Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.12.2008, 20:16   #1
rstefan88
Novi član
 
Član od: 3.9.2008.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Povezivanje postojeće LAN mreže na Internet

Imam jedan problem koji nisam siguran kako da resim. Dakle prijatelji imaju u apoteci dva racunara koja su medjusobno povezana, mislim da je i kasa u mrezi, u glavnom imaju mrezu i postoji i switch neki u njoj... E sada uzeli su ADSL i hoce da prikljuce jedan od njih na internet koji je prilicno udaljen od switcha i nemam mogucnost da u switch ubodem modem. kuciste je takvo da mi se cini da nema mogucnosti da se ubaci jos jedna mrezna kartica koja bi sluzila samo za modem. Dakle kako da povezem taj racunar na net kad njegova kartica ima IP settings na 192.168.... a za adsl treba da brojke budu automaticly aquire. Jel moguce kupiti samo jos jedan switch koji bi tu stajao i kako to onda podesiti??? Hvala...
rstefan88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2008, 21:32   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: pitanje u vezi povezivanja postojece lan mreze na internet

Rešenje je prosto - nabavite duži mrežni kabl.

Strašno je glupo da te samo to što je prekratak (kabl ) sprečava da na ADSL ruter prikačite svič (pa time i lokalnu mrežu).

I... nadam se da je ruter u pitanju. Šta ako je provajder dao modem a ne ruter?

Što se tiče one "Automatically Acquired" IP adrese, to uopšte nije obavezno. Adresu možeš i ručno upisati, s tim da otprilike bude ista ona kao što je i automatski dobija taj kompjuter, samo što onda moraju da se upišu i ostali parametri: Netmask (255.255.255.0) i Default gateway (adresa ADSL rutera, recimo 192.168.1.1) i DNS (takođe adresa rutera, isto što i default gateway, dakle u našem primeru 192.168.1.1).

Bez obzira na to što ruter možda ima samo jedan Ethernet port, on će opsluživati sve računare prikačene preko sviča. Uostalom, ruter sa više portova i jeste kombinacija jednoportnog rutera i sviča, s tim što je svič ugrađen.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2008, 21:38   #3
rstefan88
Novi član
 
Član od: 3.9.2008.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: pitanje u vezi povezivanja postojece lan mreze na internet

Ma nije problem u duzem kablu, nego bi onda morao kabal da prolazi po sred nekog prolaza i bilo bi jako ne prakticno, to je razlog. Cekaj znaci ja mogu da kupim onda samo jos jedan ruter ili switch, nisam siguran sta tacno treba, da kabal koji trenutno ulazi u taj racnar iskljucim, ukljucim ga u ruter/switch i onda iz tog rutera/switcha drugi kabal u taj racunar a modem koji sam dobio od ptt povezem takodje direktno na taj ruter, jel tako? i sta onda od podesavanja treba i gde da odradim da bi ovaj racunar ostao na vezi sa drugim racunarom i kasom u drugoj prostoriji a istovremeno bio i prikljucen na internet?
rstefan88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2008, 21:48   #4
rstefan88
Novi član
 
Član od: 3.9.2008.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje postojeće LAN mreže na Internet

Sad mi je palo na pamet da postoje i USB mrezne kartice. Mozda mi je najlakse resenje da kupim jednu takvu posto za klasicnu nema mogucnosti i da jednostavnu u nju ubodem ADSL modem i nema podesavanja i zezancija, a racunar ostaje povezan sa mrezom apoteke... Samo ako moze pomoc jer ovo to sto sam ja nasao??? Ako neko zna i za neku jeftiniju predlog je dobrodosao.... http://www.itsvet.com/proizvod/d-lin...dapter/219/110
rstefan88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gitare i računari... Wolverine Brbljaonica 1116 3.3.2016 23:12
Život na Marsu? Ice-Man Brbljaonica 149 26.11.2008 0:26
Kvalitet slike na HDTV televizorima i povezivanje na kablovsku FilipZivkovic Video/TV softver 10 4.2.2008 23:14
Sharing internet connection i LAN. diablo_ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 30.7.2007 18:34
Internet uslovi u bloku 1 na NBGD sssnake Internet usluge 5 12.2.2006 14:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com