Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.3.2009, 3:30   #1
*SNP*
Član
 
Član od: 19.3.2009.
Lokacija: Skopje Makedonija
Poruke: 35
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku *SNP* Slanje poruke preko Skypea korisniku *SNP*
Određen forumom WEB Security (baziran na prostim brojevima)

Pre nekoliko dana sam procitao u jednom od srpskih casopisa, statiju koja nakratko objasnjava tipove sigurnosti i enkripciju elektronske poruke i fajlova. Imalo je mnogo toga (sifriranje poruka, da nebi drugi ljudi lako mogli da razbiju sifru i procitaju poruku), ali kao najglavnije je bila, osnovna baza na kojoj se danasne elektronske poruke sifriraju tj mnozenja odredjenih prostih projeva.

Nekoliko dana sam se mislio i trazio formulu koja omogucava dobijanje svih prostih brojeva (brojevi koji mogu da se podele iskljuciv samim sobom i s brojem 1).
Molim vas ukoliko neko je upoznat ovom problematikom ako moze da mi kaze gde mogu da nadjem odgovor na ovo pitanje i jos neke dodatne (malo detaljnie) informacije o sifriranje fajlova na webu itd.

Izvinite za moj srpski. Ja zivim u Skopju pa nisam dobro upoznat srpskim padezima ali sam inace srbin u dusi. hahahaha

Hvala vam unapred!
*SNP* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2009, 11:08   #2
pyost
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Vancouver, BC
Poruke: 475
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 95 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: WEB Security (baziran na prostih brojeva)

Ne postoji formula za tacno pronalazenje prostih brojeva
pyost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2009, 18:27   #3
*SNP*
Član
 
Član od: 19.3.2009.
Lokacija: Skopje Makedonija
Poruke: 35
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku *SNP* Slanje poruke preko Skypea korisniku *SNP*
Određen forumom Re: WEB Security (baziran na prostih brojeva)

Da znam to ali sam negde procitao da su neki naucnici pronasli formulu ali da ta formula nije vazila za nekih prostih brojeva. Pa sam hteo ako neko zna slucajno tu "formulu" (polivicnu) da mi kaze.

U svakom slucaju hvala na odgovoru.
*SNP* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2009, 19:28   #4
KarloBasic
Član
 
Član od: 16.10.2007.
Lokacija: NS,SO
Poruke: 80
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 38 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: WEB Security (baziran na prostih brojeva)

Preciznije receno, postoji algoritam za nalazenje prostih brojeva, ali ne postoji efikasan algoritam za pronalazenje istih. Posto ja mislim da ih ima beskonacno mnogo( nikad nisam brojao pa nisam siguran ) ne mozes ih sve naci.
Najjednostavniji(najsporiji) algoritam je sledeci:
1. izaberes broj n
2. proveris da li je deljiv sa bilo kojim brojem manjim od sebe osim jedinice.
3. ako jeste onda je slozen, ako nije onda je prost.
4. i tako redom do kraja zivota .

Malo efikasniji nacin je da pamtis proste brojeve u nekoj memoriji (npr niz).
Krenes redom 2,3,5...
1. proveris da li je broj deljiv sa bilo kojim prostim brojem manjim od sebe.
2. ako jeste onda je slozen, a ako nije onda je prost i upises ga u memoriju.
3. i tako redom opet do kraja zivota.

Ovako se dobijaju redom prosti brojevi (2,3,5,7,11,13,17.....)

Za kodiranje se koriste veoma veliki prosti brojevi sa nekoliko stotina decimala. ( Izvor: http://sr.wikipedia.org/sr-el/RSA )

Ako ti treba veliki prost broj mozes da ga nadjes u obliku Mersenovog prostog broja (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9C...B5%D0%B2%D0%B8)
a njega mozes proveriti pomocu Lukas-Lemer test-a (http://en.wikipedia.org/wiki/Lucas%E2%80%93Lehmer_test)

U svakom slucaju ovo je veoma "skupa operacija" ( ne mislim na novac, nego na potrosene resurse: memoriju, vreme....) za izvrsavanje na serveru.

Ako ne planiras da cuvas nesto preterano vazno, najbolje je da sam napravis svoj programcic za kodovanje. Mislim da ima nekoliko primera ovde na forumu.
KarloBasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku KarloBasic na korisnoj poruci:
*SNP* (21.3.2009), iMa_NeKo_PljUgU (21.3.2009)
Stara 21.3.2009, 20:51   #5
*SNP*
Član
 
Član od: 19.3.2009.
Lokacija: Skopje Makedonija
Poruke: 35
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku *SNP* Slanje poruke preko Skypea korisniku *SNP*
Određen forumom Re: WEB Security (baziran na prostih brojeva)

Hvala puno. Dao si mi bas to sto sam trazio. Bulls eye! Cuo sam za Mersena, pa me on i zaintrigirao da pronadjem njegov nepotpuni algoritam ali sam mu zaboravio ime.
Hvala jos jedamput.
*SNP* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a donboske Operativni sistemi 9 16.3.2009 12:50
Toshiba A210-1AO igračka iskustva i saveti mimik Prenosni računari 31 25.11.2008 17:07
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com