Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.4.2009, 11:46   #1
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntuu 8.04

Pre nekog vremena sam skršio Windows i prešao na Ubuntu i imam sledećih par problema. Nemam ranijeg iskustva sa Linuxom osim što sam malo čeprkao Knopix na faksu i Live Ubuntu kod kuće pre ovoga. Guglao sam po netu i svašta isprobavao, sve dok nisam oguglao.

Elem, sve je počelo kada sam hteo da postavim wide rezoluciju. Na početku je automatski setovana 1600x1200, a native za moj monitor je 1680x1050. Refresh rate je takođe zakucan na 60 i ne može se promeniti. Međutim, ''moje'' rezolucije nema uopšte na spisku.

Stvari koje sam pokušao, a nisu uspele:

Skinuo sam i instalirao poslednje drajvere za moju karticu (Radeon 4680).

Instalirao sam ih izguglavši komandu za terminal (), nakon čega sam ih enable-ovao u Hardver Drivers. Uradio sam restart kao što mi je traženo i tada nastaje sledeći problem.

Nakon reboota, pre nego što izbaci login ekran, pojavi se ekran sa obaveštenjem da OS ne prepoznaje moju grafičku i/ili drajvere i da sistem mora da se startuje u Low Graphics modu. U tom meniju postoji opcija da pronađem svoju karticu i da je štikliram na spisku, što sam i uradio, ali je efekat uvek isti: ulogujem se u OS sa maksimalnom rezolucijom od 800x600 uz nemogućnost njenog menjanja, osim na nižu. Proverio sam drajvere, uredno su štiklirani i dobio sam obaveštenjce na vrhu da su ok i spremni za rad.

Čačkao sam po xorg.config, što samostalno uz korišćenje google-a, što uz tuđu pomoć, pokušavajući da ručno ubacim rezoluciju u Display odeljku, ali opet neuspešno. Ovo sam pokušavao i pre ovog Low Graphics moda i posle, svaki put bez rezultata.

Zna li neko šta bih još mogao da probam? Prešao sam na Ubuntu iz mnogo razloga i ne bih hteo da me ovo natera da se vratim na Windows (sve, samo to ne ).
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 12:10   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Citat:
Maladict kaže: Pregled poruke
(Radeon 4680)
Ne postoji takva kartica. Ima Radeon HD4670 i ako je ta onda imamo istu I ja isto teram Ubuntu (9.04. 64-bit) ali ja nemam Wide monitor, tako da neznam kako da ti pomognem Sem da te pitam jel si razmisljao ne nekom drugom distrou? PCLinuxOS recimo?

PS: Ako si instalirao drajver kako treba onda bi trebao da imas u Applications/Acesories/ATI Catalyst Control Canter podesavanja, probaj tamo da namestis.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 12:28   #3
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Mrzim Ubuntu jer je sve kao olakšano i pojednostavljeno, a ustvari nije, i masa ljudi ima probleme sa nekim toliko običnim stvarima kao što su flash player, skype i wide rezolucija. Tim idiot-proof sistemom su samo zakomplikovali stvari. Kao je sve automatika, onda automatika zakaže, a zbog automatike je izmenjen stari dobri "znam konfiguracioni fajl" sistem.

Skoro mi se jedan drugaj javljao na MSN sa istim problemom kao tvoj Maladicte, i ništa nismo rešili.

Ja opušteno upišem rezoluciju u /etc/X11/xorg.conf i teram sve kako meni odgovara. Sa najboljom namerom ti mogu preporučiti Arch Linux, koji je "teže" instalirati nego Ubuntu (nije GUI instalacija, i ručno se edituje par .conf fajlova - ali SVE ima objašnjeno na wiki stranici) , a na Archu sve radi, veruj mi na reč.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 12:37   #4
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Jel ima neko nešto konkretno da kaže ili ćemo zaređati desetak postova punih preporuka za distroe na kojima sve radi i konstatacija kako je ovo ili ono bolje itd. dok neko ne predloži Maladictu da zameni grafiku?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 13:08   #5
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Citat:
Maladict kaže: Pregled poruke
Refresh rate je takođe zakucan na 60 i ne može se promeniti.
To treba tako, pa imaš TFT i to mu je frekvencija osvežavanja.

Što se tiče preporuke šta da radiš - postavi pitanje na zvaničnom Ubuntu forumu, teško da će neko ovde znati da ti kaže jer bi za to morao da ima Ati karticu, po mogućnosti tu istu i da se sreo sa tim problemom... ipak ovde nema toliko ljudi koji koriste Ubuntu koliko tamo.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 13:19   #6
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Ajde molim te reci mi zasto koristis 8.04,ja sam pre neki dan isprobao 9.04 i moju ati karticu je lepo prepoznao i namestio rezoluciju(imam wide TFT monitor).
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 13:33   #7
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

^ Ja tek sad videh da se radi o Hardy. Instaliraj Jaunty i nece biti problema. Ili uzmi stariji drajver...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 15:03   #8
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Citat:
Maladict kaže: Pregled poruke
...

Nakon reboota, pre nego što izbaci login ekran, pojavi se ekran sa obaveštenjem da OS ne prepoznaje moju grafičku i/ili drajvere i da sistem mora da se startuje u Low Graphics modu. U tom meniju postoji opcija da pronađem svoju karticu i da je štikliram na spisku, što sam i uradio, ali je efekat uvek isti: ulogujem se u OS sa maksimalnom rezolucijom od 800x600 uz nemogućnost njenog menjanja, osim na nižu. Proverio sam drajvere, uredno su štiklirani i dobio sam obaveštenjce na vrhu da su ok i spremni za rad.
...
Ово се мени десило (идентичан проблем) приликом инсталирања Hardy Herona код другарице која има старијег атија (9600XT). Све сам покушавао и на крају сам скинуо драјвере са атијевог сајта, испратио упутство за инсталирање и сада све ради како треба. У чему је тачно трик немам појма, али ти ово може бити нека смерница за решење проблема, а ако га не решиш пробај неку новију верзију (8.10 или 9.04).
Едит: На том компу се пар пута десило да једном недељном приликом паљења избаци захтев за старовање у Low Graphics моду, па након реинсталације драјвера опет ради отприлике седам дана, па опет све поново. Да куцнем у дрво, већ пар месеци ради као подмазан.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 19:38   #9
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Problem sa wide rezolucijom i ATI drajverima u Ubuntu 8.04

Drugari, problem je rešen. Download-ovao sam Ubuntu 9.04 i rezolucija je automatski bila podešena. Hvala vam svima na pomoći i na uloženom trudu da pomognete jednom newbie-u.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
problem sa widescreen rezolucijom Misone Grafika 13 13.6.2008 6:24
Problem sa drajverima za GF8600GT256GYGABYTE Ogi79 Grafika 1 9.6.2008 20:27
Problem sa drajverima?! Pomoć! Qrjak Zvuk na računaru 3 6.3.2008 11:10
problem sa drajverima ili? Pajo Grafika 8 5.12.2007 13:56
Imam problem sa rezolucijom ? wu-gambino Ostale komponente 9 4.3.2007 15:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com