Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.2.2021, 13:18   #1
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom VMware Workstation licenca

Hipotetički, imam server na kome treba da se vrti 10-20 virtuelnih mašina, a koji nije u domenu i ne postoji potreba za nekim jačim enterprise rešenjem kao što je VMware vSphere (nema data store-ova, LUN-ova i slično).

Iz iskustva, VirtualBox je poprilično spor kad se nakupi veći broj VM, a Hyper-V Server, iako postoji u besplatnoj verziji i može da se upravlja preko GUI-ja sa Windows 10 radnih stanica, predstavlja potencijalni problem što se tiče bekapa i migracija (recimo da imam klijente koji traže import klonova u .vmx obliku, a već imamo istoriju problema u lancu konverzija VirtualBox -> .ova -> .vmx u nekoj specifičnoj verziji).

Vidim da je licenca za VMware Workstation 16 Pro samo 200 dolara, što mi je super varijanta za bržu i "kompatibilniju" alternativu VirtualBox-u. Sajt je horor što se tiče dodatnih objašnjenja, pa me interesuje da li postoji neka kvaka u vidu ograničenja (procesorska jezgra, memorija) ili bilo čega drugog za non-free primenu?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2021, 13:49   #2
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Nema kvake.

Sve dok se licenca vodi na tvoje ime a ne na firmu možeš bez problema da je koristiš na do tri mašine. Korporativne licence za firme su ograničene na jednu mašinu po licenci.

Što se ograničenja hardvera tiče, resurse na hostu možeš da iskoristiš 100% bez ikakvog ograničenja.

Guest mašine su ograničene na maksimalno 128GB RAM-a, 32vCPU-a i virtuelne diskove do 8TB.

I sam imam licencu za VMware Professional već godinama unazad zato što je VMware dimenzijama ispred ostalih rešenja za virtuelizaciju, a posebno bangavog VirtualBox-a.

VMware je inače i jedini koji ima upotrebljivo rešenje za korišćenje na mašinama sa aktivnim HyperV-om, što je do skoro bila muka neviđena za sve koji moraju da koriste WSL/Docker combo na Windozni.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Sass Drake (17.2.2021), voodoo_ (17.2.2021)
Stara 17.2.2021, 14:41   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Korporativna licenca isto košta 200 dolara samo je vezana za jednu mašinu? Nije neka posebna tarifa?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2021, 14:50   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Korporativna licenca isto košta 200 dolara samo je vezana za jednu mašinu? Nije neka posebna tarifa?
Sve je isto kao za privatnu licencu osim što na fakturi stoji ime pravnog lica (firme).

Jedino što eventualno možeš da dokupiš je njihov support zato što uz "klot" VMware Workstation Pro stiže samo 30 dana email podrške.

Sa Basic podrškom na godinu dana (možeš da ih cimaš telefonom ili mailom za podršku) iznese te oko $240 i realno ćeš biti zadovoljan ako ti podrška treba samo tokom radnih sati.

Production nivo podrške im je sve u fullu (možeš da ih cimaš 24/7 i dimnim signalima ako hoćeš) i to će da te iznese oko $250.

Ja sam imao samo prve godine doplaćenu podršku i onda sam skapirao da mi ama baš za ič ne treba jer su VMware proizvodi zaista dobro pokriveni javno dostupnim resursima.

VMware Workstation i espreso mašina za kafu... Dve najbolje investicije ikada
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
voodoo_ (17.2.2021)
Stara 17.2.2021, 14:52   #5
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Hvala lepo!
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2021, 20:15   #6
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Hipotetički, imam server na kome treba da se vrti 10-20 virtuelnih mašina, a koji nije u domenu i ne postoji potreba za nekim jačim enterprise rešenjem kao što je VMware vSphere (nema data store-ova, LUN-ova i slično).

Iz iskustva, VirtualBox je poprilično spor kad se nakupi veći broj VM, a Hyper-V Server, iako postoji u besplatnoj verziji i može da se upravlja preko GUI-ja sa Windows 10 radnih stanica, predstavlja potencijalni problem što se tiče bekapa i migracija (recimo da imam klijente koji traže import klonova u .vmx obliku, a već imamo istoriju problema u lancu konverzija VirtualBox -> .ova -> .vmx u nekoj specifičnoj verziji).

Vidim da je licenca za VMware Workstation 16 Pro samo 200 dolara, što mi je super varijanta za bržu i "kompatibilniju" alternativu VirtualBox-u. Sajt je horor što se tiče dodatnih objašnjenja, pa me interesuje da li postoji neka kvaka u vidu ograničenja (procesorska jezgra, memorija) ili bilo čega drugog za non-free primenu?
Pričamo li o vmware workstation tip 2 hipervizoru ili o esxi tip 1 hipervizoru?

Pošto zaista želiš ovo drugo. E sad, i ovo drugo je besplatno, ali u besplatnoj varijanti nemaš bekap api, već skripte tipa geto backup.

10 - 20 virtualnih mašina pod vmware workstation je smrt u najlon kesi.

Razmisli i o Proxmox hipervizoru.

Što se hyper-v tiče, ima https://www.veeam.com/virtual-machin...tion-free.html koji obuhvata 10 mašina, a na ostalima možeš da staviš veeam backup agent koji je free i bekapuje samu VM mašinu.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2021, 21:49   #7
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Zar ESXi odavno nije free nego je integrisan u vSphere?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2021, 23:09   #8
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Zar ESXi odavno nije free nego je integrisan u vSphere?
ESXi dolazi u dve varijante, besplatnoj koju možeš neograničeno nezavisno da koristiš i kao jedna od komponenti vSphere paketa koja mora da se licencira nakon isteka triala od 60 dana.

Problem je u tome što je besplatni ESXi užasno ograničen i ne podržava neke od najbitnijih funkcionalnosti koje plaćena verzija ima.

Recimo pomenuti Veeam ne može uopšte da se koristi sa besplatnom ESXi verzijom još od 2009. zato što ne podržava Storage API (VADP).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2021, 11:58   #9
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke

...

Problem je u tome što je besplatni ESXi užasno ograničen i ne podržava neke od najbitnijih funkcionalnosti koje plaćena verzija ima.

Recimo pomenuti Veeam ne može uopšte da se koristi sa besplatnom ESXi verzijom još od 2009. zato što ne podržava Storage API (VADP).
Osim ako se umjesto servera koristi neki nabudženi desktop, pa da ne može lako da se instalira, ja bih ipak radije koristio besplatni esxi, jer ipak ima prilično bolje performanse od Workstation-a, stvarno mi djeluje previše virtuelnih mašina koje treba da poslužuje. Također, u principu, ne može da se desi da npr. neki windows update, petljanje po windowsu ili slična akcija da obori čitav server i sve virtuelne mašine na njemu.

Ne slažem se da je free esxi užasno ograničen. Osim što ne podržava API-je i što zbog toga nema dobrog bekap rješenja (možda odgovara Vembu ), apsolutno sva druga ograničenja besplatnog esxi-a se odnose samo na clustere - korištenje više esxi servera vezanih u jedno kruženje i koji zajedno izvršavaju virtuelne mašine, preuzimaju ih sa palog servera, itd.) Konkretno, free esxi ne može biti dio clustera. Pošto se namjerava koristiti samo jedan server, ta ostala ograničenja nisu faktor za razmatranje. Da, može biti i ograničenje što esxi nema integrisan grafički menadžment, nego mora browserom sa neke klijentske mašine.

Nego, malo mi je čudno to što klijent traži "import .vmx fajla). U principu, esxi može to da uradi - predhodno se iskopira (upload-uje) folder virtuelne mašine na diskove servera, desni klik na vmx -> register virtual machine. Meni zvuči da je elegantnije korištenje export i import virtuelne mašine u ova/ovf formatu.

Nego, postavlja se pitanje: šta izvršavaju te virtuelne mašine? U prevodu, može li klijent da podnese da mu u slučaju pada fizičke mašine padne dvadeset servisa? Meni tu ipak miriše na korištenje neke varijante cluster-a.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ReFS + VMware Workstation / VirtualBOX iskustva Sass Drake Operativni sistemi 1 17.8.2019 19:51
Besplatna licenca DanijelGeek Zaštita 0 18.5.2016 20:11
Ubuntu 12.04 server - vmware fasty Slobodni softver 5 9.2.2013 19:21
VMware Workstation 6 kane133 Aplikativni softver 11 25.5.2010 9:42
Licenca mr.marvin Slobodni softver 6 7.8.2008 14:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com