Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.11.2010, 8:06   #141
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

E-ink je izbacio promotivni video za svoj kolor e-ink ekran o kome smo pisali u SK-u, varijanta klasicnog e-ink displeja sa dodatim RGB filtrom preko njega a na prolece se ocekuju i prvi citaci sa ovakvim displejom. O njemu nije puno receno nazalost, jedina informacija koja moze da se izvuce iz izjave za stampu je da je iste brzine kao i Peral ekran(Kindle 3,nova serija Sony readera) i da pored postojecih 16 nijansi sive prikazuje i sadrzaj u boji.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
A M G (16.11.2010), ilijavk (14.11.2010)
Stara 10.11.2010, 9:18   #142
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
E-ink je izbacio promotivni video za svoj kolor e-ink ekran o kome smo pisali u SK-u, varijanta klasicnog e-ink displeja sa dodatim RGB filtrom preko njega a na prolece se ocekuju i prvi citaci sa ovakvim displejom. O njemu nije puno receno nazalost, jedina informacija koja moze da se izvuce iz izjave za stampu je da je iste brzine kao i Peral ekran(Kindle 3,nova serija Sony readera) i da pored postojecih 16 nijansi sive prikazuje i sadrzaj u boji.
Evo ga prvi uređaj koji bi trebalo da se pojavi sa kolor e-ink tehnologijom:
http://www.gizmocrave.com/2162-hanvo...-e-ink-reader/
Izgleda zanimljivo.

A evo i šta izbacuju Barnes&Noble - novi NOOK Color koji neće biti sa kolor e-ink tehnologijom već će koristiti IPS displej, tj. varijantu LCD ekrana.
http://www.barnesandnoble.com/nookco...&cds2Pid=30919
Po mom mišljenju, ovo je korak unazad za čitače elektronskih knjiga. To više nije pravi ebook reader već je više neki tablet. Nije to pogodno za dugo čitanje. Pogledajte na ovom snimku koliko ekran treperi (OK, znam da ne izgleda tako gledano golim okom, ali ipak...), a i vide se otisci prstiju po ekranu. http://www.youtube.com/watch?v=r7cEaIsQYBM
Mislim da Amazon ide u pravom smeru, a da je B&N malo zalutao u navigaciji jer je pratio svetionik iz Apple-a.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2010, 1:10   #143
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Dobio sam na pozajmnicu Sony Reader Touch Edition PRS-600. Oduševljen sam napravicom a da je nisam ni uključio. Kao za inat, povezuje se za računar preko mini usba, a ja imam samo mikro u kući. Sutra kupujem novi kabal.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2010, 10:40   #144
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Dok cekamo Nightflier-a da napise svoje iskustvo sa predhodnom generacijom Sony citaca, novi model PRS-650 je pojeftinio na 199 dolara, manji model od 5" je sada 149 dolara dok je 8"-na verzija 249 dolara.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2010, 12:16   #145
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Za sada sam pročitao dve knjige na prs-600. Utisak je izvanredan. Vrlo brzo sam se privikao na mali ekran. Font je veoma oštar i lako se čita. Ekran ima mali odsjaj zato što je tač skrin, što pomalo smeta, ali kada se nađe odgovarajući ugao - čitanje teče. Uređaj je fantastično urađen. Kućište je metalno i pomalo teško, ali upravo stoga ostavlja utisak velike pouzdanosti. Dizajn je sveden i jednostavan, gotovo kao kod Eplovih uređaja. Na oko je prelep i uopšte se ne bih stideo da ga stavim naspram nečijeg ajPeda. Naravno, reč je o uređajima drugačije namene i profila, tako da poređenje baš i ne stoji.

Još utisaka nakon što pročitam još neku knjigu.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2010, 14:59   #146
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Zbog cega su ebook readeri ovoliko skupi? Dosta bi mi znacio jedan jer je vecina stvari koje mi trebaju za fakultet u digitalnom formatu, a i imam gomilu pdf knjiga koje bih citao da mogu da se ko covek zavalim u krevet i ne buljim u ekran.
Ali mi se ne daje 100+ eura za nesto sto moze da mi ispadne i slomi se...
Nije mi jasno sto je cena tolika, kad imaju jednu jedinu funkciju? Za 200 eura moze da se kupi kompjuter.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2010, 16:54   #147
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Geronimo kaže: Pregled poruke
Zbog cega su ebook readeri ovoliko skupi? Dosta bi mi znacio jedan jer je vecina stvari koje mi trebaju za fakultet u digitalnom formatu, a i imam gomilu pdf knjiga koje bih citao da mogu da se ko covek zavalim u krevet i ne buljim u ekran.
Ali mi se ne daje 100+ eura za nesto sto moze da mi ispadne i slomi se...
Nije mi jasno sto je cena tolika, kad imaju jednu jedinu funkciju? Za 200 eura moze da se kupi kompjuter.
Zato što oni ipak jesu kompjuteri i ne mogu da koštaju kao digitron. Zatim, tu je e-ink ekran koji je još uvek skuplji od LCD-a. I nije baš tačno da čitači imaju samo jednu funkciju (ja npr. čitam vesti sa neta na svom Kindlu dok ležim u krevetu). Ali tačno je da imaju jednu primarnu funkciju. Bitno je da tu primarnu funkciju obavljaju odlično. Veruj, čitanje na ebook čitačima jeste iskustvo neuporedivo sa čitanjem sa ekrana kompjutera (bilo kakvog, uključujući i laptop, netbook, tablet).
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 2:10   #148
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Istina je to sto govoris, ali i dalje mislim da su precenjeni. Verovatno zato sto je ta E-ink tehnologija nova, a svaka nova tehnologija se skupo prodaje. Doduse to na zapadu nije problem, nikom nije cim da izdvoji 100-200 evra za ovako korisnu stvarcicu, dok je ovde coveku verovatno velik cim da radi mesec dana za nesto sto moze da mu ispadne iz ruku slucajno i nema ga vise
Da li nekako moze da se kupi polovna starija verzija kindla kod nas?
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 8:55   #149
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ma 'ajde, nije pravljen od porcelana pa da "ispadne i nema ga više".
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 17:39   #150
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Koliko znam i kod nas u Srbiji 99% ljudi ima mobilni iako moze da im ispadne iz ruke i slomi se.

Glupo je ispadanje iz ruke navoditi kao razlog zbog kog neko ne bi kupiio e-reader. Tako mogu da kazem i za laptop, mp3/mp4 player. Jeste malo skuplje, ali molim lepo, kome je neophodno kupice, a kome nije sacekace da mu padne cena (ili bar da za tu istu cenu bude u koloru) i aj zdravo
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 17:44   #151
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pa sta znam ja sam uvek voleo robustne mobilne telefone, za koje kad ispadnu znas da ce najverovatnije ostati citavi. Npr sad imam nokiu N-70. Ispadala mi je milion puta i nista joj ne fali osim par ogrebotina. Brat je skoro imao onu tanku crvenu nokiu (ne znam ime al veoma tanka, i daje utisak kao da je od tanke plastike). Ispala mu je mozda dva puta i vec joj je crko ekran.
Kindle, na primer, izgleda mi jos osetljivije.

EDIT: Mali Mrav, vecina ljudi je svoje telefone platila 50-100 evra a ne 200, i vecina tih telefona su mnogo robustniji od ovih ebook citaca, i telefoni su mnogo potrebniji nego citaci koji nisu neophodni nikome ali su svakako veoma korisna stvar. Izgleda da cu morati da sacekam da mu padne cena. Laptop se uglavnom nosi u torbi i on ako ti ispadne svaka ti cast. MP3/MP4 tesko ispadaju zbog onih gajtana (meni iPod nikad nije ispao)
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 18:03   #152
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Geronimo kaže: Pregled poruke
i vecina tih telefona su mnogo robustniji od ovih ebook citaca
Za ovo stvarno nisam siguran, nisam nikad drzao nijedan e-reader u rukama tako da ne mogu da kazem. A e-reader sigurno neces nositi sa sobom dok radis neku dinamicnu aktivnost, predvidjen je za citanje, a citas dok si miran, ne vidim kako moze da ti ispadne? Naravno da moze, ali u istoj verovatnoci kao sto moze da ti ispadne laptop npr. A ako vec moras da nosis e-reader sa sobom svuda, stavis ga u neku torbu/tasnu kao i laptop.
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 22:18   #153
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kao što sam već i napisao u svom mini-review-u, Kindle deluje zaista kvalitetno što se tiče izrade, baš uliva poverenje. Plastika je odlična, a i ekran se pod prstima oseća nekako "mat" a ne kao staklo. Nije mi ispadao (i potrudiću se da se to ne desi), ali čitao sam pre kupovine da je kod drugih bez problema istrpeo brojne padove i da je ostajao čitav.
Prema tome, Geronimo, nemoj da se brineš zbog mogućnosti oštećenja. Kao što su ti kolege forumaši već napisali, to može da se desi sa svakim uređajem koji koristimo. Mnogo je bitnije kada odlučuješ o potencijalnoj nabavci čitača to da li ti zaista treba, naravno i da li možeš da ga priuštiš.
Veruj da ja nisam zažalio ni trenutka otkako sam ga kupio. Nemam mnogo para, ne jurim trendove, ne trošim na luksuz i ovo mi je predstavljalo osetan trošak (pogledaj u prethodnim postovima kako su me i državne derikože odrali). Dugo sam razmišljao pre kupovine. Ali sam procenio da mi Kindle treba. I zaista, uživam u čitanju. Nabavljam knjige koje kod nas neće biti skoro objavljene (velika većina - nikad) ili koje se teško nalaze, pratim savremene tokove u književnosti, imam utisak da je sve nekako na dohvat ruke. I jeste.
A izraz lica (odabranih) ljudi koji mi dođu u posetu i ja im održim kratku prezentaciju uređaja - neprocenjivo.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
Geronimo (22.11.2010)
Stara 22.11.2010, 22:43   #154
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ima li za 100 evra neki reader dobar da se nabavi kod nas?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2010, 22:44   #155
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Ako se vec daje ovoliko novca za sam uredjaj, mislim da je nezaobilazno dodati i 20-30 eura za cvrstu koznu futrolu koja moze da se kupi za Kindle, Sony, Nook... Mozda deluje kao luksuz, i za vecinu nas sa ovih prostora i jeste, ali potencijalno spasava skup uredjaj koji je ionako gotovo nemoguce reklamirati odavde. Pored toga, futrola je i zgodna za drzanje u ruci jer je osecaj drzanja slicniji drzanju prave knjige. Uz Prestigio modele koji se mogu kod nas kupiti i dolazi futrola, ali je ona u poredjenju sa futrolom koja se moze kupiti za Kindle modele prosto smesna i smatram da dobra futrola vredi svaki dinar, pa makar uredjaj stajao u kuci i ne nosili ga nigde, sacuvace ga od prasine, blazih udaraca, slucajnog spustanja nekog predmeta na displej a uz to i izgleda kul
@water wizard nema ama bas nijedan dobar, ima samo LCD varijanta od 5" koju prvi prestigio, sto je u stvari pre multimedijalni plejer a ne citac. I u inostrasntvu je najjeftiniji 110e.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Geronimo (22.11.2010), water wizard (22.11.2010)
Stara 22.11.2010, 23:13   #156
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Najverovatnije nabavljam kindle. Rodjak mi ide u francusku ovih dana, pa reko ako neko zna da li tamo moze da se kupi kindle u radnji, ili mora da se naruci preko amazona? I da li bez problema cita PDF-ove, ili je potrebna nekakva konverzija?
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2010, 9:03   #157
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

PDF čita bez problema, ali da znaš da na ekranu od 6" može da izgleda previše sitno. Mnogi PDF-ovi su rađeni za rezoluciju kompjuterskog ekrana i otprilike odgovaraju A4 formatu. E, kad to otvoriš na Kindlu, to izgleda sitno. Postoji i zoom funkcija, ali onda moraš da skroluješ.
Ako su PDF fajlovi samo sa tekstovima i tek ponekom slikom, onda to nije problem, jer možeš da ih konvertuješ u formate (npr. MOBI) kod kojih Kindle može da menja veličinu fonta i sl, tako da je čitanje mnogo udobnije (kod PDF-a je izgled stranice "fiksiran", a kod drugih formata nije).
Ali ako ti PDF fajlovi sadrže dosta slika i tabela, onda Kindle možda i nije pravo rešenje. Pravo rešenje bi bio Kindle DX, od 9", ali on je previše skup.

U vezi sa kupovinom - Kindle je godinama prodavan isključivo preko Amazona. Tek ovaj novi (treće generacije) je od skora počeo da se prodaje u običnim prodavnicama tehnike. Međutim, mislim da je to krenulo samo u SAD, tako da verovatno u Francuskoj nećeš da ga nađeš na policama.

Neka od pitanja koja postavljaš su već razmatrana i odgovorena u prethodnim postovima ove teme. Lepo se vrati na početak teme, iščitaj šta ljudi pišu. Skoro sve ovo je već spomenuto. Takođe, pogledaj malo i strane forume, a obavezno i video recenzije Kindla na Youtube, to će ti dati malo bolji uvid u mogućnosti ove spravice.

Poslednja ispravka: star-duster (23.11.2010 u 9:25)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
Geronimo (23.11.2010)
Stara 23.11.2010, 16:11   #158
ilijavk
Novi član
 
Član od: 17.10.2006.
Lokacija: Milky way
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Nova Fujitsu FLEPIa, inače je naslednik Flepie koja se u Japanu prodaje od maja 2009-te godine. Izgleda odlično, ali nazalost i dalje nije konkuretna amazon kindl-u, naravno zbog paprene cijene
Opširnije na linku http://www.crunchgear.com/2010/11/16...-reader-video/
Fujitsu FLEPIa

Poslednja ispravka: ilijavk (23.11.2010 u 16:31) Razlog: dodao link
ilijavk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2010, 0:29   #159
Xpowers
Novi član
 
Član od: 24.11.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Novi zanimljivi uredjaj koji se moze koristiti i za citanje e-knjiga - na srpskom trzistu:
http://www.personalmag.rs/mobile/ope...rpsko-trziste/

Vise detalja o uredjaju:
http://vipmobile.rs/privatni/postpai...4%A2.1091.html


Zanimljiv ali preskup
Xpowers je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2010, 10:46   #160
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Dok cekamo Nightflier-a da napise svoje iskustvo sa predhodnom generacijom Sony citaca, novi model PRS-650 je pojeftinio na 199 dolara, manji model od 5" je sada 149 dolara dok je 8"-na verzija 249 dolara.
Sad, kad odgledah i ovaj Sonyjev čitač, dvoumim se...
Ne znam, da li da ipak uzmem Kindle ili ipak ovaj masterpiece... Nekako mi Sonyjev deluje bolje. A razlika u ceni ipak nije toliko drastična. PA bih zamolio nekog upućenog, da mi malčice objasni pluse i minuse kako jedne tako i druge sprave. Ajde, ove vidljive, opipljive mogu i sam da usporedim. Više mislim, recimo, na činjenice, koje se mogu videti/doživeti u stvarnom dodiru sa spravom:
- kupovina/prenos knjige, stripa, novina...
- pa samim time i baza gore pomenutih
- zamaranje očiju prilikom čitanja, odsjajnost ekrana
- waterproof/shockproof ..
..

Hvala unapred
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com