Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2006, 22:36   #1
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Arrow Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Opušteni razgovori o fotografiji,
da se družimo, pomalo prepiremo i ponešto naučimo.

O čemu ćemo pričati?
Pa, recimo:
· Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?
· Kompozicija - teorija i praksa
· Razmišljanja o fotografiji
· Osećaj za fotografiju ...
· Planiranje i priprema za snimanje
· Analiza nekih radova
· Fore i fazoni


ako sam nešto izostavio dopunićete me...

Poslednja ispravka: Simke (15.9.2006 u 22:49)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 22:51   #2
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji

Ahhh... jedva sam docekao ovaj topic

Imam milion pitanja...

Prvo pitanje:
Cuo sam jos davno da odredjeni smer na koju ukazuje slika, moze da deluje pozitivno ili negativno na coveka.
Recimo...
Jedna obicna strelica koju nacrtamo u Photoshopu, ako ide sa leva na desno (na desnoj strani joj je vrh) uvek, kao, ukazuje na neku nadu, buducnost i td.
Sa druge strane, ako je strelica u suprotnom smeru, onda, kao, ukazuje na depresiju, nazadak, vracanje mracnoj proslosti i td.

Sad, meni je ovo totalno bez veze.
Jer, to mu dodje kao vezivanje za pisanje. Pa ako je s leva na desno, onda je dobro, a ako nije, onda je lose...

Ili, mozda mislite da ima istine u ovome?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 23:27   #3
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

@bobi
Iskustva koja ja imam u vezi usmerenosti strelica apsolutno potkrepljuju činjenicu da desno usmerena (bar u podnebljima u kojima se piše s leva na desno) itekako ima pozitivan psihološki uticaj na posmatrača. Pošto radim u dizajnerskom sektoru firme, dešava se da klijenti neretko insistiraju na "desnom" usmerenju ne samo strelica već npr. i logotipa, potom fonta kojim je ispisan naziv njihovog preduzeća, itd, da bi se stvorio utisak brzine, uspeha, odnosno konstantnog kretanja napred... Naravno, suprotno usmerenje može (mada ne mora) proizvesti kontra efekte.
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 23:55   #4
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
Neuro kaže:
@bobi
Iskustva koja ja imam u vezi usmerenosti strelica apsolutno potkrepljuju činjenicu da desno usmerena (bar u podnebljima u kojima se piše s leva na desno) itekako ima pozitivan psihološki uticaj na posmatrača. Pošto radim u dizajnerskom sektoru firme, dešava se da klijenti neretko insistiraju na "desnom" usmerenju ne samo strelica već npr. i logotipa, potom fonta kojim je ispisan naziv njihovog preduzeća, itd, da bi se stvorio utisak brzine, uspeha, odnosno konstantnog kretanja napred... Naravno, suprotno usmerenje može (mada ne mora) proizvesti kontra efekte.
Neuro
Svaka cast na kapiranju problematike i vrlo preciznom odgovoru.

Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?

Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 0:39   #5
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Hmm... Mislim da ovde već pomalo pričamo o subjektivnom doživljaju i percepciji.
Citat:
bobi kaže:
Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?
U pravu si u oba slučaja, s tim što u se prvom (ka dubini i malko na gore, po sredini) radi o finesama. Prosečnom posmatraču je uglavnom dovoljno da simbol "vuče" desno, gore ili da u pitanju bude kombinacija. Međutim, desno usmerenje kombinovano sa npr. strelicom koja pokazuje na dole opet može prouzrokovati negativan efekat jer podseća na "pad".
E sad, zašto baš desno? Moje mišljenje je da se radi o navici, prouzrokovanoj pre svega načinom pisanja. Ljudi su mnogo ranije počeli da pišu u odnosu na npr. fotografisanje. Samim tim sve što se pojavljivalo naknadno, tokom godina, po inerciji je usmeravano s leva na desno.
P.S. Seti se samo starih skrolujućih video igara na automatima, ZX-u, C64, Amigi... Koliko ih je išlo dole i/ili levo, a koliko gore i/ili desno?
Citat:
bobi kaže:
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?
Kao što rekoh na početku posta, ovde u velikoj meri ima uticaja subjektivni doživljaj fotografije, ali i način razmišljanja. Ljudi sa pretežno negativnim načinom razmišljanja će u bilo kakvom "spuštanju" mnogo pre videti "pad", što za sobom povlači i negativan celokupni doživljaj. Kod tebe je očigledno situacija obrnuta. Naravno, kompletan utisak je u velikoj meri prouzrokovan i tehnikom fotografisanja, ali ne vide svi ono što je autor zamislio ili ostvario, te će nekoga takvo usmerenje pre podsećati na "sunovrat".

Sve gorenavedeno je plod mog razmišljanja i iskustva. Možda se nađe i neko "učen" ili sa drugačijim iskustvima, pa nam skrene pažnju i na eventualne nedostatke u teoretisanju.
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 10:21   #6
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

ima puno primera u svakodnevnom životu gde se neko kretanje u desno smatra napredovanjem ...
  • možemo uzeti za primer bušilicu kod koje se glava sa burgijom upravo tako kreće, udesno je prodor u materijal...
  • udesno pojačavaš zvuk na raznim uredjajima...
  • udesno uključuješ ringle na šporetima...
najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...


e, sad to bi se moglo protumačiti kao primenjivanje sile od sebe,
kao neka zaštita od povredjivanja... tako je počelo, nisu uvek sve naprave bile tako miroljubive i nežne ...
ujedno tajna je u ljudskoj anatomiji, recimo ruci koja odlazi od tebe prilikom odmahivanja ili pak usmeravanja i prenošenja neke sile ...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 10:45   #7
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
bobi kaže:
...
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.
...
Težina.

Slika uvek treba da ima neku ravnotežu.
Najbanalniji primer provere ravnoteže je ako sliku okrenemo naopačke tj zarotiramo za 180° tada vrlo lepo možemo videti da li ona vuče na neku stranu, gde je teža a gde lakša... otprilike kao na vagi. Naravno da nije neophodno da je rotiramo.

Težina koja se kreće ne sme da izbaci sliku iz ravnoteže, jer bi se prevrnula i pala... morali bi kasnije da je kačimo na zid pod izvesnim iskošenjem, kao za pijane mornare.

E, sad ako dobro zamišljam i shvatam šta si rekao...
slika koja bi imala težinu koja se kreće iz gornjeg levog ugla pa na dole ka desnom uglu, kretanje po dijagonali, jel tako, bi po meni morala imati dovoljno prostora u desnom donjem uglu ili pak biti dovoljno dugačka (kompletna slika) zavisno od težine koja je pretstavljena da bi izgledala skladno i da ne bi bila osakaćena ... podnošljivije mi je ako sila kretanja, težina, neko naglašavanje ili slično prestaje pre stizanja u desni ugao, nego kada je naglo presečena ali sve ima svoje izuzetke zavisne od same teme i ideje autora...

Pravci kretanja su uslovni, mogu biti razni ...
kao i vrste težina, da tako kažem, jer negde je moguće zbog zasićenosti bojama pojačati težinu nekog dela slike a negde je težina prisutna brojem/količinom ili veličinom objekata u nekom delu slike...
ali polako se približavamo onome o čemu si ti želeo da pričaš...
a to je o kompoziciji slike, o uspešnom radu zavisnom od mnoštva činilaca...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 22:12   #8
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Sta je kompenzacija ekspozicije? Da li se time samo produzava/skracuje ekspozicija (te slika postaje svetlija/tamnija) ili se menja i otvor blende pa slika ostaje isto osvetljena.

Sta je u stvari ekspozicija kod digitalnog aparata? Na koji nacin se to izvodi, kod klasicnih se otvara zatvarac i film se osvetljava samo za to kratko vreme, kod digitalnog cip valjda stalno treba da bude osvetljen da bi se videla slika na LCD-u.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2006, 20:09   #9
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
nighthawk kaže:
Sta je kompenzacija ekspozicije?
Sta je u stvari ekspozicija kod digitalnog aparata?
Mislim da ce i tebi, a i ostalima koje zanimaju osnove digitalne fotografije, znaciti da procitas tekst koji smo objavili pre dve godine i koji se nalazi ovde.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Chivan na korisnoj poruci:
MilanSM (24.11.2007), todos (18.3.2007)
Stara 17.9.2006, 22:04   #10
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
Simke kaže:
najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...
...kvaka na vratima... nije suprotni primer, ali ovo dole jeste...
Kod Amera se kvaka okreće suprotno: na levo...
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 1:37   #11
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Cudi me da debata o fotografiji nije posla od coveka kao najbitnijeg cinioca. Recimo desna hemisfera mozga upravlja levom rukom i to je kreativni deo nase licnosti. Nasuprot tome leva hemisvera je racionalna i prakticna pa shodno tome upravlja desnom rukom. Rukujemo se desnom rukom, vise je desnjaka, radimo desnom rukom i cesto je ( mada ne i uvek ) desna ruka jaca.
Oni koji dobro poznaju ljudsku prirodu i manipulisu sa njom tacno znaju koju hemisferu treba iritirati da bi skrenuli paznju i ostvarili zeljeni cilj. To je ono sto je bobi vec napisao samo iz mog ugla gledista.
dakle kada su logotipi u pitanju, nazivi firmi ili kad nesto treba prodati ili ponuditi mora se ukljuciti racionalni deo svesti. Kupac u ovom slucaju mora znati sta dobija za svoj novac i kako ce do njega doci.
Drugi primer su profesionalne televizije. Pogotovo kada su emisiji koje ide u zivo. Gosti na koje se treba skrenuti paznja sede uvek s sleve strane a spiker sa desne. RTS - Kljuc Pink = zamka BK - Klopka itd....
Ustvari sagovornici su u vecini politicari, koji trebaju da pobude u glasackom telu osecanje pravednosti, pripadnosti...
Izuzetak je BE 92 - Utisak Nedelje gde Olja Beckovic sedi bas sa leve strane. Zasto? Pa ona je uvek dominantna u odnosu na svoje goste a ima i zivo ukljucenje sa gledaocima pa me ne cude reakcije o spomenutoj voditeljki koje se krecu od bezobrazna do fenomenalna. Ona je dakle u centru paznje jer pobudjuje nase emocije na ovaj ili onaj nacin.
Nadam se da nisam smorio a imam ako ima zainteresovanih mnogo toga da kazem upravo o nesvesnom delu nase psihe, kojoj se svi bez izuzetka povinujem, katkad nesvesno.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AstraLogos na korisnoj poruci:
Down Force (4.4.2009)
Stara 19.9.2006, 8:36   #12
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

@AstraLogos: Naravno da ima zainteresovanih. Sve što je edukativno i nadasve zanimljivo ima svoje slušaoce.

Nikad o ovome nisam razmišljao (valjda me sludeo net ), ali je vreme da počnem da razmišljam
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 10:05   #13
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
urke kaže:
@AstraLogos: Naravno da ima zainteresovanih. Sve što je edukativno i nadasve zanimljivo ima svoje slušaoce.

Nikad o ovome nisam razmišljao (valjda me sludeo net ), ali je vreme da počnem da razmišljam
Hvala urke na podrsci.
Izvinjavam se citaocima ove teme zbog pravopisnih i slovnih gresaka. Kucao sam onako u jednom dahu, narodski receno. Skokao me je grip pa i temperatura. Tada se nema dovoljno koncentracije a posledice se vide u tekstu.
BTW. Da zavrsim pricu o kadriranju odnosno kako to TV kuce rade. Recimo spiker koji cita vesti uvek je u desnom uglu ekrana. To bi iz predhodnog posta znacilo da on nije bitan i ne treba u nama da probudi nikakva osecanja. Spiker treba da procita najnovije vesti a to najbolje prima racionalni deo nase svesti. Primer - vremenska prognoza, sportski rezultat, desavanja kod nas i u svetu.
Suva informacija i nista vise.
Naravno da ove cake nije TV izmislila, vec su one prenete sa filma. Uostalom jedan od oskara koji se dodeljuje svake godine je i oskar za najbolju fotografiju u filmu.
O tome cu da napisem u sledecem postu.
Pozdrav drustvu.

Poslednja ispravka: AstraLogos (23.9.2006 u 10:00)
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 11:16   #14
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

@Chivan: E sećam se ovog članka i odličan je. Šteta što nisi nastavio i u narednim brojevima po malo da pišeš o fotografiji

@AstraLogos: Ih bre al si neki, gori si od ovih političara. Taman počneš nešto zanimljivo, baciš kosku i prekineš I sad treba da grickamo nokte dok ne ozdraviš Ajde brzo ozdravi pa na edukaciju zaniteresovanih.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 12:01   #15
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

@Astralogos:
Ja budno pratim ovaj thread.

@Urke:
Uzeo si mi kosku iz usta.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2006, 14:25   #16
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
Simke kaže:
ima puno primera u svakodnevnom životu gde se neko kretanje u desno smatra napredovanjem ...
  • možemo uzeti za primer bušilicu kod koje se glava sa burgijom upravo tako kreće, udesno je prodor u materijal...
  • udesno pojačavaš zvuk na raznim uredjajima...
  • udesno uključuješ ringle na šporetima...
najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...


e, sad to bi se moglo protumačiti kao primenjivanje sile od sebe,
kao neka zaštita od povredjivanja... tako je počelo, nisu uvek sve naprave bile tako miroljubive i nežne ...
ujedno tajna je u ljudskoj anatomiji, recimo ruci koja odlazi od tebe prilikom odmahivanja ili pak usmeravanja i prenošenja neke sile ...
Simke dobri su ti primeri kao i tumacenje da je smer s leva na desno napredovanje ( naveo si nekoliko primera ) mada ja to vidim daleko slozenije i nazvao bih evolucija.
Zasto? Prvo kazaljke na satu upravo se krecu tim smerom. Ako je vreme dimenzija i oznacava razvitak ljudskog roda ( evolucija ) onda shodno opstem zakonu i ljudi su podsvesno upravo odabrali taj smer kretanja kao ispravan sto i jeste tako.
Ako se osvrnemo na moj predhodni post o levoj i desnoj hemisferi mozga, dobija se sasvim logican zakljucak.
A on bi otprilike bio ovakav. U pocetku ili nastanku ljudske vrste covek je vise koristio intuiciju i osecanje za recimo opasnost nego sto je racionalno razmisljao. Dakle koristio je vise levu nego desnu stranu. Tokom evolucije u ljudskoj svesti dolazi do promena koje ukazuju da smer razmisljanja i delovanja krece od leve ka desnoj racionalnoj hemisferi. Dakle potpuno prirodan proces.
Hiljadama godina ucen svesno/nesvesno on krece sa leve na desnu stranu i odredjuje taj princip kao opsti princip. A primere ste sami vec naveli. Tako da nista nije slucajno vec ima svoj smisaoni tok.
Nadam se da sam bio razumljiv.
A obecanje o filmu i fotografiji ispunicu kao sto sam napisao. Ustvari sve je povezano u jenu celinu samo treba naci tu nit i protumaciti je.
Pozdrav drustvu.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 13:32   #17
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Kao sto sam obecao pricu o kompoziciji i kako to rade TV kuce nastavljam sa filmom odakle je mnogo sto sta preuzeto. Staticne fotografije ili kadrovi o tome najbolje govore. Pravilo je da je leva strana uvek zenska a desna muska. Recimo pogled kamere na vencanje gde je mladozenja sa desne strane a mlada sa leve.
Sledeci primer je kamera zumira zamak u noci obasjan punom mesecinom. Shodno navedenim principima, Mesec se nalazi u levom gornjem uglu sto samo treba da podstakne misticnost i osecaj hladnoce pomesan sa blagim osecajem straha od nepoznatog. Upravo ti efekti uticu koliko ce film na vas ostaviti utisak. Sto su oni iz scene u scenu u kontinuitetu to ce stvoriti utisak dobrog filma. Naravno da je bitna i prica ( scenario ) u svemu tome ali je bitno kako ce ona vizuelno biti ispracena. Detektiv koji pronalazi ubicu obicno je u kadru sa desne strane dok razmislja i palnira sledeci korak. Policijski automobil dolazi sa desne strane na mesto zlocina. Detektiv se saginje i trazi tragove ubistva a kadriran je takodje sa desne strane.
Kazem ovo je samo opste pravilo a mozete susresti i obrnute primere u zavisnosti od okolnosti i situacije u kojoj se cela radnja odvija.
Za primer uzeo sam fotku iz sobe o ljudima gde je uslikan “Misicavko” ali sa leve strane.
Fotku sa okrenuo u desnu stranu a zatim spojio sa levom i sad uporedite gde on teba da bude. Nekako mi je prirodnije da je na desnoj ( muskoj ) strani. Obratite paznju na ruku i tetovazu kao i na plavi sorc . Ne cini li se da je nekako prirodnije i manje napetije kad se “misicavi” nalazi na desnoj strani fotografije.
Zeleo bih da cujem i vase misljenje i komentare.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	MONTAZA.jpg
Viđeno:	236 puta
Veličina:	63,1 KB
ID:	3461  

Poslednja ispravka: AstraLogos (23.9.2006 u 10:01)
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2006, 20:29   #18
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Meni je u svakom slucaju logicnija, ova leva flipovana strana t.j kada misicavko stoji sa leve i gleda ka desnoj, donjoj strani. Znaci jos pre nego sto sam procitao tvoj post, video sam sliku i predpostavljajuci da je nisi tu badava stavio, izabrao onu, koja mi se cinila logicnijom i smislenijom.

A mozda je to i upravo zbog onoga sto si pricao o evoluciji, jer covek treba da gleda nadesno (sto u ovom slucaju znaci napred), zar ne?

A mozda i gresim, jer ovako spojene slike dobijaju jednu potpuno novu konstrukciju, pa nije bas lako gledati samo jednu stranu. Mozda si trebao da ih stavis jednu ispod druge.

Ovo bi bila moja glasna razmisljanja...

Imas rep. poen od mene kao svojevrsni vid podmicivanja, da bi nastavio sa izlaganjem.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 8:05   #19
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

što si bre usitnio ova slova, kao da si nesiguran...
opusti se i pričaj, vidiš da te svi slušamo ... ćutimo i čekamo...
a pošto si medju prijateljima ako nešto budeš pogrešio (da ne kažem lupio bez veze) ništa se neće desiti...
zato smo svi ovde, da normalno razgovaramo... hvala bogu nema filozofa koji svima sole pamet, klima je dobra pa samo udri u priču...

ovo je moja podrška ako nisi ukapirao... a znam da jesi... pozdrav
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 11:54   #20
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Ako i bude bilo filozofa, lako će biti „odfilozofirani”.

L&M, mene malo interesuje kako uočiti dobro postavljenu scenu ako je ona dinamična. Recimo, krenemo da fotografišemo prirodu. Na šta posebno treba obratiti pažnju da bi scena bila svrsishodna, kako u wide (recimo fotografisanje više stabala drveća ili cvetnu fleku), tako i u makro situacijama (fotografisanje bubica, životinja, pojedinačnih biljaka i sl.)
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotografija, slike

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com