Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.12.2006, 15:57   #201
Mrka Kapa
Starosedelac
 
Član od: 28.11.2006.
Poruke: 1.322
Zahvalnice: 375
Zahvaljeno 973 puta na 387 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Mislim da je Robert Džordan prevazišao Tolkina u detaljnosti, i u "Točku vremena" ponudio obilje novih tema za razrađivanje, samo što bi mu za taj posao trebalo još najmanje dva života.
Ljubiteljima starog Rima preporučujem trilogiju "Prvi čovek Rima", Kolin Mekalou (izdaje Laguna). Knjiga mahom govori o političkom i društvenom usponu jednog vojskovođe, mada se obraća pažnja i na još nekoliko likova, jer se trilogija nastavlja još jednom trilogijom ("Venac od trave"). Takođe je veoma precizno prikazano rimsko društvo iz doba Republike, političke prilike, ratni pohodi, itd. Knjiga je dopunjena mapama samog grada Rima, trasama pohoda kroz Afriku i zapadnu Evropu; tu su takođe i opisi organizacije vojske, sistema odlikovanja i pregršt drugih istorijski potvrđenih činjenica.
Od horor romana znam jedino za "Leto noći", mislim da je Den Simons (nije sigurno), grupa klinaca koja rešava misteriju kamiona bez vozača, školskog zvona i prokletstva Bordžija. (kasnije me je film Jeepers Creepers podsetio na taj roman)
Veoma mi se svidela trilogija "Njegova mračna tkanja" i teme koje su vešto ukomponovane, tako da definitivno nije roman za decu. Jedino mi je smetalo što su deca malo previše inteligentna, ali je priča za pohvalu.
Mrka Kapa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 16:07   #202
Srlandand
Veteran
 
Član od: 14.6.2006.
Lokacija: Be-Ge
Poruke: 809
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 520 puta na 234 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Srlandand Slanje poruke preko Yahooa korisniku Srlandand
Određen forumom Re: Knjige

Ako volis fantastiku procitaj Hronike Ambera od Rogera Zelaznya.
Srlandand je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 16:11   #203
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Mrka Kapa kaže:
Mislim da je Robert Džordan prevazišao Tolkina u detaljnosti, i u "Točku vremena" ponudio obilje novih tema za razrađivanje, samo što bi mu za taj posao trebalo još najmanje dva života.
Robert Džordan prevazišao Tolkina!???? Zapanjen sam! Ti si, izgleda, do kraja pročitao Točak vremena?
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 23:22   #204
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Corwin kaže:
Robert Džordan prevazišao Tolkina!???? Zapanjen sam! Ti si, izgleda, do kraja pročitao Točak vremena?
Vjerovatno je mislio da ga je prevazisao po detaljnosti,po kvalitetu mu nije ni do koljena.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 23:29   #205
pil€
Veteran
 
Član od: 21.10.2006.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 44 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pil€
Određen forumom Re: Knjige

@corwin
ja sam procitao do kraja petog dela. cekam da se prevedu i oni sa engleskog i odma cu da uzmem nastavke. i meni je tolkin bolji od r. j. , ali samo za nijansu.
pil€ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 1:35   #206
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Knjige

samo za nijansu? ako tako kažeš ja i ti nemamo o čemu da raspravljamo.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 2:11   #207
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Ja sam eto zavoleo Roberta Jordana i pročitao sam sve od njega što je izašlo do sada na srpskom, ali .... Bolji od Tolkiena?

Recimo ovako:
Jordan je zanimljivo štivo, priča nije loša - živo me zanima šta će Perin da uradi, a Met je u zadnjem delu super odradio posao vojskovođe, svaka čast!

G.R.R.Martin i Pesma Leda i Vatre je mnogo bolje osmišljen svet i mnogo logičniji zaplet... I tek je počelo da se zakuvava, a scene kao krvava svadba su me skroz zaprepastile, što je retko koja knjiga uradila pre...

Tolkien... Ne gospodari prstenova... neeee.... SILMARILION je pravo štivo! "Nedovršene priče" ! E... to pročitajte i čik shvatite šta je pisac sve hteo i stigao da napiše...

Na kraju... Sva tri pisca su odlična da ne bude zabune...
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 3:06   #208
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Knjige

Sa svim se slažem osim što si Gospodara(jednina) nazvao Gospodari. Vjerovatno sam najdalje stigao sa Točkom vremena od učesnik u raspravi. Otprilike do 5-6 knjige je stvarno odlična (ali ne toliko dobra kao Pjesma leda i vatre, a ni izbliza kao Gospodar ili Silmarilion), a onda počinje da smara. Vidjećete. Džordan uopšte nije dosledan - mijenja stvari kako mu odgovaraju, a serijal se pretvorio u špansku seriju. Od svih "glavnih" likova (kojih ima podosta, a on samo štanca nove - vidjećete) do 8 knjige gine samo jedan (zaboravio sam gdje, pa neću da odajem tajnu), a i taj je umro pod sumnjivim okolnostima, tako da slobodno može da se vrati. Pred kraj osme knjige sam ga ostavio, jednostavno nisam mogao više, i ne znam hoću li mu se ikad vratiti. Osim toga, i JRRT i GRRM su pet puta talentovajniji pisci od Džordana.
@Pope Milo
Pope Milo, nit si vino, nit si voda!
Slažem se za krvavu svadbu, fenomenalna scena, zamalo samm polomio namještaj po kući.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 3:24   #209
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Knjige

"Ženski Faust" - Vuk Vučo...

Koliko sam razumela tada kada sam je čitala (imala sam 16 godina), priča je o mentalno poremećenoj devojci i viđenje sveta iz njene perspektive... Ostala mi je dominantna scena kada se porađa u nekoj mračnoj šumi (što je najverovatnije metafora za njene strahove), i kada tripuje da je to dete đavo koji potom odskakuta u šumu, smejući joj se zlobno...
Jako interesantna knjiga.
Mislim da ću je uskoro pročitati ponovo da bih je ponovo shvatila. Volim uvrnute knjige
A ova je baš uvrnuta i morbidna...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 3:51   #210
Radnik
Novi član
 
Član od: 7.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Antoni De Melo:

"Buđenje"
"Put ljubavi"

Ekart Tol:

"Moć sadašnjeg trenutka"

Odlične knjige za one koji odbijaju da prepoznaju sebe u njima! ...nije filozofija ni psihologija, nema veze sa nijednom religijom...ove knjige su jednostavno knjige, a biće onakve kakve ih vi vidite .
Radnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 13:19   #211
pil€
Veteran
 
Član od: 21.10.2006.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 44 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pil€
Određen forumom Re: Knjige

@corwin
pisac netalentovan, kazes da su pesme leda i vatre dobre, da je prvih 5 delova tocka vremena dobro? nesto se tu ne slaze. ne mislim da je dzordan bolji od tolkina (veoma mi se svideo i gospodar i hobit), ali je gori samo za nijansu. to je samo moje misljenje.
pil€ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 14:57   #212
Mashadar
Novi član
 
Član od: 26.12.2006.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Hm....Tolkin je definitivno bolji R.J.-a procitao sam 8 delova tocka vremena [neke od njih na engleskom] , glavni problem tocka vremena jeste to sto kako odmice seijal ulazi sve vise likova koji dobijaju sve vise tajminga u knjizi a neki glavni likovi od pocetka bivaju zapostavljeni.....npr. Perin i Ninaeva u nekim knjigama ce se pojaviti u po jednom poglavlju i to je to.


Licno preporucujem Ilion i Olimp [Den Simons-Laguna] odlicne knjige
Mashadar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 15:04   #213
Mashadar
Novi član
 
Član od: 26.12.2006.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Corwin kaže:
Sa svim se slažem osim što si Gospodara(jednina) nazvao Gospodari. Vjerovatno sam najdalje stigao sa Točkom vremena od učesnik u raspravi. Otprilike do 5-6 knjige je stvarno odlična (ali ne toliko dobra kao Pjesma leda i vatre, a ni izbliza kao Gospodar ili Silmarilion), a onda počinje da smara. Vidjećete. Džordan uopšte nije dosledan - mijenja stvari kako mu odgovaraju, a serijal se pretvorio u špansku seriju. Od svih "glavnih" likova (kojih ima podosta, a on samo štanca nove - vidjećete) do 8 knjige gine samo jedan (zaboravio sam gdje, pa neću da odajem tajnu), a i taj je umro pod sumnjivim okolnostima, tako da slobodno može da se vrati. Pred kraj osme knjige sam ga ostavio, jednostavno nisam mogao više, i ne znam hoću li mu se ikad vratiti. Osim toga, i JRRT i GRRM su pet puta talentovajniji pisci od Džordana.
@Pope Milo
Pope Milo, nit si vino, nit si voda!
Slažem se za krvavu svadbu, fenomenalna scena, zamalo samm polomio namještaj po kući.
Tu se slazem sa tobom [cisto da znas vratice se ] previse-previse glavnih likova....cak toliko da mozes da nadjes na engleskom kod nas prvu i drugu knjigu koje pricaju iste price prvog i drugog dela samo kroz oci drugih likova.....cisto preterivanje
Mashadar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 15:14   #214
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Mashadar kaže:
Tu se slazem sa tobom [cisto da znas vratice se ] previse-previse glavnih likova....cak toliko da mozes da nadjes na engleskom kod nas prvu i drugu knjigu koje pricaju iste price prvog i drugog dela samo kroz oci drugih likova.....cisto preterivanje
Eto, znao sam!
Sad ne moram ni da čitam. Samo mi reci, pogine li iko do kraja od onih 200 glavnih likova? Samo reci da ili ne.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 15:18   #215
PopMilo
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Senta
Poruke: 446
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 187 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Corwin kaže:
Sa svim se slažem osim što si Gospodara(jednina) nazvao Gospodari..... Pred kraj osme knjige sam ga ostavio, jednostavno nisam mogao više, i ne znam hoću li mu se ikad vratiti. Osim toga, i JRRT i GRRM su pet puta talentovajniji pisci od Džordana.
@Pope Milo
Pope Milo, nit si vino, nit si voda!
Slažem se za krvavu svadbu, fenomenalna scena, zamalo samm polomio namještaj po kući.
Izvinjavam se zbog lapsusa (i jeste samo lapsus - usadilo mi se u glavu ono "Jesi igrao Gospodare?" )

A za Jordana sam rekao sam sebi: "E... simpatican je.. kad ne budem imao šta pametnije da radim pročitaću sve što izađe na srpskom." eto...

A Martina sam već bio naručio "Gozbu Vrana" na Engleskom, stiglo iz Amerike pola godine pre nego što je prva polovina te iste izašla na srpskom..... Toliko mi je bolji serijal...

p.s. U engleskom izdanju je na kraju i jedno poglavlje iz buduće knjige o Deneris
PopMilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 15:23   #216
Mashadar
Novi član
 
Član od: 26.12.2006.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Corwin kaže:
Eto, znao sam!
Sad ne moram ni da čitam. Samo mi reci, pogine li iko do kraja od onih 200 glavnih likova? Samo reci da ili ne.

da
Mashadar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 17:28   #217
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Knjige

@PopMiloJovović
Dobro, drago mi je da nijesam jedini koji čeka sa nestrpljenjem Ples sa zmajevima.
@Masdhadar
Možda nijesam bio dovoljno precizan: pogine li iko od 200 "dobrih"likova do kraja? Da će Lanfear da pogine to je jasno.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 17:44   #218
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Corwin kaže:
@PopMiloJovović
Dobro, drago mi je da nijesam jedini koji čeka sa nestrpljenjem Ples sa zmajevima.
Naravno da nisi jedini,i ja sam "citalac na cekanju".Shit je u tome sto cu do marta ili aprila(kad ce vjerovatno da stigne na nasem jeziku) zaboraviti pola detalja u knjizi(a ima ih mnogo,priznaces) te cu opet morati da citam sve...
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 22:50   #219
Mashadar
Novi član
 
Član od: 26.12.2006.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
Corwin kaže:
@PopMiloJovović
Dobro, drago mi je da nijesam jedini koji čeka sa nestrpljenjem Ples sa zmajevima.
@Masdhadar
Možda nijesam bio dovoljno precizan: pogine li iko od 200 "dobrih"likova do kraja? Da će Lanfear da pogine to je jasno.

pa Lanfear je mrtva pa se vratila ali to je malo komplikovano a jedan dobar lik je poginuo za sad.
Mashadar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 22:55   #220
pil€
Veteran
 
Član od: 21.10.2006.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 44 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pil€
Određen forumom Re: Knjige

e, sad moram malo off topic!
jel ste culi nesto o filmu za wheel of time?
a kad smo vec kod filmova, u gospodaru prstenova je izostavljeno mnooooooogo stvari, kao i likova. npr. tom bombadil!!! jedan od glavnih likova!!! i posebno mi je
glup kraj zadnjeg dela, sve je preskoceno! za onog pauka i put froda i sema do planine duma! a tek to sto su preskocili vracanje hobita u okrug, i crvjezikovu i sarumanovu smrt!
@mashadar
KO???
pil€ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
knjige, literatura

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pa nije Tolkin sam! Fantastika - Preporuke barjaktar Opšta kultura 189 14.12.2007 11:59
Kako download-ovati knjige? Beowulf Internet tehnologije 6 10.6.2007 11:59
Knjige, tutorijali za rad sa Vegasom, Premierom, Avid Xpressom i After effectsom Se7en_ Video/TV softver 2 20.4.2007 14:42
Knjige za početnike zukov Programiranje 6 17.5.2006 19:10
Besplatne web knjige Carl Jonson CJ Zanimljive Web lokacije 7 7.1.2006 1:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com