Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.10.2006, 23:00   #1
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Nasi zakoni vezani za IT svet

Evo teme za zakone koji imaju dodirnih tacaka s velikom vecinom nas (osim samnom u ovom dole slucaju )

Prvenstveno me zanima da li uopste postoje zakoni koji regulisu odnosno definisu dozvoljeno ponasanje na internetu? Mislim na sitnija hackerisanja, obaranje sajtova i slicno. Da li je to zakonom odredjeno? Jel IP adresa igra glavnu ulogu u optuzivanju ili sta?
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2006, 10:52   #2
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Zakon postoji. Mislim da su propisane kazne od šest meseci do pet godina zatvora u zavisnosti od težine dela.
Međutim problem je u sprovođenju, jer su naši organi slabo zainteresovani za uvođenje reda u ovoj oblasti.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2006, 11:47   #3
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Moj ortak je nesto kao hakovao Beogradsku berzu(nije hakovao bukvalno malo se zezao) i posle dva meseca mu banu panduri na gajbu i digli tuzbu protiv njega platio globu 15000 dinara.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2006, 14:27   #4
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

http://www.sk.co.yu/2003/03/skin03.html
http://www.sk.co.yu/2003/05/skin05.html
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2006, 19:59   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Zakoni postoje, ali teško je pričati kako stoje stvari u praksi, jer za sada isuviše malo takvih slučajeva dospe na sud, da bi moglo da se kaže da postoji neka rutina što se toga tiče. IP adresa predstavlja jedan od metoda nalaženja prestupnika, ali svakako nije jedini. U igru ulaze i praćenje, prisluškivanje saobraćaja, ispitivanje i drugi metodi... No, kao što rekoh, kažnjavanje kompjuterskog kriminala kod nas još uvek nije nešto što se često dešava, pa je teško pouzdano znati kako se i u kojim slučajevima to radi. Doduše, opet je bolje nego ranijih godina, tj. počelo je nešto da se radi.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2006, 20:34   #6
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet


Ovo je zastarelo jer je stupio na snagu novi KZ, 1.januara 2006.

Postoji posebna glava pod nazivom "Krivicna dela protiv bezbednosti racunarskih podataka" (glava 27. clanovi 298-304).

Sledeca krivicna dela su predvidjena: Ostecenje racunarskih podataka i programa, Racunarska sabotaza, Pravljenje i unosenje racunarskih virusa, Racunarska prevara, Neovlascen pristup zasticenom racunaru, racunarskoj mrezi i elektronskoj obradi podataka, Sprecavanje i ogranicavanje pristupa javnoj racunarskoj mrezi i Neovlasceno koriscenje racunara ili racunarske mreze.

Kome treba sadrzina clanova, nek skine sa:

http://www.parlament.sr.gov.yu/conte...asp?Id=285&t=Z
101st Airborne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 23:16   #7
1r0nM4n
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko MSN-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko Yahooa korisniku 1r0nM4n
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
Moj ortak je nesto kao hakovao Beogradsku berzu(nije hakovao bukvalno malo se zezao) i posle dva meseca mu banu panduri na gajbu i digli tuzbu protiv njega platio globu 15000 dinara.
Ja sam pre 3 nedelje izmenio početnu stranu sajta jednog republičkog zavoda (.gov) i ništa se još nije desilo
Naravno, mora da se pazi malo (koristiti proxy, brisati logove, itd..)

A kada je Kevin Mitnik izmenio sajt Bele kuće, za manje od 3 dana je bio iza rešetaka (za detalje pročitati njegovu knjigu The Art of Intrusion, mislim da je chapter 2 u pitanju)

p0z
1r0nM4n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 6:20   #8
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
101st Airborne kaže:
Ovo je zastarelo jer je stupio na snagu novi KZ, 1.januara 2006.

Postoji posebna glava pod nazivom "Krivicna dela protiv bezbednosti racunarskih podataka" (glava 27. clanovi 298-304).

Sledeca krivicna dela su predvidjena: Ostecenje racunarskih podataka i programa, Racunarska sabotaza, Pravljenje i unosenje racunarskih virusa, Racunarska prevara, Neovlascen pristup zasticenom racunaru, racunarskoj mrezi i elektronskoj obradi podataka, Sprecavanje i ogranicavanje pristupa javnoj racunarskoj mrezi i Neovlasceno koriscenje racunara ili racunarske mreze.

Kome treba sadrzina clanova, nek skine sa:

http://www.parlament.sr.gov.yu/conte...asp?Id=285&t=Z

"Krivična dela protiv bezbednosti računarskih podataka"
(glava 27. clanovi od 298. do 304.).
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip GLAVA DVADESET SEDMA.zip (4,4 KB, 48 puta viđeno)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 17:13   #9
1r0nM4n
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko MSN-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko Yahooa korisniku 1r0nM4n
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet


Ja sam do sada prekršio članove 298, 299 i 302
1r0nM4n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 18:28   #10
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
1r0nM4n kaže:
Ja sam pre 3 nedelje...
Ostale ti jos 5 nedelje
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 19:22   #11
1r0nM4n
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko MSN-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko Yahooa korisniku 1r0nM4n
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Ako je za berzu trebalo 2 meseca, onda za editovanje jedne obichne web strane treba 3 puta vishe
1r0nM4n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 20:31   #12
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
1r0nM4n kaže:
Ja sam pre 3 nedelje izmenio početnu stranu sajta jednog republičkog zavoda (.gov) i ništa se još nije desilo
Naravno, mora da se pazi malo (koristiti proxy, brisati logove, itd..)
Extra!!! A u profilu ti stoji Web stranica na kojoj jasno piše tvoje ime i prezime. I sad se neko odavde napravi pametan pa malo skrene pažnju nadležnima na tvoje ponašanje...što se uopšte igraš takvim stvarima? Jel' imaš neke koristi možda (nešto si naučio ili bar maznuo neku kintu)? Misliš da si toliko dobar da niko ne može da iskopa nijedan trag? Mani se ćorava posla, ne trebaju ti informativni razogovori sa murijom u životu!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 22:31   #13
1r0nM4n
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko MSN-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko Yahooa korisniku 1r0nM4n
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Kao što je tebi hobi padobranstvo, tako je meni jedan od hobija proučavanje sigurnosti web sajtova jer se i sam bavim izradom istih.

Bolje je da ja, ili neko drugi ko nema desktruktivnu nameru, upozori vlasnika sajta/servera da ima rupu u software-u, nego da dodje neki Turčin (primer)
i izbriše sve fajlove. I onda posle admin mora da se cima da vraća backup (ako ga uopšte ima).

Pogledaj SK 9/2006 strana 49 i zapitaj se malo zašto i dalje na desetinama srpskih sajtova piše "Hacked by Don Cano"
Lepo je gospodin Dingarac napisao:
Citat:
Mislite o tome!
Citat:
Misliš da si toliko dobar da niko ne može da iskopa nijedan trag?
Daj bre... Ozbiljni vlasnici sajtova plaćaju silne dolare firmama koje se bave sigurnošću da bi im testirali sajt! A ja ovo što radim (opet ponavljam, ili neko drugi ko nema desktruktivnu nameru), radim za dž.

p0z
1r0nM4n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 22:40   #14
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
1r0nM4n kaže:
Daj bre... Ozbiljni vlasnici sajtova plaćaju silne dolare firmama koje se bave sigurnošću da bi im testirali sajt! A ja ovo što radim (opet ponavljam, ili neko drugi ko nema desktruktivnu nameru), radim za dž.

p0z
Well, onda je to trebalo da naglasiš! Ovako, pomisliće neko da si neki klinac koji se malo zeza u slobodno vreme! A ovaj Don Cano, kako se predstavlja, je najobičniji seljober! Našao je da obara sajtove koje su pravili ljudi koji se uopšte ne razumeju u to. Seli malo, pročačkali par opcija u Dreamweaver-u, ubacili par slika i okačili. Eh, gde je sad naša ekipa koja je šljakala za vreme '99 da malo "čukne" ove "face" kao što je ovaj šaban Don Cano!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 5:38   #15
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Pitanje je koliko je on to uopšte izmenio, da li će kreatori tog sajta primetiti da je nešto čačkano ili će to podvesti pod neku moguću greškicu.
Sam čin je zanimljiv iz ugla gde on može da se pohvali: Ja sam uradio ... Ja mogu da uradim ... Ja imam biciklo sa više brzina nego ti ... itd.

Veća je fora u tome što se pred drugima stvara slika kako je to dozvoljeno i poželjno raditi, kako bi sada kreatori sajta trebali da budu zahvalni jer im je neko proverio sigurnost za dž.

Da li je tako i da li će oni ili neki drugi gledati na to blagonaklono, sa razumevanjem i kao na neku dečju vragoliju pitanje je, na koje odgovor zavisi više od jednog činioca.

Zanemarena je jedna činjenica a to je da je on nepozvan ''proveravao sigurnost'' (to proveravao će možda morati da dokaže, mi možemo da mu verujemo)
Nepozvan, da malo banalizujem, kao kada bi nam neko ušao u zaključan stan i počeo da zuji okolo proveravajući vodovodne, strujne i gasne instalacije zbog naše bezbednosti, tvrdeći usput da to radi zato što je dobra duša... ma, baš bi mu poverovali i bili veoma zahvalni. Naravno zahvalnost bi mu iskazali prvom močugom koja bi nam bila pod rukom ili bi pak pozvali policiju.

Pametnije je i korisnije prethodno zatražiti dozvolu za jednu takvu proveru, pa tek onda proveriti sigurnost.
Ovako to mogu razni likovi da protumače vrlo ružno, može se posmatrati iz mnogo različitih uglova .... jedan bi bio: Provalio je unutra ali nije imao petlju da uradi ništa ozbiljnije. Naglašavam da je ovo samo jedan od mogućih primera a koji su ostali ... nadam se, iskreno, da to neće saznati ... cena igre bi mogla da bude neprijatna, poput nečega što je Rocker nagovestio.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 12:08   #16
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Nivo opremljenosti i znanja policije nije na malom nivou.Pomenuti drug je to odradio preko Linuxa koristeci Proxy-je i neke dodatne zastite pa opet....pamet u glavu i bez bespotrebnih zezanja....
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 12:43   #17
1r0nM4n
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko MSN-a korisniku 1r0nM4n Slanje poruke preko Yahooa korisniku 1r0nM4n
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
Pomenuti drug je to odradio preko Linuxa koristeci Proxy-je
Kakve veze ima koji je OS koristio?
Nemoj pogrešno da me shvatiš, i ja koristim linux (slack) svaki dan, ali to nema nikakve veze da li će da te provale ili ne...

p0z
1r0nM4n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 15:37   #18
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
1r0nM4n kaže:
Kakve veze ima koji je OS koristio?
Nemoj pogrešno da me shvatiš, i ja koristim linux (slack) svaki dan, ali to nema nikakve veze da li će da te provale ili ne...

p0z
Imas ti jos dve godine fore, dok ne napunis 18, do tada
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 15:51   #19
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

Citat:
1r0nM4n kaže:
Kakve veze ima koji je OS koristio?
Nemoj pogrešno da me shvatiš, i ja koristim linux (slack) svaki dan, ali to nema nikakve veze da li će da te provale ili ne...

p0z
Pa zbog onih silnih koji se kunu u sigurnost Linuxa i Linuxa kao raj za hakere
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 16:41   #20
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Nasi zakoni vezani za IT svet

A sta kaze nas zakon o nekome ko zaradjuje pare preko interneta (potpuno legalno)? Da li ta osoba placa neke poreze (ko uopste kontrolise koliko se zaradi)?
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com