Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.6.2006, 3:32   #541
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

hmm, ja se u nacelu slazem sa vulgarisom sto se tice piraterije, ali covek je stvarno preterao...
@Nemesis:
ti pricas iz svoje pozicije (zadovoljis se sa 3-4 bajdera igre godisnje, plus zaradjujes), a gameri iz svoje (bez posla uglavnom i gomila AAA naslova godisnje). ti jos i mozes da kupujes originale, a kako ce oni? nikako, a argument da ne moraju da ih igraju ako nemaju love je pomalo smesan
sto se tice Kopa (njega je nemoguce izpiratizovati jel' ), sto ga se odricati kad moze i Kop i pirati istovremeno. zato sto cu izbiti Ubisoftu ili EA-u nesto para iz dzepa? mene stvarno nece gristi savest ako "ostetim" neku firmu koja zardjuje milijarde $ godisnje. u stvari, necu im izbiti nista, jer igru ionako ne bih kupio. programeri rade za platu, plus mozda ponekad neki bonus ako se igra extra proda, koji se meri promilima od prodaje, tako da njih nisam nista ostetio (tezi nuli).
Mr. Garrison je offline  
Stara 26.6.2006, 11:32   #542
GakunGak
Član
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: phazeddl.com i wtalk.org
Poruke: 435
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Yahooa korisniku GakunGak
Određen forumom Re: Pirati???

Yep, mada je Ubisoft platio milionce za Starforce da se zastite noviji naslovi, oni koji se nisu "crackovali" [PopT2T,...] su se manje prodali nego obicno...
I masu se naroda zalilo na forumu Ubija oko starforcea za probleme i, well... Ako koja jos igra [buduca] bude zarazena ovim trojanom[da, tako su ga nazvali jer ostavlja neki backdoor port otvoren u nekom servisu...], nece ni kupovati. A kupili original.
Cheers to all cracking team...
GakunGak je offline  
Stara 26.6.2006, 16:29   #543
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Mr. Garisson kaže:
hmm, ja se u nacelu slazem sa vulgarisom sto se tice piraterije, ali covek je stvarno preterao...
Nisam uopšte preterao,ako se ima u vidu situacija bio sam prilično odmeren uz izvesnu dozu sarkazma nadam se ne preveliku.
Ne želim da budem pogrešno shvaćen i da neko pomisli da sam zagovornik piraterije jer već nekoliko godina isključivo koristim legalan i besplatan softver počev od samog operativnog sistema pa do svih aplikacija.Ali većina ljudi u Srbiji i sličnim državama nije spremna da pređe na besplatne alternative(Linux i sl.),nema para za originale,ali hoće da koristi računar-nećemo ih valjda zbog toga kriminalizovati i proglašavati zločincima kao što to čini nov Krivični Zakonik(na snazi od 1.1.2006 godine).I ti "zli" pirati koji vrše distribuciju nelegalnog softvera pa makar i organizovanu,su samo obični smrtnici koji najčešće nemaju ni posao ni prihode i pokušavaju da namaknu neki dinar time što će nekome uvaliti neki cd/dvd-sigurno ne zaslužuju kaznu od 3 do 8 godina robije.
Umesto uvođenja srednjovekovnih drakonskih kazni,bolje da je država uvela besplatan softver u sve državne organe,a novac koji bi na takav način uštedela uložila u razvoj domaće softverske industrije ili na razvoj bilo čega drugog.Ali umesto toga još pre 3-4 godine Vlada Srbije je odlučila da se u svim državnim organima koristi Windows i MS Office a da građani Srbije svi bez izuzetka kroz plaćanje poreza,finansiraju jednu privatnu kompaniju(Microsoft) od čijeg prosperiteta niko u Srbiji nema nikakve koristi.
iurisvulgaris je offline  
Stara 26.6.2006, 17:55   #544
Dushan
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: N/A
Poruke: 520
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 32 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Al stvarno ne razumem vas koji sad tu glumite neke poshtovaoce zakona, kao da nikad u zhivotu niste koristili nikakav piratski softver... Da je ovo pravna drzhava i da se zakoni provode, piraterija bi bila suzbijena na neki razuman nivo josh pre 3-4 godine, ali poshto ne zhivimo u pravnoj drzhavi, mozhemo samo da se prepucavamo po raznim forumima na ovu temu...
Dushan je offline  
Stara 26.6.2006, 17:58   #545
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Mr. Garisson kaže:
programeri rade za platu, plus mozda ponekad neki bonus ako se igra extra proda, koji se meri promilima od prodaje, tako da njih nisam nista ostetio (tezi nuli).
Generalno dobro rezonujes ali nemas sve informacije. Pregovori razvojnog tima i izdavaca su ono od cega zavisi kako ce se deliti eventualna zarada. Izdavaci nastupaju sa "zlatnim pravilom" (ko ima zlato - odredjuje pravila ) a ti kao developer u pocetku dobijas samo mrvice.
Vremenom, posto izbacis nekoliko naslova, tako ti i pregovaracka pozicija postaje jaca.
Problem je sto si u startu najosetljiviji na pirateriju jer su troskovi razvoja igre veoma veliki i izdavac hoce da se obezbedi da ce povratiti novac. (sto znaci da ce ovi u razvoju najcesce morati da pocnu sa samofinansiranjem i da mole Boga sa sklope ugovor) Takodje, mali razvojni timovi najcesce ne dobijaju nikakav prihod dok ne prodaju XYZ kopija (navedeno ugovorom; obicno dok izdavac ne pokrije troskove razvoja igre) a tek posle te kvote na svaku pordatu kopiju ceo tim moze da racuna sa nekih 3-8% (opet zavisi od ugovora).


Hipoteticki, da nema pirata ti bi morao da biras izmedju "skupih" originala i ne igranja igara. Naravno, ne verujem da bi kupovao sve, ali posle jedno sest meseci "sushe" verovatno bi otisao i castio sebe nekom igrom.
S druge strane, ako imas pirate (i to jeftine) neces sigurno nista kupiti.

Pomnozi taj broj sa brojem piratskog softvera i ako bi svaki stoti kupio original doslo bi do znacajne promene.

U principu uvek najdeblji kraj izvuce "sirotinja" tj. razvojni timovi. Ove velike korporacije (npr. Ubi Soft koji si naveo) se primarno bave marketingom i mnogo se ne potresaju.

Poslednja ispravka: Nemesis (26.6.2006 u 18:10)
Nemesis je offline  
Stara 26.6.2006, 18:05   #546
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Ako su velike kompanije koje se bave prodajom softvera toliko bogate to samo znači da se od bavljenja softverom pa i programiranja može lepo zaraditi.Zašto programeri ne dobijaju svoj deo kolača,sigurno ne zbog piraterije,jer i da je sav softver na ovom svetu legalan opet bi se taj silni novac slio u kase akcionara i menadžera velikih kompanija.
Gresis. Pogledaj samo nase programere. Svi idu da rade za neke vece firme u zemlji. Zasto? Pa da se obezbede od piraterije. U ovom slucaju rade za platu a ostavljaju toj firmi da trlja glavu sa problemom piraterije.

Da je veca sigurnost da im softver nece biti piratizovan mnogi bi se odlucili da sami osnuju svoje kompanije i tako onaj kajmak koji ide pomenutim menadzerima ostave za sebe. U tom slucaju ne rade za platu, vec za profit ali i ulaze u rizik povracaja ulozenih investicija. Sa ovolikom piraterijom malo je onih (opravdano) koji smeju da rizikuju i da uloze sredstva da bi na kraju jednim potezom Nera bili prekopirani.
Nemesis je offline  
Stara 26.6.2006, 18:29   #547
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

@Nemesis:
neverovatno, ali mi se stvarno slazemo u 99% slucajeva sve sam ja to znao sto si sad napisao, nije bas da sam neobavesten (nisam V. Kostunica ).
naravno da dok programer nije poznat da ce dobijati samo mrvice (promile) od prodaje, a da kad vec ima 3-4 AAA naslova iza sebe da moze da diktira uslove izdavacu i bira izdavaca. tako je i u filmskoj industriji, kao i muzickoj, i manje vise za sve na svetu...ipak, moze se reci da piraterija najvise steti izdavacu, pa drzavi (zbog neplacanja poreza), pa tek onda programerima, s' tim sto njima steti jako malo, pa sam rekao da tezi nuli. a prgrameri koji dobijaju znacajan procenat od prodaje igre i vec su se oparili od prethodna 2-3 hita, su ionako puni k'o brod...
Mr. Garrison je offline  
Stara 26.6.2006, 18:30   #548
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Ono što mi smeta je stalna kampanja države za suzbijanje piraterije pri čemu se naša država stavila u službu privatnih interesa pojedinih kompanija.
Koja, bre, kampanja!??? Zar to nije trajalo tri dana??? Taman da pirati porastu sa 120 na 150 din.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Prvo je naša država zaključila štetne ugovore sa MS-om,da se u državnim organima i javnim ustanovama koristi Windows i ostala Bilijeva s**nja a da se novcem poreskih obveznika taj inače preskupi softver plati.Niko nije pitao poreske obveznike da li se slažu sa tim,tu nije bilo nikakve kampanje ili debate u kojoj bi se razjasnilo zašto državni službenici ne mogu kuckati svoje dokumente u nekom besplatnom softveru već baš moraju u Wordu.Da su javno rekli šta je u pitanju,svaki laik bi zaključio da je za državu i budžet bolje da državni organi koriste neki besplatan softver.
...
Jako dobar argument! Ali ga zloupotrebljavas da opravdas pirateriju. LM, da krenemo redom:

Prvo, i ja smatram da je ovo jako los potez (pomenuo sam ovo u jednoj drugoj temi). Ne zaboravi da je to odlucila vlada (to je pocela ona Djikijeva, a i ova druga nije nista promenila kurs) koju su gradjani ove zemlje izabrali na izborima da ih predstavljaju. Prema tome ako je posao mutan (a znajuci sta se radi u Srbiji verovatno) ti dobro razmisli da li ces i kako glasati kada dodju sledeci izbori. Neverovatno je da danas u Srbiji imamo preko 50% apstinenata i da onda pljujemo vladu. Znaci preko pola gradjana Srbije bas briga ko upravlja zemljom i kakve ugovore u ime njih zakljucuju.

Drugo, desila se i jos jedna stvar. MS je otvorio razvojni centar u Beogradu. Ovo je veoma znacajno jer svi vide komsije Rumune kao informaticku silu i regionu. (IBM je odavno svu svoju snagu za region prebacio u Bukurest) Otvaranje ovog centra je dobro za nasu IT indusriju, ali je i jos jedan pokazatelj nekim drugim investitorima koji mozda oklevaju da treba ulagati u Srbiju.

Sad mozemo da se igramo kombinatorike. Da li je ovo drugo uslovljeno masnim ugovorom i beneficijama MS-u da udje u nase ustanove??? Jos zanimljivije je da li se neko pri tom i "ugradio" i "podmazao" posao?
Ja nemam informacije da mogu da tumacim da li smo ovom kombinatorikom vise na dobitku ili na gubitku. Vreme ce pokazati.


I za kraj, cak i ako je sve nekorektno, znaci ti si za Robin Hood varijatnu? Posto ovo nije fer i posto nas izrabljuju idem ja u hajduke! (veoma popularno na ovim prostorima) MS nas izrabljuje pa ajde da se bavimo piraterijom! Ili je to samo dobrodosao izgovor da se opravda ono cime bi se mnogi bavili i da MS nikada nije dosao?
Jedino mi nije jasno sto smo mi toliko slavili hajduke. Oni su uzimali od bogatih i stavljali u svoj dzep, a obicno je sirotinja placala ceh, koja je opet iz nekih neobjasnjivih razloga njima pevala epove.
Nemesis je offline  
Stara 26.6.2006, 18:41   #549
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Dushan kaže:
Al stvarno ne razumem vas koji sad tu glumite neke poshtovaoce zakona, kao da nikad u zhivotu niste koristili nikakav piratski softver... Da je ovo pravna drzhava i da se zakoni provode, piraterija bi bila suzbijena na neki razuman nivo josh pre 3-4 godine, ali poshto ne zhivimo u pravnoj drzhavi, mozhemo samo da se prepucavamo po raznim forumima na ovu temu...
A kako drzava da postane pravna???
Pitanje je da li zelimo da zivimo u pravnoj drzavi i ako je odgovor potvrdan da zasucemo rukave i uzmemo metle i pocnemo da cistimo. Treba tu mnooogo ciscenja! Ali ne ocekuj da ce to pasti sa neba, vec sami za to moramo da se potrudimo.
A najbolje je krenuti od sebe. Nije toliko strasno ako si koristio pirate ako odlucis da ces ubuduce preci na originale.
Nemesis je offline  
Stara 26.6.2006, 18:41   #550
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

cini mi se da je vulgaris rekao da ne koristi piratski softver, a jos manje MS OS...
...a nije toliko strasno ni ako odlucis da nastavis sa koriscenjem pirata...bar sto se tice malih korisnika, koji su 99% nas...neka se firme presaltuju na originale i svi srecni...
Mr. Garrison je offline  
Stara 26.6.2006, 19:00   #551
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

ja ovako najiskrenije mislim da ce u Srbiji uvek biti pirata i to josh dugo,dugo vremena... zashto? Zato shto smo SRBENDE,bre...
tomas je offline  
Stara 26.6.2006, 19:04   #552
N!KSY
Član
 
Član od: 20.6.2006.
Lokacija: motosrb.com
Poruke: 352
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku N!KSY Slanje poruke preko MSN-a korisniku N!KSY Slanje poruke preko Yahooa korisniku N!KSY
Određen forumom Re: Pirati???

Могу да измишљају заштите кол`ко `оће, али ће увек бити некога да их РАЗВАЛИ! Иначе ја навијам за RAZOR1911! Они су ми омиљени!
N!KSY je offline  
Stara 26.6.2006, 19:54   #553
Dushan
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: N/A
Poruke: 520
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 32 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Nemesis kaže:
A kako drzava da postane pravna???
Pitanje je da li zelimo da zivimo u pravnoj drzavi i ako je odgovor potvrdan da zasucemo rukave i uzmemo metle i pocnemo da cistimo. Treba tu mnooogo ciscenja! Ali ne ocekuj da ce to pasti sa neba, vec sami za to moramo da se potrudimo.
A najbolje je krenuti od sebe. Nije toliko strasno ako si koristio pirate ako odlucis da ces ubuduce preci na originale.
Pre svega, zakone treba da poshtuju oni koji su na vlasti i koji ih donose. A buduci da ih oni ne poshtuju, kako onda ochekivati od obichnih ljudi da poshtuju zakone ? A shto se tiche originala: Ja bih JAKO rado preshao na originale i JAKO bih voleo da mogu da ih priushtim, ali situacija je drugachija... Imam jedino Warcraft 3 i ekspanziju za njega od originala.
Dushan je offline  
Stara 26.6.2006, 20:05   #554
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

kada budemo imali takozvani "evropski standard" mozda cemo ali moooozzzdaaaa preci na originale,mada cisto sumnjam,kod nas svi gledaju sto jeftinije da prodju ali boze moj
tomas je offline  
Stara 26.6.2006, 20:12   #555
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Pravnost same od sebe nece da dodje.
Dok god je cenovni rang softvera iznad nekog nomalnog za ovo podrucije piraterija ce da cveta.

Moralni imperativ, sam za sebe nije dovoljan.

Barem u bioskopima mi ne naplacuju cenu karata po Americkom standardu, iako gledamo iste filmove kao Amerikanci.
player1 je offline  
Stara 26.6.2006, 20:13   #556
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
tomas kaže:
kada budemo imali takozvani "evropski standard" mozda cemo ali moooozzzdaaaa preci na originale,mada cisto sumnjam,kod nas svi gledaju sto jeftinije da prodju ali boze moj
Kad budemo imali evropski stanard treba dobro lupiti po glavi one koji i dalje tvrdoglavo oce da se drze piraterije.
player1 je offline  
Stara 26.6.2006, 21:09   #557
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

sto???
Mr. Garrison je offline  
Stara 26.6.2006, 21:41   #558
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Jer da svi koriste pirateriju niko ne bi prodavao softver.

Naravno ovo govorim kad budemo imali evropski standard pa kad domace trziste ne bude vise zanemarljivo, a ljudi budu imali para da kupuju original.

Ne kupovati kada mozes ili nije skupo ti dode neka vrsta bezobrazluka.

Poslednja ispravka: player1 (26.6.2006 u 22:07)
player1 je offline  
Stara 26.6.2006, 22:05   #559
dodgeme
Starosedelac
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 1.455
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 194 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

meni nepada napamet da kupujem oreginale dok:
1.Nepadnu cene
2.Povecaju se plate
dodgeme je offline  
Stara 26.6.2006, 22:21   #560
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Nemesis kaže:
Gresis. Pogledaj samo nase programere. Svi idu da rade za neke vece firme u zemlji. Zasto? Pa da se obezbede od piraterije. U ovom slucaju rade za platu a ostavljaju toj firmi da trlja glavu sa problemom piraterije.
Da je veca sigurnost da im softver nece biti piratizovan mnogi bi se odlucili da sami osnuju svoje kompanije i tako onaj kajmak koji ide pomenutim menadzerima ostave za sebe. U tom slucaju ne rade za platu, vec za profit ali i ulaze u rizik povracaja ulozenih investicija. Sa ovolikom piraterijom malo je onih (opravdano) koji smeju da rizikuju i da uloze sredstva da bi na kraju jednim potezom Nera bili prekopirani.
Može sutra da potpuno iskorene pirateriju opet će naši programeri tavoriti.Neki bi batalili komjutere,neki bi i dalje pod velikim rizikom nastavili da koriste pirateriju,neki bi možda prešli na Linux ali bi veoma mali broj ljudi kupovao licencirani softver.Neki bi kupili možda Windows ali teško da bi im ostalo para za kupovinu drugog softvera.Jednostavno sa prosečnom platom od 200 evra,ovde nema masovnog tržišta ni za mnoge druge stvari a o licenciranom softveru i da ne govorimo.Verujem da bi veoma malo ljudi imalo para da kupi desetak pc-igara u toku godine pa i sa te strane ne treba ništa očekivati.
Citat:
Nemesis kaže:
Koja, bre, kampanja!??? Zar to nije trajalo tri dana??? Taman da pirati porastu sa 120 na 150 din. .
Kampanja postoji,možda ne toliko u medijima ali donošenje novog Krivičnog Zakonika,davanje ovlašćenja nekoj nevladinoj organizaciji da vrši inspekcijski nadzor u firmama da li je legalan softver,uredno i poslušno ispunjavanje obaveza Vlade prema Microsoftu-sve je to kampanja.
Citat:
Nemesis kaže:
Jako dobar argument! Ali ga zloupotrebljavas da opravdas pirateriju. LM, da krenemo redom:
Prvo, i ja smatram da je ovo jako los potez (pomenuo sam ovo u jednoj drugoj temi). Ne zaboravi da je to odlucila vlada (to je pocela ona Djikijeva, a i ova druga nije nista promenila kurs) koju su gradjani ove zemlje izabrali na izborima da ih predstavljaju. Prema tome ako je posao mutan (a znajuci sta se radi u Srbiji verovatno) ti dobro razmisli da li ces i kako glasati kada dodju sledeci izbori. Neverovatno je da danas u Srbiji imamo preko 50% apstinenata i da onda pljujemo vladu. Znaci preko pola gradjana Srbije bas briga ko upravlja zemljom i kakve ugovore u ime njih zakljucuju..
To je čista demagogija jer MIcrosoft kao i svaki monopolista uvek nalazi način da "ispod žita" progura svoje interese pa bilo koja da je Vlada u pitanju.Negde više a negde manje ali kod nas i u nekim zemljama Trećeg sveta su uspeli da crpe novac iz budžeta tih država
iurisvulgaris je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com