Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.11.2015, 14:57   #1
miki81
Novi član
 
Član od: 23.9.2011.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Sd kartice dugovecnost podataka

Pozdrav svima, zanima me jedna tematika oko SD Kartica i njihovog skladistenja, tacnije pokusao sam da nadjem na netu odgovor ali ga nisam nasao.
Elem, pitanje je koliko su sd kartice dugovecne? Odnosno ako ja na SD karticu upisem neke podatke i ostavim sa strane negde u fioku, koliko dugo ce moci da prodje da ponovo mogu da ucitam podatke.

Znaci klasican primer, Prebacim slike i video na sd karticu i ostavim 5,10,15,20 godina netaknuto, da li bi podaci ostali na istoj, odnosno da li bi takva kartica uopste radila posle recimo par godina stajanja.

Vrlo interesantno da je toliko pala cena tih sd kartica da je vrlo zanimljivo ukoliko moze da sluze za neki skromni backup.

Hvala puno
miki81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 15:03   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

jeste pala cena ali ne baš toliko i dalje se više isplati kupiti hard disk ili narezati na cd, što se tiče dugovečnosti lepo si rekao samo kao beckup
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 15:41   #3
miki81
Novi član
 
Član od: 23.9.2011.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Pre 15 minuta sam kupio TRANSCEND SD CARD 8GB za 390 din
Do pre god-dve dana su te iste kostale i po 3.000 dinara

nadjoh ovo na nekom forumu:

SD cards are rated to hold data at something like 10 years sitting idle. I recall reading (not sure where) about re-energizing cards by occasionally inserting into a reader.

Malo mi je cudno sve to. Ako je to istina kupio bih one od 64GB za skladistenje
miki81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 16:05   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Ne čitaš šta sam napisao..
Imaš i DVD od 4,5 gb za 30-40 din mnogo jeftinije.
64gb sd card iako su stvarno opet pale cene i dalje nije jeftin 2600 din a pitanje i da li imaš uređaj za tako velike kapacitete, ne čita svaki uređaj 64gb, plus posle nekog vremena može da se zagube kartice..
Ali ako si baš rešio što da ne tvoje pare..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 17:00   #5
miki81
Novi član
 
Član od: 23.9.2011.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Ma ne znam ni sam koristim Bluray za vece backup-e ali opet su skupi diskovi. 25gb je u proseku oko 150 din komad a 50 gb je 500 din.
Nekako mi delovalo zanimljivo da 64gb imas na onom malom cudu i da se cuvaju neki podaci.

Izgleda da nisam u pravu....
miki81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 17:48   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Dobro je imati karticu velikog kapaciteta ukoliko uređaj u koju se stavlja može da je podrži. Kartice imaju prednost što se ne "habaju" i vrlo lako mogu da se reflashuju njihovi čipovi, kao i kod USB stikova koje sam nebrojeno puta "oživljavao" i vraćao im kapacitet/upotrebljivost. Ne preporučujem čuvanje važnih podataka na SD karticama koje nisu u telefonima, jer u slučaju nestanka struje ili prevelikih naponskih oscilacija mogu da se unište podaci, a na telefonu ne može da im bude gotovo ništa.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 18:44   #7
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Mislim da je od svega navedenog najbolje čuvati na cloudu (one drive, google drive, dropbox). Meni je relativno nova sd od 4gb riknula odjednom, neki diskovi stari 7god, pa neki radi neki ne, a pritom čuvam cd tj ne grebem ih i držim ih u kutijama na tamnom i suvom mestu.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 20:40   #8
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

I meni je Kingston 32GB riknuo u mobilnom posle par meseci.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 21:31   #9
Crytek
Član
 
Član od: 19.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 355
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 222 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Micro sd card za backup. Šta sve necu pročitati....
Crytek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2015, 23:37   #10
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Veca je vjerovatnoca da ces fizicki izvubiti karticu nego da rikne od stajanja.
Suludo je pored cloud servisa drzati podatke na njoj.

Sent from my IDOL 3 using Tapatalk
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 2:42   #11
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Jedino za cloud je problem ako ima malu brzinu aplouda, brontosaurusa rodis dok sve podatke prebacis na one drive
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 9:42   #12
miki81
Novi član
 
Član od: 23.9.2011.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Cloud je dobra stvar, mada opet neko moze da ti brlja po fajlovima tamo na serveru od zaposlenih. Razmisljao sam da kad ponekad stavim neke dokumente gde mi se nalaze sifre da moze nekad neko da ih zloupotrebi. Da ne pricamo ako vam neko hakuje account pa i brlja po fajlovima a moze i da ih obrise. Na cloudu nemas 100% privatnost to je cinjenica.

Crytek -> Da si citao kao sto nisi, nego citas budalastine ,video bi da je SanDisk najavio da ce prodavati "SANDISK MEMORY VAULT" tacnije SD kartice na koje se jednom upisu podacii i mogu da traju 100 godina. Kucaj u googlu pa ces videti nisam ja smislio nista novo. Ako mislis da to nije zgodno za skadistenje i cuvanje podataka ja onda ne znam sta bi bilo dobro
miki81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 9:50   #13
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Cloud i prosečan upload u Srbiji od 1Mb uploada? Ne ide to jedno sa drugim.

Za one cloude koji podržavaju delta sync, napravite lepo true crypt fajl, sačuvate ga na cloud i posle podatke smeštate u taj šifrovani fajl.

Ovi mogu da se češu, neće videti podatke.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 10:45   #14
Crytek
Član
 
Član od: 19.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 355
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 222 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Citat:
miki81 kaže: Pregled poruke
Cloud je dobra stvar, mada opet neko moze da ti brlja po fajlovima tamo na serveru od zaposlenih. Razmisljao sam da kad ponekad stavim neke dokumente gde mi se nalaze sifre da moze nekad neko da ih zloupotrebi. Da ne pricamo ako vam neko hakuje account pa i brlja po fajlovima a moze i da ih obrise. Na cloudu nemas 100% privatnost to je cinjenica.

Crytek -> Da si citao kao sto nisi, nego citas budalastine ,video bi da je SanDisk najavio da ce prodavati "SANDISK MEMORY VAULT" tacnije SD kartice na koje se jednom upisu podacii i mogu da traju 100 godina. Kucaj u googlu pa ces videti nisam ja smislio nista novo. Ako mislis da to nije zgodno za skadistenje i cuvanje podataka ja onda ne znam sta bi bilo dobro
Mešaš babe i žabe. Sandisk memory vault je specijalizovan proizvod više nalik na usb flaš memoriju ili eksterni hard disk.
Ti u prvom postu govoriš o sd karticama a verovatno misliš još gore, micro sd karticama. Proizvodima koji su ozbiljno pojeftinili u poslednje vreme ali isto tako mogu biti vrlo nepouzdani pogotovo kada se uzme u obzir mnoštvo kopija. Jednostavno, sd kartice nisu namenjene niti pravljene za backup.

Da ne bi smo mlatili praznu slamu, molim te objasni svoje motive. Zbog čega želiš da radiš backup na sd kartici a ne na usd flaš disku npr.

Nemaš komp nego hoćeš slike direkt sa aparata da čuvaš i posle pokazuješ ljudima na ekranu aparata?
Živiš u liliputaniji pa ti je veličina toliko bitna?
Ne razumem zaista?
Crytek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 11:00   #15
miki81
Novi član
 
Član od: 23.9.2011.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Evo ovako da malo pojasnim moje zahteve.
Prvi primer je kada sam rezao materijal sa sd kartice od 8gb na double layer dvd. Dao sam ga kevi da prebaci slike, misteriozno je DVD nestao ona tvrdi da ga je ostavila na stolu ali moja predpostavka je da je isti zavrsio i kanti za djubre ( niko ne zna kako ) i da ga vise nema, jednostavno ga nema! Ja sam sva sva sreca tu sd karticu odlozio i nisam je brisao vec su mi podaci i dalje bili ostali na kartici. Sto ce reci mogao sam jos jedan isti da narezem, pa cak i dva ako treba.
Elem tu mi je sinula ideja da je mozda to i najbolji nacin da mogu da sacuvam da kazem "master" kopiju a u medjuvremenu sam cuo za taj sandisk 100 years pa me slucajno spotakla ta tema oko sd kartica i koliko mogu da traju pdoaci na istoj

EDIT: Fleshevima ne verujem, crklo ih je u mojim rukama bar preko 10... Sd kartica do sada ni jedna, imam i dan danas gomilu kartica od 256mb i 512mb ( iz recimo 2007,2008,2009) i dan danas rade, dan danas su isti podaci na njima...

Hard diskovi su me bezbroj puta ******li, izgubio sam prosle godine hard od 500gb koji je naprasno prestao da radi, platio 300 eura da mi uzvade podatke i uspeli su 10 gb od 500gb.

Resenje bi mozda bilo da se uzme neki externi hard ali realno si i tu zakovan na neki period od recimo 5 god max. Posle se krstis svaki put kad ga utaknes da radi.

Totalno sam se i u bluRay razocarao jer pisano je da diskovi narezani mogu da traju 100 godina ali se ispostavilo da ipak nije tako nego da je i gore nego sto su CD i DVD mogli da izguraju

Poslednja ispravka: miki81 (17.11.2015 u 11:12)
miki81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 11:36   #16
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

"Master" kopija se čuva na SSD/hard disku ili još bolje na dva hard diska u RAID1, a "slave" kopija se čuva gde god hoćeš. Da li je to DVD ili fleš ili sd kartica ili cloud nebitno je, sve dok je master na hard disku. Ja lično ne volEm cloud, više sam za dvd/bd diskove za slave kopije, ali to je stvar ukusa.

Nikada, ali nikada ne treba imati jedini izvor fajlova na jednom mediju, pogotovo ne na sd i mikro sd karticama.

Što se optičkih medija tiče, zavisi od kvaliteta isto, ali i od načina čuvanja istih i spoljašnih uticaja na isti.

Samo naivan čovek može da poveruje da neki optički medij može da traje 100 godina, ali je 10 godina (osim ako nije u pitanju Čan Li medij) sasvim realan period, mada ja imam neke Verbatim CDove narezane pre 13 godina koji i dalje normalno rade, a imam i jedno "bugarče" početkom devedesetih (da, imao sam CD player 1990) koje i dan danas radi.

E da, postoji i M-Disc koji je dugovečan ali i košta više od običnog medija.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 11:43   #17
miki81
Novi član
 
Član od: 23.9.2011.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Na vreme sam prerezao CDove iz perioda 1995-2000 ... skoro sam probao i skoro ni jedan nije bio citljiv ( besprekorno su cisti - da ne kazem kao novi ) pa predpostavljam da rade ali kada bi ih stavio u neki stariji CD Player ( to mi se skoro desilo da na novom kompu nije hteo da mi cita a na jednom kucistu iz `98 mi je procitao ko iz pi*ke ).
Skoro sve backup-e koje sam imao ( tada na 700mb `90ih ) sam sve pretocio na hard pa na DVD od 4GB pocetkom 2000... a skoro sam sve te DVD na BluRay (2010)

Cekam da se pojavi neki GrayRay koji ce biti tipa 100gb pa sve to da grunem na to
miki81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 12:00   #18
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Već postoji, ali dok to postane realnost za kućne korisnike i cenovno prihvatljivo, proći će 10 godina.

Mene samo čudi kako bre BD uređaji nisu pojeftinili do sada. Ajde mediji su i pristupačni, bar onaj od 25GB, ali uređaji su i dalje skupi u poređenju sa dvd rezačima.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 13:03   #19
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Nijedan medijum nije dovoljno pouzdan da samostalno garantuje sigurnost skladištenih podataka. Zato je jedini siguran metod za čuvanje bitnih podataka RAID u nekom od modova koji nude redundansu podataka (RAID 1, RAID 5, RAID 10). Nebitno da li se koristi na ličnom NAS serveru ili kroz neki online servis.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2015, 13:43   #20
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Sd kartice dugovecnost podataka

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Već postoji, ali dok to postane realnost za kućne korisnike i cenovno prihvatljivo, proći će 10 godina.

Mene samo čudi kako bre BD uređaji nisu pojeftinili do sada. Ajde mediji su i pristupačni, bar onaj od 25GB, ali uređaji su i dalje skupi u poređenju sa dvd rezačima.
Pa nema masovne prodaje koja bi ih ucinila jeftinijim, CD/DVD/Blu-ray kao medij je danas relativno mrtva stvar, sve se preselilo na net, eventualno prenosne fleske i HDD-ove. Tableti, mobilni telefoni, vecina novih laptopova dolazi bez optickog uredjaja te osim filmofila i pokojeg bekapera retko kome to zapravo danas treba.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Spasavanje podataka sa SD kartice Avenger Nosači podataka 13 15.1.2015 20:34
Cuvanje podataka Ivan452 ŠDK - Nosači podataka 6 1.12.2013 17:25
Starije TV kartice i Win 7 x64 anadjin Operativni sistemi 9 1.9.2012 21:05
IPTV preko TV kartice Zeljko2511 ŠDK - Ostale komponente 0 31.10.2010 0:27
Jačina X1950 Pro kartice? Insecticide Grafika 26 13.9.2010 20:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com