Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.7.2011, 17:17   #1
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Prvo da kažem da ne znam ništa (iliti znam jako malo) o Linuxu, pa vjerovatno otud i postavljam ovakvo pitanje.

Elem, čitajući o njemu, dobio sam osjećaj (Jak razlog za postavljanje teme, a? ) da je iskorišćenost hardware-a na Windowsu bolja. Ovo sam pomislio prvenstveno zato što još uvijek nisam naletio na neku "high end, high definition, high graphic, ultramega giga popularnu" () igru za Linux, a i u 98% slučajeva igre bolje rade na Windowsu nego u WINE-u. (Što nije toliko čudno, jer su pomenute igre i stvorene za Windows.) Takođe programi kao što su PS, 3ds Max. GIMP je dobar, ali je PS bolji. Blender je dobar ali je 3ds Max bolji itd...

Da li je problem samo u tome što se velikim GameDev kompanijama ne isplati praviti igre za tako mali procenat igrača koji preferiraju Linux ili u nečemu drugom?

Na posljetku, čitajući razne forume i mišljenja drugih ljudi, ne postoji (ili postoji, ali u žešćoj manjini) nada da će Linux ikada (ili bar u skorije vrijeme) postati gaming OS koji prevazilazi Windows.

Zašto?

Opet, izvinjavam se zbog ove teme, koja vjerovatno proizilazi iz mojeg neznanja. Ali, u zadnje vrijeme ne samo da se vodim, već se i kunem u onu "Nije sramota ne znati, već ne naučiti."
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 17:32   #2
thebluephoenix
Starosedelac
 
Član od: 23.10.2009.
Lokacija: Error 418
Poruke: 2.321
Zahvalnice: 335
Zahvaljeno 720 puta na 651 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Naprotiv, u linuksu je za mnoge operacije potrebno manje procesorskih ciklusa nego na windowsu. Windows i mac imaju bolje programe zato što su komercijalni i imaju (dobro) plaćene timove programera koji ih poboljšavaju iz verzije u verziju. Linux verovatno nikada neće postati ozbiljna gaming platforma jer nema mnogo korisnika i game studijima se uopšte ne isplati da portuju igre.
thebluephoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 17:32   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Ne znam šta misliš pod "iskorišćenosti hardvera"? Linux za iste poslove - naravno to zavisi i od izabranog grafičkog okruženja - koristi manje sistematskih resursa od Windows-a. Programi radi brže, opterećenje memorije i procesora je manje itd.

Igračko tržišta na Linuxu je malo (uglavnom entuzijasti, nezavisni razvojni timovi i sl.) i gotovo da nije bilo pokušaja da neka komercijalna grupa uđe na njega. Linux-u nedostaje i jedan standardizovani low ili middle level igrački API koji bi radio na svim distribucijama; prosto, DirectX nema svog Linux ekvivalenta.

To što uopšte Windows programi i igre rade na Linux-u preko WINE (koji nije klasična emulacija) je programerski trijumf sam po sebi. Inače, mnoge rade podjednako dobro (neka čak i bolje) a veliki deo radi bez većih problema. To samo po sebi pokazuje kako Linux dobro koristi hardware. Na Windows-u važi dogma da za uspešnu emulaciji sistem koji emulira moda bude bar 10x jači (memorija i procesorska snaga) od ciljnog sistema. Linux to uspeva 1 na 1.

Odgovarajući ekvivalenti (podjednako moćni)3dsMax i Photoshop-a na Linux-u ne postoje. Ali to nije zato što ih je nemoguće napisati, naravno, već što velike firme koje ih razvijaju nisu našle svoj interes u tome.

Svi ovi problemi mogu biti prevaziđeni u budućnosti kako se baza Linux korisnika bude povećavala. Uprkos ovim i drugim manama, objektivne prednosti Linux i dalje stoje. Seti se gde je ovaj sistem bio pre 15 ili pre 10 godina i kakva mu je bila hardverska podrška a gde je danas?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
rudar (31.7.2011)
Stara 31.7.2011, 17:40   #4
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Linux-u nedostaje i jedan standardizovani low ili middle level igrački API koji bi radio na svim distribucijama; prosto, DirectX nema svog Linux ekvivalenta.
Kako to da još uvijek niko nije pokušao (Ako nije. (?)) ovako nešto? Jedan od glavnih razloga neprelaženja na Linux (ili i daljeg "robovanja" dual boot-ovanju) ljudi navode kao nemogućnost igranja poslednjih igara. (....toliko dobro i jednostavno kao na Windows-u) Vjerujem da bi jedan OGROMAN dio korisnika izabralo Linux kada bi se ovo riješilo.
Citat:
Odgovarajući ekvivalenti (podjednako moćni)3dsMax i Photoshop-a na Linux-u ne postoje. Ali to nije zato što ih je nemoguće napisati, naravno, već što velike firme koje ih razvijaju nisu našle svoj interes u tome.
To je 95% odgovora koji me je interesovao. Hvala.
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 17:43   #5
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Kad smo već kod GNU/Linux i iskorišćenja hardvera...
1. http://www.businessinsider.com/linux...devices-2011-7
2. http://www.businessinsider.com/linux-devices-2011-7

(Od japanskih brzih vozova, preko njujorške berze, do nuklearnih podmornica i krompira!)

Da, nije strogo vezano za PC, ali i to su računari koje pokreće Linux, bili u svemirskom robotu ili automatu za kafu.

Citat:
Kako to da još uvijek niko nije pokušao
Postoji 120+ nezavisnih i starijih igara koje rade nativno na GNU/Linux sistemu (mnogo više nego što je postojalo za Mac u trenutku kad ga je Steam zvanično počeo podržavati - jedva 50!). Ono što zapravo nedostaje je bolja platforma za distribuciju, poput Steam i sličnih kakve postoje na Windows-u, kako bi se zainteresovanim distributerima na jednom mestu prikazala sva potencijalna publika. Ako pogledaš po forumu, videćeš teme u kojima su linkovani članci nezavisnih autora koji tvrde da daleko više primeraka svojih igara prodaju za dan za Linux, nego za mesec za Windows. Igrači postoje, voljni su da plate igre, samo su veliki izdavači oduvek bili tromi kada je reč o inovacijama - to vidiš i iz ovih dosadnjikavih igara koje prodaju na Winu. Možda se to promeni kad Desura za par sedmica konačno objavi beta-verziju svog klijenta za GNU/Linux.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
rudar (31.7.2011)
Stara 31.7.2011, 17:59   #6
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Kad smo već kod GNU/Linux i iskorišćenja hardvera...
1. http://www.businessinsider.com/linux...devices-2011-7
2. http://www.businessinsider.com/linux-devices-2011-7

(Od japanskih brzih vozova, preko njujorške berze, do nuklearnih podmornica i krompira!)

Da, nije strogo vezano za PC, ali i to su računari koje pokreće Linux, bili u svemirskom robotu ili automatu za kafu.
Da, svestan sam ovoga.

Kada malo razmisliš, i logično je. Poslednje što treba vozu koji ide 300+ kmph je BSOD.
Citat:
Ono što zapravo nedostaje je bolja platforma za distribuciju, poput Steam i sličnih kakve postoje na Windows-u, kako bi se zainteresovanim distributerima na jednom mestu prikazala sva potencijalna publika.
Nekako mi to nije logično i "po redu". Zar ne bi prvo trebale da se naprave igre, pa tek onda ekvivalent Steam-a itd?
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku rudar na korisnoj poruci:
federer (31.7.2011)
Stara 31.7.2011, 18:03   #7
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

90% igara koje su dobile Mac verziju u poslednjih godinu dana, dobile su je zato što postoji Steam za Mac. Da nije bilo tog mesta gde čekaju kupci da ih kupe, malo ko bi trošio pare da igru prepravlja samo da posle nema gde da je proda.

Svaki razvoj košta. Postojanje "pijace" sa gotovim kupcima je ogromno ohrabrenje da taj trošak posmatraš kao "ulaganje".

Inače, API postoji, zove se Open GL. Postoje i igre, malopre sam napisao to. Nema ih par hiljada ili desetina hiljada, ali mnogo više nego što je postojalo za mac kada je dobio svoju Steam podršku. Posle je tržište procvetalo, jer svi koji već imaju OpenGL igru nemaju razlog da je ne rekompajliraju i za Mac i pokupe još koji dolar... Portovanje DX naslova je nešto skuplje, ali najčešće nije nemoguće.

Uostalom, pogledaj ovde http://lin-app.com/category/games
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
rudar (31.7.2011)
Stara 31.7.2011, 18:03   #8
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Oil Rush kada ugleda svetlo dana biće "ultra, mega, giga high end graphics" igra za Linux. Rage će takođe možda izaći za Linux. Doom 3 je svojevremeno nudio izvanrednu grafiku na Linux-u. Pre njega je to bio Unreal Tournament 2003/2004. Šteta što je Unreal Tournament 2008 Linux port propao a lepo je bio napredovao. Taj port je imao potencijal da donese još koju igru na Linux jer bi Unreal Engine imao Linux port. Sve u svemu, "ultra, mega, giga high end graphics" igara ima samo ne izlaze tako često.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 18:16   #9
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Inače, API postoji, zove se Open GL. Postoje i igre, malopre sam napisao to. Nema ih par hiljada ili desetina hiljada, ali mnogo više nego što je postojalo za mac kada je dobio svoju Steam podršku.
Dakle radi se o nepravdi? Mac je dobio podršku, a imao je manje igara, dok s' druge strane, Linux nije. Čime je ta 'nepravda' opravdana?
Citat:
Posle je tržište procvetalo, jer svi koji već imaju OpenGL igru nemaju razlog da je ne rekompajliraju i za Mac i pokupe još koji dolar... Portovanje DX naslova je nešto skuplje, ali najčešće nije nemoguće.
Kada se (i da li se uopšte) može očekivati pomenuto procvjetavanje istog na Linuxu?
Citat:
Uostalom, pogledaj ovde http://lin-app.com/category/games
Citat:
Oil Rush kada ugleda svetlo dana biće "ultra, mega, giga high end graphics" igra za Linux. Rage će takođe možda izaći za Linux. Doom 3 je svojevremeno nudio izvanrednu grafiku na Linux-u. Pre njega je to bio Unreal Tournament 2003/2004. Šteta što je Unreal Tournament 2008 Linux port propao a lepo je bio napredovao. Taj port je imao potencijal da donese još koju igru na Linux jer bi Unreal Engine imao Linux port. Sve u svemu, "ultra, mega, giga high end graphics" igara ima samo ne izlaze tako često.
Sve je to meni jasno, ali mene interesuje da li će doći trenutak kada će Linux jednostavno biti prvi izbor kao gaming OS, a ne "ima igara i za njega".
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 18:27   #10
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
Dakle radi se o nepravdi? Mac je dobio podršku, a imao je manje igara, dok s' druge strane, Linux nije. Čime je ta 'nepravda' opravdana?
Nema nepravde, Mac ima više korisnika u Americi, koja je i dalje najveće tržište igara. Pare su posredi.

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
Sve je to meni jasno, ali mene interesuje da li će doći trenutak kada će Linux jednostavno biti prvi izbor kao gaming OS, a ne "ima igara i za njega".
Mene interesuje kad će se deliti besplatne sladoled-pite na Terazijama? Ko to može znati unapred? Ko je 1992. mogao znati kada će Windows postati dominantan OS na računarima igrača? Niko, svi su koristili Amiga OS ili neki Dos za igranje.

To ne menja činjenicu da GNU/Linux nije ni smišljen za igranje, već da bude slobodan. Isto kao što je PS3 smišljen za igranje a može da se spoji u klaster i koristi kao superkompjuter. Svašta može, ali da li će zaživeti... ostaje da se vidi, ko doživi.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 19:02   #11
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Realno PC kao platforma za igre propada pod najezdom konzola tako da ne vidim mogućnost da Linux ikad bude izbor broj jedan za igre. To neće uskoro biti ni Windows.

Ono što bih ja voleo da vidim je minimalistički OS za PC u rangu onih koji postoje na konzolama što bi omogućilo mnogo bolje iskorišćenje procesorskih i memorijskih resursa bez overhead-a koji inače unosi ceo OS. Realno, od Linux-a može da se napravi takav OS ali njegov uspeh najviše zavisi od proizvođača igračkog hardvera i toga da li mogu da se slože oko definisanja nekog dobrog i pre svega za igre namenjenog API-ja. Game developer-i bi kasnije rado prešli na takvu platformu.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
doctor (1.8.2011), rudar (31.7.2011)
Stara 31.7.2011, 19:11   #12
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Ono što bih ja voleo da vidim je minimalistički OS za PC u rangu onih koji postoje na konzolama što bi omogućilo mnogo bolje iskorišćenje procesorskih i memorijskih resursa bez overhead-a koji inače unosi ceo OS.
Slažem se.

Razmišljanje na ovu temu i Google-anje keywords-a kao što su "gaming distro" (Ne gledajte me tako, rekao sam da ne znam ništa o Linuxu. ) itd., i ne nalaženje istog me je i podstaklo da započnem ovakvu temu.
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 19:27   #13
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
Kako to da još uvijek niko nije pokušao (Ako nije. (?)) ovako nešto? Jedan od glavnih razloga neprelaženja na Linux (ili i daljeg "robovanja" dual boot-ovanju) ljudi navode kao nemogućnost igranja poslednjih igara. (....toliko dobro i jednostavno kao na Windows-u) Vjerujem da bi jedan OGROMAN dio korisnika izabralo Linux kada bi se ovo riješilo.To je 95% odgovora koji me je interesovao. Hvala.
Pa ista priča, ne postoji ekonomski interes. To što bi neko razvio jedinstven igrački layer ne bi automatski rešilo problem. Neko tek treba da napiše igre za njega. Ne bi bilo moguće napraviti neko magično rešenje da sve Windows igre odjednom savršeno rade na Linux-u, to ne - u pitanju su vrlo različiti sistemi. U onoj meri u kojoj je tako nešto moguće, to obavlja WINE. Naravno tu je OpenGL koji je Eni pomenuo kao multiplatformski API koji je stariji i od DirectX-a (od koga je po mnogo čemu bolji) i od Linux-a. Međutim, njega koristi mali broj igara na PC-ju i tu pretežno nešto starijih iz vremena pre Unreal 3 engina (na pr. Doom 3, Quake 4). Microsoft-u nije u interesu da podržava OpenGL na štetu DirectX-a. Da su Windows igre na OpenGl-u bilo bi mnogo lakše, ali realnost je drugačija.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Realno PC kao platforma za igre propada pod najezdom konzola tako da ne vidim mogućnost da Linux ikad bude izbor broj jedan za igre. To neće uskoro biti ni Windows.
Ovakve stvare se ponavljaju po forumima, blogovima i društvenim mrežama a proizvođači konzola i igara za konzole navijaju u tom smislu bar poslednjih 10 godina. Jedan od češćih metoda propagande (pa i komercijalne) je proglašavanje kraja i pobede unapred. "Gotov je, pobedili smo, nestali su, samo je pitanje dana..."

Međutim, kad pređeš na ekonomsku statistiku takve priče padaju u vodu a to je jedino merodavno. Tržište igara i igračkog hardvera za PC je ogromno, uprkos pirateriji. Raste na godišnjem nivou, ne opada i ne vidim zašto bi se neko toga odrekao. No dobro, to nije tema ovog topica. Razvoj PC-ja kao igračke platforme nikako ne mora da znači i afirmaciju Linux-a kao igračkog OS-a. Mada nije nemoguće.

Poslednja ispravka: Nergal (31.7.2011 u 19:36)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 19:47   #14
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Glasina da Desura dolazi na Linux pokrenula je sa mrtve tačke linux gaming, odma se pojavila konkurencija...

http://www.indiecity.com/

http://gamasutra.com/view/news/35800...Only_Steam.php
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 20:14   #15
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Ovakve stvare se ponavljaju po forumima, blogovima i društvenim mrežama a proizvođači konzola i igara za konzole navijaju u tom smislu bar poslednjih 10 godina. Jedan od češćih metoda propagande (pa i komercijalne) je proglašavanje kraja i pobede unapred. "Gotov je, pobedili smo, nestali su, samo je pitanje dana..."

Međutim, kad pređeš na ekonomsku statistiku takve priče padaju u vodu a to je jedino merodavno. Tržište igara i igračkog hardvera za PC je ogromno, uprkos pirateriji. Raste na godišnjem nivou, ne opada i ne vidim zašto bi se neko toga odrekao. No dobro, to nije tema ovog topica. Razvoj PC-ja kao igračke platforme nikako ne mora da znači i afirmaciju Linux-a kao igračkog OS-a. Mada nije nemoguće.
Kako god okrenuli, konzole su mnogo stabilnija, bolja i zahvalnija platforma za razvoj igara. OK imamo smene generacija konzola nakon nekoliko godina ali u međuvremenu postoji stabilna platforma. Sve više programera je i više nego frustrirano pravljenjem igara za PC u odnosu na konzole. Da nije tog ekonomskog elementa koji tera developere da prave PC igre, PC bi zamro kao igračka platforma.

Realno gledano igrama je i potrebna platforma namenjena isključivo njima a ne 30 godina budžena kljakava platforma koja služi svemu samo ne nečemu konkretnom kao što je PC.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 20:30   #16
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

http://www.pcgamingalliance.org/imwp...ontentID=19906

Jesu, jesu. Zato tržište PC igara stalno raste, a piraterija opada.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 20:33   #17
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Naravno da ne iskorišćavaju najbolje hardver..Sa procesorom kojim imam vjerovatno bih mogao da putujem kroz vrijeme ili pravim bebe..Čitao sam jednu kolumnu u BUGu o tome. Mislim da je napisao Dvorak..
Elem, piraterija opada, a Steam ima sve više korisnika, čak i kod nas. Digitalna distribucija je valjda jedini spas za PC kao gaming platformu. Ili možda nešto kao OnLive..
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 20:42   #18
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
http://www.pcgamingalliance.org/imwp...ontentID=19906

Jesu, jesu. Zato tržište PC igara stalno raste, a piraterija opada.
Molim te nađi još koji izvor koji potvrđuje ove cifre. Ja nalazim informacije koje govore da samo oko 15% zarade od igara sa svih platformi dolazi od PC-a. To nikako nije ohrabrujuća cifra. Takođe nalazim informacije da je prodaja u opadanju na svim platformama što je suprotno onome što se kaže u tom dokumentu.

Evo nekih linkova:

http://www.bit-tech.net/news/gaming/..._total_sales/1

http://www.npd.com/press/releases/press_100114.html
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 21:16   #19
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Kako god okrenuli, konzole su mnogo stabilnija, bolja i zahvalnija platforma za razvoj igara. OK imamo smene generacija konzola nakon nekoliko godina ali u međuvremenu postoji stabilna platforma. Sve više programera je i više nego frustrirano pravljenjem igara za PC u odnosu na konzole. Da nije tog ekonomskog elementa koji tera developere da prave PC igre, PC bi zamro kao igračka platforma.

Realno gledano igrama je i potrebna platforma namenjena isključivo njima a ne 30 godina budžena kljakava platforma koja služi svemu samo ne nečemu konkretnom kao što je PC.
Nemoj da se vređaš, ali mi se čini da ne znaš mnogo o Windows-u, Linux-u, PC-ju i konzolama. Sem malog broja entuzijasta, ekonomski momenat tera SVE autora za SVE platforme da prave igre. Drugi momenat ne postoji, prave igre da bi ih prodali. Razvoj igara za PC nije, naravno, teži od razvoja za konzole, zašto bi bio? Standardni mid-layer API kao što je DirectX i OS platforma kao što je Windows čine PC igre hardverski zahtevnijim od konzolskog ekvivalenta (ovo je neizbežno) ali i programiranje istih prilično olakšavaju. Lakše je napisati nešto za PC nego za PS3 (ova ne treba da bude shvaćeno kao napad na PS3, koji je odlična igračka platforma).

Inače, izjava o "budženoj" i "kljakavoj" platformi koja ne služi ničemu (!) opasno vuče na provokaciju zbog kakvih su mnoge konzole vs PC teme zatvorene ("Konzole su *****e, glupost za decu...", "PC je mrtav, beda, samo ga jadnici koriste..."). Takvu vrstu jezika treba izbegavati jer truje raspravu a, uostalom, nije ni tačno.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Molim te nađi još koji izvor koji potvrđuje ove cifre. Ja nalazim informacije koje govore da samo oko 15% zarade od igara sa svih platformi dolazi od PC-a. To nikako nije ohrabrujuća cifra. Takođe nalazim informacije da je prodaja u opadanju na svim platformama što je suprotno onome što se kaže u tom dokumentu.

Evo nekih linkova:

http://www.bit-tech.net/news/gaming/..._total_sales/1

http://www.npd.com/press/releases/press_100114.html
Sajtovi koje si okačio... Prvi je industrija video igara u 2009. kada se tržište stvarno skupilo zbog ekonomske krize. Ali skupilo se celo. Inače, taj prvi daje dobre podatke za 2008. i 2009. godinu koji protivureče onome što si rekao (što volim da vidim kad neko sebe saplete): za 2008. ukupna zarada je 21,4 milijarde dolara, od toga PC 11,7 milijardi (54%); 2009 - ukupno 19,66 mil. od toga PC 10,5 (53,5%). Hvala ti na dobrom linku. Ovaj drugi je iz januara 2008. i očito nema veze s mozgom (kao ni link na koji se ovaj poziva).

Pogledaj i: PC Games Market Share
http://jonpeddie.com/press-releases/...ulates-worldw/
http://jonpeddie.com/press-releases/...dware-estimat/

Mislim da niko na ovom Forumu ne sumnja u kompetentnost i pouzdanost podataka koje daje sajt kakav je Jon Peddie Research. Predlažem da stavi tačku na off topic i vratimo se na temu. Ako je baš potrebno, možemo da otvorimo temu o stanju PC-ja kao igračke platforme u odgovarajućoj sobi.

Poslednja ispravka: Nergal (31.7.2011 u 21:24)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
rudar (31.7.2011), thebluephoenix (31.7.2011)
Stara 31.7.2011, 23:38   #20
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Razvoj igara za PC nije, naravno, teži od razvoja za konzole, zašto bi bio? Standardni mid-layer API kao što je DirectX i OS platforma kao što je Windows čine PC igre hardverski zahtevnijim od konzolskog ekvivalenta (ovo je neizbežno) ali i programiranje istih prilično olakšavaju. Lakše je napisati nešto za PC nego za PS3 (ova ne treba da bude shvaćeno kao napad na PS3, koji je odlična igračka platforma).
Ovo je apsolutno netačno sa stanovišta programera. Jeste DirectX standardan API i sve je to na papiru tačno ali zašto onda igre rade na nekoj konfiguraciji kako treba a na nekoj ne? Imaš li predstavu koliko programerskog rada i truda se ulaže u to da se obezbedi da igra radi kako treba na najrazličitijim mogućim PC konfiguracijama? A koliko se tek vremena ulaže u testiranje? Programeri pribegavaju različitim "workaround"-ima kako bi obezbedili ispravno funkcionisanje igara u slučajevima kada postoje problemi sa grafičkim drajverima ili čak problemi/nedostaci sa samim grafičkim hardverom. Uporedi to sa razvojem igara na konzolama i odmah ćeš da shvatiš da programeri ne moraju uopšte da razmišljaju o tome da li će njihove igre raditi ispravno na svakom primerku konzole. Radiće sigurno jer su sve iste.

Citat:
Inače, izjava o "budženoj" i "kljakavoj" platformi koja ne služi ničemu (!) opasno vuče na provokaciju zbog kakvih su mnoge konzole vs PC teme zatvorene ("Konzole su *****e, glupost za decu...", "PC je mrtav, beda, samo ga jadnici koriste..."). Takvu vrstu jezika treba izbegavati jer truje raspravu a, uostalom, nije ni tačno.
Iza ove izjave stojim. Ona nema veze sa raspravom "PC vs konzole". Ovo važi ako uporediš PC sa bilo kojom drugom ozbiljnijom hardverskom platformom.

Odgovori mi samo na par pitanja. Zašto skoro sve konzole koriste neki RISC procesor? Zašto su RISC procesori svugde samo ne na PC-u? Zašto na PC-u i dalje koristimo x86 kompatibilne procesore i čuvamo kompatibilnost sa dekadama starim softverom? Zašto je BIOS 16-bitni program i zahteva da procesori izvršavaju 16-bitne instrukcije iz doba 8086? Zašto grafičke karte podržavaju standardne VGA modove još iz doba DOS-a?

Citat:
Sajtovi koje si okačio... Prvi je industrija video igara u 2009. kada se tržište stvarno skupilo zbog ekonomske krize. Ali skupilo se celo. Inače, taj prvi daje dobre podatke za 2008. i 2009. godinu koji protivureče onome što si rekao (što volim da vidim kad neko sebe saplete): za 2008. ukupna zarada je 21,4 milijarde dolara, od toga PC 11,7 milijardi (54%); 2009 - ukupno 19,66 mil. od toga PC 10,5 (53,5%). Hvala ti na dobrom linku. Ovaj drugi je iz januara 2008. i očito nema veze s mozgom (kao ni link na koji se ovaj poziva).
De malo pažljivije čitaj -

2008. godina, ukupna zarada $21.4 milijarde, 2009. godina $19.66 milijardi, citiram "retail sales of video games, which includes portable and console hardware, software and accessories" znači ne samo softvera nego i hardvera i dodataka.

Samo PC igre $538 miliona u 2009. godini.

2008. godina, zarada $11.7 milijarde, 2009. godina $10.5 milijarde citiram "The total console, portable and PC game software industry" znači ukupan prihod od prodaje igara na svim platformama a ne na PC-u.

Informacije jesu stare jer se do novijih informacija teže stiže. Čak i da je u zadnjih godinu dana došlo do rasta prodaje, šta misliš gde je veći rast? Na tržištu igara za konzole ili za PC?

Na prvom linku se lepo vidi da je prihod od prodaje PC igara 43% ukupnih prihoda od prodaje igara, znači PC je u manjini u odnosu na konzole (sve zajedno). Druga dva linka govore o prodaju hardvera i nema veze sa prodajom igara.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Prelazak sa Windowsa na Linux? DoubleBassD Slobodni softver 29 14.10.2008 9:11
Za one koji prelaze sa Windowsa na Linux Harmon23 Slobodni softver 2 14.4.2008 1:50
Windows (XP, Vista) VS Linux AxeZ Operativni sistemi 437 5.5.2007 14:35
Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 9 31.3.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com