Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.2.2008, 19:18   #1
marko-marko
Član
 
Član od: 20.2.2008.
Poruke: 44
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Unhappy stara plocha i relativno nova grafichka...

ovako, dok ne qpim nov komp (valjda do kraja godine), moram da maltretiram ljude sa svojim problemom:-)
situacija je sledecca:
imam plochu gigabyte 6BX2000+ I440BX, procesor celeron na 533mhz, 196 rama (naravno sdram) i grafichq ati radeon 9200...
e poshto sam dobio karticu nvidia geforce FX 5200 (napisao sam u naslovu da je nova, mislio sam na "nova" u smislu da je ima u prodavnicama opreme), poqshao sam da je ubacim umesto moje radeon...
poshto plocha ima agp slot za grafichq, a ova grafichka je agp, pretpostavio sam da mozze da radi na mom kompu...
medjutim, posle nekog vremena rada, odjednom se zamrzne ekran i komp pochne da pishti...to se nekada desi i prilikom dizanja sistema...
imam slackware 12, ali ne verujem da ima veze sa drajverima, poshto se to zamrzavanje dogodi, kao shto sam rekao, i prilikom dizanja sistema, a to je u textualnom modu, tj pre nego shto se drajver uopshte uchita...
odneo sam karticu na servis i ljudi su mi rekli da su je testirali 2-3 dana, tj da je "bila 2-3 dana kod kolege u kompjuteru" (kako je rekao dechko u servisu) i kazzu da radi...

znachi, ima li nekog reshenja za ovo, tj da li mogu da koristim karticu, ili je zaista beznadezzno bilo shta poqshavati?

ako treba josh neki podatak, pitajte...

poz i hvala!
marko-marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2008, 20:12   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Da si pitao za windows,rekao bih da su drajveri u pitanju,ovako za Slack i ne mogu da ti bas pomognem...

Ali jedna stvar mi pada na pamet,otvori stranicu kucista,i pusti komp da radi,povremeno pipni hladnjak grafike,iz mog iskustva,grafike ponekad otkazu poslusnost kad se pregreju i obicno su "mrtve" dok se ne ohlade...
Kad vidis da se zamrzne ekran,ili se komp restartuje,istog trenutka,pipni hladnjak,ako je vreo da mozes da kafu kuvas na njemu to je znak da moras da menjas to sugavo pasivno hladjenje.Ako se secam kartica je narandzasta sa srebrnim "rebrom" od hladnjaka.
Tu ce ti pomoci samo neki mali ventilator,ili da nadjes neko Cooler Master resenje za tvoju grafiku...
Toliko mogu da pomognem,a serviseri obicno ukljuce grafiku na neku masinu poteraju neki benchmark i kazu da je "radila" 3 dana,desavalo se to i meni dok nisam naucio neke stvari,sada sprecavam da se siri to Servis bezakonje...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2008, 20:31   #3
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Ne vidim zasto bi menjao tog Radeta za Geforce, kad su i jedan i drugi, ubogi, i po performansama slicni. Ako jos imas 9200 128bit, onda ti je Rade definitivno bolji?
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2008, 21:48   #4
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Ja sam jos davno hteo da kupim tu istu graficku ali sam odusto zato sto je ceo komp crko. Kad sam nasao graficku prodavac mi rekao da stare ploce daju 1.5 volt na agp a da za 5200 treba 3 volta na agp. Znaci proveri koliki napon treba tvom primerku graficke i proveri kolki napon isporucuje ploca.
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2008, 21:54   #5
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

a zasto bi stavio novu grafu kad neces nista dobiti, a i taj ati nije nista losiji od 5200 64bit.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2008, 2:03   #6
marko-marko
Član
 
Član od: 20.2.2008.
Poruke: 44
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

e ovako :-)
ovo shto je rekao Bokile2000

"Kad vidis da se zamrzne ekran,ili se komp restartuje,istog trenutka,pipni hladnjak,ako je vreo da mozes da kafu kuvas na njemu to je znak da moras da menjas to sugavo pasivno hladjenje."

je apsolutno tachno...kartica je vrela do jaja :-/ znachi treba da menjam to pasivno hladjenje...kako to da uradim, dajte mi neke smernice shta da qpim (konkretan model) i da li mogu ja to ruchno da uradim, a da ne nosim u servis...

kako da proverim za te napone "Znaci proveri koliki napon treba tvom primerku graficke i proveri kolki napon isporucuje ploca." koje je spomenuo Game fever?

i da, nisam rekao koji je razlog prelaska sa radeona na nvidiu, ali oni koji su upoznati sa linuxom, to bi videli odmah - drajveri za radeon su katastrofa na linuxu, jesu opensorce i sve, ali ne valjaju ni za k...
to je, vishe-manje, jedini razlog, poshto me i radeon solidno sluzzi...

ali problem mora biti reshen :-))) to shto nema potrebe za reshavanjem, ne znachi da treba da ostane misterija :-)))

poz!
marko-marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2008, 2:06   #7
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Vrati staru 9200 i nemoj se mučiti. Te dvije grafičke su praktički identične
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2008, 12:08   #8
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Citat:
marko-marko kaže: Pregled poruke
e ovako :-)
ovo shto je rekao Bokile2000

"Kad vidis da se zamrzne ekran,ili se komp restartuje,istog trenutka,pipni hladnjak,ako je vreo da mozes da kafu kuvas na njemu to je znak da moras da menjas to sugavo pasivno hladjenje."

je apsolutno tachno...kartica je vrela do jaja :-/ znachi treba da menjam to pasivno hladjenje...kako to da uradim, dajte mi neke smernice shta da qpim (konkretan model) i da li mogu ja to ruchno da uradim, a da ne nosim u servis...

kako da proverim za te napone "Znaci proveri koliki napon treba tvom primerku graficke i proveri kolki napon isporucuje ploca." koje je spomenuo Game fever?

i da, nisam rekao koji je razlog prelaska sa radeona na nvidiu, ali oni koji su upoznati sa linuxom, to bi videli odmah - drajveri za radeon su katastrofa na linuxu, jesu opensorce i sve, ali ne valjaju ni za k...
to je, vishe-manje, jedini razlog, poshto me i radeon solidno sluzzi...

ali problem mora biti reshen :-))) to shto nema potrebe za reshavanjem, ne znachi da treba da ostane misterija :-)))

poz!



Zamena culera na grafickoj nije tesko samo treba malo truda i strpljenja. Za neki model hladnjak sacekaj nekog ko ima vise iskustva pa da ti da savet.

Napon agp slota pise u onoj maloj knjizici sto si dobio uz maticnu. Napon koji treba grafckoj takodje pise na dokumentaciji koju si dobio uz graficku.

Citat:
Iilija64 kaže: Pregled poruke
Vrati staru 9200 i nemoj se mučiti. Te dvije grafičke su praktički identične
Hoce da predje sa ati-ja na nvidiu zato sto su drajveri za ati krs na linuxu. Napisao je to u svom zadnje postu
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2008, 12:15   #9
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Zamena kulera je prosta,samo moras da budes veoma pazljiv...
Po meni najbolja su Cooler Master resenja,a i nisu skupa..

Ovaj model nije los a Ovde imas citavu paletu pa biraj,
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2008, 12:18   #10
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Najjeftinije ces proci ako kupis bilo koji 80mm ventilator i da ga usmeris ga da duva direktno na taj pasivni hladnjak na grafickoj karti.Nikakvo menjanje kulera i ostale zezancije se ne isplate jer ta kartica ne vredi vise od 1000din.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2008, 9:33   #11
deus[awesome]
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 126
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku deus[awesome]
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Shta se muchish chovjeche!!! Ostavi radeon 9200 u PC-ju zato shto su te dvije grafichke skoro identichne. A da ti kazhem neshto vezano za GF 5200: ta grafichka se nevjerovatno puno grije [imao sam je] i ne bih sada da filozofiram ali mislim da mi je cijeli PC bio crko zbog nje zato shto se toliko grijala da mi je svakih pola sata resetovala PC dok plocha nije prsla
Zato moj savjet ti je da ostavish radeon 9200
deus[awesome] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2008, 9:43   #12
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Citat:
deus[awesome] kaže: Pregled poruke
Shta se muchish chovjeche!!! Ostavi radeon 9200 u PC-ju zato shto su te dvije grafichke skoro identichne. A da ti kazhem neshto vezano za GF 5200: ta grafichka se nevjerovatno puno grije [imao sam je] i ne bih sada da filozofiram ali mislim da mi je cijeli PC bio crko zbog nje zato shto se toliko grijala da mi je svakih pola sata resetovala PC dok plocha nije prsla
Zato moj savjet ti je da ostavish radeon 9200
Covek je rekao razlog,drajveri za Ati su problem na Lindzi,zalilo mi se jos par ortaka za to,rekli su da su drajveri mnogo nestabilni...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2008, 12:14   #13
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: stara plocha i relativno nova grafichka...

Ako hoces da rashladis graficku, mozes probati i da stavis obicnu osmicu na stampanu plocu graficke (sa one suprotne strane od fabrickog hladnjaka - iliti na onu stranu koja gleda gore u kucistu). Ja sam tako spustao temperaturu graficke za 10-20 stepeni, jer je moja isto pasivna. Doduse meni to nije bilo dovoljno pa sam pricvrstio i neki stari ventilator za procesor na hladnjak graficke i spustio temperaturu za jos 10-20 stepeni; i tako dosao za nekih 75 na 50 stepeni u full load-u.

Jel znas mozda koje napajanje imas? 95% je pregrevanje u pitanju, ali ako nije to, onda je napajanje problem; tj. grafa nema dovoljno struje (mada te stare grafe nisu neki veliki potrosaci).
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stiže Nova godina, a odlazi stara Mrka Kapa Brbljaonica 135 4.1.2008 14:11
Stara skola - Nova skola muki85 Grafički softver i radovi 2 4.6.2007 15:05
Stara ploca a nova graficka? VeDuS Grafika 6 29.1.2007 21:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com