Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.1.2017, 21:51   #11
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Ja volim Arch. Probao sam i Kubuntu i Linux Mint i obicni Ubuntu, ali Arch mi se najvise svideo. Na Linuxu sam vec 3-4 meseca tako da mogu da dam neko misljenje.

Sto se tice lightweight distribucija, ne racunajuci Damn Small Linux, Puppy Linux i slicne, najlaksi je Arch sa LXDE grafickim okruzenjem. Vrsio sam testiranje na VirtualBox-u sa 1GB RAM-a i Arch + LXDE je bio uvek u prednosti za 100MB manje zauzeca RAM-a u odnosu na Lubuntu.

Sto se tice izgleda, probao sam sva moguca graficka okruzenja sa Arch Wiki-a i ovo su sledeca misljenja.

(Ovo je sve probano na Nvidia kartici, na AMD/Intelu mozda nece biti problema sa Tearingom na nekim okruzenjima.)

KDE/Cinnamon - ovo je za one koji zele moderan i nasminkan Linux. Ja dajem prednost KDE-u jer ima vise mogucnosti za sminkanje i jer na njemu nisam imao problema sa Tearingom kao na Cinnamon-u. Naravno potrebno je dodati 4 linije u .config fajlu od graficke i onda je problem resen. Na Cinnamonu to nije potreno, ali su mi iz nekog razloga aplikacije koje sam instalirao sa AUR-a (Arch User Repository-a) pravile ogroman Screen Tearig kada su bile pokrenute (Skype, Chrome, Bomi).

LXDE - ovo graficko okruzenje je za one koji zele lightweight Linux ili zele classic look koji je slican Windows-u XP/2000. Na njemu isto nema problema sa Screen Tearingom kada se dodaju 4 linije .config fajlu. Sto se tice izgleda moze i ono lepo da se nasminka Numix ikonama i temom i da izgleda sasvim pristojno, a pritom i dalje trosi svega 200MB RAM-a.

XFCE - nisam ga mnogo koristio, ali je dosta slicno LXDE. Za razliku od LXDE-a ima Dock nalik onom na MAC-u. U sustini manje vise isto. Bez Comptona ima mnogo Screen Tearinga, tako da je on obavezan.

Unity - on mi se i nije nesto svideo preterano, a i radi samo na Ubuntu. Na njemu nisam imao nikakvog Screen Tearing-a. Njega preporucujem onima koji zele MAC OS za DZ, barem mene dosta podseca na MAC, pa mi se zato verovatno i nije svideo.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
distribucija, linux, preporuka


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kompjuter se sam restartuje :s JaSamKorisnik Kvarovi 26 21.4.2011 4:44
Preporuka za kompjuter... DylaN ŠDK - Osnovne komponente 19 8.1.2011 16:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Nov kompjuter do 55 000 RSD Душан-94 ŠDK - Osnovne komponente 17 19.6.2010 15:11
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com