Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.10.2010, 9:05   #81
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Kada smo se vec dotakli teme formata, koja ce mozda i odluciti koji uredjaj ce biti dominantan na trzistu, Amazon je izbacio plug-in za Adobe InDesign koji konvertuje knjige u njemu odgovarajuci format, a InDesign jedan od najpopularnijih aplikacija za pripremu za stampu, i bio mozda i poslednja barijera za vecu popularizaciju Amazonovog formata u odnosu na ePub. U neku ruku je dobra stvar jer ce mozda rascistiti komplikovanu situaciju sa gomilom formata ali ne mislim da je Amazonova varijanta dobra. Tehnicki je inferijornija u odnosu na ePub usled nemogucnosti ugradnje fontova i manje opcija za formatiranje teksta a i Amazonova politika nepodrzavanja Adobe DRM-a i ePub formata na Kindle uredjajima deluje kao potez monopoliste, a sto je najcrnje posao monopoliste im barem za sada jako dobro ide.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 10:57   #82
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Knjige u kindl formatu čitam na laptopu i veoma mi prija kako izgleda formatiranje. Nervira me što ne mogu da selektujem rečenice koje mi se dopadaju i da ih prekopiram, ali to je valjda razumljivo. ePub još nisam video kako izgleda, sem ono malo što sam drndao "Prestiđio".
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 8:41   #83
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Na prvi pogled je jako slicno, u prinicpu to su samo konejneri koji sadrze HTML fajlove. Kako bi se ubrzalo ucitavanje, obicno se knjiga iz originalne forme cepka na stranice, tako da imas poseban HTML fajl za svaku stranicu, ili bar na poglavlja. Slobodno skini neku ePub knjigu sa neta, promeni ekstenziju u .ZIP i kada je otpakujes videces ovo o cemu pricam. Problem kod AZW-a je sto je zasnovan na prilicno starom MOBI formatu, koji ima nedostataka. Na primer, ima puno problema sa prikazom tabela, i njihovim sredjivanjem pri promeni fonta, slike se ne mogu skalirati kada promenis velicinu fonta vec ostaju u originalnoj velicini, ne mozes definisati drugaciju desnu marginu za odredjeni pasus... U sustini nista sto se vidi na prvi pogled, i generalno je bitnije izdavacima nego citaocima, ali je to sve borba za korisnike, jer ne mozes kupiti ePub knjigu iz Barns & Nooble-a jer je Kindle nece procitati, ne mozes da pozajmis knjigu iz digitalne biblioteke jer je opet i ona uredjena u ePub-u... Cak i da zelis da je konvertujes, ona ima DRM, tako da bi morao da se igras i sa skidanjem zastite. Prljava igra, ali nazalost jako efikasana. Usput Amazon fura i TOPAZ format, koji je sustini samo njihova vrsta ePub-a, kako bi ipak imali odstupnicu i mogli jednostavno da ubace podrsku za ePub-om ukoliko trziste to bude zahtevalo.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 10:12   #84
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Javi iskustva!
...
Hoću! Čim bude stigao i čim ga malo istestiram. Piše na Amazon sajtu da je isporuka kurirskom službom vrlo brza (valjda 4-5 dana), ali problem je što takođe piše da će mi ga poslati tek za 1-2 nedelje. Verovatno je interesovanje za novi Kindle ogromno, pa imaju problema da zadovolje potražnju.
U svakom slučaju, javljam kad stigne.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 22:12   #85
Vladimir Marković
Novi član
 
Član od: 1.10.2010.
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Na PM sam dobio molbu za linkove ka mojim postovima sa ES. Tamo sam postavio neka svoja iskustva i odgovorio na neka pitanja koja se ovde ponavljaju. I zato, tražili ste, čitajte:

Amazonkindle-Predstavljanje-uredjaja
Konvertovanje knjiga

I, još jedna stvar. Vidim da se broj ljudi koji koriste ovaj divan uređaj povećava iz dana u dan. Možda ne bi bilo loše da nađemo neko mesto za razmenu ako može ovde super, ako ne, šta ja znam... Ima puno lokacija gde može, samo bi bilo dobro da se organizujemo pa se držimo svi na (Cyber)okupu (koliko je to moguće)

Postoji gomila Besplatnih knjiga na raznim jezicima.

Poslednja ispravka: Vladimir Marković (4.10.2010 u 22:25)
Vladimir Marković je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vladimir Marković na korisnoj poruci:
star-duster (5.10.2010)
Stara 5.10.2010, 6:44   #86
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Nazalost ipak nas nema dovoljno za otvaranje posebnih tema za Kindle, Nook i Prestigio citace koje poseduju nasi korisnici ali ako smatrate da je tema potrebna, nije nikakav problem, otvoricemo novu temu u sobi Ostale komponente ili prebaciti ovu tamo. Svakako se slazem da je neophodno mesto na kojem mozemo diskutovati o elektronskim citacima, nacinu izrade knjiga, konvertorima i slicnim temama i sto se toga tice vrata ovog foruma su otvorena svima.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2010, 11:09   #87
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pozdrav opet, vidim da je malo zazivela diskusija oko e-readera, pa rekoh da pridodam koju informaciju.

Elem, i dalje sam odusevljen svojim Kindleom 3. Posle procitane 4 knjige i malo vise od dve nedelje intenzivnog koriscenja, najzad se potrosilo prvo punjenje. Mislim da je ovo i vise nego dovoljno za bilo cije potrebe. Spravica ima i ugradjen recnik, jesam li ovo pomenuo? Ako bilo gde u tekstu oznacis kursorom neku rec, izadje odmah pri dnu strane definicija te reci. Veoma zgodno. Takodje, originalne knjige kupljene s Amazona imaju tackicama oznacena poglavlja dole u progress baru pri dnu stranice -- isprva sam se pitao cemu ovo, ali vremenom mi se svidela mogucnost da mogu odmah da ocenim koliko je poglavlje koje nacinjem -- znate ono, odabrati pravo mesto da stanes. A u glavnom, 'Home' meniju ispod naslova svake knjige sedi red tackica - kolicina tackica odokativno odredjuje duzinu knjige, dok boldovane tackice pokazuju dokle ste stigli. Naravno, Kindle automatski bookmarkuje vas progres kroz svaku knjigu, a moguce ga je i rucno staviti.

Inace radi besprekorno, jedino se jednom tokom prve nedelje malo zaglupeo i nije hteo da preuzme sample neke knjige sa amazona, sto je jedan brzi reset lako resio. Izuzev ovog "incidenta", nije bilo nikakvih problema. Nazalost nemam nekih informacija po pitanju prikaza nasih slova, posto ionako citam knjige na engleskom. Inace dosad nisam nijednom ucitao direktno pdf, uvek idem na varijantu da konvertujem u azw ili mobi format.

Ko sto je vec pomenuto, za ovo sluze dva glavna programa, oba su besplatna: Mobipocket Creator i Calibre. Osim pdf formata, ovi konverteri pokrivaju i raznorazne ostale ebook formate, kao i doc ili txt, pa cak i html. Znaci, ako su slova u pitanju, dobre su sanse da cete moci knjigu da prebacite u Kindleov format. Kvalitet konverzije ume dosta da varira. Imam neki licni prag kvaliteta, ako se formatiranje isuvise pokvari obrisacu knjigu i pokusati da nadjem neko drugo resenje. Medjutim, osim par izuzetaka, dosad je svaka knjiga uspesno "prevedena" na kindleovski. Inace, kvalitet konverzije proveravam u Kindle PC aplikaciji, to mi dodje najlakse i najverodostojnije. Nisam se puno igrao sa opcijama ova dva konvertera, mada ih imaju dosta, narocito Calibre.

Vidim ljude muci pitanje carine i mojih neplacenih 4500din. Nemam neke nove informacije, ali mozda nekom pomogne ako okacim sken tih papira koje sam dobio uz kindle:



Kao sto vidite, pecat koji lepo kaze 'Placeno' ...a na trecoj stranici, opet zaokruzen taj famozni F/D, za koji mi rekose da je kljuc neplacene carine:



Za kraj, evo jos dve slike iz ruke. Tu se vidi da je Kindle 3 prilicno mali, kad se uporedi sa mojom shapom. Otprilike je velicine tipicne paperback knjige. Kao sto se da videti na prvoj slici, iako ima samo 16 nijansi sive u stanju je da reprodokuje fin detalj. A sto se slova na drugoj slici tice, ignorisite sto su mutna, kriv je fotoaparat. Uzgred, u pitanju su skoro najsitnija slova. Po defaultu su krupnija, ali sam ih ja smanjio, ovakav odnos citljivosti i kolicine teksta po stranici mi odgovara:





Toliko od mene ovaj put. Svima onima kojima Kindle 3 tek treba da stigne, sa srecom!
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku n00dle na korisnoj poruci:
A M G (5.10.2010), Eddy (5.10.2010), ilijavk (17.10.2010), Maladikt (9.10.2010), Mario Pavićević (5.10.2010), mr_bungle (24.12.2010), star-duster (5.10.2010), svarog84 (5.10.2010)
Stara 5.10.2010, 11:59   #88
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

@n00dle
Jesi li prilkom narucivanja oznacio paket kao gift ili je racun bio sa redovnom cenom? Znam da na Amazonu ima opcija da se paket oznaci kao gift pa cisto da znam kada budem narucivao
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2010, 13:58   #89
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
svarog84 kaže: Pregled poruke
@n00dle
Jesi li prilkom narucivanja oznacio paket kao gift ili je racun bio sa redovnom cenom? Znam da na Amazonu ima opcija da se paket oznaci kao gift pa cisto da znam kada budem narucivao
Racun s redovnom cenom. I ja sam video tu gift opciju, ali nisam time hteo da se bakcem... nekako sam se bio pomirio s cinjenicom da bi sve zajedno moglo da me izadje oko 200e, tako da je ova varijanta bez placanja carine samo dosla kao prijatno iznenadjenje.

Poslednja ispravka: n00dle (5.10.2010 u 14:07)
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2010, 14:38   #90
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Jedno pitanje u vezi sa ajPedom: da li postoji mogućnost da se na ajPed preko nekog dodatka priključi externi hdd ili ajPod? Čuo sam da to može preko nečega što se zove camera connection kit, pa me zanima da li je to istina, pošto bi uveliko povećalo upotrebnu vrednost ajPeda.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2010, 16:52   #91
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

Tnx na odgovoru. Verovatno cu i ja tako, mozda se i meni posreci
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 19:26   #92
velson
Novi član
 
Član od: 10.9.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

F/D na obračunu znači Free Discharge (pogledaj ovde), a zašto - nemam pojma. Nadam se da ću i ja biti iste sreće kada budem naručivao (uskoro nadam se)
velson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku velson na korisnoj poruci:
ilijavk (17.10.2010), Maladikt (9.10.2010), Mario Pavićević (7.10.2010), n00dle (12.10.2010)
Stara 7.10.2010, 19:59   #93
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
velson kaže: Pregled poruke
F/D na obračunu znači Free Discharge (pogledaj ovde), a zašto - nemam pojma. Nadam se da ću i ja biti iste sreće kada budem naručivao (uskoro nadam se)
Hvala na pojasnjenu za nas manje upucene u trogovacke oznake
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2010, 23:11   #94
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
n00dle kaže: Pregled poruke
Za kraj, evo jos dve slike iz ruke. Tu se vidi da je Kindle 3 prilicno mali, kad se uporedi sa mojom shapom. Otprilike je velicine tipicne paperback knjige. Kao sto se da videti na prvoj slici, iako ima samo 16 nijansi sive u stanju je da reprodokuje fin detalj.
Baš je mali, ja sam sve nešto mislio da je veći i da se mora držati obema rukama. Koliko vidim ne fali mu ništa što ima "samo" 16 nijansi sive, Žil Vern je sasvim fino i dovoljno detaljno ispao. U principu to nije ni bitno toliko jer mu je namena čitanje teksta, je li, ali je ipak dosta dobro odrađen i taj deo.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 0:03   #95
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

Upravo sam i ja narucio svoj primerak Jedina opcija za shipping je bila International Priority Courier. Sada mi ostaje samo da se nadam da nece biti carine ili da ce iznos biti razuman
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 9:11   #96
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@svarog84 - Nemoj mnogo da se nadaš da ćeš jeftino proći. Evo mog svežeg iskustva. Elem, moj Kindle je stigao do Beograda i dobijam ga u ponedeljak (tako sam se dogovorio sa UPS-om, moglo je i danas, ali danas nisam kod kuće).
Dakle, zvali su me iz UPS-a u četvrtak, pre carinjenja, i rekli su mi da su njihovi troškovi 3600 dinara plus carina i porez! Pitao sam otkud postoje njihovi troškovi kad sam transport platio preko Amazona, a oni su mi odgovorili da je to bilo za transport, a ovo je za druge troškove, valjda za uvoz, špediciju, šta li... S obzirom da druge opcije uvoza mogu da budu još skuplje (otkup uvoznog lista, lični odlazak na carinu i sl.) rekao sam im da pristupe carinjenju. Tražili su da pošaljem sken lične karte, što sam i učinio. To je bilo prekjuče. Juče su me zvali da se dogovorimo oko preuzimanja (zapravo sam ja prvo zvao njih da pitam kad stiže paket, a kasnije su oni pozvali mene) i rekli su mi da je ukupan trošak čak 84xx dinara!!! (Ne sećam se baš tačne sume, zato ovo xx).
Šta da vam kažem, dere nas ko kako stigne... Možeš da prođeš kako ti se zalomi. Kolega n00dle je očigledno imao sreće pa je prošao sa 0 din, dok ću ja da platim oko 8500. Veliki raspon, zar ne?
Naravno da imam gorak ukus u ustima što moram da platim cenu skoro dva Kindle-a da bih dobio jedan...
'Ajde, preživeću nekako i to, samo da radi kako treba. Kad stigne, testiraću ga nekoliko dana pa javljam svoje utiske.

Poslednja ispravka: star-duster (16.10.2010 u 9:45)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 14:07   #97
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

Pa jel postoji nekako nacin da se izbegne spedicija i da se plati samo carina i porez? Mislim tih 4500 jos i nije toliko strasno ali ovo je bas dranje I koji su to ostali troskovi koji moraju da se plate? star-duster koji si nacin isporuke nave? JA sam sve stvari koje sam ranije narucivao dobijao preko USPSa, stizalo obicnom postom bez ikakave carine, na kucnu adresu
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 16:46   #98
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ne postoji proveren način da izbegneš sve ove namete, osim da te baš pomiluje sreća, kao što smo pročitali da se dešava. Ali na to ne možeš da se osloniš. Čitao sam dosta iskustava ljudi koji su naručivali stvari preko neta i mnogo je više priča gde je neko pošteno odran (kao i ja) nego da se provukao bez toga. Imaš i tekstove u SK o toj temi, npr. ovaj http://www.sk.rs/2009/12/skse01.html
A naručio sam da mi Kindle bude dostavljen na jedini mogući način - kurirskom službom. Za knjige, diskove i sl. možeš da odabereš i da stignu običnom poštom, ali Kindle neće da šalju na taj način, pa hteo-ne hteo moraš da budeš u milosti ili nemilosti UPS-a, DHL-a i sličnih službi.

Poslednja ispravka: star-duster (17.10.2010 u 13:48) Razlog: typo
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 16:57   #99
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Upravo zbog toga ja sam sada već potpuno odustao od Kindla. Zvuči imbecilno, ali lakše mi je (premda skuplje) da nabavim ajPed preko nekog prijatelja koji odlazi u inostranstvo nego kindl. Možda ću kao prelazno rešenje kupiti "Prestigio Libreto", pošto ipak ima dvogodišnju garanciju.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 18:25   #100
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

Tuga Znaci mogu da ocekujem poziv od speditera koji ce me samo obavestiti o troskovima i kada ce mi doneti paket? I od cega zavisi koji ce biti spediter i da li ima razlike u cenama?
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com