Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.4.2022, 4:18   #41
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

ha, ja bas krenuo prosli put da pitam za uglove ali onda shvatio da nema potrebe.

ali sam se setio da te pitam jos za taj ABL da li je manje izrazen ako je brightness podesavanje na niskom nivou? totalno mi ima logike da bude, verovatno i kada ga tv automatski smanjuje, radi to do nekog procenta (bas kao sto se i samsung zatamnjuje donekle kada je tamna slika).

kako planiras da koristis tv? tipa, dal ces ga i kao monitor ili ne? imao sam negde i ideju da oled uzmem i stavim umesto ovog samsunga i koristim kao monitor, tako sto cu mu smanjiti brightness na minimum (pa pojacam za filmove i igre). onda bi i burn in trebalo da bude dosta kasniji problem (i dalje bi se pikseli neujednaceno koristili, ali ipak sporije trosili).
mada, prevelik je verovatno rizik i dalje. nije slucajno da se ne preporucuje. ikonice i taskbar bi jos i sklonio, wallpaper bi bio crn, ali meniji browsera, worda i slicno bi definitivno bili problem.

sto se tice lampe, topla preporuka za bias lighting (led trake iza tv-a). refleksije onda uopste nema.

iskreno, meni je crna dovoljno crna i na samsungu kada je to ambijentalno svetlo ukljuceno. a jako je tek toliko da jedva vidim tipke na tastaturi.

ali baksuz hoce da moze da gleda horor film ili odigra sf igru u totalnom, toootalnom mraku bez da se crna malo izbledi. bukvalno first world problem u third world okolnostima.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2022, 14:17   #42
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Televizor 55" savet

Evo isprobavao sam sada malo, na 40% osvetljenja ne mogu da registrujem ABL čak i kada ga namerno izazivam belom preko celog ekrana. Od 50% pa naviše se vidi na taj način. Ja ga inače držim na 60% za SDR i baš se nikada ne javlja u normalnoj upotrebi. Ovih večeri gleda devojka umetničko klizanje, gomila leda na ekranu i ne aktivira se ABL uopšte.

Inače je kod mene tipična multimedia. Malo TV, malo Netflix, YT, HBO max, PC za igre i film poneki ali ne za rad.

Edit: kapiram te skroz za veštački stvorene probleme. I ja sam tako svaki put u tamnom filmu maštao da je crna poptuno mastiljava i zastajao pred svakim izloženim OLEDom dok nisam umorio lepšu polovinu toliko da je ona mene "ubeđivala" da ga uzmemo. 😁 Zauzvrat je naš godinu dana star QLED otišao njenom bratu, a njegov obični 32" mojim matorcima. Ubili smo 3 muve jednim OLEDom. 😄
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (8.4.2022)
Stara 11.8.2022, 8:59   #43
Nikolas_bg
Član
 
Član od: 6.12.2007.
Lokacija: Zemun
Poruke: 51
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 28 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nikolas_bg
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

Pozdrav ljudi,

Dvoumim se izmeeđu Sony OLED A80J i LED X85J.
Obzirom da je TV udaljen nekih 3m, i da će biti korušćen uglavnom za filmove/serije (dobrim delom 1080p).

Zanima me ima li realne razlike u tom slučaju između LED i OLED panela. Ako nema, radije bih za razliku uzeo neko dobro ozvučenje ili veću dijagonalu.

Šta mislite?
Nikolas_bg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2022, 14:34   #44
ogisha
Veteran
 
Član od: 25.4.2008.
Poruke: 996
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 299 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

Isto sam se pitao kao i ti, još mi nije vreme za kupovinu ali nakon gledanja brdo klipova i čitanja komentara odlučio sam se za X85J + sound bar. Odnos cena/kvalitet jednostavno previše naginju ka x85J, a prosečnom korisniku kao što sam ja, ova kombinacija je pun pogodak.
ogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2022, 15:24   #45
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

Ako se filmovi gledaju u mraku, ja bih apsolutno isao na oled.
Jedino se pitam koliko brzo subtitlovi mogu da izazovu burn-in. Tom pitanju je posveceno premalo paznje, verovatno em sto ameri ne gledaju nista sto nije na njihovom jeziku, em sto mi se cini da dobar deo ostalih i dalje sinhronizuje (fuj).
Ali bih rizikovao.

mada, ako neces gledati u totalnom mraku, verovatno najveci efekat dobijas vecom dijagonalom. mozda i neki najjaci 65" hisense u okviru budzeta.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2022, 23:05   #46
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Televizor 55" savet

Sabtitlovi se često menjaju i mrdaju, ne bi smelo da prave problem. Traka sa vestima ko se npr. ne skida sa N1 ili sličnog programa ko moj ćale bi definitivno napravila.

Inače, pošto radim od kuće, TV mi radi u pozadini stalno. Uvek idu tako neke reprize serija ili dokumentarci, sve sa titlovoma. Plus ono kad ga ja zapravo koristim, radi po 15h dnevno. Javljam ako zagori negde, u šta ne verujem da će se lako desiti.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2022, 0:28   #47
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

ma ako subtitlovi budu problem, to je jos i super jer ce im trebati vremena. verovatno bi im trebalo barem 3, 4, 5 godina ili vise (tehnologija napreduje i ne drze verovatno svi brightness na max) da ostave neki trag, sto je mala cena za tolike godine uzivanja u vrhunskoj slici. ali mi oni uvek padnu na pamet kao nesto jedino sto kod nas ne moze da se izbegne ako gledas strane kanale.

burn-in je inace dokazano kumulativan. dva puta po pola sata nekog logoa je isto kao i sat vremena odjednom. zato su mi i pali subtitlovi na pamet jer su bljestavi delovi uvek na slicnom mestu.

ako pustas filmove sa kompa onda je mozda dobra ideja da se koristi neka "blaza" varijanta bele ili zute.

a ti subtitlovi su i ono sto cini oled najboljim, jer ce sve druge tehnologije imati halo (blooming) efekat oko slova kada su na tamnoj pozadini, sto je jezivo. bukvalno ako je cela scena u mraku, ima telezivor da zasijava svakih par sekundi kako se pojavi titl. to osim ako je neka tehnologija bez lokalnog zatamljivanja, ali to onda crnu cini dodatno bledjom (sto je cak manje zlo).

mislim da je u najkracem: ako ti 1.000e nije bas ozbiljan kes i hoces da gledas u totalnom mraku, uzmi oled. u svakom drugom slucaju bih isao na najbolji hisense vece dijagonale.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2022, 22:18   #48
Nikolas_bg
Član
 
Član od: 6.12.2007.
Lokacija: Zemun
Poruke: 51
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 28 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nikolas_bg
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

Evo samo da javim, ipak je pao izbor na OLED na kraju

Jednostavno kad se vidi uživo, to je to. Boje su prelepe, a obzirom da sam do skoro bio na 32" mislim da će i 55" biti značajno unapređenje. Ostavićemo 65 (ili ko zna šta već) za neku novu tehnologiju - da imam čemu da se radujem i tad

Uzgred, uzeo sam LG C1. Sony možda ima oštriju sliku i veći 3D efekat, ali su mi boje na LG lepše i toplije + završna obrada je na višem nivou i sam dizajn mi je dopadljiviji.

Hvala svima na pomoći i sugestijama!

P.S. Svi koji budu imali slične dileme, najbolje da odu da vide uživo. Teorija je jedno, praksa drugo pozz
Nikolas_bg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2022, 23:58   #49
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Televizor 55" savet

Čestitke na kupovini! Ja sam i dalje vrlo srećan korisnik C1. Sony ima malo bolju obradu slike, verovatno najbolju u TV industriji, ali kada se ne porede jedan pored drugog, LG-u ništa ne fali a ima čak i malo kontrastnije podešenu sliku. Sony inače fabrički ima malo agresivniji sharpening algoritam. Ako želiš to sličnije soniju, aktiviraj super-resolution u podešavanjima. To je suptilno Ai izoštravanje slike i vrlo dobro (nenapadno) radi posao. Čak ni na high ne pravi preteran ili veštački efekat.

A sa 32 na 55...biće wow. 😊
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2022, 3:22   #50
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

to kako izgleda u radnji ne mora da ima ama bas nikakve veze, ali svakako si uzeo tv sa najboljom slikom u tom cenovnom rangu.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2022, 23:16   #51
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Televizor 55" savet

Šta mislite o Hitachi 55HAK5350 za oko 350 evra?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
55", eon, sbb, televizor, va panel

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Savet za kupovinu bez grafike do ~50000 qwerty- ŠDK - Osnovne komponente 5 27.6.2015 6:13
savet oko kupovine bata.grk ŠDK - Grafika 0 28.1.2013 10:17
Molim za vaše mišljenje i savet [novi komp] mrvica mala ŠDK - Osnovne komponente 18 8.2.2011 17:19
Molim vas, treba mi stručan savet Pavle Savic Šta da kupim? 22 25.2.2010 22:04
Savet za konfiguraciju dankisha ŠDK - Osnovne komponente 7 17.12.2008 18:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com