Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.8.2010, 8:14   #41
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

To da, izacice te jeftinije, ne kao da je kupljen u Americi, tamo je 20$ jeftiniji, ali opet dosta povoljnije nego da ti ga salju ovde.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2010, 15:17   #42
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Sony je osvezio svoju paletu e-readera, koriste novu Pearl verziju E-ink ekrana poput Kindle 3 i DX Graphite modela. Sva tri modela sada imaju touch screen, nove generacije koja bi trebala da znatno manje utice na kontrast i refleksju sto je bio glavni problem predhodne a takodje je povecena kolicina memorije. Nazalost, cene ce izgleda ostati iste, PRS-950 ce kostati 299 dolara, PRS-650 239, a 5" PRS-350 149 dolara. Za sada izgleda cene citaca generalno, nece ici na dole. Zanimljivo je da Staples, nesto poput Office Superstora kod nas, namerava da krene u prodaju Kindle uredjaja, sto je interesantno onima koji "svracaju" u Ameriku jer ce biti moguce kupiti Kindle u prodavnici i izbeci placanje postarine i ostalih troskova.

Poslednja ispravka: Mario Pavićević (2.9.2010 u 9:56) Razlog: pogresna cena
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2010, 18:15   #43
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Naleteo sam na Prestigiov model e-readera, koji mi se čini veoma zanimljivim. Cena kod nas je oko 20000, a dobija se dvogodišnja garancija, kožna futrola i slušalice. Nažalost, ne podržava .mobi, ali zato podržava sve ostale formate e-knjiga, a uvek može da se uradi konverzija. Naročito mi se dopada to što ima slot za memorijsku karticu. Evo linka: http://www.prestigioplaza.com/news/c...retto-per3162b
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2010, 9:05   #44
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pozdrav ljudi

Evo ja sredinom avgusta narucio Kindle 3, onu jeftiniju verziju od 140 dolara.

Za placanje sam iskoristio Intezinu Visa internet karticu, prihvatili su je bez problema (cak sam proverio hoce li raditi tako sto sam kupio jednu knjigu za kindle PC aplikaciju ). Juce mi je stigao mail kako je Kindle 3 poslat, i da ga mogu ocekivati za nekih 6-7 dana.

Inace shipment se obavlja preko UPS international, naplatili su ga jos 20 dolara preko cene samog uredjaja. Sta cu jos morati da platim kad stigne ne znam. U svakom slucaju, javljam svoje utiske cim bude nesto.

Treba imati u vidu da zbog copyrighta nije moguce naruciti sve kindle knjige u Evropi -- vec sam naisao na situaciju da hocu da kupim neku knjigu koje ima u Kindle formatu, ali da nije dostupna za evropsko trziste. Glupiraju se, ali tako ti je to.

Jos jedna stvar -- citam po netu da ima odredjen procenat ljudi kojima Kindle 3 redovno zaglavi, restartuje se i slicno. Kod vecine problem ode posle hard reseta, kod drugih se uredjaj zaglupira potpuno. Izgleda da je u pitanju memory leak, a Amazon je vec najavio patch za sredinu septembra. Taman kad meni stigne. Ovo me pomalo podseca na xboxov famozni rrod, koji sam vise puta iskusio. Samo se nadam da jeste do softvera, posto ako hardveru nesto fali, onda smo u sosu.
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku n00dle na korisnoj poruci:
Eddy (5.9.2010), Mario Pavićević (7.9.2010)
Stara 9.9.2010, 12:41   #45
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ne vidim 'edit' dugme, a posto u pravilniku nema nista o double-postu...

Elem, stigao juce Kindle 3!

Zapravo, stigao je u Beograd jos u ponedeljak ujutru (tracking na ups sajtu je bas precizan), ali su mi ga dostavili tek juce. Bio sam na poslu, na svu srecu paket je preuzela moja mama koja zivi sprat ispod. Samo je potpisala neki papir, i preuzela paket i kovertu. U koverti je bilo par papira, pominje se carina od 4.500 dinara, ali ispada da je to vec placeno -- zvao sam ih jutros, tako su mi rekli. Ne znam tacno kako, ali tako rekose. Znaci bez ekstra troskova.

Paket je omanji, u njemu se nalazio samo kindle i usb kabl -- dakle, osim ako specificno ne narucis i doplatis, uopste uz njega ne dolazi charger. Na prvi pogled, kindle deluje bas sitno, manji nego na slikama. Prvo prijatno iznenadjenje cim otvoris kutiju -- tekst i slike na kindleovom ekranu nisu nalepnica, nego prikaz! Slova i linije veoma ostri, ne vidim piksele dok ne prinesem nos ekranu.

Prikacim ga na kompjuter, za dva-tri sata lampica zelena, baterija puna. Dok sam cekao da se napuni, sa amazona sam prebacio onu jednu knjigu koju sam kupio, plus nekoliko pdf knjiga koja sam konvertovao u kindle format (nije tesko, moze to amazon da ti uradi, a mozes i sam, ima besplatnih konvertora). Kindle ih je sve prepoznao bez problema. Konvertovane knjige sam rucno prevukao u kindle, dok je sa amazona sadrzaj preuzeo uz pomoc wifi konekcije (samo sam ukucao password i sve je odmah radilo).

Jos neki utisci -- kad sam tek otvorio kutiju, kindle je delovao bas sicusno, a ekran mali. Medjutim, kad citas, ne smeta uopste. Moze da se menja i velicina slova i font, tako da svako moze da nadje velicinu koja mu odgovara. Slova su veoma ostra i tamno siva, dok je 'papir' svetlosive boje. Iskreno, ocekivao sam da je svetliji gledajuci slike po netu, ali nije da smeta. Kontrast je sasvim ok. Ne zamara oci uopste, od juce do danas sam procitao nekih dvestotinak strana. Tek kad menjas stranicu shvatis da uredjaj uopste radi (doneo sam ga danas na posao, par kolega je komentarisalo kako imaju osecaj da gledaju u printovanu nalepnicu a ne displej).

User interfejs je jednostavan za koriscenje, skoro da ti ne treba manual. Tasteri su minijaturni ali lepo napravljeni tako da nije problem ubosti pravi. Vidim da se ljudi zale kako slucajno pritisnu pogresan taster dok koriste 5-way pad, ali po meni oni ili su matori ili imaju kobasice umesto prstiju -- jes' da je pad mali, ali pritisak vrhom prsta/noktom sasvim fino obavlja posao, nisam dosad nijednom slucajno pritisnuo sta nije trebalo.

Odziv ekrana je oko pola sekunde, ponekad sekund. Kad okrenes stranicu, ceo ekran pocrni pa pobeli pa prikaze tekst, kako bi se cestice pravilno slegle. Vec posle desetak minuta nisam to ni primecivao, dozivljavam efekat kao okretanje stranice. Verovatno ovo znate, ali uredjaj ne trosi struju kada jednom prikaze stranicu, tako da bi baterija trebalo da potraje par nedelja, ako je iskljucen wifi. Stavise, ne znam je li uopste moguce u potpunosti iskljuciti kindle. Buduci da je to slucaj, nije mi bas jasna poenta screensavera -- ako ne diras nista deset minuta, kindle prikaze neku sliku, obicno nekog pisca. Nisam siguran da li mozes da stavljas sopstvene slike.

Izrada samog uredjaja deluje solidno. Zadnja strana je gumirana plastika, tako da nece bas iskliznuti iz ruke. Mada, buduci da je tako tanak i zaobljen sa svih strana, pomalo se plasim da cu ga ispustiti. Tasteri za okretanje strana su "hinge" tipa, znaci ne pritisnu se na unutra nego pomalo zarotiraju, ako vam ovo ima smisla. Kao triggeri na modernim dzojpedima. Pruzaju taman dovoljno otpora, mislim da necu slucajno okrenuti list kad npr pokupim kindle sa stola.

I tako. Imam ga tek dan i po, zasad radi besprekorno. Ja zadovoljan. Ako neko ima jos pitanja, samo napred.
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku n00dle na korisnoj poruci:
A M G (10.9.2010), BiTrAtE (17.12.2010), Eddy (9.9.2010), Mali Mrav (10.9.2010), Mr.Eco (15.9.2010), mr_bungle (24.12.2010), oluja (9.9.2010), shrafko (20.9.2010), star-duster (28.9.2010)
Stara 9.9.2010, 12:49   #46
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Jos samo da nas obradujes nekim slikama. Recimo slikama nekog stripa.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2010, 12:56   #47
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Jos samo da nas obradujes nekim slikama. Recimo slikama nekog stripa.
Koliko kapiram, stripove bi mogao da citas ako su u pdf formatu. Pa onda da se igras sa zumom i orijentacijom, dok ne nadjes neku kombinaciju koja ti odgovara. Ali sve mi se cini da kindle nije bas namenjen tako necemu. Isto kao i browser -- jes' da ga ima, ali neces kindle uzeti za surfovanje...

A sto se slika tice, mogu da napravim par fotografija iz ruke i okacim, ako nekog interesuje. Mada verovatno necete videti nista vise od onoga sto vec ima po netu da se vidi...
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2010, 13:03   #48
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Hteo sam da uporedjujem sa ovim, mada sad vidim da su tamo fotografije mogle biti dosta bolje.

Iskreno, ja se i dalje nadam da ce od ove jeseni ebook citaci poceti primetnije da pojeftinjuju zbog konkurencije i rastuce potraznje. Narocito oni sa vecim ekranima.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2010, 14:15   #49
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Hmm neplacena carina to zvuci dobro
Evo jednog videa sa prezentacije novog PRS-650 sony citaca.
http://www.youtube.com/watch?v=35yB4qRLcXQ
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Eddy (9.9.2010)
Stara 9.9.2010, 20:39   #50
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

jel postoji neki e-reader koji ima ekran u boji? za 90% dokumenata mi treba boja
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2010, 21:19   #51
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Koliko ja znam, nema u slobodnoj prodaji. Tako da mislim da si odabrao dobru alternativu, nabavljajuci jeftiniji tablet.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2010, 22:58   #52
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

I koliko te je tacno izasao uredjaj sa postarinom?
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 18:53   #53
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
svarog84 kaže: Pregled poruke
I koliko te je tacno izasao uredjaj sa postarinom?
Pa rekoh u prvom postu:

Kindle 140 dolara
Shipping jos 20 dolara

...znaci ukupno 160 dolara. Pominjala se i neka carina od 4.5 hiljade dinara, ali mi ovi iz ups-a rekose da to ne moram da platim (preko tog lista s iznosom carine bio lupljen pecat "placeno, F/D"). Ako neko zna sta F/D znaci, bilo bi lepo da objasni, mnogo mi cudno da mi neko drugi platio carinu, heh.
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2010, 0:55   #54
vninic
Novi član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ti si narucio preko amazon.com? Na amzaon.co.uk cena je 110 funti sto izadje oko 170 dolara.
vninic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2010, 10:15   #55
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
vninic kaže: Pregled poruke
Ti si narucio preko amazon.com? Na amazon.co.uk cena je 110 funti sto izadje oko 170 dolara.
Da, amazon.com. Nekako me ne cudi, kod Britanaca je sve skuplje. Moj kindle je sa sve postarinom izasao na 160 dolara. Ko sto vec pomenuh, carine je bilo, ali iz meni nejasnih razloga nisam morao da je platim.
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2010, 14:22   #56
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

A jel neko pogledao novu reklamu za Kindle?
Kindle reklama

Cini mi se da su preozbiljno shvatili iPad kao konkurenciju.

Poslednja ispravka: Mario Pavićević (14.9.2010 u 14:52)
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2010, 15:03   #57
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pogledao sam sinoc. Jedna od onih stvari koje i mrzim i volim u isto vreme.

Simpaticna reklama. Ali! Sa jedne strane imamo usko specijalizovani uredjaj a sa druge strane tablet koji je ipak daleko univerzalniji, a tu je i dosta velika razlika u ceni. Ne vidim da su smeli da naprave reklamu sa ipad-om i dx-om.
Dodatna caka je u zavrsnici gde se konstatuje da su naocare skuplje od citaca. Valjda na vreme treba "nauciti" potrosace na sta da potrose pare za vreme nadolzaceih praznika. Nadam se da ce Apple odgovoriti odgovarajucom reklamom.

off:
Sve u svemu, drago mi je da se posvecuje vise paznje readerima i tabletima. Za nekih pet godina moci cemo da se igramo Star Trek-a u kucnoj radinosti.

Razmisljao sam da moze da se napravi neki vid docking station-a za tablete, da se mogu pretvarati u laptopove, ili obrnuto, neki vid bezicne komunikacije lako odvojivog touch screen-a nekog laptopa sa bazom (delom laptopa koji ima tastaturu, cpu, gpu, hdd...).
Koliko sam upucen Lenovo ima da ponudi nesto slicno u ovom segmentu.

Ili da naprave uredjaj sa duplim ekranom:
a) sa jedne strane e-ink, sa druge strane sta god da je aktuelno od display-a sa pozadinskim osvetljenjem
b) providni e-ink display, kojim je presvucen "obican" display

EDIT: Speking of the devil

Poslednja ispravka: Eddy (14.9.2010 u 21:01)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2010, 8:28   #58
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Ako si procitao tekst u aktuelnom broju SK-a, jasno ti je da prozirni e-ink ekran nije moguce napraviti sa sadasnjom tehnologijom. Ono sto mozda bude interesantno je Qualcommov Marisol ekran koji bi poput e-inka trebao da bude reflektivnog tipa, ne bi zahtevao pozadinsko osvetljenje, bio citljiv pri direktnoj suncevoj svetlosti ali bi i prikazivao kolor sadrzaj i video materijal. Da li je u praksi podjednako dobar kao i e-ink, videcemo tek kada se pojavi neki uredjaj sa ovim displejom.
Marisol ekran

Poslednja ispravka: Chivan (23.9.2010 u 15:36) Razlog: ubačen link
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
ilijavk (17.10.2010)
Stara 15.9.2010, 15:32   #59
Borowatz
Veteran
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Boogerville
Poruke: 543
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 78 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Borowatz
Određen forumom Re: e-readeri

Ili kupiš notion ink adam kada uskoro izađe. To je tablet sa pixel Qi ekranom. Tehnologija slična tom mirasol-u.
---
Zanimljiva fora da nisi morao da plaćaš carinu. Ali, opet, tih 4500 je baš mnogo bre.
Borowatz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2010, 15:41   #60
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ok za e-ink, razbacao sam se samo nekim idejama. Sigurno da ce se pojaviti dosta konkurentnih tehnologija
Za pixel qi sam cuo, sacekao bih da vidim sta kazu testovi kad krene prodaja. Za mirasol sad cujem prvi put.

Poslednja ispravka: Eddy (15.9.2010 u 20:24) Razlog: ubacen link o Pixel Qi
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com