Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.1.2015, 16:28   #1
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom MK808B Plus TV stick - recenzija

Pozdrav svima!
Pratim ovaj forum duže vrijeme, korisno se informiram, pa sam odlučio i ovdje prenijeti prvu recenziju koju sam napisao. Pa možda kome pomogne...

Radi se o Android TV sticku MK808B Plus koji je kupljen s namjerom da zamjeni moj stari WD TV Live Media Player. I odmah na početku mogu reći da je u Android stick u tome uspio. Tim više što se radi o uređaju koji me koštao 36 USD na www.geekbuying.com shopu. Za tako male novce dobiti tako snažan uređaj koji uspješno hardverski dekodira i najnoviju H.265 kompresiju, stvarno sam zadovoljan.

1. Specifikacije
Uređaj je baziran na quad-core Amlogic M805 chipsetu sa Mali-450 grafičkim procesorom. Dolazi sa 1GB DDR3 RAMa te 8GB ROMa koji se može proširiti sa micro SD karticom do 32GB. Što se povezivosti tiče, uređaj podržava Bluetooth 4.0 te WIFI 802.11 b/g/n. Fiksni mrežni priključak (LAN) nije podržan što nije previše čudno jer u tako malom kučištu za njega niti ne bi bilo mjesta. S obzirom da se radi o sticku važno je napomenuti da tu postoji i neizostavni mini HDMI port za spajanje na LCD TV.
OS je Android KitKat 4.4 sa nadogradnjom u vidu MediaBox launchera koji je savršeno prilagođen za korištenje na velikim ekranima televizora.

2. Paket
U samom paketu nalazi se sve što vam treba za povezivanje TVa i ove male zvijerke:
- MK808B Plus stick
- mini USB OTG kabel
- mini HDMI kabel
- mini USB kabel za napajanje
- EU adapter za struju
- kratke upute na engleskom


3. Vanjski izgled, portovi
Uređaj izgleda kao malo jače nabildani USB stick pravilnih linija oblika kvadra. E fakat, neznam kako bih ga drugačije opisao.
Površina uređaja odaje nekakav gumenasti osjećaj koji se meni osobno jako sviđa. Definitivno se ovdje ne radi o nikakavoj jeftinoj plastici već materijal izrade daje uređaju jedan pravi premium osjećaj. Na gornjoj i donjoj površini nalaze se izrezani otvori koji očito služe hlađenju procesora i popratnih komponenti. Kako tijekom rada (a igram se njime već dva tjedna) nisam primjetio neko veće zagrijavanje očito je da ovi izrezi služe svrsi kojoj su namijenjeni.
Uređaj je vrlo lagan (30 gr) tako da nema straha da bi moglo biti problema sa silom težom kad bude visio na kratkom HDMI kablu na poleđini TVa.
Da popišem sve portove odnosno otvore koje ovaj uređaj posjeduje (a nije ih malo):
- mini HDM port – za povezivanje sa TVom preko pridruženog mini HDMI kabla. Na žalost kabel koji dolazi u paketu poprilično je kratak tako da će uređaj neizbježno visjeti sa stražnje strane TVa (ili gdje se već HDMI port nalazi). To možda i nije tako velik problem je se stražnja strana TV rijetko gleda pa eventualni gosti neće imati priliku uživati u gumenastoj kockici koja izgleda kao pauk kad se na njega spoje svi kablovi (vidi sliku).

Ja sam ovom problemu doskočio tako da sam kupio klasičan 1.5 m HDMI kabel i mini HDMI to HDMI adapter (kupljen u Linksu za 29 kuna) pa mi je uređaj uvijek nadohvat ruke.

- micro SD card utor
- mini USB OTG utor
- drugi mini USB utor za potrebe napajanja
- klasičan USB 2.0 utor
- dvije male rupice: jedna je plava LEDica koja svijetli kad je uređaj uključen a druga je služi za resetiranje i flashanje firmwarea
Uređaj nema na sebi nikakve tipke za paljenje/gašenje tako da je uređaj u biti stalno uključen od kad se ušteka u utičnicu. Istina da bi power on/off funkcija dobro došla ali i ovako nije neka greda. Ja ga ostavljam uključenog preko dana, dođem doma, uključim TV prebacim na HDMI i voila. Uređaj je spreman a rad. Provjerio sam grijanje kod takvog kvazi-standbya, uređaj je lagano topli, nešto između mlačno i toplo, definitivno nije vruć, tako da nema nikakvog straha od pregrijavanja ili sl.

Poslednja ispravka: myroman (23.1.2015 u 16:38)
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku myroman na korisnoj poruci:
Darkko (9.8.2015), Dekip (23.1.2015), Filip89x (23.1.2015), Mario Pavićević (23.1.2015), NjegovaWisost (24.1.2015), voodoo_ (25.1.2015)
Stara 23.1.2015, 16:29   #2
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

4. Interface, aplikacije
Kao što sam rekao, operativni sustav je Android KitKat 4.4 sa nadogradnjom u vidu MediaBox launchera koji je savršeno prilagođen za korištenje na velikim ekranima televizora. MediaBox launcher je ono što sam već duže vrijeme tražio za svoj drugi Android TV Box (CS918 RK3188, 2GB/GB) ali još nisam skužio kako ga prebaciti na drugi uređaj. Ako netko zna nek se javi.

Korisničko sučelje MediaBox launchera mene pomalo podsjeća na Windows 8.1. pločice i vrlo je intuitivno i lagano za korištenje. Ovakvo sučelje idealno je za osnovne korisnike koji nisu previše upoznati sa pozadinom i tehnikalijama vezanim uz OS Android. Sve osnovne aplikacije i grupe aplikacija su smještene u svoje logičke cjeline. Isto tako, postavke uređaja su srezane na osnovne funkcije koje prosječni korisnik svakodnevno koristi (mreža, display i sl.). Naravno postoji opcija i uključivanja detaljnih postavki za "one koji žele znati više".
Zaboravio sam napomenuti da za navigaciju po sučelju koristim prastari Logitech Revolution MXnešto bežični miš. Miš je proradio čim sam uštekao dongle u USB utor. Naravno, za što lakši radi dobro bi došla i tipkovnica premda se i pomoću miša može dosta brzo tipkati. Klasnični remote u ovom slučaju ne dolazi u obzir jer uređaj nema IR port. A ionako korištenje klasičnog remotea na TV BOXevima je samo za mazohiste.
Od aplikacija koje su došle s uređajem tu je sve što nam treba da odmah možemo sa radom. Od Gmaila, Google Playa, XBMC-a i sl. Činjenica da se gore nalazi i SuperSu aplikacija govori nam da je uređaj došao rootan. Pa ako to nekom nešto znači, nek se znade.
Jedna od aplikacija koju bi bilo dobro instalirati a vezana je uz nedostatak power tipke je Shutdown (autor: Stefan Simroth) pomoću koje možemo stick baciti u nekakav duboki sleep prije nego ga fizički isključimo iz utičnice.
XBMC koji je došao sa uređajem sam deinstalirao i instalirao najnoviji Kodi. Tu nije bilo nikakvih problema i sve radi OK. Od reprodukcija koje sam isprobao nije bilo nikakvih trzanja. Nisam baš imao previše vremena gledati filmove ali ono što sam isprobavao radi OK. Štoviše ovaj Amlogic M805 procesor u praksi i na papiru ima puno bolje performanse od konkurentskog RK3188. Na mom CS918 TV Boxu sam se malo namučio dok nisam našao SPMC verziju XBMCa na Playstoreu koja je radila bez trzanja. Na MK808B Plus sve radi glatko i bez problema.


5. Performanse, wifi povezivost
O performansama mogao bih pisati nadugačko i naširoko. Antutu score ako nekoga zanima može naći na netu nekoliko testova. Ja nikad nisam previše gledao te testove. Meni je bitnije kako uređaj diše u stvarnom, svakodnevnom radu.
OS se prilikom uključenja digne za kojih 30-ak sekundi i odmah je spreman za rad. Sučelje,iako je nadogradnja na čisti Android, je fluidno i bez trzanja. Igrice nisam isprobavao, to ću pokušati u narednim danima. Nisam neki gejmer pa mi to nije bitno. Meni najvažnije aplikacije, Youtube, Kodi, Dolphin browser, IPTV rade bez ikakvih problema ili trzanja.
Kad nabavim video samplove različitih rezolucije pustit ću ih kroz MX player i Kodi pa ću nadopuniti recenziju. Ono što sam pustio sa svojeg sticka i stremanjem s neta je radilo fluidno bez trzanja (osim kad sam testirao wifi signal preko dva zida ).
Wifi povezivost:
Kako što sam rekao, uređaj nema Ethernet priključak. Moguće je spajanje na mrežu samo preko wifi-a. Kod mene je router u istoj sobi na dva metra i tu nema nikakvih problema ili usporenja u prijenosu. ja sam si još pomogao sa 1.5m HDMI kabelom tako da uređaj nije skriven iza TVa.
Za potrebe testa sam ruter premjestio na drugu lokaciju, dva debela zida udaljenu sobu.E tu je došlo do malo jačih problema u vidu isprekidane reprodukcije na Youtubeu i Kodiju. Takva situacija i ne čudi previše s obzirom da se radi o uređaju koji nema vanjske antene. Surfajući netom našao sam neke trikove kako tome doskočiti. nisam ih još isprobao jer bi to zahtjevalo otvaranje sticka i posao s lemilicom.
Doduše ovakva situacija može se premostiti i preko wifi repeatera ili flashanjem posebne verzije ROMa (Finles ROM sa Freaktaba) koja podržava LAN USB dongle. Na taj bi način dobili fiksni priključak koji ne bi ovisio o debljini zidova između sticka i routera.

6. Zaključak
Ja osobno mogu zaključiti da za ove novce trenutno nema bolje alternative u svijetu TV boxeva i dongleova. Ovdje se radi o nadograđenoj verziji nekadašnjeg bestsellera MK808 koji je bio dual core. Uređaj sam naručio kao dodatni uređaj za drugi TV ali je na kraju završio kod brata koji ga "troši" svakodnevno i nema zamjerki za rad.
Inače na ovu recenziju me ponukala činjenica da sam se već umorio od objašnjavanja svojim prijateljima i znancima o čemu se tu radi. Posebice kad su čuli koliko košta mogao sam ga prodati više nego jednom. To dovoljno govori da se ovdje radi o novom bestselleru koji vrijedi svake lipe.
Amlogic M805 procesor radi svoj posao i više nego dobro. Ostale specke su u rangu sa sličnim uređajima istog tipa ili set top boxevima. S priključivanjem dodatne periferije nema nekih problema, sve što sam isprobao je proradilo od prve. 2.5" USB disk radi bez dodatnog napajanja, stickove je prepoznao od prve. Doduše svi su FAT32 tako da za NTFS nisam siguran.
Ako imate kakva pitanja slobodno pitajte.

Uređaj sam kupio ovdje: http://www.geekbuying.com/item/MK808...ck-337068.html
Prilično brza dostava, odličan support, do sad nisam imao nikakvih problema s njima.

Eto, toliko sa zad od mene. Video testovi slijede dok nađem vremena.
Ispričavam se na možebitnim jezičnim greškama. Nisam pisac nego samo geek laik!

[EDIT] Geekbuying nas je, zahvaljujući recenziji, počastio sa kuponom pa ga sad možete dobiti za 33.99 USD
coupon code:MQASSMPA
Expires: Jan 31st
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku myroman na korisnoj poruci:
Filip89x (23.1.2015), fisfikus (30.1.2015), Mario Pavićević (23.1.2015), voodoo_ (25.1.2015)
Stara 23.1.2015, 16:30   #3
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

A evo i primjera reprodukcije videa, 720p i 1080p.
Samplove sam skinuo sa:
http://www.divx.com/en/devices/profiles/video

MK808B Plus Divx HD 720p:
http://www.youtube.com/watch?v=0qkuLxfuc3Y

MK808B Plus Divx HD 1080p:
http://www.youtube.com/watch?v=PjH4V-1avsI

Da se razmemo, ovo sam snimao čučeći, sa jednom rukom na mišu, s drugom držeći mobitel. Sve skupa u malo slabijem osvjetljenju.
Ali poanta je da se pokaže kako reproducira 720p i 1080p zapise.
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku myroman na korisnoj poruci:
Filip89x (23.1.2015)
Stara 23.1.2015, 22:03   #4
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

A sad da se "pohvalim" danasnjim poduhvatom...
Zeleci isprobati antena fix koji se spominje na freaktabu, a koji bi trebao poboljsati prijem signala sa udaljenijih rutera isao sam otvoriti stick. Ja, softveras, igrao sam se hardverasa...
I tako sarafciger u ruke, napnem, posklizne mi se i pravo u veliki usb port na sticku. I naravno, slomio jedan pin na portu! %&#×!*#&#!?!#%&
Sad mi je ostao samo jedan mini usb otg port.
Znade li netko, mogu li na njega spojiti usb hub pa na njega dongle od misa i externi usb hdd?
Eto, seprtlja sa primila posla i sje*ala stick!
Ah da, ANT pin i GND pin su stvarno jako blizu jedan drugoga i spojeni.
Sutra ga nosim do frenda sa lemilicom da mi odspoji antenu sa GND pina pa da vidim da li ce se poboljsati prijem slabijih signala.
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 22:07   #5
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Molim fotku kako to sada izgleda. Ja sam uspevao da polomim onaj džek na hdd gde se ubada sata kabl pa sam nekako rešio.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 22:10   #6
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Budem sutra pofotkao sa mobom ako se bude kaj vidjelo. Srednji pin sam gurnuo svinuo do kraja...
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 22:14   #7
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Ako si ga samo zakrivio unutra onda ga možeš ispraviti nekakvom pincetom ali daj fotku. Bolje da ne pričamo napamet.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 12:06   #8
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Pokusao sam pofotkati ali nista se ne vidi. I ovako se tesko vidi pod jakim svjetlom.
Uglavnom, od ona cetiri pina koja su na pocetku malo uzdignuta slomio/svinuo sam jednog od srednja dva. Slomljen je dio koji je bio uzdignuti a osto je 2/3 pina.
Da li se moze to zamijeniti za novi port?
I ako na usb otg spojim usb hub da li ce dongle od misa i ext usb hdd raditi? Vjerojatno su za ext usb hdd morati nabaviti dodatno napajanje...
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 14:53   #9
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Ako ti je to na uređaju, možda možeš da prepakuješ sa nečeg. Malo lemilica, malo pivo, i tako to.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 21:56   #10
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

S cega? Morao bih nekako saznati koji je to tip usb porta. Dimenzije i sl...
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 13:21   #11
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Ako ti se zalomio pin u usb portu na uređaju, možeš zameniti ceo port sa nečeg ili rasturiti taj port (odlemiti ga) i sa nekog drugog port izvući pin i zameniti. Pin zalepiti super lepkom da se ne pomera. A ako ne može ni to, uzmi neki usb ulaz na kablu i prelemi žice na odgovarajuća mesta. Na sličan način sam rešio problem na SATA priključku hdd-a.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2015, 23:14   #12
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MK808B Plus TV stick - recenzija

Dodatak mojoj recenziji MK808B Plus:
Danas sam primio lemilicu u ruke i odlucio isprobati primitivni antena fix radi boljeg prijema signala s udaljenog rutera.
I mogu reci da mi je uspio eksperiment!
Dakle, najprije sam lagano srafcigerom otvorio stick pazeci da pri tome ne polomim jos koji port.
Zatim sam lemilicom odlemio zicu koja glumi antenu. Stvarno glumi jer je prijem prilicno slab ako ruter nije u istoj sobi.
Nakon toga uzeo sam utp kabel, rastvorio ga te izvadio jednu zicu odnosno pola para jedne parice. Duzina zice je tocno 12 cm. Zatim sam skalpelom na jednoj strani skinuo 3 mm izolacije, pa sam dalje ostavio kojih 2.5 cm izolacije za slucaj da mi se zica negdje ne spoji na maticnoj ploci i ne napravi kursljus. Ostatak izolacije do kraja sam skinuo.
Onih 3mm sam zalemio direktno na ANT pin na maticnoj plocici. GND nisam dirao, ostao je prazan. Sa strane sam izbusio malu rupicu sa aku busilicom kroz koji sam provukao zicu van.
Voila! I to je to!
Spojio sve kabele, ukljucio, odabrao mrezu od udaljenog rutera (2 zida, 6m) i pustio najprije wifi analyzer.
Dobio sam istih 64 dBm kao i prije ali... kad sam pustio speedtest umjesto prijasnjih 0.6 Mbps dobio sam stabilnih 2 Mbps brzine prijenosa. (Radi se o lokalnoj wifi mrezi koja po defaultu nudi 2 Mbps).
Dakle, uspio sam potvrditi da antena fix radi i poboljsava brzinu prijenosa!
Posao nije kompliciran, ja sam lemilicom nisam radio vise od 20 godina i nije mi bio nikakav problem.
Eto, kome treba nek se hapi posla!
BTW, probao sam se spojiti na wifi mrezu i bez spojene antene. Na obliznji ruter spojio se bez problema a udaljeni je bio slab prijem. Pa se sad pitam what's the point od ove antene koja dolazi u sticku...
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
android, mk808b plus, tv stick

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
računar ne prepoznaje usb stick Muflon Nosači podataka 6 23.5.2013 0:29
Windows 7 na stick ? Mr.Eco Operativni sistemi 7 24.1.2012 17:11
Mogućnosti Memory Stick PRO-a emailnikola Prenosni računari 7 11.3.2010 23:55
USB stick wireless crazy_chicken Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 4.8.2009 18:31
mem STICK problem holmes2000 Nosači podataka 2 23.10.2006 23:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com