службени гласник Републике Србије а затим кликнете на број 74/2011 у првој колини.

Требаће вам и главна уредба која се мења, њу исто можете ту наћи, објављена је у броју 48/2010.
Jel mozes linkove da postavis?
Schnak3 je offline  
Stara 16.10.2011, 1:32   #191
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Koliko bi me kostalo da narucim knjigu sa Amazona vrednosti 15$?
Schnak3 je offline  
Stara 16.10.2011, 9:08   #192
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
Koliko bi me kostalo da narucim knjigu sa Amazona vrednosti 15$?
Za knjige standardne težine Amazon naplaćuje 4$ po paketu + 4$ za svaki predmet u paketu. Dakle, ako naručiš jednu knjigu od 15$ u posebnom paketu, Amazon će ti naplatiti 15+4+4=23$. Carinu i ostale troškove nećeš platiti (skoro) ništa, ovo govorim iz iskustva baziranog na kupljenih 20-ak knjiga sa Amazona i Bookdepositoryja u poslednjih godinu dana. Samo sam ponekad platio cenu carinskog pregleda od 66 dinara i u tom slučaju sam uvek imao pečat "Oslobođeno od carine" na paketu, a i videlo se da je paket otvaran i lepljen poštanskom trakom. U drugim slučajevima nisam platio baš ništa, a tada je paket bio neotvaran.

Ovo sve važi kada izabereš "Standard international shipping" pri kupovini. To je i najjeftiniji način slanja. Ako izabereš kurirsku službu, onda će ti Amazon naplatiti znatno više, plus će ti roba sigurno biti carinjena, a vrlo verovatno da će proći i preskupi proces špedicije. O tome koliko sve to može da košta pisao sam u ovoj temi (a i drugi forumaši), pa da ne ponavljam priču ovde: http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...36#post1430336
A i u ovoj temi gde sad pišemo imaš dosta o tome, pogledaj starije postove.

Još nešto, vrlo bitno - sve knjige koje sam naručio pojedinačno, stigle su bez problema, u tim slučajevima su stizale preko kompanije DHL GlobalMail, ali ne kao kurirske pošiljke, već preko naše pošte. To je sve prolazilo odlično. Međutim, u dva slučaja - jednom kad sam naručio dve knjige zajedno, a i kad sam naručio jednu vrlo veliku (i morao da platim poštarinu više) onda mi te knjige nisu došle! Dobio sam refund i sve to, ali knjige nisu stigle, već su se vratile Amazonu. Za te veće pakete su koristili drugu kompaniju za dostavu (neki IMEX), a ovi su očigledno nesposobni da pronađu Srbiju. Da ne ponavljam stvari koje sam već opširno pisao, pogledaj nekoliko poslednjih strana teme na forumu stripovi.com: http://forum.stripovi.com/topic.asp?...2&whichpage=23
Tamo se zovem isto kao i ovde.

Izvinjavam se zbog offtopica, ali mislim da ipak ima veze sa osnovnom temom. Treba znati sve uslove kupovine sa neta, da jednog dana budemo spremni kad stigne taj famozni PayPal (ako taj dan dođe).
star-duster je offline  
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
A M G (16.10.2011), JohnnyNT (16.10.2011), Mali Mrav (16.10.2011), Mare911 (16.10.2011), Mocko (17.10.2011), nikos7 (21.10.2011), Oggy (18.10.2011), Schnak3 (16.10.2011)
Stara 17.10.2011, 14:52   #193
82BoyLer
Novi član
 
Član od: 14.3.2011.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
Jel mozes linkove da postavis?
http://bpp.uzzpro.gov.rs/Register.aspx

dalje ces morati sam... isti link mi prikazuje za sve stranice.
82BoyLer je offline  
Stara 31.10.2011, 22:36   #194
Sharp
Novi član
 
Član od: 10.11.2009.
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Mene interesuje sledece: da li ja mogu da otvorim racun u banci u nekoj zemlji koja je u paypal zoni, da otvorim paypal nalog i vezem ga za tu karticu, i da kada narucujem robu sa ebaya adresa bude u Srbiji ili CG i tamo da stize? Ima li neko iskustva sa ovim?
Sharp je offline  
Stara 1.11.2011, 0:44   #195
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Znate šta je problem sa ovim što mi ne možemo da dobijemo. Ovde kod nas ili ne možeš ništa da kupiš ili je to isto preplaćeno. Sanjam dan kad ću poručiti za 100$ navijačke rekvizite od Pitsburg Stilersa u vidu žutog peškira sa kim bi mahao ko sumanut ispred znatiželjnika. Da stavim kačket od 8$ na glavu i obučem majcu od 15$ od mojih ljubimaca i šepurim se po gradu. E ne bi bio jedini u gradu sa takvim rekvizitima kad bi sve to zaživelo i bilo bi mi drago zbog toga!!!
todos je offline  
Stara 1.11.2011, 18:44   #196
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Citat:
Sharp kaže: Pregled poruke
Mene interesuje sledece: da li ja mogu da otvorim racun u banci u nekoj zemlji koja je u paypal zoni, da otvorim paypal nalog i vezem ga za tu karticu, i da kada narucujem robu sa ebaya adresa bude u Srbiji ili CG i tamo da stize? Ima li neko iskustva sa ovim?
Naravno da moze. PayPal je samo sistem za ubrzavanje novcane transakcije. Ako nemas PayPal nalog mozes bti PayPal gost u zemlji koja podrzava PayPal banking sistem pa onda uplacujes sa svog racuna na racun Paypal-a u JP Morgan banci a svrha uplate (jedna sekvenca slova i brojeva) sluzi da se krajnjem korisniku (fizickom prodavcu koji ima PayPal nalog) prosled tvoj novac za kupljenu robu. Slanje robe nema veze sa placanjem preko PayPala - u elektronskoj radnji ili na ebay ili bilo gde unosis svoju adresu nezavisno od PayPal uplate. PayPalu su bitne tvoje pare ("plati druskane") a sta ce da bude sa robom i kuda ona ide to i nije njihova stvar niti ih se tice. Prodavac odlucuje da li salje robu i kuda i u skladu s tim obracunava postarinu (u elektronskoj prodavnici ostavljas svoju adresu ili na ebay nalogu npr).

Citat:
Znate šta je problem sa ovim što mi ne možemo da dobijemo. Ovde kod nas ili ne možeš ništa da kupiš ili je to isto preplaćeno.
Mislim da to nije bas sasvim tacno. Master karticom iz Srbije mozes platiti sirom sveta u svim mogucim elektronskim radnjama a u medjuvremenu 99,99 odsto prodavaca salje robu u Srbiju. Kod jeftinije robe je problem visoka postarina. I na kraju, izbor robe u Srbiji ne zaostaje mnogo za izborom robe u npr Nemackoj, gde trenutno zivim. Do pre par godina je npr hardver bio jeftiniji u Nemackoj a sada je uglavnom jeftiniji u Srbiji - narocito roba iz nizeg cenovnog ranga. Navijacki rekviziti koje pominjes se prodaju tamo gde su najvise trazeni i tamo im je i cena najpovoljnija jer je ponuda prilagodjena trzistu. Razmisli koliko bi kostao nekoga u SAD dres Crvene zvezde ili Partizana ako bi ga kupovao u nekoj elektronskoj radnji u Srbiji.

Poslednja ispravka: Laskaris (1.11.2011 u 18:57)
Laskaris je offline  
Stara 5.11.2011, 2:40   #197
MitraljezaC
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.831
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 458 puta na 297 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Zanima me jedno pitanje.

Da li ja mogu da stavim neku drugu zemlju i da mi na taj account stizu pare za nesto sto radim preko (ne uplacujem ja) i da te pare posle iskoristim za kupovinu nekih stvari tehnike preko.

Evo ukratko:

1.Otvorim nalog npr da sam iz Bosne
2.Uplacuju mi se pare na taj nalog
3.Resim da kupim igru preko nekog sajta koji prima PayPal
4.Igra mi stigne mi u Srbiju na moju adresu

I sve to bez ikakve moje kartice ili slicno.
MitraljezaC je offline  
Stara 5.11.2011, 3:12   #198
Fibonacci
Veteran
 
Član od: 5.6.2010.
Lokacija: NBG
Poruke: 610
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 30 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Vidim da ni ono, sto smo mogli do sada, vise necemo moci. Kolege modelari se zale na to kako ne mogu da ponovo registruju karticu, koja je obnovljena, posle isteka.
Moja je istekla pre mesec dana. Pokusacu da je registrujem, kada uzmem novu, pa javljam . . .
Fibonacci je offline  
Stara 5.11.2011, 8:31   #199
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 613
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Kako to istekla pre mesec dana, a ti još nemaš novu? Zar ne šalju mesec dana unapred?

Nemoj da skidaš staru, nego idi na postojeću, pa EDITuj, jer je sve isto, samo ccv broj promeni, pošto on nije isti, i zameni datum trajanja.

NIKAKO ne skidaj, pa da probaš da dodaš novu, tako nećeš uspeti.
DragonSlayer je offline  
Stara 18.11.2011, 11:51   #200
Flexyy
Veteran
 
Član od: 23.1.2010.
Lokacija: BGd
Poruke: 587
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 79 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: PayPal u Srbiji

Ajde nek objasni neko malo strucni od mene dali ovo nesto znaci da ne lupetam ovde sad
Flexyy je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
TFT preporuke Praetorian ŠDK - Grafika 1730 12.3.2019 11:55
Last.FM diskriminacija Eni Internet tehnologije 25 28.12.2011 13:29
TOSHIBA Satellite A300D-14P l_milos83 ŠDK - Prenosni računari 19 25.10.2008 17:04
Please help? HDD nedoumica! strahinja87NS ŠDK - Nosači podataka 1 14.9.2008 14:38
PayPal i Svet kompjutera, pomozite vuki_ns O SK-u uopšte 41 18.8.2007 13:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com