Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2019, 15:12   #1
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Kickstarter finansiranje

Ne znam da li sam potrefio pravo mesto, ali davno nisam bio ovde, pa neka moderatori ne zamere.
Dosta me je ljudi pitalo na ovu temu i dosta su se vodile rasprave, pa sam rešio da i ovde iznesem raspravu, u nadi da će se možda naći i neki pratkičan odgovor (ili neko ko je imao sličnu iskustvo).

U pitanju je situacija kada fizičko lice postavi projekat na Kickstarter-u, ispuni se uslov, i novac legne na devizini račun. Takodje, to fizičko lice je već zaposleno (ovo gledajte kao neki side-hustle).
I možda možete da pretpostaviti koje se pitanje javlja - plaćanje poreza.

Da li neko imao sličnih iskustava i kako se sa njima nosio?

A pitanje koje mene lično interesuje jeste da li je neko probao crowfunding kao fizičko lice i kolike su mu bile glavobolje?
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2019, 16:14   #2
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Kickstarter finansiranje

https://www.crowdfunding.rs/baza-znanja

Mislim da za Kickstarter moraš da imaš račun van Srbije, da bi uopšte pokrenuo kampanju. Indiegogo može i iz Srbije.

https://help.kickstarter.com/hc/en-u...e-Kickstarter-

Citat:
Project creation is currently available to individuals in the US, UK, Canada, Australia, New Zealand, the Netherlands, Denmark, Ireland, Norway, Sweden, Germany, France, Spain, Italy, Austria, Belgium, Switzerland, Luxembourg, Hong Kong, Singapore, Mexico, and Japan who meet the requirements below.

You are 18 years of age or older.*
You are a permanent resident of one of the above listed eligible countries.
You are creating a project in your own name, or on behalf of a registered legal entity with which you are affiliated.
You have an address, bank account, and government-issued ID based in the country that you're creating a project in.**
If running your project as an individual, the linked bank account must belong to the person who verified their identity for your project.
You have a major credit or debit card.***

Poslednja ispravka: DeCoy (9.5.2019 u 16:24)
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Red Dragon (13.5.2019)
Stara 9.5.2019, 16:17   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Kickstarter finansiranje

Nemam iskustva sa kickstarterom/fundraisingom i ne znam ni da li bih se usudio (da uzimam ljudima pare na "obećanje") jer ne smatram to divnom praksom i ne bih hteo potencijalno da ugrozim "brend u izgradnji", ali tema jeste zanimljiva i svakako podržavam raspravu.

Generalno, tebi ako u banku legne prihod iz inostranstva po nekom osnovu, treba da platiš porez, a različito se izračunava zavisno od osnova po kojem primaš (npr. ugovor o delu, autorski honorar, zarada od licence, izvođačkih prava itd.), da li si zaposlen ili ne, da li ti posao već plaća zdravstveno (ako da, onda pored poreza plaćaš samo socijalno, ako ne moraš i to da uplatiš) i tako to (ima fora kako se popunjava PP OPO obrazac).

Zbog toga ljudi koji imaju redovne prihode, pogotovo ako prelaze određenu granicu, osnuju neki privredni subjekat koji će to da prima, umesto da primaju kao fizičko lice. Opet, to cimanje se ne isplati ako ćeš jednom u par meseci primiti $100-500 jer te skuplje izađe firma nego što zaradiš, onda rešiš to ovako i ćao.

Naravno, ovo je priča ako radiš legalno skroz, devizni u domaćoj banci itd. gde država sve vidi i ti onda budeš pošten građanin i platiš to što ima (nisam računovođa niti pravnik i ne dajem ti stručni savet, samo komentarišem ovako na osnovu nekih ranijih saznanja). U tom slučaju možda je pametno videti koliki porez bi te čekao i onda unapred dodati to na sumu koju tražiš, jelte. Da ti posle ne zafali. Čujem da ima i drugih načina, al' nemam iskustva sa tim tako da neću ni da pričam.

Doduše, tema možda treba prebaciti u pravljenju igara, pošto je ipak za specifičnu publiku?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Red Dragon (13.5.2019)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Sui Generis - Kickstarter projekat Assassinator Role-Play 24 21.11.2013 23:05
A Vampyre Story 2 - Kickstarter lukababic Avanturističke igre 1 4.10.2012 16:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com