![]() |
![]() |
|
|||||||
| Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije... |
![]() |
|
|
Alatke vezane za temu | Vrste prikaza |
|
|
#1 |
|
.
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 707 puta na 496 poruka
|
Zbog jednog (uspesno resenog) problema sam krenuo da pretresam sve stvari po masini i primetio sam da je napon baterije maticne ploce spao na svega 1.05V. Posto je ploca, pa samim tim i baterija, stara vise od 5 godina kupio sam novu bateriju i tu sad nastaje problem. Nova baterija (iste oznake, CR2032) ima napon od 3V, i sudeci po wikipedii, sve baterije sa oznakom C (izradjene na bazi magnezijum-dioksida) imaju napon od 3V, ali meni je nekako neverovatno da je napon ove baterije na ploci opao za gotovo 300% i da ona i dalje drzi bios u zivotu, zato mi se cini da je originalna baterija imala napon od 1.5V.
Dakle, pitanje glasi, da li baterija maticne ploce ima napon od 1.5 ili 3V? Ako sprzim plocu skoro cela konfiguracija (iz profila) moze samo da ide u kantu, tako da ne bih hteo da rizikujem. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Član
Član od: 25.3.2007.
Lokacija: Ravangrad
Poruke: 362
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 91 puta na 60 poruka
|
Meni za napon baterije u programu HWMonitor stoji 3.31V (ako je to stavka pod VBAT - što mi deluje jedino logično).
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Deo inventara foruma
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.901
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 4.367 puta na 3.607 poruka
|
I kod mene je toliko, menjao sam bateriju prosle godine, nisam ni znao da postoji verzija od 1.5V, a zar ti na staroj bateriji ne pise koji je napon?
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
V.I.P. Test Drive
|
@Nighthawk Skoro sam u servisu menjao jednu bateriju na slicnoj ploci kao tvoja, slobodno stavi tu koju si gledao. Sve su baterije iste, CR202 i kostaju od 50 do 200 dinara, zavisno od mesta gde kupujes. Mislim da ploca gubi parametre u bios-u kad napon na toj baterijici spadne ispod 0,7 V, nisam siguran koji je donji prag voltaze.
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Starosedelac
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
|
Ma neces da sprzis plocu sa 3v,sudeci po tvojoj i moja izasla u slicno vreme sve su imale 3v,barem asus,valjda se ne varam
![]() Ma sigurno je 3v kao i kod mene, moja je a7v8x-x a tvoja ima sip set sis pa je s8x-x |
|
|
|
|
|
#6 |
|
Član
Član od: 31.5.2006.
Poruke: 358
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 58 puta na 50 poruka
|
Ta baterija na maticnoj je 3.3v. Ploca drzi bios i sa 1v, ali je tu negde i kraj njene izdrzljivosti.
|
|
|
|
|
|
#7 |
|
Deo inventara foruma
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
|
nighthawk :
Zar nije vreme da malo podnovis svoju konfu ? ![]() Nekako sam alergican na s.i.s.o.v.a.c.h.e maticne ploce jer su bile dno dna za Intel-a.
|
|
|
|
|
|
#8 |
|
Neozbiljni kolega
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
|
Ne brini, to je ta baterija, sve je OK.
|
|
|
|
|
|
#9 |
|
.
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 707 puta na 496 poruka
|
|
|
|
|
|
|
#10 |
|
Starosedelac
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.308
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 440 puta na 330 poruka
|
Meni su nameštanja BIOS-a počela da se gube nedavno. Kad sam zamenio bateriju, izmerio sam napon na staroj. Bio je 0.5V. Nije ni čudo što je crkavo
. Inače, napon koji prikazuju hardverski monitori nije napon same baterije već napon koji daje napajanje. Ako je sve uredu, uvek će prikazivati 3V+ iako je napon baterije mnogo ispod toga. Naime, CMOS čip, u kome se drže nameštanja BIOS-a, napaja se iz baterije samo kada komp nije povezan na struju, ili kada je dovod struje prekinut pomoću prekidača na napajanju. U svim ostalim slučajevima, bilo da je komp upaljen ili ne, CMOS se napaja iz napajanja.
|
|
|
|
![]() |
| Bookmarks sajtovi |
| Alatke vezane za temu | |
| Vrste prikaza | |
|
|
Slične teme
|
||||
| tema | temu započeo | forum | Odgovora | Poslednja poruka |
| Pomoć oko matične ploče | nemacx | ŠDK - Osnovne komponente | 34 | 9.3.2009 23:23 |
| Abit od kraja godine više neće proizvoditi matične ploče | Dusan Despotovic | Vesti | 2 | 21.9.2008 14:57 |
| Best buy matične ploče | ukimafija | ŠDK - Osnovne komponente | 49 | 27.6.2008 12:51 |
| Intel matične ploče sa PCI-e 16x v2.0 | dacajak | Osnovne komponente | 2 | 29.4.2008 17:59 |
| ASRock matične ploče? | drago | Osnovne komponente | 5 | 12.12.2006 20:19 |