Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje Saveti u vezi sa kupovinom modema, mrežne opreme…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2009, 20:03   #1
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Модем ADSL за Wireless ми треба...

Видим да има 100 000 тема о томе, али све није нешта конкретно...

Е овако. Имам два лаптопа у кући и желим да оба умрежим... А о томе нисам имао никавог искуства. Један могу да спојим и на ЛАН обично кабло. Плус, да ли је могуће, да на то качим и телефоне преко вајрлеса? Је ли то компликовано?
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2009, 20:50   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Ili da kupiš adsl wifi ruter ili da kupiš samo ruter i da modem nakačiš na taj ruter. Kako god okreneš, kupuješ ruter.
Umrežavanje odrađuješ kao i svaki drugi komp (workgroup itd), i da, možeš se telefonom nakačiti na wifi mrežu. Naravno, nije komplikovano...

Ako sam malo skraćeno napisao post, reci pa da pojasnim.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (7.11.2009)
Stara 6.11.2009, 1:11   #3
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Ili da kupiš adsl wifi ruter ili da kupiš samo ruter i da modem nakačiš na taj ruter. Kako god okreneš, kupuješ ruter.
Umrežavanje odrađuješ kao i svaki drugi komp (workgroup itd), i da, možeš se telefonom nakačiti na wifi mrežu. Naravno, nije komplikovano...

Ako sam malo skraćeno napisao post, reci pa da pojasnim.
Nisam znao da ruter ima posebno od modema i rutera zajedno Dakle, najbolje bi mi bilo da kupim taj ruter

Šta predlažete? Koji marku tip? Dakle treba mi neki najsocijalniji, da radi posao

Može li ovaj npr? Ruter firewall TP-Link TL-R402M 1 WAN+4 LAN porta
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2009, 2:11   #4
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Taj koji si ti predložio je ruter, bez wireless predajnika. Ovako nešto bi tebi trebalo...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2009, 6:58   #5
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Taj koji si ti predložio je ruter, bez wireless predajnika. Ovako nešto bi tebi trebalo...
U stvari meni i modem ne treba... Čekaj malo, ništa mi tu nije jasno.


Ili ću morati taj adsl modem da kupujem...

edit: pogrešan sam ruter pasteovo
Npr ovaj može li http://www.itsvet.com/proizvod/tp-li..._router/317/95

Ili ovaj http://www.itsvet.com/proizvod/tp-li...router/317/130

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (6.11.2009 u 7:11)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2009, 16:45   #6
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Sada imaš šta? Modem ili ruter? Koji provajder?

Modem kako god da okreneš ne kupuj, to ne bi dao ni neprijatelju jer jedan port... Šta raditi sa njime, ubaciš u jedan komp i kraj. Kupuješ ruter, znači ti imaš adsl net kod nekog provajdera, dobio si modem ili ruter (verovatno modem) i sada želiš da omogućiš net na više računara. E sada, tu dolaze 2 opcije, kupovina ADSL WiFi Rutera, pozadi ima mesto u koje ide telefonski kabl i onda ti modem više i nije potreban, posle se čuješ da provajderom i pitaš ga za potrebne podatke (ako su ti uopšte potrebni). Druga opcija je kupovina običnog WiFi rutera u koga ide utp kabl (u WAN port, to je inače port na koga dovodiš net sa nekog uređaja) i onda klasičnih 4 lan porta iz kojih dalje šalješ internet, plus WiFi predajnik.

Znači, da sumiramo:

Modem, kabl iz njega u običan wifi ruter, net radi.
ili
Modem ide u staru kutiju, nije više potreban, kupovina ADSL WiFi rutera koji će zameniti modem, net radi.

Biraj?
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2009, 15:22   #7
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Uzeo sam ruter... Al nešto neće da se podesi... na veratu sam... Tj, nema interneta... Probaću pa se ću zavapiti za pomoć ako ne budem uspio da ga dobijem...

edit

Uspio sam sve da napravim. Problem je bio do uređaja pa sam updateovo firmver. Kupio sam TP linkov ruter od 30tak evra i super radi

Sad samo, konektujem se na njega, pa se konektujem na verat i to je to

Sad mi reci, ova konekcija je sigurna, je li, ne može komšija da se nakači? Ili ako može, kako šifru da stavim?

I da, sa telefona na kraju ne mogu Valjda ne postoji opcija da kucam user i pass od verata....

Dobio si zahvalnicu, dosta ti je

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (7.11.2009 u 16:07)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 0:03   #8
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Ako ti nije upaljen wifi broadcast onda ne može niko da se zakači kod tebe. Ako 'oćeš da budeš 100% siguran, koristi MAC filtraciju radi sigurnosti. A da bi se nakacio na net preko fona, idi u podešavanja telefona, pogledaj koja je mac (physical) adresa fona i unesi je na listu (u ruteru) da bi telefon imao pristup netu. Posle samo omogući wifi ssid broadcast (podesi kanal, podesi ime...), resetuj ruter i onda pretraži preko fona slobodne mreže i ostaje ti samo da se konektuješ.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2009, 17:58   #9
srbdr
Veteran
 
Član od: 7.1.2009.
Lokacija: БГД
Poruke: 557
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 72 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srbdr Slanje poruke preko Skypea korisniku srbdr
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Hteo sam da pitam nesto. Imam telekomov hg510,i na njega mi je nakacen desktop i ponekad laptop. Hocu da kupim ruter ili sta mi vec treba da koristim wireless na laptopu, mrzi me da ga nosim u drugu sobu i vezujem kablovima. Dajte mi neki predlog.
Kakva bi mi bila brzina downloada sa tim wirelessom (sad imam 1024/128)?
srbdr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2009, 18:34   #10
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Umesto wireless rutera mislim da bi za tvoje potrebe sasvim dovoljna bila obična PCI wireless kartica za desktop računar sa kojom bi mogao da podigneš lokalnu wireless mrežu i namestiš da ti Telekomov uređaj bude gateway za net. U svakom slučaju mnogo jeftinije rešenje od kupovine zasebnog rutera jer im je cena oko 1500 dinara.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2009, 18:38   #11
srbdr
Veteran
 
Član od: 7.1.2009.
Lokacija: БГД
Poruke: 557
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 72 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srbdr Slanje poruke preko Skypea korisniku srbdr
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

da li bi mogao da mi posaljes link za neku od tih kartica? hvala
srbdr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2009, 18:48   #12
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Citat:
srbdr kaže: Pregled poruke
izvini nisam te najbolje razumeo,a i nisam lepo objasnio verovatno. Stanje je ovakvo: u jednoj sobi je desktop,u drugoj laptop, imam hg510,i povraca mi se od stalnog nosenja laptopa u prvu sobu,i zaje...... sa kablovima.
Odeš u neku prodavnicu i tražiš da ti daju PCI wireless karticu. Nešto kao recimo ovo. Karticu ugrađuješ u svoj računar (zauzima jedno PCI slot mesto na matičnoj ploči). Instaliraš drajvere za nju i podesiš novu "home or small office wireless network" (u ControlPanelu imaš "Network connections" ikonicu gde postoje opcije za dodavanje nove mreže). Podesiš svoj SSID (ime mreže), odgovarajuću enkripciju ako želiš (da bi zaštitio mrežu od krađe protoka od recimo komšije) i podesiš parametre mreže tako da IP adresa gatewaya (izlaza ka tvom provajderu) bude ujedno i IP adresa gatewaya za tvoju wireless karticu. U zavisnosti od konfiguracije negde je potrebno da se napravi i bridge modema i wireless kartice ali u suštini veoma retko.

Ako je ovo što sam napisao gore konfuzno možda je pametnije da pozoveš nekog drugara ili (drugaricu ) koja se razume malo u celu tematiku da ti to namesti. Prednost cele ove kombinacije je da ne moraš da kupuješ ruter ako samo hoćeš da deliš svoju net konekciju sa mobilnim wireles uređajima u recimo stanu, kući itd.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2009, 18:51   #13
srbdr
Veteran
 
Član od: 7.1.2009.
Lokacija: БГД
Poruke: 557
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 72 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srbdr Slanje poruke preko Skypea korisniku srbdr
Određen forumom Re: Модем ADSL за Wireless ми треба...

Puno ti hvala!!! Mislim da cu se snaci
srbdr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje 2 računara preko wireless rutera i ADSL rutera Sale013 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 25 24.2.2011 0:57
Koji ADSL Router za deljenje konekcije? stefan_bre Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 6.5.2009 18:46
Pomoc oko povezivanja asus wireless rutera na adsl ruter bojjanm Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.11.2007 23:49
Wireless ADSL Gateway -> Desktop + Laptop stevan1986 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 13.11.2007 19:12
wireless ili adsl Evil_crack Komunikacioni uređaji i umrežavanje 16 26.6.2007 12:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com