Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.4.2008, 12:36   #1
NS rider
Novi član
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 26
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Lightbulb Linux Particije - nekoliko pitanja

Da li bi neko mogao da mi da objašnjenje o tome šta je osnovna razlika između osnovnih tipova linux particija:
ext2
ext3
reiserfs
jfs
itd.

Kod kojih od ovih tipova particija dolazi do fragmentacije diska a kod kojih ne i koji su programi za defragmentaciju u linuxu? Takođe, koliko znam, upravo zbog fragmentacije i zbog bržeg rada hard diska je u windowsu hd poželjno podeliti na što više particija; pa me zanima da li bi ja moj Western Digital od 250GB morao da delim na particije ukoliko bih hteo da na njega instaliram samo linux (bez windowsa)?
NS rider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2008, 13:04   #2
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Linux Particije - nekoliko pitanja

E pa ovako

ext2 je vec uvelike zastareo i nema journaling

ext3 predstavlja poboljsanu varijantu prethodnog i razlikuje se od doticnog zato sto ima journaling-smatra se generalno vrlo pouzadnim sem sto prilikom formatiranja hoce da uzme veci deo prostora za recover i sl

reiser takodje ima jouranling a u odnosu na ext3 pokazuje nesto bolje performanse kada radi sa dosta manjih fajlova i kod njega je rezervisan prostor na hd-u kao i fragmentacija manja nego na ext3-u

Ako koristis masinu za desktop bilo da izaberes ext3 ili reiser neces pogresiti-oba su podjednako dobra,a ostale batali komotno
BTW fragemnatcija je na linux-u postoji ali je dosta manje izrazena nego na Windozama zbog same hijerahijske strukture direktorijuma
I tako recimo dok na linux-u instaliras neki program on svaki deo stavlja u odgovarajuci folder tipa /etc /usr i sl i tako dalje dok kod Win-a razbacuje sve to po celom HD-u nevezano za folder u koji instaliras

Disk mozes podeliti na particije-obicno se za linux prave tri-swap(2x veca od kolicine RAM-a koju imas),root(/) i home koja je rezervisana za obicnog korisnika tj tebe i pozeljno je da bude sto veca
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
Otherside (28.4.2008)
Stara 28.4.2008, 15:02   #3
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux Particije - nekoliko pitanja

Dovezaću se samo na Covenant-ov odgovor. Naime, fragmentacija fajlova na disku je neizbežna pojava koji god fajlsistem da koristiš. Srećom, bolji fajl sistemi koriste pametne načine raspoređivanja fajlova (odnosno sektora pridruženih njima) kako bi izbegli fragmentaciju. Koliko je meni poznato, ne postoji ništa slično Windows programima za defragmentisanje Linux fajlsistema, makar ne za ext3 i reiserfs. S druge strane, nisu ti ni potrebni jer ovi fajl sistemi veoma dobro upravljaju prostorom na disku.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
X-Box - Nekoliko pitanja Inuyasha Konzole 12 28.2.2014 23:22
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Hocu da naucim da instaliram Linux! Staronsky Slobodni softver 24 15.9.2006 14:31
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44
Nekoliko pitanja i problema (zvuci kao i/o port :) ) mijatovic_86 Šta da kupim? 5 25.1.2006 22:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com