Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.4.2013, 0:52   #1
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

Malo je duži problem, pa da krenem ispočetka...

Od 2004. do pre dve nedelje sam bio korisnik EUNetovog ADSL-a sa kojim mi se dešavao jedan problem (ali ne oduvek, možda u zadnjih par meseci): kada zvoni fiksni telefon, internet se prekine i vrati posle nekog vremena... E sad, iz mnoštva razloga sam raskinuo ugovor i prešao kod PTT-a koji je imao promociju 20Mbit za 1800 dinara mesečno, što je delovalo odlično, ali avaj, pucanja veze su još češća. (bukvalno čim se podigne slušalica)
Zvao sam ljude iz PTT-a, dolazili su, i stvarno, čim se podigne slušalica, greške iskaču kao lude i konekcija pukne. Onda je usledio zajednički izlazak na teren ljudi iz telekoma i iz ptt-a, merili su nešto (nisam bio kod kuće, ćale mi je pričao), i ustanovili su da je problem negde između razvodne table u prizemlju zgrade i utičnice u stanu (11. sprat). Navodno, niko od njih za to nije odgovoran (telekom je odgovoran za sve do razvodne table, a ptt od telefonske utičnice) i, opet kako mi ćale reče, sređivanje toga košta 350 evra.
Jel to stvarno košta 350 evra, i da li se oni prave toše po pitanju toga i zapravo jeste u njihovoj nadležnosti? (ne zanima me čijoj, telekomovoj ili pttovoj)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2013, 2:10   #2
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

Zvučaće možda kao glupo pitanje, ali, da li si probao da zameniš spliter? Ja sam imao istih problema pre jedno 2ipo godine dok sam imao Telekomom internet i rešio sam zamenom splitera (iako su oni izlazili na teren i vršili merenja i sl.).
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2013, 2:39   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

To je i meni prvo palo na pamet nego rekoh da se ne blamiram, pretpostavio sam da si to prvo probao (zamenu komplet opreme)?

Ortak je imao sličan problem i rešenje je bilo zamena splitera.
Kod komšije prekoputa pravilno postavljanje splitera. Ume da pravi on probleme...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2013, 8:20   #4
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

Obicno i spliter i los modem mogu da prave taj problem, ali sa obzirom da je presao kod drugog provajdera a samim tim i promenio svu opremu, verovatnoca da je ponovo dobio nesto neispravno je zaista mala.

Sto se tice cene zamene instalacije u zgradi, meni iskreno deluje visoko, ako se odlucis za nesto tako, potrazi nekog privatnog majstora pa se raspitaj koliko bi te kostala zamena instalacije od stana do razvodne table.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2013, 9:43   #5
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

^Kao što Mario reče, zamenio sam kompletnu opremu (nov spliter i nov modem, eunet mi je tražio da im vratim spliter i modem koji su bili stari 9 godina?!), i zamenili su i spliter u centrali, ređe puca nego ranije, ali je opet problem tu...
Znači, to parče stvarno nije ničija nadležnost? Damn...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2013, 13:57   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

Opis problema ukazuje na to da iz nekog razloga dolazi do mešanja frekventnog opsega koji koriste telefonski i ADSL saobraćaj. U 99% slučajeva jedan od sledeća tri razloga je krivac za to:
  • nepravilno postavljen spliter - spliter mora da bude postavljen ispred svih telefonskih i ADSL uređaja da bi pravilno funkcionisao. Ukoliko u stanu postoji više telefonskih utičnica može se desiti da je potrebno više splitera da bi se obezbedilo da svuda telefonski i ADSL saobraćaj budu odvojeni.
  • neispavan spliter - spliteri su u suštini frekventne prigušnice koje propuštaju jedan frekventni opseg a blokiraju sve ostale. Ukoliko je spliter lošijeg kvaliteta može se desiti da prigušivanje neželjene frekvencije nije dobro i onda dolazi do "probijanja" koje stvara šum i probleme kod ADSL saobraćaja.
  • neadekvatan spliter - jako je bitno da spliter bude odgovarajućeg tipa inače neće da bude u stanju da isfiltrira frekventni opseg koji se koristi na telefonskom priključku (svi spliteri su predviđeni da filtriraju određeni frekventi opseg). Tip splitera zavisi od tipa telefonskog priključka. Za klasične POTS linije neophodno je da spliteri budu tipa Annex A. Za ISDN linije neophodno je da spliter bude tipa Annex B. Tip splitera naznačen je na njemu samom a u principu kod nas svaka konekcija koja nije ISDN tipa (prepoznatljiva po ogromnom modemu) smatra se da je POTS (zahteva Annex A spliter). Napominjem ovo zato što se kod domaćih provajdera jako često dešava da isporuče pogrešan tip splitera jer se oprema prilikom iznajmljivanja često meša, koristi za dopunjavanje nekompletnih paketa sa ADSL modemima/ruterima itd. (klijent vrati opremu ali zaboravi spliter pa se onda ubacuje spliter iz druge kutije...).
  • korišćenje loših telefonskih aparata - bez obzira što spliter ima ulogu da isfiltrira telefonski saobraćaj neki telefonski uređaji ("elektronci" sa buvljaka ili klasični sa brojčanikom) unose toliku količinu šuma u liniju da spliter ne može kompletno da ih isfiltrira. U ovom slučaju pomaže samo nabavka drugog (kvalitetnijeg) telefonskog uređaja.
Predlažem da prvo uradiš tzv. "beli" (white) test koji podrazumeva da u stanu isključiš apsolutno sve telefonske uređaje sa linije i uveriš se putem nekog konstantnog downloada da konekcija funkcioniše dobro u periodu od recimo nekih pola sata. Ako te mrzi toliko da čekaš uradi nekoliko uzastopnih testova na http://www.pingtest.net/ da bi se uverio da ti internet konekcija ne stvara jitter.

Nakon toga pokušaj da na liniju priključiš jedan po jedan telefonski uređaj ili ako to ne uspe nabaviš neki drugi telefonski uređaj i proveriš da li se sa njim isto dešava.

Što se tiče kvaliteta telefonske linije ne daj da te zavlače tamo neki "stručnjaci" iz pošte. Test kvaliteta linije može i sam da odradiš tako što u uputstvu za svoj ADSL modem/ruter pronađeš gde možeš da očitaš statistiku svoje konekcije gde ćeš naći dva veoma važna parametra, SNR margin (Signal to Noise Ratio) i Line attenuation. Ta dva parametra su sve što ti je neophodno da oceniš kvalitet telefonske linije i ADSL signala. Svaki SNR koji je veći od 10-15dB je prihvatljiv ali s obzirom da koristiš konekciju od 20Mbps potreban ti je SNR od bar 20-25dB da bi prenos podataka bio dobar (SNR je mera kvaliteta prenosa podataka i on je bolji što je SNR veći). Line attenuation govori koliko se signal iskvari dok pređe put od porta u pošti do tvog ADSL modema/rutera i na nju najviše utiče udaljenost ADSL modema od porta u pošti. Za tvoj protok od 20Mbps neophodno je da atenuacija za download ne pređe vrednost od 25dB inače linija ne može da ti garantuje dobru konekciju. Evo orijentacione tablice gde može da se vidi kako su međusobna udaljenost, atenuacija i maksimalno moguća brzina međusobno povezani.

Citat:
1.0km = 13.81dB = 23Mbit
1.5km = 20.7dB = 21Mbit
2.0km = 27.6dB = 18Mbit
2.5km = 34.5dB = 13Mbit
3.0km = 41.4dB = 8Mbit
3.5km = 48.3dB = 6Mbit
4.0km = 56dB = 4Mbit
4.5km = 62.1dB = 3Mbit
5.0km = 69dB = 2Mbit
>5.0km = ADSL neizvodljiv
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (10.4.2013), player1 (7.4.2013), veseliburek (7.4.2013)
Stara 7.4.2013, 16:10   #7
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Potencijalno natezanje sa PTT-om i Telekomom

Hvala na detaljnom postu
Spliter je 100% pravilno postavljen, a u kući ima samo jedan telefon (i nije baš da je šklj, General Electrics EX29638-A). Isto mislim da spliter nije neodgovarajući (ali je tipa "Annex M"?), jer u principu radi, danas npr. nije pucao. Utičnica je na 600 metara od centrale (malopre sam to saznao).

Evo screenova iz modema (TP Link TD854W):


Ovde problem nastane kada SNR Margin padne na 0.8 i konekcija pukne.



A u error logu konstantno iskaču ove greške (nekad i 2 puta u sekundi, kao što se i vidi)...

Probaću ovaj white test u toku dana, pa ću da javim rezultate...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Telekom ADSL genius Internet usluge 4564 1.11.2022 11:03
[Mobilni telefon] Telenor Smart Pro (aka Alcatel OT-991) Dekip Opisi, recenzije i testovi 7 25.12.2012 23:34
Pravljenje PC igre Arcibalde Pravljenje igara 43 23.10.2010 15:22
Povezivanje kompa sa TV-om i DVD-om mikimaricic Video/TV softver 12 2.3.2009 22:02
Problemi sa efiks-om.. kwar Grafika 2 23.12.2008 10:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com