Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Distro koji koristite je...
Debian GNU/Linux 11 4,30%
(Open)SuSE 15 5,86%
Mandriva 11 4,30%
Fedora 16 6,25%
Ubuntu/Kubuntu 131 51,17%
PC Linux OS 28 10,94%
Mepis 2 0,78%
Sabayon 1 0,39%
Gentoo 2 0,78%
Slackware 17 6,64%
Neki live distro(Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 5 1,95%
Neki drugi 16 6,25%
Mint 1 0,39%
Arch 0 0%
Glasova: 256. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.11.2007, 20:59   #41
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Pored windowsa XP sp2 koristim PC Linux OS jer je dosta slican windowsu,ali BOGU HVALA sa manje bagova.
Za XP sam prikovan zbog video softvera i igara a linux koristim za "manje ozbiljne radnje" i eksperimentisanje.
Mozda predjem na neki sveobuhvatniji paket (distribuciju),samo mi preporucite neki distro koji je vise orijentisan na multimedijalne sadrzaje i sa "user friendly interfejsom" jer jos uvijek nisam ovladao komandama onoliko koliko treba ozbiljnijem korisniku linuxa,po mom misljenju.Hvala.
LoneWolf je offline  
Stara 9.11.2007, 21:21   #42
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Linux Mint nije los, jer je kao i PClinuxOS, user-friendly distro cija je prednost u odnosu na PCLOS cinjenica da koristi Ubuntu (distribucija na kojoj je Mint baziran) repository-je, tako da imas mnogo vise softvera na raspolaganju nego u PCLOS-u. Distro je radjen sa KDE (moja preporuka), GNOME i XFCE radnim okruzenjima, pa biraj sta vise volis. Zaobidji Lite verziju jer ona nije multimedijalno orijentisana (fale vlasnicki programi=>mp3, divX kodeci i sl.).
Dobri distroi su i Ubuntu 7.04 (najnoviji 7.10), SUSE 10.3 i Fedora 7 (izasla je i Fedora 8)...

Poslednja ispravka: stesha (9.11.2007 u 22:24)
stesha je offline  
Stara 9.11.2007, 22:05   #43
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
Gorankx kaže: Pregled poruke
@Covenant:Cudi me ovo cesto kako kazes zakucavanje PSBSD-a.On je nastao iz serverskog sistema i zar on nebi trebao biti u najmanju ruku brz i stabilan.
Brz jeste,ali sto se stabilnosti tice nije mi nesto blistao(govorim o PCBSD-u i FreeBSD-u)
Nije da hocu da kudim-ali desavalo mi se,dok sam koristio FreeBSD,da se sistem "zamrzne" iz cista mira i onda mora hardverski reset,a par puta sam popio i kernel trap 12,a recimo u linux-u slicne stvari nisam doziveo nikad(kernel panic)
Slicne "simptome" je imao i PCBSD sto me ne cudi preterano jer se isti bazira ustvari na FreeBSD-u
Necu da gresim dusu-ali u verziji FreeBSD-a 6.1 se to zakucavanje nije vise desavalo(jeste u verzijama 5.3 i 6.0),a kod PCBSD-a se to popravilo tek kada sam skinuo par zadnjih zakrpa
Imao sam prilike da jedno krace vreme isprobam i OpenBSD i on je radio bez ikakvih cimanja-kao sat,na stranu to sto je namenjen uskom krugu ljudi kao i specificnoj upotrebi
PCBSD ima zaista potencijala da postane odlican u skorijoj buducnosti,ali moj prijateljski savet je da ostanete na linux-u,narocito ako vozite standardne desktop kante i za tu upotrebu
Verujte mi-nije vredno ni truda ni zivaca jer mozete da instalirate neki linux i da na tacni dobijete skoro sve umesto da se bavite fizikalisanjem-nije bas svako geek
Covenant je offline  
Stara 9.11.2007, 22:09   #44
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Pored windowsa XP sp2 koristim PC Linux OS jer je dosta slican windowsu,ali BOGU HVALA sa manje bagova.
Za XP sam prikovan zbog video softvera i igara a linux koristim za "manje ozbiljne radnje" i eksperimentisanje.
Mozda predjem na neki sveobuhvatniji paket (distribuciju),samo mi preporucite neki distro koji je vise orijentisan na multimedijalne sadrzaje i sa "user friendly interfejsom" jer jos uvijek nisam ovladao komandama onoliko koliko treba ozbiljnijem korisniku linuxa,po mom misljenju.Hvala.
Pa koristis vec PCLOS-gde ces bolje od toga
Ako hoces da probas nesto drugo-moj savet je npr SUSE-istina da ne dolazi sa kodecima(zato ima Javu i flash out-of-the-box ),ali se isti vrlo jednostavno dodaju preko Yasta-a
Uostalom,ako imas brz net svejedno je da li ces uzeti Fedoru,Ubuntu ili sta vec...
Svi ovi distroi su zahvalni za pocetnike a i kodeci i ostalo se vrlo lako namestaju/dodaju tako da....
Covenant je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
LoneWolf (9.12.2007)
Stara 9.11.2007, 22:17   #45
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Sto se tice suse-a ima i moju preporuku.Na njemu sam sve namestio bez vecih problema.Fedoru jos nisam probao.
Gorankx je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Gorankx na korisnoj poruci:
LoneWolf (9.12.2007)
Stara 9.11.2007, 22:50   #46
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Slackware 12, zato što više volim da ga sam prilagodim kako meni odgovara i kako ja hoću. Nije sve "na klik", što je dobro jer bez muke nema nauke I ima program koji nisam našao na ostalim distribucijama koje sam imao prilike da isprobam, a to je - "wtf"


enaB je offline  
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku enaB na korisnoj poruci:
Covenant (21.11.2007), darko90 (17.11.2007), Deusdies (6.3.2008), iMa_NeKo_PljUgU (12.12.2007), M.Silenus (12.12.2007), Neky (10.11.2007)
Stara 15.11.2007, 12:30   #47
Dual pretop
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Poruke: 234
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 72 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Ubuntu 7.10 i Puppy na fleš disku.
Dual pretop je offline  
Stara 21.11.2007, 18:16   #48
The Godfather
Član
 
Član od: 15.6.2007.
Poruke: 92
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Prva distribucija koju sam instalirao bila je SUSE 10, medjutim zbog veoma spore masine koju sam tada imao brzo sam ga izbacio.

Kasnije sam instalirao Slackware, verzije 11. Sada koristim Slackware 12. Nisam probao druge distribucije (ali nameravam).

Za sada slackware mi odgovara, tj. sve u njemu mogu odradim. Koliko sam informisan kod slacka se u principu sve mauelno podesava, tj. rucno editovanje konfiguracionih fajlova, instalacija novih programa iz source-a i sva druga podesavanja koja se uglavnom rade iz konzole. Takodje mislim da nedostaje package manager. Ovo mi ne smeta, naprotiv omogucuje bolje razumevanje sistema tj. gde se sta nalazi, kako radi, i gde je problem ukoliko se program ne izvrsava. Najveca mana po mom misljenju je nedostatak pisanja po ntfs particijama sto otezava koriscenje windowsa i slacka na istom hardu (kao kod mene).

Zanima me kakva je situacija sto se tice podesavanja i instalacije novih programa kod novih distibucija (Ubuntu, PCLinuxOS, Fedora) tj. da li se instalacija vrsi iz konzole (configure, make, make install ) pa se zatim dodaje u kde meni, prave precice... etc, ili se sve to radi automatski. Pretpostavljam da se sva podesavanja recimo fstab, xconfig i ostalo vrse iz grafickog kontrolnog panela. Ovo pitam ovde jer zaista nisam imao prilike da ih isprobam (uskoro cu uzeti novi hdd i instalirati jos neki distro pa da znam sta me ceka ).

E da, i kako stoji stvar sa pisanjem po ntfs particija na novijim distribucijama ?
The Godfather je offline  
Stara 21.11.2007, 18:53   #49
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Mozes i u Slack da dodas ntf3g-ako se ne varam imas ga na linuxpackages ili na slacky.it
U principu ono sto meni smeta kod Slackware-a i zbog cega sam presao na Debian nije to sto se dosta toga namesta rucno i preko konzole(u kojoj se snalazim odlicno)vec to sto slackpkg nema proveru zavisnosti te ne kazem da je isti los,daleko bilo,posto je vrlo jednostavan u sustini za upotrebu
To ne bi bilo tako strasno sve dok na meni ne dodje neki veci program koji se npr kompajlira iz source-a ili tgz paket od recimo VLC-a i koji trazi brdo zavisnosti-prilicno je mucenje pohvatati sve njih,a narocito one koje ne postoje u obliku tgz paketa vec moraju da se instaliraju opet iz source-a pa pravi paket sa checkinstall i tako u krug
Isto tako zna da nervira i namestanje/cimanje oko nekih trivijalnosti koje bi morale da rade out-of-the-box(npr automount)
Medjutim nije zlato sve sto sija i ako je covek spreman da prebordi sve ovo dobice na kraju distro sa kojim skoro ni jedan drugi ne moze da se meri narocito po pitanju brzine i stabilnosti
Covenant je offline  
Stara 21.11.2007, 18:58   #50
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Sto se tice novijih distribucija-ne znam za Mandrivu ali sa PCLOS-om i Fedorom dobijas u paketu ntfs3g drajver-mada imaj u vidu da je isti jos uvek nedovoljno testiran(moze se desiti da s*ebes slucajno/nehotice Win particije )mada kazu ljudi da sada uglavnom radi bez problema
I da-kod Fedore i PCLOS-a instaliras pakete preko GUI-ja,a zavisnosti se automatski regulisu-u Fedori imas Pirut ili Yumex a u PCLOS-u Synaptic
Covenant je offline  
Stara 21.11.2007, 20:55   #51
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Skoro sam preshao na Kubuntu 7.10 i mnogo sam zadovoljan Pre toga sam imao PCLOS ali mi je pravio mnogo problema....
Beagle je offline  
Stara 21.11.2007, 22:10   #52
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Imas ntfs-3g paket koji, uz pomoc FUSE (Filesystem in Userspace) modula omogucava pisanje po NTFS file sistemu. Samo treba da odes u svoj omiljeni paket manager (Synaptic napr.) i da potrazis ntfs-3g paket... Fuse moduli su ti ukljuceni u kernel od verzije 2.6.14... Lista dependency-ja, za Ubuntu 7.04, napr.ti je:
fuse-utils
libfuse2
libntfs-3g0
Sto se tice distroa poput Fedora-e, PCLinuxOS-a, Ubuntu-a nema se sta mnogo podesavati.Hardver je uglavnom prepoznat; moze biti problema sa Win modemima, wireless-om, TV kartama, od slucaja do slucaja. Cesto su instalirani svi potrebni codeci, flash, java (na PCLinuxOS-u napr.) a relativno se lako instaliraju drajveri za graficku (na Ubuntu-u i PCLinuxOS-a iz grafickog okruzenja, za Fedoru ne znam). Programi se instaliraju iz paket menadzera Synaptic-a, za Ubuntu i PCLinuxOS a iz grafickog frontend-a Yum-a u Fedori (ispravite me ako gresim, ali ne koristim Fedoru pa ne znam kako se doticni program zove)...

Poslednja ispravka: stesha (21.11.2007 u 22:30) Razlog: izmene/dopune
stesha je offline  
Stara 9.12.2007, 22:14   #53
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Skoro sam preshao na Kubuntu 7.10 i mnogo sam zadovoljan Pre toga sam imao PCLOS ali mi je pravio mnogo problema....
Evo sam sebe demantujem: vratio sam se na PCLOS zbog Actiontec modema, reshavanje kubuntu konflikata sa ovim modemom prevazilazi moje znanje. PCLOS sam apdejtovao i sad radi bez problema
Beagle je offline  
Stara 12.12.2007, 16:02   #54
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Inace moja preporuka i za novu Fedoru 8
Ko voli Gnome(posto je default)i ko ima pristojan net-prava stvar...
Sve je skoro na klik-meni je po instalaciji ostalo samo da namestim rezoluciju monitora preko Display appleta-sve ostalo-mreza(kacim se preko etherneta),3d zezalice(koristim Radeon 9600 pa aiglx radi odmah preko DRI drajvera na jedan klik),spremeljen Pirut/yum za upotrebu(eventualno treba dodati samo livna repo sto se radi takodje na par klikova....),odlicno sredjeno Gnome okruzenje i prilicno dobre alatke za podesavanje mreze,firewall-a,grafike i sl....
Covenant je offline  
Stara 12.12.2007, 16:37   #55
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Imam "problem" sa Synapticom i instaliranjem novih programa.Stalno mi traži da "refreshujem" listu aplikacija,ja to uradim ali opet neće.Internet radi normalno.distro je Ubuntu 7.10
Skols je offline  
Stara 12.12.2007, 16:57   #56
MladenIsakovic
Član
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Šabac
Poruke: 375
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 54 puta na 39 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku MladenIsakovic
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

PCLOS, naravno
Zašto?
Zato što je najbolji
The end
MladenIsakovic je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku MladenIsakovic na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (12.12.2007)
Stara 12.12.2007, 17:09   #57
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
skols kaže: Pregled poruke
Imam "problem" sa Synapticom i instaliranjem novih programa.Stalno mi traži da "refreshujem" listu aplikacija,ja to uradim ali opet neće.Internet radi normalno.distro je Ubuntu 7.10
Pokusaj da u Synapticu izbrises skinute pakete i njihov history-naravno ako ti paketi trebaju prvo ih makni na sigurno,pod uslovom da ti je uopste ukljucena opcija da prilikom skidanja sacuva pakete
Covenant je offline  
Stara 18.12.2007, 14:35   #58
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Sad skidam Suse 10.3 (samo GNOME + Addon CD, KDE i neengleski jezici mi ne trebaju a DVD mi je prevelik za skidanje) pa da vidim šta je lepo i novo, koristio sam neko vreme 10.0 a za 10.1 čujem da je bio prilično nestabilan.
voodoo_ je offline  
Stara 18.12.2007, 14:45   #59
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

suse 10.3 je odlican pogotovo KDE jer suse krasi izrazito lep KDE GUI ali ipa Kubuntu je Kubuntu...ipak sam se odlucio na bolju funkcionalst nego na sam izgled suse jos mora dosta da se pegla mada 10.3 je pun pogodak
Mr.Eco je offline  
Stara 18.12.2007, 14:50   #60
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Ej meni treba neki distro da ga stavim u dual boot sa vistom. Bilo bi lepo da ima mogucnost da se instaliraju paketi kroz neki integrisani sistem (cini mi se da Ubuntu to ima) i da ima vec u sebi Compiz Fusion ili tako nesto i da je za Intel x64 platformu. Imate li neku preporuku... ?

Ja sam u principu uvek koristio mandrivu do sada ali nisam drzao lin skoro dve godine pa sam malo ispao iz fazona...
genius je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
distro, koji distro, koji linux, linux

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji video (divx) player koristite? the 1st one Video/TV softver 208 26.6.2012 10:50
Koji (multimedijski) player koristite? Deusdies Audio softver 164 20.2.2012 19:23
Koji mobilni koristite? oluja Aparati i oprema 691 7.3.2011 0:42
Koji program za nadgledanje instalacije drugih programa? ZoNi Aplikativni softver 10 30.12.2007 6:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com